Skocz do zawartości

Test 12 mini DACów z wejściem USB


fallow

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Wszystko fajnie. :)

 

Mam kilka pytań.

 

1. Wszystkie urządzenia testowałeś na tej samej muzyce? Była ona randomowa, czy masz jakąś zamkniętą playliste do testowania i porównywania urządzeń między sobą?

2. Wszystkie urządzenia były testowane w tym samym czasie / robiłeś jakieś ślepe testy? :)

3. Na początku napisałeś, że neutralność nie istnieje, a w późniejszym tekście napisałeś, że DAC jest neutralny i prawie Ci zniknął z toru. Więc jak to z tym jest w końcu?

4. Za twoją radą zajrzałem do wikipedii co do tego sustainu. Tekst tamten wskazuje że ta cecha odnosi się do instrumentów akustycznych, jak to jest przy audio jaka cecha urządzenia nam o nim mówi, czy by dowiedzieć się jaki sustain ma urządzenie można jedynie przez słuch, czy jakiś pomiar się do tego bezpośrednio odnosi?

5. Jakich kabelków używałeś? ;)

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

Chorowalem na Meridian Explorer jako nastepce za d03k za pare miesiecy do zestawu "polstacjonarnego/polmobilnego"... a dzieki Tobie widze, ze musze chyba jeszcze na m2techa popatrzec :)

 

Swoja dorga szkoda ze nie spozycjonowales tutaj wlasnie malucha d03k, ktory w swojej cenie zawsze zbieral dobre recenzje (choc fakt - on by wymagal jakiegos konwertera, wiec nie do konca wpisuje sie w temat testu :) )... a takze nowego e18. Jakby kiedys wpadly Ci w rece te lub jakies inne urzadzonka - zachecam do rozszerzenia tekstu!

 

Też ciekawe byloby porownanie topowych maluchow z urzadzeniami stacjonarnymi w podobnej klasie cenowej - jak to wypada przy takim VDAC, rDAC, czy Hegel HD2... ciekawi mnie czy mobilność sporo zabija, a generuje koszty i jednak warto w domku miec pudelko czy moze wracajac z pracy pod glowny system wystarczy wpiac takiego malucha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

Chorowalem na Meridian Explorer jako nastepce za d03k za pare miesiecy do zestawu "polstacjonarnego/polmobilnego"... a dzieki Tobie widze, ze musze chyba jeszcze na m2techa popatrzec :)

 

Swoja dorga szkoda ze nie spozycjonowales tutaj wlasnie malucha d03k, ktory w swojej cenie zawsze zbieral dobre recenzje (choc fakt - on by wymagal jakiegos konwertera, wiec nie do konca wpisuje sie w temat testu :) )... a takze nowego e18. Jakby kiedys wpadly Ci w rece te lub jakies inne urzadzonka - zachecam do rozszerzenia tekstu!

 

Też ciekawe byloby porownanie topowych maluchow z urzadzeniami stacjonarnymi w podobnej klasie cenowej - jak to wypada przy takim VDAC, rDAC, czy Hegel HD2... ciekawi mnie czy mobilność sporo zabija, a generuje koszty i jednak warto w domku miec pudelko czy moze wracajac z pracy pod glowny system wystarczy wpiac takiego malucha...

 

Z tego co widzę test dotyczył USB, więc D03k odpada.

 

Przyjemny był ten M2Tech, ale nie znalazłem w nim niczego ponad ODACa, trochę różnił się charakterem - był cieplejszy, bardziej naturalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę test dotyczył USB, więc D03k odpada.

 

Przyjemny był ten M2Tech, ale nie znalazłem w nim niczego ponad ODACa, trochę różnił się charakterem - był cieplejszy, bardziej naturalny.

jasne - dlatego zaznaczylem, ze wymagalby konwertera co go chyba nie wpisuje w temat testow... ale ciekawosc wynikow takiego bezposredniego porownania pozostaje ;)

 

mam nadzieje ze gdzies zdobede M2Techa na testy, gdyz od pewnego czasu lubie sam organoleptycznie dobierac sobie sprzety. Oczywiscie tego typu recenzje doskonale pomagaja zawezic grono kandydatow, gdyz nie jest latwo znalezc wszystko i jeszcze wypozyczyc :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z powodu ograniczonych możliwości edycji posta na forum, teskt tym razem w PDFie.
Zapraszam -> http://goo.gl/cyQYNj
SPIS TREŚCI
Wstęp ......................................................................................................................................... 2
1. Fiio e10 ................................................................................................................................... 3
2. HiFimeDIY Sabre U2 Asynchronous ........................................................................................ 4
3. WeiLiang DAC Explorer Clone................................................................................................. 5
4. Yulong u100 ............................................................................................................................ 6
5. Audioquest Dragonfly (v1.2) .................................................................................................. 7
6. NUFORCE ICON HDP ............................................................................................................... 8
7. Arcam rPac ............................................................................................................................. 9
8. Calyx Coffee .......................................................................................................................... 10
9. Meridian Explorer ................................................................................................................. 10
10. Hegel Super ........................................................................................................................ 11
11. HRT Music Streamer II+ ...................................................................................................... 12
12. M2Tech HIFACE DAC .......................................................................................................... 13
13. Podsumowanie……………………………………………………………………………………….15

 

 

 

Fajny test, czekam na drugą część, sprzętów np. 2-6kzł. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Brawo!

Chorowalem na Meridian Explorer jako nastepce za d03k za pare miesiecy do zestawu "polstacjonarnego/polmobilnego"... a dzieki Tobie widze, ze musze chyba jeszcze na m2techa popatrzec :)

 

Swoja dorga szkoda ze nie spozycjonowales tutaj wlasnie malucha d03k, ktory w swojej cenie zawsze zbieral dobre recenzje (choc fakt - on by wymagal jakiegos konwertera, wiec nie do konca wpisuje sie w temat testu :) )... a takze nowego e18. Jakby kiedys wpadly Ci w rece te lub jakies inne urzadzonka - zachecam do rozszerzenia tekstu!

 

Też ciekawe byloby porownanie topowych maluchow z urzadzeniami stacjonarnymi w podobnej klasie cenowej - jak to wypada przy takim VDAC, rDAC, czy Hegel HD2... ciekawi mnie czy mobilność sporo zabija, a generuje koszty i jednak warto w domku miec pudelko czy moze wracajac z pracy pod glowny system wystarczy wpiac takiego malucha...

 

Z tego co widzę test dotyczył USB, więc D03k odpada.

 

Przyjemny był ten M2Tech, ale nie znalazłem w nim niczego ponad ODACa, trochę różnił się charakterem - był cieplejszy, bardziej naturalny.

 

Tak samo ja nic specjalnego w Icon HDP nie usłyszałem i w zasadzie bardziej podobał mi się z dziurki niż przez LO. Dość uniwersalne granie, ale nie powiedziałbym, że jakoś specjalnie się nadaje do ciemnych słuchawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co widzę test dotyczył USB, więc D03k odpada.

 

Przyjemny był ten M2Tech, ale nie znalazłem w nim niczego ponad ODACa, trochę różnił się charakterem - był cieplejszy, bardziej naturalny.

 

Tak samo ja nic specjalnego w Icon HDP nie usłyszałem i w zasadzie bardziej podobał mi się z dziurki niż przez LO. Dość uniwersalne granie, ale nie powiedziałbym, że jakoś specjalnie się nadaje do ciemnych słuchawek.

 

 

dlatego najpiekniejsza w audio jest samodzielna zabawa, samodzielne odsluchy i kreowanie wlasnych pogladow. kazdy z nas inaczej slyszy i w czym innym sie lubuje. na co innego zwroci uwage jeden sluchacz, na co innego drugi.

jeden szuka barwy, drugi szczegolow, trzeci holografie jako najwazniejsze stawia... czwarty moze jest rzeczywiscie obiektywny i na tyle osluchany aby obiektywne osady formulowac co do wszelkich aspektow brzmienia... a piaty dostaje kase od dystrybutora ;)

tez nie zaominajmy kwestii synergii z innymi komponentami. bo nawet klocki o podobnym charakterze moga zachowywac sie roznie w roznych zestawieniach.

 

no i trzeba zwrocic uwage ze zawsze lepsze jest wrogiem dobrego... jak posluchasz czegos lepszego czasem dobry sprzet, acz gorszy wydaje sie slaby. Do przesady to czesto widac na niektorych wypowiedziach na audiofilskich forach ze bez kabla zasilania ze zlota pokrytego platyna i ozdobionego tanzanitem to wszystko gra jak gowno...

 

poza tym najciekawsze zawsze jest samo lapanie kroliczka ;)

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie wniosę nic do dyskusji, ale zgadzam sie z Tobą grubby w całej rozciągłości poza kwestią synergii (dla mnie albo masz wpasowujący się w Twój gust dac, wzmak albo słuchawki albo nie, i to nie jest kwestia że dany sprzęt "gada" lepiej z tym a nie z innym).

 

A sam test fajny. Jakkolwiek jestem teraz ciekaw tych zwycięskich DACów to się zastanawiam na ile odgórna deklaracja autora, że lubi lampowe, ocieplone granie mogłaby spowodować, ze kompletnie inaczej bym pooceniał te DACe :)

Edytowane przez Krismarzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to mozliwe to dopisuje sie do prosby paru slow porownania do stacjonarnych klockow w zblizonej cenie, taki rDAC czy VDAC bylyby jak najbardziej ok.

W przypadku Hegla uzupełnieniem mogą być dobre recenzje:

http://www.highfidelity.pl/@main-1895&lang=

http://stereoikolorowo.blogspot.com/2013/12/wzmacniacz-suchawkowy-i-dac-usb-hegel.html

tam też jest odniesienie do pełnowymiarowych klocków

 

a także:

http://hifiphilosophy.com/recenzja-hegel-super/

http://www.stereolife.pl/archiwum/testy-lista/937-hegel-super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mojej ciekawosci powyzsze recenzji dalej nie nasycily ;) te porownania sa bardzo ogolne jak "gra jak klocki stacjonarne tylko oczywiscie z pewnymi ograniczeniami" ;)

ale oczywiscie rowniez dzieki za sznurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie, z opisanych urządzeń znam z brzmienia tylko Icon HDP. Fallow, wpaść z moim kombo do ciebie? Co kilka miesięcy zmieniam konstrukcje, więc nigdy nie ma finalnego brzmienia, a zawsze z czymś do przodu przeważnie jest. Tak, pójdzie na USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie. :)

 

Mam kilka pytań.

 

1. Wszystkie urządzenia testowałeś na tej samej muzyce? Była ona randomowa, czy masz jakąś zamkniętą playliste do testowania i porównywania urządzeń między sobą?

2. Wszystkie urządzenia były testowane w tym samym czasie / robiłeś jakieś ślepe testy? :)

3. Na początku napisałeś, że neutralność nie istnieje, a w późniejszym tekście napisałeś, że DAC jest neutralny i prawie Ci zniknął z toru. Więc jak to z tym jest w końcu?

4. Za twoją radą zajrzałem do wikipedii co do tego sustainu. Tekst tamten wskazuje że ta cecha odnosi się do instrumentów akustycznych, jak to jest przy audio jaka cecha urządzenia nam o nim mówi, czy by dowiedzieć się jaki sustain ma urządzenie można jedynie przez słuch, czy jakiś pomiar się do tego bezpośrednio odnosi?

5. Jakich kabelków używałeś? ;)

 

Przyłączam się do pytań, szczególnie jeśli chodzi o sustain, bo to mi także jakoś tam nie pasuje - w ADSR odnosi się do instrumentów elektronicznych, mi znany sustain odnosi się do wybrzmiewania instrumentów strunowych.

 

i jeszcze, 6. Jakich dokładnie używałeś wzmacniaczy?

 

Nie wiem też czy wstęp był w ogóle potrzebny, dobrze byłoby wiedzieć dokładnie do kogo się odnosi. Czemu miały służyć takie podteksty i prztyczki słowne w teście DACów USB?

 

ICONa HDP również do ciemnych i ciepłych słuchawek bym nie podłączał, właśnie odwrotnie. Tym bardziej nie nazwałbym go ostrym z HO. Za to ICON DACa już prędzej - jego podłączałbym do ciemnych i ciepłych słuchawek.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie.

Patrząc na oceny końcowe testowanych urządzeń to rozpiętość wynosi od 3-9 pkt. Czyli pomiędzy najsłabszym i najlepszym urządzeniem jest 3-krotna różnica poprawy dźwięku. Gdyby chodziło o słuchawki to bym to zrozumiał, bo takie różnice w brzmieniu można łatwo zaobserwować, ale w DAC-ach? No nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w DACach jest łatwa do wychwycenia, m.in. dlatego, że np. typ słuchawek pomijalnie wpływa na ich brzmienie przy założeniu oddzielonych źródeł zasilania. Ogromne znaczenie ma jitter z odbiornika USB, zasilanie części cyfrowej oraz analogowej DACa. W przedstawionych DACach wyraźnie skupiono na wybranym typie implementacji zasilania. To powoduje, że każdy z nich może grać charakterystycznie, gdyż drobne rozbieżności nie są łatwo kompensowane w innych miejscach. W efekcie rośnie specyfika grania szczególnie w niższej klasie, gdzie przeważnie masz tylko wybrane aspekty dźwięku i masz albo sztuczne mikrodźwięki albo barwę, ale muzyka to nudy. W wyższej to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w DACach jest łatwa do wychwycenia, m.in. dlatego, że np. typ słuchawek

pomijalnie wpływa na ich brzmienie przy założeniu oddzielonych źródeł zasilania. Ogromne znaczenie ma jitter z odbiornika USB, zasilanie części cyfrowej oraz analogowej DACa. W przedstawionych DACach wyraźnie skupiono na wybranym typie implementacji zasilania. To powoduje, że każdy z nich może grać charakterystycznie, gdyż drobne rozbieżności nie są łatwo kompensowane w innych miejscach. W efekcie rośnie specyfika grania szczególnie w niższej klasie, gdzie przeważnie masz tylko wybrane aspekty dźwięku i masz albo sztuczne mikrodźwięki albo barwę, ale muzyka to nudy. W wyższej to nie problem.

 

A tak dwóch słowach możesz streścić co chciałeś przekazać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie.

Patrząc na oceny końcowe testowanych urządzeń to rozpiętość wynosi od 3-9 pkt. Czyli pomiędzy najsłabszym i najlepszym urządzeniem jest 3-krotna różnica poprawy dźwięku. Gdyby chodziło o słuchawki to bym to zrozumiał, bo takie różnice w brzmieniu można łatwo zaobserwować, ale w DAC-ach? No nie wiem.

 

Zwróć uwagę jakie słuchawki były wykorzystywane do testu, tej klasy sprzęt jest już na tyle wierny i przejrzysty, że odsłania w pełni brzmienie źródła. Przeciętne słuchawki są w stanie pokazać tylko tyle na ile je stać, jak szkło w lornetce i mikroskopie - zmienisz na lepsze, zobaczysz wyraźniej i więcej

Edytowane przez blueme
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fallow- w końcu obiecany test, za co przeogromne, wielkie dzięki.

 

Jako że jestem obecnie na etapie rozglądania za DACiem, tekst pomocny.

 

Miałem to maleństwo z pierwszego miejsca, mówiąc szczerze, nie wciągnęło mnie znacząco, a przynajmniej nie na tyle, by z nim zostać.

 

Czy planujesz test bardziej stacjonarnych rozwiązań, od tych z pułapu 1000 plnów (V-DAC, rDAC, V-90 DAC)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę jakie słuchawki były wykorzystywane do testu, tej klasy sprzęt jest już na tyle wierny i przejrzysty, że odsłania w pełni brzmienie źródła. Przeciętne słuchawki są w stanie pokazać tylko tyle na ile je stać, jak szkło w lornetce i mikroskopie - zmienisz na lepsze, zobaczysz wyraźniej i więcej

 

Mi też nie chce się wierzyć w 9-cio pkt. różnice - w kategorii SQ oczywiście (a nie brzmieniu i charakterze - bo to kwestia wpasowania w gusta i resztę toru). W dodatku, jeśli ktoś ma suche brzmieniowo słuchawki (a podejrzewam, że takie zostały użyte do testu) to one będą preferować bardziej ocieplony/basowy przekaz. Miałem Valaba i na moich kolumnach on potrafił zagrać na bogato, a w torze słuchawkowym potrafił być zamulaczem, że nawet wzmacniacze ciężko było mi na nim rozróżnić. Dla mnie taki test jest użyteczny dopiero gdy nałożę na niego filtr wiedzy w jaki sposób te sprzęty były oceniane. A do tego wzięlibyśmy ten sam sprzęt, tylko zmienili człowieka i pewnie wynik mógłby się nawet odwrócić, albo zamieszać.

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mi też nie chce się wierzyć w 9-cio pkt. różnice - w kategorii SQ oczywiście.

 

 

Zależy jak rozumieć te punkty. Jeśli posłużyły one do utworzenia bardzo subiektywnej skali, dopiero na podstawie której Autor tekstu/testu dokonał rankingu to OK.

 

I ja tak bym je odbierał, nie zaś za bezwzględną skalę, bo mogłoby to doprowadzić do absurdów (sprzęt z 9 punktami lepszy od tego z 3 punktami aż trzykrotnie???).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności