Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Denon AH-D5000 Taper's mod Markl's mod


konrad_a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy bawił się ktoś może modowaniem Denonów AH-D5000?

Taper's mod? A może Markl?

A może ktoś zamawiał przeróbki w Lawton's Audio?

Przymierzam się do Taper's moda samodzielnie bo jest łatwy i zastanawiam się czy warto iść w pełnego Markl-a...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodajże Patrykvel miał Lawtona :) Podrzucę mu info o temacie :)

Dzięki Chickenek !

Widzę że masz w stopce recabling. D5000 ma strasznie długi kabel i chętnie bym go kiedyś skrócił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki kabel polecasz?

W Lowtonie proponują do tych Denonów Copper One ale cena jakaś z kosmosu:

http://www.lawtonaudio.com/page11.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dodać precyzji i szczegółów, dlatego myślę nad Taper's i Markl's modami. Nie wiem ile można zdziałać w tym obszarze odpowiednim kablem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś modowałem D5000 - wyszły mi trochę za jasne i szczegółowe (jak dla mnie, ale nie dla siebie robiłem tą modyfikację). Obecnie miałbym trochę inny pomysł na nie ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie chciałbym bardziej szczegółowe, niekoniecznie bardziej jasne.

Jaki to był mod? Coś innego niż Markl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł - jak zawsze (no może prócz HTX7) ;) . Nie da się dodać szczegółów bez rozjaśnienia, chyba, że przetwornik wymienisz. Znaczy rekabling potrafi dodać trochę szczegółów, a właściwie nie tyle dodać, co je uwypuklić, ale to nie są ogromne różnice. Zrób fotki w środku - muszla i przetwornik od tyłu to zobaczę co mi wpadnie do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość się narobił (a przede wszystkim wykosztował na matę ;) ). A co ten mod daje? Wytłumiając pogłosy, oczyścił z nich dźwięk. Więcej nic.

 

Ja bym poszedł trochę dalej.

 

1. Pierwsza sprawa zakleić część otworów z tyłu przetwornika

wp202800b6_05_1a.jpg

Zredukuje to trochę ilość basu, ale przede wszystkim poprawi zejście i zwiększy kontrolę, podbije też lekko wyższe średnie. Trzeba poeksperymentować jaką część zakleić - na początek proponuje 1/3 otworu. Ważne, żeby w obu słuchawkach zrobić jednakowo. No chyba, że komuś nie przeszkadza różna ilość basu w lewej i prawej słuchawce - mi przeszkadza bardzo.

 

2. Jeśli basu będzie za mało, można go nieco dodać zaklejając otwór w ściance frontowej muszli (w D2000 był na pewno, nie pamietam jak w D5000).

wpb5941c66_05_1a.jpg

 

3. Opcjonalnie poszerzenie sceny. Wycinamy dwa denka z puszki (po coli lub innym piwie ;) ) i przyklejamy na dekielku muszli po środku (wypukłym do wnętrza).

wpa0266825_05_1a.jpg

 

4. Oczywiście wygłuszenie też się przyda (tak jak u Lawtona), tylko, żeby nie iść w koszty można użyć pianki pod panele i taśmy dwustronnej

wp24e8a45f_05_1a.jpgwpf69000ef_05_1a.jpg

5. To na zewnętrznej stronie frontowej ścianki muszli też się przyda, ale bardziej chodzi o uszczelnienie, żeby pod padem nie uciekało ciśnienie akustyczne (lepszy impakt basu). W wersji minimalistycznej zrobiłbym krążek z pianki pod panele jak poniżej.

wpb5941c66_05_1b.jpg

 

6. Dla pewności dodałbym płatek watoliny do środka, lub coś w podobie waty z D2000

wpadea9991_05_1a.jpg

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja od siebie gorąco polecam markl moda, modyfikowałem ostatnio d2000, które brzmiały dość średnio, no więc robię moda, a tu w środku już mod:

 

ztfJEYm.jpg

 

Po wywaleniu tego wszystkiego ze środka i złożeniu słuchawek - chciałem mieć porównanie z oryginałem, a nie wiedziałem że seryjnie w nim siedzi wytłumienie - po wyrwaniu wszystkiego i założeniu gołych muszli brzmią o wiele lepiej, Mod z denkami puszek wydawał się dla mnie obiecujący, ale, kosztem lekkiego może poszerzenia sceny, mocno ją oddala - zero przyjemności ze słuchania, słuchawki grają, ale chyba dla sąsiada 2 piętra niżej xD


 

Gość się narobił (a przede wszystkim wykosztował na matę ;) ). A co ten mod daje? Wytłumiając pogłosy, oczyścił z nich dźwięk. Więcej nic.

Z tym się nie mogę zgodzić, jak sobie dobrze rozplanujesz to roboty niewiele, mata na 3-4 takie słuchawki to dwie dyszki, pogłosy owszem wytłumił, ale poza tym - zmniejszył objętość muszli samym wytłumieniem - poprawiła się odpowiedź impulsowa drivera, a brak rezonansu mechanicznego w obudowie mógł pozwolić driverowi na bardziej swobodną prace, to pierwsze co mi przychodzi na myśl z dodatkowych rzeczy, wytłumienie z fiberloftu, waty gąbki, co tam chcesz zmienia objętość obudowy widzianą przez głośnik. Basu w tych słuchawkach nie ma co redukować, trzeba je wykleić dobrą matą i dać im dobre źródło, bo przez brak rezonansu zrobią się cichsze. Na ten problem pewnie pomaga drewno, ale d5k/d7k nie miałem okazji obczajać, a do tych d2k które robiłem będę robił palisandrowe muszle, jak skończe i założe, to coś jeszcze skrobnę na ten temat.

Od siebie gorąco polecam używanie dobrych mat aluminiowo butylowych, koszt to grosze a efekt o wiele lepszy niż półśrodki, Zrozumiałbym oszczędzanie jakby trzeba było koniecznie sprowadzać z usa dynamat po 20$ arkusz +ship, ale no nie trzeba, jeszcze gratis jest taka fajna rozpraszająco odbijająca krateczka.

flKjqcb.jpg

 

Aha, taper mod też się dobrze sprawdza, imo lepiej robi scenie niż denka z browarów.

 

Używalem gorszych materiałów, używałem lepszych - i nie ma co oszczedzać, po to żeby koniec końców sprzedać słuchawki i dołożyc więcej do nowych ; p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te szare elementy spod denek z puszki też wyrzuciłeś? Niektórzy lubią oddaloną scenę - kwestia preferencji. Imo po włożeniu tych denek poza szerokością wiele się nie zmieniło. To mój mod zrobiony na szybko w celach testowych parę dni później słuchawki znalazły nowego właściciela, nie miałem czasu go dopracować.

D2000 nie mają nadmiaru basu - można pomyśleć o zrobieniu z nich półotwartych a nawet otwartych, jak CAL które masz. Po otworzeniu basu przybywa. A może wystarczy tylko uszczelnienia pod pady dorobić, bo tamtędy bas ucieka? Trzeba by to sprawdzić.

Tylko z drugiej strony nie wiem czy warto się w to bawić - imo D2000 mają dość słaby przetwornik jak na swoją cenę, góra pasma jest nieciekawa, a tego nie poprawi się żadnymi modami (poza zredukowaniem góry filcem lub czymś podobnym, ale to nie zmieni jej charakteru tylko ilość) - z tego powodu je sprzedałem.

Co do stosowania mat wygłuszających będę musiał przetestować - póki co najbardziej dźwięk oczyszczał się z gąbką na ściankach (lepsze efekty niż z pianką). Ostatnio CAL tak przerabiam (te co do mnie trafiają) i różnica jest zauważalna aczkolwiek nie przepastna, więc póki co swoich nie przerobiłem (nie chce mi się rozbierać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z początku wyrzuciłem zupełnie wszystko, wiesz, odległa scena to było jedno, ale po wyrzuceniu moda scena nadal jest o wiele dalsza niż np w moich grado, nie mam nic innego teraz do porównania niestety, może się na ten temat wypowie właściciel, ale przekaz jest o wiele bardziej bezpośredni. Bardzo zbalansowany, zrównoważony, jak się wyraziło paru odsłu****ących "dystyngowany", z przyjemnym środkiem, a góra też w porządku. Dla mnie dla odmiany ten przetwornik jest całkiem niezły, ale może słyszałem. Btw, tak podejrzewałem że to twoja robota, i śmiałem się jak głupi jak je otworzyłem, żeby ze wszystkich możliwych słuchawek dostać akurat takie modowane przez Ciebie. Tak w zasadzie, mimo wyglądu, to d2k i pokrewne to nie są słuchawki zamknięte, tylko taka trochę mutacja półotwartych, ciężko w sumie zakwalifikować, ale nie izolują wcale praktycznie. Zastanawiam się tylko czy te otworki na obwodzie są jakoś policzone, bo z tych dziur powinien wychodzić dźwięk odwrócony w fazie, bezpośrednio za przetwornikiem o 180 stopni, przez dziurki wartość się zapewne trochę zmienia. Sam myślę jakimkolwiek nie byłby to overkillem nad policzeniem sobie w miniaturze obudowy tego typu http://en.wikipedia.org/wiki/Acoustic_transmission_line do przetworników słuchawkowych, no bo czemu nie. Tam jest już zgodny w fazie, tylko przesunięty w czasie, ale przy odległościach słuchawkowych raczej niewykrywalny uchem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie taka scena jest dla mnie wielkim atutem D2000, praktycznie w żadnych innych słuchawkach, które słuchałem, nie dało się z taką precyzją zlokalizować dźwięków jak w serii D2000/D5000/D7000, dopiero w Hifimanach. Może to właśnie dzięki temu odwróceniu w fazie taki efekt uzyskano - nie wiem, nie mam czasu na analizy matematyczne, raczej wprowadzam zmianę i sprawdzam jaki daje efekt. Po tylu różnych próbach mam już sporą "bazę danych" więc w ciemno tego nie robię.

Całą resztę w D2000 oceniam słabiej niż w modowanych D1100 (zwłaszcza górę pasma), a może nawet modowanych CAL (tu bezpośredniego porównania nie robiłem, tylko domniemam).

Co do charakterystyki, to pewnie wyrzucenie rzeczy ze środka dodało pogłosów, czyli średnich tonów. Pod tym względem może się bardziej podobać, ale ja jestem właśnie wyczulony na wszelkie pogłosy i nieczystości. Jak dzisiaj dostałem do rekablingu K550, którym w sumie mało kto zarzuca jakieś zabrudzenia, to w bezpośrednim porównaniu z moim słuchawkami (oczywiście modowanymi ;) ) jednak dało się ich trochę wyczuć.

Osobiście to dodałbym im (D2000) wyższego basu, bo mają pewnie niedobory w tym paśmie. Tylko w sumie nie bardzo mam pomysł jak to zrobić bez trwałych zmian. Właśnie takie otworzenie jak zrobiłeś w CAL mogłoby się tu dobrze sprawdzić. W takich SHP2700 po przeróbce z półotwartych na otwarte sporo basu przybyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucenie ze środka muszli wszystkiego ociepliło dzwięk i przybliżyło, przybyło też basu, ale dudniącego, wytłumienie obcięło podbite pasmo 50-150Hz (tu na ucho mowie) i zostawiło mięsiste brzmienie poniżej, na prawde baaardzo niziutko to gra. Ale masz racje, troche niskiego basu by sie przydało, moim zdaniem właśnie muszle drewniane powinny podkolorować niskośrednie tony, wyjdzie za jakiś czas w praniu.

Jakieś bardzo lekkie wypełnienie też mogłoby poskutkować.

Ta dobra holografia to prawdopodobnie zasługa sporej biocelulozowej membrany, jeżeli cewka ma podobne proporcje jak ta w cal!, to tym bardziej (jest duża względem rozmiaru całego przetwornika)

 

Co do brzmienia, wiadomo, każdy lubi co innego, jakby nie to to wystarczyłoby po 1 modelu słuchawek w każdej grupie cenowej i koniec :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Witam serdecznie, czy ktoś z posiadaczy Denonów D2/5/7000 lub TH600/900 kupował coś z Lawton audio? Może ma na zbyciu te ich angle pady do tych modeli? Szukam zamiennika do wyrobionych już stockowych padów. Będę też wdzięczny za opinie o padach od firmy Dekoni. Jacyś posiadacze? Są wygodne? Jak wielkość otworu na małżowinę? Jakieś odczucia w zmianie brzmienia? Będę wdzięczny za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angle pady robiłem kiedyś samemu odpowiednio wypychając oryginalne pady wypełnieniem od środka.

Testowałem kiedyś pady dekoni. Tak, są wygodne. Otwór taki że nie przeszkadzał.  

---
Moje notatki o padach testowanych z Ether C Flow:

Vegan for Audeze: głębsza scena, więcej powietrza, lepsza separacja, lepsza tonalność, ciut szorstki przełom średnich i góry (vs. stock ECF)
Dekoni Vegan: fajnieszy wokal, węższa scena, wyższa scena, przydymione? mniejszy dźwięk, mniejsze instrumenty - bardziej kameralnie, nie potężnie jak Audeze Vegan, chyba wygodniejsze
Dekoni Sheepskin - więcej basu, więcej wysokich, lekka V, można zdjąć wysokie (red na Hugo2) lub korektorem, bas w sporej ilości, punktowy, więcej energii, średnica ciut wycofana, trochę grzeją / pocą się uszy, bas niestety ma buczący pogłos, V jest za mocne, średnica zbyt wycofana; czasami grają jak spod ziemi - z pogłosem; wokale zbyt zimne; momentami mocne S
Electrostat - najczystsze, można korygować eq: 63Hz + 4dB, 125Hz +2dBm, 4kHz -2dB, 8kHz -2dB, najlepsza średnica?, lepsza jakość basu niż Audeze Vegan, podobna ilość lub ciut mniej
Vegan for Audeze vs Electrostat: Vegan ma większe instrumenty, więcej góry, więcej dołu ale gorsza jakość, szersza scena, trochę mniej wygodne (nacisk), średnica ok, ciut lepszy subbas; całość ma mniej faktur, całość bardziej rozmazana, mniej naturalna, mniej prawdziwa, jaśniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! 

 

Na razie chyba jeszcze te pady sobie zostawię. Nie odchodzi jeszcze od nich skóra płatami, więc nie ma teraz co... (w przyszłości na pewno, żeby możliwości sceniczne wyciągnąć, ale tymczasem najpierw bawię się eq. Po dwóch dniach mam coś takiego: 

DenonD5000.thumb.png.a5565c75416fe3c8b0d41450ef997cc1.png

Bardzo ciekawe jak te około 120hz wycięte 2dB mocno pomaga w poradzeniu sobie w boomistością basu, i precyzuje go. 

 

I tu powstaje pytanie do tych co robili porównanie przed i po Markl modzie, czy rzeczywiście warto go robić, co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Unicorn napisał:

I tu powstaje pytanie do tych co robili porównanie przed i po Markl modzie, czy rzeczywiście warto go robić, co sądzicie?

Ja miałem 2 różne Denony 5000. Niemodowane i modowane.

Uważam, że mod poprawia te słuchawki, więc jak masz możliwość zrobić to za rozsądne pieniądze, to zrób.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności