Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

O pogoni za białymi króliczkami słów kilka.


manuelvetro

Rekomendowane odpowiedzi

 

@Lordzie

To raczej nie jest określone, bo gonienie królika to nie tylko kolekcjonowanie słuchawek, ale po prostu niekończący się proces decyzji zakupowych, bez względu na to, czy potem są takie słuchawki zatrzymywane, czy nie.

 

Evil, no cos w tym jest. Ciekawość mnie czasami zżera i kupuje dany sprzęt tylko po to by posłuchać a i tak wiem że pewno za jakiś czas sprzedam. Żeby można było każdy sprzęt sobie bez problemu wypożyczyć na tydzień to wtedy, przynajmniej w moim przypadku, nie byłoby konieczne kupowanie z ciekawości; choć w CIEMach miałoby to mniejsze zastosowanie bo ew. do odsłuchu moga być dostępne tylko dema, który nie pokazują tego co potrafi wersja custom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kris

Teoretycznie możesz tak zrobić - masz ustawowo 10 dni na zwrot zakupionego towaru. Część osób nadwyręża zapis tej ustawy w taki sposób, że robią sobie testerską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, irytując w ten sposób sprzedawców :). Dlatego cieszę się, że robię w usługach, a nie w handlu. Z CIEMami faktycznie jest problem tak jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo i ja. Przez lata ani razu nie skorzystałem z takiej opcji, również ze względów, że mi to nie pasowało i kłóciło się z moimi zasadami. US - niestety, ale ze względu na ich 110V i tak bym nie wykorzystał tej opcji, chyba że z autotransformatorem, ale znów - zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja droga, kurcze masa kasy, masa czasu i ogromnie dużo dobrej zabawy.

Nie pamiętam nazw wszystkich sprzętów, najbardziej pamiętam te które najtrudniej było mi zdobyć lub te które były pierwsze.

 

Pierwsze słuchanie było na Bambino płyty pocztówki moich rodziców, Niemen, Akwarele, Czerwono-czarni, the Beatles i masa innych.

c0afd62672ea07a6med-bambino.jpgPocztowka_dzwiekowa.jpg

 

Potem od ojca otrzymałem prawdziwy cud ZK 145 z cudownie zieloną lampą która sygnalizowała wysterowanie procesu nagrywania.

DSC00743.JPG

Już w tym czasie wielu moich kolegów miało pierwsze Thomsony i Grundigi tzw. kaseciaki, ale tylko ja mogłem nagrać 8h muzycznych audycji na jedną taśmę :) Na kaseciaka musiałem sam uzbierać mój wybór padł na:

m_532_sd_zrk.jpg - mój pierwszy kaseciak.

Potem zobaczyłem to cudo - Aria - musiała być moja! Znów masa wyrzeczeń kilka sprzedanych płyt, praca u ogrodnika i zaskórniaki Babci :)1286437400_1295485780.jpg

Ciągle pałałem miłością do czarnych płyt. Było kilka gramofonów - krajowych. Dużo płyt. Nagle przyszła era cd i zachłyśnięcie się nowym, miało być tak wspaniale... Mój pierwszy cd - łódzka Fonica :)

t_cdf001f_123.jpg

 

Potem były Akai, Sharpy, Pioneery, Yamahy, ale większości pamiętam tylko markę.

Własne mieszkanie, własne ciężko zarobione pieniądze...i pierwszy sprzęt w nowym mieszkaniu. CD, DAC, WZMAK i KOLUMNY. Specjalnie napisałem wszystko wielkimi literami bo byl to dla mnie najważniejszy sprzęt. Został ze mną na ponad 10 lat :)

Wzmacniacz Arcam Alfa: 17arcam.jpg

Dac Cambridge Audio cd tez od nich ale nie znalazłem w sieci zdjęcia: cambridge-audio-Dac-Magic-Black.jpg

Kolumny Acoustic Energy 109 dokładnie takie: Acoustic-Energy-AE109a.jpg

 

Potem rodzina, dzieci zmiana priorytetów, turbulencje :) Stacjonarny sprzęt odchodzi powoli w zapomnienie. Potem i w międzyczasie było kilka, ale ten był najważniejszy. Jako ciekawostkę napiszę, że przez ten cały czas od 1978 roku do 2006 roku miałem tylko trzy pary słuchawek. Dwie z nich grają do dziś ale już nie u mnie :)

Pierwsze to Unitra SN50 - pamiętam bo to chyba najgorsze słuchawki jakie miałem :) nigdy ich nie zapomnę. Czerwone twarde plastikowe pady! Drugie to rosyjskie elektrostaty - nie pamiętam nazwy niestety, a kontakt z osoba która je ode mnie kupiła urwał się. Ostatnie to Grado 80 od 1990 roku do 2004 ani jednej awarii. Potem je sprzedałem. Graja nadal i Unitry i Grado :)

2006 rok to praca w mp3store i otwarcie sie na portable. zawirowania życiowe sprawiły, że musiałem pozbyć sie dużego sprzętu. Kupowałem wszystko od Cowona U2 po DX50 iBasso. Kupowałem i sprzedawałem. Lubie ekscytacje nowym sprzętem. Powoli jednak wracam do staroci. Znów gramofon, znów wzmacniacz....

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sir Evilkaruna - czy Westone 1 są coś warte ? Da się je porównać z UE900 ? Dużo basu czy raczej równe ?

Skoro Ty używasz, pomyślałem o nich jako o zapasowym Króliku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Ale powinno się posiadać zapas, jak sam pisze Evilkaruna . Momki nie potrzebują siostry ale IEMy są mniej trwałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lordzie

Musiałbym przesłuchać UE900 aby móc je porównać łeb w łeb. Używam ich na bardzo mocnym EQ, które wyciąga dosyć mocno podwinięte skraje (grają głównie średnicą). Dla mnie są warte po EQ znacznie więcej niż je wyceniono. Poza tym recenzja na AF dokładnie je opisuje, także więcej ponad tym, co tam zawarłem nie dodam od siebie, ewentualnie jeszcze w tym wątku:
Moim zdaniem W1 i ewentualnie jeszcze W2 to best bang for the buck, jeśli nie trafi się na przecenione ostatnie sztuki W4R. W3 = za pomocą EQ zrobisz je na upartego z dwóch poprzednich modeli i nie stracisz NIC na jakości, jedynie sama jakość EQ może tu coś popsuć, pod tym względem te słuchawki są wg mnie fantastyczne. Każdego, kto krytykuje W1 pytam z urzędu o to jak długo je miał, na czym i czy stosował korekcję.
Poza tym chciałbym wyklarować jedną rzecz: to że ja ich używam nie jest akurat żadnym argumentem :). To tak samo jakbyś kupował D7100 czy GS1000 "bo Majkel ma" (miał) ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 6 ponad 10 lat z tym AE109 - bardzo fajne zgranie i dobrze spisywały się w blokach. Potem tez była masa sprzętu. Teraz z takich fajniejszych rzeczy został mi stary Kenwood KA-4004

http://www.youtube.com/watch?v=KIzCEzT88ZU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vintage audio ogólnie ma sporo sensu. Większość sprzętu, choć steranego życiem z wyglądu, gra naprawdę ładnie i częstokroć lepiej, niż obecnie oferowany sprzęt. Takie Q80 grają naprawdę świetnie jak na swoją cenę, bo zestaw wyniósł mnie swego czasu chyba jakieś 1111zł :) wraz z okablowaniem. Przecież to są grosze jak za taką średnicę i scenę, a przede wszystkim DUCHA tamtych lat, specyficzny charakter i smak. Naprawdę nie rozumiem ludzi, którzy nie potrafią szanować takiego sprzętu, a za każdym razem, gdy korzystam z tych kolumn i mimo dosyć małego pomieszczenia mogę dosłownie pływać w dźwięku, to nawet zestawy STAXa wydają się klaustrofobiczne, a Q701 przeciętne i tak bezbarwne, że jakiekolwiek plany dalszych zakupów mimowolnie biorą w łeb i człowiek zaczyna na nowo wszystko weryfikować - że może faktycznie chrzanić to wszystko i doinwestować trochę kolumny ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszecie wynika mi, że:

1. Normalne białe króliczki są na wyginięciu (vintage)

2. Współczesne białe króliczki są kosmiczne.

Bo są kosmicznie drogie. (topowe dynamiki, ortodynamiki, elektrostaty)

3. Są jeszcze skośnookie (za LordRayden) króliczki szare np. Pro80, ts-671, i im podobne nieskośnokie króliczki (za MusicFreak Audeo - Szwajcaria, Etymotic - USA i zapewne wiele innych) grające wybitnie w relacji cena/SQ , które już królikami są, ale jeszcze/niestety nie są białe.

Nie trzeba za nimi gonić, bo siedzą w klatkach i można je nabyć za plny.

4. Zestaw kolumn - nie vintage - dźwiękowo biały króliczek - też cenę będzie miał jak w punkcie 2. Poniżej 10k nie da chyba rady. Przynajmniej ja rady nie dałem (mowa o nowych zestawach).

Edytowane przez manuelvetro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszecie wynika mi, że:

1. Normalne białe króliczki są na wyginięciu (vintage)

2. Współczesne białe króliczki są kosmiczne.

Bo są kosmicznie drogie. (topowe dynamiki, ortodynamiki, elektrostaty)

3. Są jeszcze skośnookie (za LordRayden) króliczki szare np. Pro80, ts-671, i im podobne nieskośnokie króliczki (za MusicFreak Audeo - Szwajcaria, Etymotic - USA i zapewne wiele innych) grające wybitnie w relacji cena/SQ , które już królikami są, ale jeszcze/niestety nie są białe.

Nie trzeba za nimi gonić, bo siedzą w klatkach i można je nabyć za plny.

4. Zestaw kolumn - nie vintage - dźwiękowo biały króliczek - też cenę będzie miał jak w punkcie 2. Poniżej 10k nie da chyba rady. Przynajmniej ja rady nie dałem (mowa o nowych zestawach).

 

 

1. To nie króliczki a po prostu okazje i niestety ogromne ryzyko. Często też stan niezbyt "reprezentacyjny", jak mojej M-35, która jest cała poobijana, ale technicznie bez zarzutu (to najważniejsze).
2. Jak pisałem nie trzeba rzucać się na TOTL, żeby być szczęśliwym. Nie bronię nikomu kupić SR-009 za 20k zł + 727S żeby mieć dźwięk na całe życie, ale można mieć większość tego brzmienia znacznie wcześniej. Tak samo w kolumnach. Zamknąć się w STAXach w cenie 7k spokojnie da radę, nawet mniej (ok. 5 z shipem) gdyby brać z USA i próbować ominąć cła + VATy (jedynie autotrafo trzeba dokupić) i można zapomnieć o pogoni, królikach czy nawet całym ZOO.
3. Zawsze można się bawić w volks-highend, też nikt nikomu nie broni mieć dobrego dźwięku za grosze :).
4. Nie zgodzę się, da spokojnie radę, kwestia tylko preferencji.
Monitory, które do tej pory wpadły mi w oko:
Martin Logan Motion 15 - chyba coś koło 3800zł za parę z pseudo-elektrostatycznym tweeterem każda (!)
KEF R300 - 5500zł za parę,
Sonus Faber Venere 1.5 - też coś koło tego.
Tak samo najbardziej pasujące pod mój gust floorstandery:
Xavian Gran Colonna - poniżej 5k za parę,
Martin Logan Motion 20 - 7500zł za parę,
KEF R500 - 8000zł za parę,
EM ESL - maksymalna granica, tj. wspomniane 10k.
Wszystko wyżej to ceny nowych modeli. Nawet z integrą nową bym się zmieścił bardzo często poniżej progu. Da się? Da się :).
Edytowane przez EvilKillaruna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Evil - VolksHighEnd - nazwa dla "ludu" zakłada już jakieś ograniczenia (związane z niską ceną). Jak było z Garbusem (autem dla ludu, wymyślonym przez prof. Porsche, twórcę czołgu Tygrys, i kanclerza Rzeszy Adolfa) ? Miał swoje wady. To co poźniej zaczeła robić fabryka VW to juz inna bajka.

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry cd - koszt ok 300 pln plus do tego lampizacja 300 pln (choć moim zdaniem niekoniecznie)

Wzmacniacz powiedzmy 2000/3000 pln - choć i za 1000 pln znajdą sie perełki

Kolumny 2000 pln

 

...i mamy świetny zestaw Vintage mogący konkurować, a moim zdaniem zwyciężać z każdym zestawem nowym jaki uda wam sie złożyć do 15k

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry cd - koszt ok 300 pln plus do tego lampizacja 300 pln (choć moim zdaniem niekoniecznie)

Wzmacniacz powiedzmy 2000/3000 pln - choć i za 1000 pln znajdą sie perełki

Kolumny 2000 pln

 

...i mamy świetny zestaw Vintage mogący konkurować, a moim zdaniem zwyciężać z każdym zestawem nowym jaki uda wam sie złożyć do 15k

Brzmi ciekawie (szczególnie że przymierzam się do zakupu zestawu do salonu do chałupy). A taki wiekowy sprzęt nie padnie po prostu szybko?I co z tego że kupiliśmy dużo taniej ale jak rozwali się po roku czy dwóch to będzie kupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój gra 3 lata bez awarii, a jeden ze wzmacniaczy sprzedany znajomemu gra od 63 roku. W tych sprzętach nawet jak coś pójdzie to się naprawi - w nowych już nie jest tak kolorowo.

Mogę podać dwa lub trzy ciekawe zestawy przykładowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności