Skocz do zawartości

Creative Fatal1ty - antybas mod


Perul

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny poradnik z cyklu: Poprawiamy producenta

Tym razem na warsztacie słuchawki gamingowe Creative Fatal1ty

 

Niedawno stałem się posiadaczem słuchawek gamingowych Creative Fatal1ty. Słuchawki miały odcięte wtyczki (i atrakcyjną cenę ;) ). Ponieważ mają opinię kiepskich, więc kupiłem je z myślą, że będą dawcą padów do innych słuchawek...

 

Reszta fotoporadnika tutaj http://pokazywarka.pl/fatal1ty_mod/

 

Jak się okazuje, po modzie to naprawdę fajne słuchawki, przede wszystkim ze świetną sceną i separacją. Jedynie zastrzeżenia mam co do wygody, po rozgięciu pałąka jest lepiej, ale w dalszym ciągu męczą przy dłuższych odsłuchach. Wczoraj wieczorem zasnąłem z nimi na uszach i zdjąłem dopiero po jakiejś godzinie, dziś rano bolała mnie żuchwa w miejscu, gdzie dotykają do niej pady. Tak więc przestrzegam przed długim słuchaniem, mimo, że dźwiękowo naprawdę wciągają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego możesz porównać dźwięk jaki reprezentują na nowym kablu i po modzie ?

 

Tak z innej beczki, jakby wpłynęło zastosowanie w modzie do CAL'i tektury zamiast taśmy izolacyjnej ?

Edytowane przez TrueFaith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowego kabla to jeszcze nie mają i w sumie nie wiem czy robić, bo jeśli już to tylko rekabling Y miałby jakiś sens ze względu na cieniutki kabelek biegnący w pałąku, którego nie da się wymienić (bo brak miejsca na coś grubszego).

 

Dźwięk ciężko porównać do czegoś innego co słyszałem. Scena typowa raczej dla otwartych, porównywalna z rekablowanymi TS671. Choć one mają bliższe średnie i zupełnie inną charakterystykę.

Charakterystyka w skrócie to: solidny bas a zwłaszcza subbas, ale już bez takiego dociążenia dolnej średnicy jak w TSach. Średnie lekko wycofane, za to góra bardzo dźwięczna ale nie męcząca. Nie wiem czy ten opis pod D7100 nie pasuje ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć

Na forum jestem niejako nowy, ale w słuchawkach dłubię od długiego czasu i mam za plecami pewnie ładnych 10 modeli, które rotują sobie regularnie, więc raczej super świeżakiem bym się nie nazwał, aczkolwiek ekspertem też nie :) Ale do rzeczy.

 

Skorzystałem z modu, do tego zrobiłem rekabling obustronny sssnakiem 4 żyłowym, ale nadal mi nie leży jakoś brzmienie (za mało średnicy, w górnych rejestrach nie brzęczą mi przyjemnie talerze, nie "czuję" ich drgań, i zbyt jest jest pluszowy dla mnie bas), no i... scena nie zachwyca jakoś szczególnie. Bas uporządkowałem trochę skórzanymi padami z Denonów i nie rozlewa się tak nieprzyjemnie, jest bardziej precyzyjny i konkretny, ale nie dużo mocniejszy (nie męczy).

 

Jak tak teraz sobie przeanalizuję, wydaje mi się różnica pojawia się w kształcie tektury, który zbagatelizowałem. Jakie funkcje dokładnie spełnia tektura z poradnika i jej kształt? Czy wg Twojej koncepcji ma być "prześwit" po bokach czy jest to bez większej różnicy?

 

Z racji tego, że mam ambicję wycisnąć z tych słuchawek więcej, myślę, żeby je otworzyć przez usunięcie czerwonych zaślepek i zaślepienie otworów cienką gąbką. Nie jestem mistrzem modów. Próbowałeś zrobić konstrukcję (pół)otwartą? Czy po ich otwarciu jest sens cokolwiek wrzucać do środka oprócz ewentualnej waty/watoliny celem usunięcia dudnienia i pogłosów?

 

[Temat, mimo że względnie stary, pozwoliłem sobie odkopać, bo nie widzę sensu zakładania nowego w tym kontekście]

Edytowane przez yanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w planach zrobienie otwartych, ale nie mam na to czasu. Aktualny mod trochę zmieniłem i dodałem otwór po środku tektury około 2 cm średnicy. Dzięki niemu jest lepsza głębia sceny, ale jest też trochę mniej wyższej średnicy. Mam obecnie przysłane fatality na mody i będę próbował jej dodać. Prawdopodobnie pady od hi2050 dadzą radę.

 

Wystukane na parapecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie tą tekturę podziurawiłem igłą(ponakuwałem). Ale nie wiem jak wypada względem moda wyżej opisanego bo mówiąc szczerze zrobiłem po swojemu na oko z tego co miałem pod ręką i stwierdziłem że jest lepiej niż było, oraz odpowiada mi to. A suma sumarum w natłoku innych zajęć fatalitki wylądowały w biurku.

 

Po głowie chodzi mi teraz włożenie ich w jakąś większą obudowę, jak to już Perul wspominał. Ma ktoś jakiś pomysł na niedrogą, większą obudowę. Która za razem nie skaleczy mnie swoją niewygodą?

Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje DIY Fatality włożyłem w taką vintage obudowę. Duże muszle na które założyłem welury (zamienniki AKG) i wygodny pałąk i mimo swej zamkniętości nie męczą :)

Nie wspominając już otym, że grają na poziomie słuchawek co najmniej za 500zł (a może nawet i 1500zł).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje DIY Fatality włożyłem w taką vintage obudowę. Duże muszle na które założyłem welury (zamienniki AKG) i wygodny pałąk i mimo swej zamkniętości nie męczą :)

Nie wspominając już otym, że grają na poziomie słuchawek co najmniej za 500zł (a może nawet i 1500zł).

Słuchałem i potwierdzam. Szczególnie po ostatnim modzie są naprawdę świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i otworzyłem je :) Ciężko mi porównać z Perul Modem, bo nie mam okazji do porównania bezpośredniego, ale zrobię to właśnie lecą do mnie drugie uszkodzone Fatality.

 

W każdym razie mod był następujący:

- usunięcie czerwonych zaślepek

- zaślepienie otworów gąbkami od Koss Porta Pro / Sennheiser PX100, doklejonymi przylegle na klej termotopliwy (może być taśma 2-stronna)

- w środku "chmurka" z watoliny (z maskotki syna :) ) - tak, żeby było naprawdę lekko, bo inaczej zamkniemy to, co właśnie otworzyliśmy - IMO trochę to uspokaja bas (dudnienie) i wygładza wysokie

- zaklejone 3 bass reflexy (jak u Perula)

- pałąk rozgięty przez całonocne rozginanie na pudełku (bez podgrzewania)

- w górną część earpadów wsadziłem 1 cm gąbki tak, aby je pochylić - w ten sposób słuchawki opierają się bardziej na skroni(a'la Porta Pro), a do tego są bardziej równoległe do ucha (które jest pochylone przecież)

- możliwe, że przez podbicie gąbką zmienił się też dźwięk przez odsunięcie od ucha, ale nie jest to dla mnie wyczuwalne

- zrekablowane obustronnie kablem od którychś Denonów - nie jest to hi-end może, ale musiałem wykorzystać lepszy kabel do innych słuchawek :), a poza tym tutaj kabel to kropla w morzu w porównaniu z modem.

 

Edit: Po wielu próbach stwierdziłem, że z modyfikacji usunąć należałoby poniższe kroki (występujące w pierwotnej wersji):

- w środku "chmurka" z watoliny (z maskotki syna :) ) - tak, żeby było naprawdę lekko, bo inaczej zamkniemy to, co właśnie otworzyliśmy - IMO trochę to uspokaja bas (dudnienie) i wygładza wysokie - jednak ogranicza scenę

- gąbka w earpadach - że nie ma wielkiej różnicy, więc po co zaśmiecać

 

Efekt jest mega, odsunąłem na razie na bok wszystkie inne słuchawki. Przede wszystkim mamy mega szczegółowość i kosmiczny poziom wysokich tonów, są wyraziste, ale nie kłują, talerze brzmią jak żywe. Znacznemu poszerzeniu, zgodnie z oczekiwaniami uległa scena, ale nie jest to najszersza scena z jaką miałem do czynienia.

Dążąc do ideału poprawiłbym bas, który wymaga moim zdaniem trochę większej "kompresji", oraz wysunąłbym do przodu średnicę, ale za mało jestem doświadczony jeszcze w modowaniu, aby zrobić to w 5 sekund w pełni świadomie. Bas myślę, że można ogarnąć przez wyklejenie muszli pianką bitumiczną, albo korzystając ze skórzanych padów, jak wspominałem wcześniej, ale wtedy tracimy na komforcie. Podobny problem rozwiązałem w z użyciem pianki w Denonach AH-D1001 (markL mod). Ale co zrobić ze średnicą nie mam pojęcia. Spróbuję z powrotem wyjąć watolinę, ale to chyba będzie za mało. Pokombinujemy. Ale może jakieś inne pomysły?

Edit: Nie no serio, wracam tylko po to, żeby napisać że siedzę w tym od rana i nie mogę przestać cieszyć mordy. Ale muszę to doprowadzić do perfekcji. Trzeba podbić 1-4kHz.

Edytowane przez yanek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że zrobiłeś, już od dawna o tym myślałem, ale jakoś nie ma kiedy :( . Nawet sitka do herbaty zakupiłem, żeby wstawić w miejsce tych czerwonych plastików.

 

Co do rozginania przez całą noc na pudełku, to na początku owszem efekt jest, ale po jakimś czasie pałąk wraca do pierwotnego "imadła". No chyba, że po słuchaniu będziesz odkładał znowu na to pudełko.

 

Jeśli chodzi o średnie to możesz je podciągnąć robiąc tekturkę jak u mnie w modzie, tylko po środku zrób otwór ze 2-2,5cm średnicy. Jeśli to będzie za mało to mam też inny patent, ale on okolice 4kHz podbija najbardziej (ostatnio w swoich DIY Fatality zrobiłem).

 

Co do basu to nie bardzo rozumiem tego określenia, że bas wymaga większej "kompresji". Możesz to inaczej wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem biegły w terminologii, chodziło mi o zwiększenie dynamiki, żeby nie był taki rozlany, a miał większego "kopa". Przy zastosowaniu tekturki nie wiem na ile sens będzie miało wtedy otwarcie muszli (?), bo jak na mój gust to pomniejszymy scenę (zwiększa się ilość odbić wewnętrznych), która jest jednym z elementów charakterystycznych konstrukcji otwartych. Tak w ogóle zastanawiam się, czy przypadkiem nie jest tak, że konstrukcji otwartych się nie powinno modować w środku, bo większość modów "wypełniających", jeśli się nie mylę, dotyczy konstrukcji zamkniętych, dążąc do uzyskania efektu konstrukcji otwartej :)

Po pierwsze wyjmę watolinę. Bas powinien zyskać na dynamice i powinna pojawić się średnica. Jednocześnie pójdą w górę wysokie, które z kolei spróbuję opanować przez "filtr" z przodu muszli, prawdopodobnie kropkę z gąbki pośrodku przetwornika.

 

btw. Douczam się m.in. tutaj: http://www.head-fi.org/t/694963/sound-science-approach-to-modding-headphones

Edytowane przez yanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem o tej dziurze po środku - zrobisz z nich półotwarte jak DT990, głębi sceny nie stracisz dzięki temu otworowi. Dynamika basu wtedy zyskuje, ale przede wszystkim od tej tekturki odbijają się średnie i będziesz miał ich więcej :)

Wyjmując watolinę trochę dodasz basu, ale jeszcze bardziej "rozwlekły" będzie. Lepiej jak zakleisz 4 otwór w połowie taśmą.

 

Może na początek sprawdź efekt z tym zaklejeniem, a jak będzie za słaby to dopiero tekturkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zrobiłem tyle modów, że wiem czego się spodziewać po konkretnym zabiegu ;) . Kwestia tego, czy to będzie efekt w odpowiedniej ilości i czy będzie współgrał z resztą. Np to zaklejenie w części 4 otworu nie tylko bardziej zdyscyplinuje bas, ale też odciąży średnie - czy to będzie korzystne dla ogółu brzmienia, to trzeba posłuchać i ocenić.

Korzystniejsze może się okazać całkowite zaklejenie tego otworu gąbką tak jak w modzie D1100.

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynników jest tak wiele, że i tak zawsze to będzie efekt subiektywny, tj. odpowiadający moim osobistym preferencjom :) No i zależy to od źródła. Na Xonarze U7 basu np. sporo, a po podłączeniu np. do Sansy Clip jest dużo lżej. Jeszcze inaczej jest bezpośrednio na wyjściu z Xboxa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fatality są dość trudne do napędzenia, stąd różny efekt w zależności od tego do czego je podepniesz. Clipa to bym sobie w ogóle darował jako "napędzacz" tych słuchawek - no chyba, że pod niego je dostroisz, ale wtedy z innymi źródłami będzie kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fatality są dość trudne do napędzenia, stąd różny efekt w zależności od tego do czego je podepniesz. Clipa to bym sobie w ogóle darował jako "napędzacz" tych słuchawek - no chyba, że pod niego je dostroisz, ale wtedy z innymi źródłami będzie kiepsko.

Ostatnio się przekonałem. Dla ciekawości podpiąłem je do C4 i byłem mile zaskoczony, bo wcześniej słuchałem głównie z soniaczem. Ciężko uwierzyć, że takie świetne drivery zostały włożone w taką budę. Ciekawe, czy jeśli włożyć drivery w jeszcze większą budę niż Twoje universum, to osiągnie się jeszcze lepsze rezultaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perul, zrobisz parę zdjęć jak wyglądają twoje fatalitki?

Te zwykłe, czy DIY Fatality w budzie Universum?

 

Zwykłe wyglądają zwyczajnie, a w budzie Universum jakieś fotki przed rekablingiem wewnętrznym zamieszczałem w "Bądź bohaterem w swoim audio". Powinno też być coś w archiwum komisu, bo Undertaker swoje sprzedawał. W razie co jutro w pracy cyknę im fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Perul, zrobisz parę zdjęć jak wyglądają twoje fatalitki?

Te zwykłe, czy DIY Fatality w budzie Universum?

 

Zwykłe wyglądają zwyczajnie, a w budzie Universum jakieś fotki przed rekablingiem wewnętrznym zamieszczałem w "Bądź bohaterem w swoim audio". Powinno też być coś w archiwum komisu, bo Undertaker swoje sprzedawał. W razie co jutro w pracy cyknę im fotkę.

 

Te Undertakera były niestety na miedzi, a tym słuchawkom dużo daje posrebrzana miedź. Większa buda daje więcej sceny, przynajmniej moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No były na miedzi, ale poza kabelkiem między muszlami i ściankami, w których mocowane są przetworniki to były identyczne. Czyli na zdjęciach do odróżnienia jedynie po kabelku do muszli bez oplotu, bo przetwornika raczej nie fotografuje się przy sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu obudowy(bo chętnie bym zmienił ją w swoich skoro już nie robią za portable) to nie wiesz kto mógł by mieć jakąś dobrą dużą obudowę zamkniętą? Na wyglądzie mi nie zależy, bardziej na wygodzie i dźwięku :)

 

Przeglądam allegro, ale tam nic ciekawego nie widzę tak w okolicach 30 PLN, no chyba że warto poszukać droższych uszkodzonych słuchawek dla samej obudowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 30zł to rzeczywiście ciężko coś sensownego znaleźć, ale do 50zł to już trochę tych vintage z dużymi muszlami jest. Ważne, żeby pałąk był wygodny, bo pady to na 99% i tak trzeba będzie zmienić. No i pałąk powinien być metalowy a nie plastikowy, żeby można było regulować siłę docisku dogięciem/rozgięciem pałąka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, ja właśnie też poluję na jakieś ciekawe budy do tych driverów, bo na pewno wielkość zrobi tutaj różnicę, ale zapewne również materiały wykonania (właściwości przenoszenia drgań itp.) :)

 

btw. Zatkałem 3,5 otworu na przetworniku, ale im więcej zatykam otworów tym bas jest mniejszy (amplituda), ale i zbyt płaski, bo słuchawki nie mają czym oddychać. Przy mojej konstrukcji (otwartej) korzystnie dla niskich zakryć można maks. 2 otwory i tak zostawiam. Do średnicy i wysokich podejdę od innej strony (np. spróbuję wkładki z otworem).

 

Zastanawia mnie też jaki efekt dałoby ponakłuwanie fizeliny na "obręczy" przetwornika. Jakieś doświadczenia z tym związane?

 

Edit: Właśnie podpiąłem to do Nokii 6300, żeby sprawdzić czy rzeczywiście trudno je napędzić i jakiego fajnie to zagrało to aż dziwne. Pomijając czystość dźwięku, uzyskałem najbardziej zrównoważoną charakterystykę z jaką do tej pory miałem w tych słuchawkach do czynienia, przy jednocześnie mocnym i dynamicznym basie. Muszę ogarnąć jakiegoś bogatszego kolegę z iPhonem i zobaczyć jak to w takich warunkach gada. Aj nie wiem, może już zgłupiałem od tych ciągłych zmian i mi się w uszach namieszało :)

Edytowane przez yanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności