Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

O pogoni za białymi króliczkami słów kilka.


manuelvetro

Rekomendowane odpowiedzi

@Lord
Niestety tak to właśnie postrzegam, chyba też do tego dążą ich posiadacze. Można kupić sobie chinola za 200zł i próbować zrobić z niego TOP, tak samo z Taksów, ale do pewnego momentu w obu przypadkach. Niestety.

 

Dobry cd - koszt ok 300 pln plus do tego lampizacja 300 pln (choć moim zdaniem niekoniecznie)

Wzmacniacz powiedzmy 2000/3000 pln - choć i za 1000 pln znajdą sie perełki

Kolumny 2000 pln

 

...i mamy świetny zestaw Vintage mogący konkurować, a moim zdaniem zwyciężać z każdym zestawem nowym jaki uda wam sie złożyć do 15k

 

Dokładnie. Jak mówię - na swoje KEFacze wydałem jakieś 700zł z transportem. Są sterane życiem, trochę poobijane, do tego brzydkie jak gęba Macierewicza :), ale grają świetnie i to się liczy. W ramach nowych rozwiązań musiałbym rzucać się na Xaviany albo Sonusa aby uzyskać podobne tonalnie brzmienie, a nie chciałem, żeby mi się ten sprzęt jakkolwiek marnował. Chociaż z tym 15k... jakbym wymienił w tym co napisałeś kolumny na ESLe to prawdopodobnie zdmuchnęłoby nam wszystkim z wrażenia kapcie i czapki z głów :). Rozdzielcze hybrydowe dipole w dobrym pomieszczeniu to naprawdę potęga, jeśli komuś nie zależy aż tak mocno na basie. Nawet STAXy dają przedsmak takich możliwości, ten sam "charakter".

 

@Manuel
Tak po dłuższym przemyśleniu sytuacji: jeśli więc kwestie finansowe są tutaj problemem, tak samo i zastosowanie systemu kolumnowego, a apetyt na klasę brzmienia wciąż wysoki, to pozwolę sobie udzielić kilka rad jak ja osobiście to widzę:
> zostałbym póki co przy najbardziej uniwersalnym i sprawiającym najwięcej przyjemności zestawie odsłuchowym. Do diabła z tym kto jest jego producentem i jaką ma wartość - ważne czy spełnia moje (Twoje) wymagania.
> pozostały sprzęt rozważył w kategoriach czystego za / przeciw. Sprzedał ten, na którym siedzę najmniej, który jest najmniej wygodny, ma najmniejszą uniwersalność. Słowem - odmroził z niego jak największe fundusze.
> spróbował na osi czasu zdobyć się na odsłuch jakiegoś zestawu elektrostatycznego oraz ortodynamicznego u kogoś lub w salonie*.
Dzięki temu:
- nie wydasz wiele
- spokojnie zmieścisz się w zadanym budżecie
- nie będzie Ci tęskno za innymi słuchawkami
- nie będziesz się też czuł "gorszy" lub "ograniczany" na tle kolumn.
So much win.
* W obu przypadkach mogę Ci pomóc wybrać najciekawsze modele, ale najbardziej pomogę w zasadzie przy ES, wskazując najbardziej interesujące i dosyć tanie zestawy/słuchawki/energizery nowe i używane, które są warte uwagi oraz salony, gdzie można je przesłuchać (tylko nowe). Sam też nie śpię na pieniądzach, więc można powiedzieć, że nasza polityka budżetowa ma w ramach swoich celów wiele wspólnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podać dwa lub trzy ciekawe zestawy przykładowe.

Sorry za OT, wiem że tu o nie o tym, ale... Wojtku to poproszę jeżeli będe w stanie je gdzieś sensownie kupić :) Ograniczenie mam niestety co do kolumn (muszą być podstawkowe; nie mogą być podłogowe). Będzie to słuchane w jakiś 30-35 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Kris , W pogoni za króliczkami trudno o OT - bo się biega czasem mocno hmm... krzywoliniowo ;)

@ Evil, ja na razie jestem zadowolony - nawet kolumnowo, choć zestawy są obiektywnie wybrakowane, to zrobiłem z tego atut, mam jeden dobry zestaw do jazzu i muzyki kameralnej, drugi całkiem dobry do metalu i symfonii, trzeci przeciętny ale uniwersalny (sypialnia) ; a słuchawkowo to szczęśliwy jestem na razie zupełnie - hedonizm i poligamia, nurzanie się w dźwiękowej rozpuście (przynajmniej 3 , 4 pary idą codzień do odsłuchu)

Jedynym problemem jest brak czasu i za mało snu, bo zamiast spać, słucham :) I to, żeby mi ta muzyka z synkiem i żoną nie rywalizowała, co się sprowadza do tego, że mogę sobie zacząć słuchać od 21-22 najwcześniej, z przerwami. Jak nie zasnę o pierwszej będę niewyspany. W pracy nie bardzo mogę. Nawet właściwie wcale. Tu problem mam. Trzy godziny dziennie, to dla mnie za mało, a na więcej nie mam co liczyć raczej. Raczej na mniej. Więc chwilo trwaj.

Edytowane przez manuelvetro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mogę podać dwa lub trzy ciekawe zestawy przykładowe.

Sorry za OT, wiem że tu o nie o tym, ale... Wojtku to poproszę jeżeli będe w stanie je gdzieś sensownie kupić :) Ograniczenie mam niestety co do kolumn (muszą być podstawkowe; nie mogą być podłogowe). Będzie to słuchane w jakiś 30-35 m2.

 

Chyba lepiej napisac tutaj niz na PW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proszę Bracia, bez politycznych porównań bo mi bolter do ręki wskakuje...

 

bolter - broń Adeptus Astartes z WH40K.

DW01-59-Storm-Wardens-(Defend-the-gate!)-matt-bradbury-3.png

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jego gęba jest najmniej politycznym elementem jego działalności ;).


Na niego i thunderhammer byłby słaby. Grałem kiedyś przez chwilę klanowo w Dawn Of War, do tej pory mam wszystkie części + większość dwójki.


Wracając do tematu.

O monitorkach, bo one tutaj również się przewinęły, to tylko powiem, że ludzie często niedoceniają takich konstrukcji. Do wielu pomieszczeń na siłę idą z pełnymi floorstanderami, choć dobre monitory wyszłyby im taniej/lepiej. Jedynie problemem może być nagłośnienie większych pomieszczeń po np. przeprowadzce, dlatego sam z nich zrezygnowałem - jakby "na zaś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicza cie mocno pomieszczenie. Jeśli to typowe mieszkanie w bloku powiedzmy salon z typowym umeblowaniem to lepiej ograniczyć się do sprawdzonych rzeczy.

Klasyczny wzmacniacz NAD np. 370,319,317 + CD NAD np 542 + Tannoy M1/M2 = świetnie sprawdzają się w blokach w małych pomieszczeniach.

 

Kolumny:

Rogers LS6/7, Tannoy M2, Acoustic Energy AE1MKIII, Revolver R33 - wszystkie małe :) które teraz przychodzą mi do głowy

Wzmaki:

Rotel RA04/05, Arcam Alfa 9/10,one, plus Nady te wyżej

Cedeki:

Arcam Diva cd73t, Marantz 63 SE, 3D LAB CD12 (mistrzostwo!)

 

To tak na szybko i z głowy.

 

W domu mam mase tego w zapiska co jak z czym połączyć i jak to zagra.

Edytowane przez WojtekC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W małych pomieszczeniach jest masa odbić, sam blok jest pewnie z płyty. Ciężko jest dobrać do tego sprzęt bo...nie za bardzo usłyszymy różnicę. Drogi i dobry sprzęt zagra tanio - przez pomieszczenie. Jak bywacie na targach audio wiecie o co chodzi. Mały pokój i sprzęt za 300.000 - gra kupowato.

Katusze przechodziłem próbując ustabilizować brzmienie sprzętu w moim dawnym mieszkaniu.

Pokój ok 4m na 6m - czyli nie taki mały :). Jedna długa ściana okno i drzwi balkonowe - prawie po całości, na drugiej ścianie drzwi do przedpokoju - to ściany długie. Krótka - szafa zabudowa, a na przeciwko sprzęt grający - wszystko właściwie ustawione. Do tego kanapa tak na 3/4 od sprzętu :)

Bajka? No nie bardzo. Bo częstotliwości takie jak śpiew J.L. Hookera dobiegał z cholernego przedpokoju!

Zaprosiłem kolegę w tym czasie dla mnie guru audio i biegaliśmy po pomieszczeniu naklejając dziwne płytki akustyczne na ściany :) musiałem zmienić zasłony i dywan - to wszystko miało wpływ. I...nagle wszystko ok - idealnie gra - koszt prawie 2k :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W małych pomieszczeniach jest masa odbić, sam blok jest pewnie z płyty. Ciężko jest dobrać do tego sprzęt bo...nie za bardzo usłyszymy różnicę. Drogi i dobry sprzęt zagra tanio - przez pomieszczenie. Jak bywacie na targach audio wiecie o co chodzi. Mały pokój i sprzęt za 300.000 - gra kupowato.

Katusze przechodziłem próbując ustabilizować brzmienie sprzętu w moim dawnym mieszkaniu.

Pokój ok 4m na 6m - czyli nie taki mały :). Jedna długa ściana okno i drzwi balkonowe - prawie po całości, na drugiej ścianie drzwi do przedpokoju - to ściany długie. Krótka - szafa zabudowa, a na przeciwko sprzęt grający - wszystko właściwie ustawione. Do tego kanapa tak na 3/4 od sprzętu :)

Bajka? No nie bardzo. Bo częstotliwości takie jak śpiew J.L. Hookera dobiegał z cholernego przedpokoju!

Zaprosiłem kolegę w tym czasie dla mnie guru audio i biegaliśmy po pomieszczeniu naklejając dziwne płytki akustyczne na ściany :) musiałem zmienić zasłony i dywan - to wszystko miało wpływ. I...nagle wszystko ok - idealnie gra - koszt prawie 2k :)

A co żona na tą zmianę zasłon i dywanu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi nie mów że teraz jesteś nie szczęśliwy z taką gromadką. Na pewno dają popalić ale żyć byś nie mógł bez nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku jest to salon w domu a nie w mieszkaniu. Tam jest tylko kanapa, dwie małe komódki, szafaka pod TV i TV to zajmuje wszystko ok 25 m2. Na kolejnych 10 m2, bardziej już z boku, jest stół jadalniany i kuchnia. Więc tak naprawdę sprzęt będzie stał gdzieś przy którejść ścianie i będzie grał w kierunku tego głównego pomieszczenia 25m2.

 

Czego szukam w dźwięku - w sumie tego samego co w customach, równego, neutralnego, naturalnego grania, z pewną nutką analityczności, przestrzennego, jednakże w sprzęcie stacjonarnym oczekiwałbym trochę więcej ciepełka i mocniejszego, mięsistego basu, który jednak nie kaszani średnicy i wysokich. Myślałem o APS Orion.

Czy do takiego pomieszczenia potrzebne mi są monitory bliskiego pola czy średniego/dalekiego?

 

CD ma odtwarzać CD:) no i dobrze byłoby żeby można było wpiąć coś przez USB. Żeby odtwarzał też flac czy mp3. Do tego żeby było radio. EQ też by się przydało. Reszta jest nieistotna.

 

Pytam o wszystko bo się na tym kompletnie nie znam.

Edytowane przez Krismarzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - ale każdy facet wspomina z sentymentem stare dzieje kawalerskie. Ja mam teraz żonę nr 3 więc wiem co piszę :)

Ja mam nr 1 i nie mam zamiaru zmieniać, przyzwyczajenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku jest to salon w domu a nie w mieszkaniu. Tam jest tylko kanapa, dwie małe komódki, szafaka pod TV i TV to zajmuje wszystko ok 25 m2. Na kolejnych 10 m2, bardziej już z boku, jest stół jadalniany i kuchnia. Więc tak naprawdę sprzęt będzie stał gdzieś przy którejść ścianie i będzie grał w kierunku tego głównego pomieszczenia 25m2.

Kwestia odpowiedniego ustawienia i odbić i tak pozostaje.

 

 

Taki zestawik na teraz na szybko 3/4 dni i mam u siebie:

Linn LK1+LK2 - wzmacniacz i przed wzmacniacz

Rogers LS4 - fajne kolumienki podstawkowe

do tego cedek najlepiej zlampizowany jakiś Philips

Gdybym miał kasę sam bym to kupił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wojtku jest to salon w domu a nie w mieszkaniu. Tam jest tylko kanapa, dwie małe komódki, szafaka pod TV i TV to zajmuje wszystko ok 25 m2. Na kolejnych 10 m2, bardziej już z boku, jest stół jadalniany i kuchnia. Więc tak naprawdę sprzęt będzie stał gdzieś przy którejść ścianie i będzie grał w kierunku tego głównego pomieszczenia 25m2.

Kwestia odpowiedniego ustawienia i odbić i tak pozostaje.

 

Z ciekawości to co byłoby optymalne. Bo że w mieszkaniu pomieszczenia są nieodpowiednie bo tam często stawia się dużo mebli to rozumiem. Ale że w domu to też jest słabo to już nie kumam. Musiałbym mieć oddzielny pokój odsłuchowy bez mebli o pow. 50 m2. Pytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy sweet spot będzie blisko bazy, czy może dalej. Generalnie w monitorkach o modele bliskiego pola trzeba się specjalnie fatygować, zatem nie przejmowałbym się tym aspektem.

 

Jeśli chodzi o modele, to dla równowagi - z nowych pod taki opis bardzo dobrze pasują wymieniane przeze mnie wcześniej R300. Jeśli ma to stać w salonie to przynajmniej jako sprzęt nowy nikogo nie będzie odstraszał wyglądem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słyszę usb, radio to az mnie skręca i mam ochote poradzić zakup stacji dokującej pod ipoda :)

 

Ja mam dx50 z dyskiem 1TB podłączonego do wzmaka - USB to nowe sprzęty a to kicha.

Co do domu, pokoju itp. itd. wszystko ma swoja akustykę. To nie słuchawki, zakładamy na głowę i w miarę jednakowo graja.

Co do wyglądu to vintage ma elegancki i wyrafinowany - głównie, a nowoczesne sprzęty nadają się do gabinetu zabiegowego w szpitalu.

 

1195427160.jpght309_402.jpg

Choc te mi sie akurat podobają :)

Edytowane przez WojtekC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, owszem mogę przegrać wszystkie cyfrowe pliki które mam CD i je pędzić z CDka. Natomiast w tym zakresie chciałbym iść z duchem czasu i zastanawiam się nad USB albo ew. na wbudowanym dysku. Aczkolwiek oczywiście to jest dodatek. Radio zaś to raczej niezbędnik bo żona to raczej radia słucha a nie chcę domu zastawiać setkami sprzętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyglądu to vintage ma elegancki i wyrafinowany - głównie, a nowoczesne sprzęty nadają się do gabinetu zabiegowego w szpitalu.

 

Wojtku, nie chodzi mi o wzornictwo (w sumie tu też bym polemizował), a o stan :). Niektóre kolumny wyglądają jak po strzelaniu w nie z wiatrówki, kto wie, może jakiś przygłup faktycznie takie rzeczy robił. Widać dokładnie gdzie coś zaryło, gdzie coś spadło, gdzie kant pocałował ścianę etc. Niestety. Ponieważ u mnie widać głównie fronty, do tego jeszcze mam w miarę całe maskownice, to tam jeszcze jest pół biedy, ale wystawiłbym to w salonie i byłby "plebs". Niestety teraz ludzie patrzą na kolumny jak na meble, no ale dzięki temu przynajmniej takie dziamdziaryły jak my, które doceniają bardziej stronę soniczną niż wizualną, płacą za używki mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz i radio :

274524-kenwood_ka4004_integrated_amp__kt

 

Mój Kenwood ale ja nie mam radia :)

 

Ja jak coś kupuję albo sprzedaję staram się aby wyglądało to odpowiednio. Renowacja kolumn to nie problem. W Łodzi znam kilka osób które sie tym zajmują. Sam tez czasem lubię coś zrobić. Umówmy się można tez coś kupić na śmietniku za 15 funtów, ale są tez kolekcjonerzy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności