Jump to content
potatomasta

Karta dźwiękowa a DAC i granie

Recommended Posts

Witam,

Mam prośbę o pomoc w zrozumieniu pewnej kwestii, bo od kilku dni nie daje mi to spokoju a nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Czy DAC usb i karta dźwiękowa mogą razem funkcjonować w komputerze? Czy da się grać i jednocześnie słuchać dźwięków z gry poprzed DACa?

Wielokrotnie widziałem w wymaganiach do gier: "karta dźwiękowa kompatybilna z directX", obsługa EAX i innych wodotrysków. Natomiast w momencie kiedy podpinam DACa muszę wybrać go w systemie jako urządzenie domyślne do odtwarzania dźwięku. Czyli że tak jakby omijam kartę dźwiękową żeby przetworzeniem sygnału zajął się DAC? Dobrze to rozumuję?

Czy w ogóle będzie możliwe odtwarzanie dźwięku z gry poprzez DACa? Czy raczej będą z tym problemy?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

ps. Jeśli piszę w niewłaściwym dziale to wybaczcie, jestem tu nowy.

Edited by potatomasta

Ja mam Maya U5 I nie ma problemu. Powinieneś też mieć możliwość jednocześnie słuchania muzyki przez DAC a gry przez kartę dźwiękową. Pod warunkiem że aplikacja do muzyki pozwala na wybór gdzie wysyła sygnał

a jak wygląda wtedy dźwięk z gry? bo głównie o to mi chodzi. karta dźwiękowa jest kompatybilna z directX który wymagany jest w grach. DAC chyba nie ma nic wspólnego z directX, chyba że się mylę. więc jeśli karta dźwiękowa przestaje działać to i dźwięku z gry też nie powinienem mieć, a sama gra też mogłaby mieć problem z odpaleniem.

Nie mam DACa żeby to sprawdzić ale planuję jego zakup i chciałbym go przy okazji wykorzystać przy graniu. Stąd moje dociekanie.

Raczej karta graficzna jest z tym kompatybilna :P Nie będzie żadnych problemów z dźwiękiem w grach przy DAC'u.

directX odpowiada i za grafikę i za dźwięk.

ale skoro mówicie że nie będzie problemu, to nie pozostaje mi nic innego jak kupić i wypróbować.

Dzięki.

Trzeba rozróżnić słowo odpowiada, a jest kompatybilny :) Nie napisałem, że nie odpowiada za dźwięk. Bo karty dźwiękowe to z reguły są z tym kompatybilne.

DAC w założeniu konstrukcyjnym nie posiada żadnych wodotrysków pod kątem upiększania dźwięku.

Przeważnie nic złego nie powinno się dziać. Ale możesz spotkać sytuacje gdy gra traci na klatkach (procesor centralny przejmuje wykonywanie pewych instrukcji dedykowanych pod procesor audio) albo słyszysz artefakty w dźwięku. Ale to zależy od jakiego silnika audio gra używa.