Skocz do zawartości

Nierówny dźwięk


VanHelsingPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym się dowiedzieć czy jestem nienormalny, wysyłają mi wadliwy sprzęt czy to normalne w słuchawkach i dopiero w dac'u reguluje się balans.

Jakiś czas temu kupiłem Brainwavz HM5. Po włączeniu muzyki okazało się że lewa strona gra głośniej od prawej, i to w dużym stopniu. Reklamacja... były pewne problemy z czasem realizacji reklamacji więc wymienili mi na NuForce HP-800. HM5 były bardziej uniwersalne w brzmieniu (kupie je ponownie przy najbliższej okazji) ale... te znowu mają identyczną wadę, tym razem prawa strona była głośniejsza. Oczywiście sprawdzałem odwracając słuchawki z lewej na prawą i zmieniając źródło. Reklamacja... dzisiaj dostałem nową parę HP-800 i znowu to samo. Prawa strona w 2% głośniejsza od lewej. Sprawdzałem słuchawki dokanałowe od komórki i te w 1% głośniejsze na prawej stronie. Przez długi czas miałem creativy pod usb i one grały idealnie, równy balans, dopiero 3 tygodnie temu zepsuły mi się i lewa strona grała troszeczkę głośniej od prawej z powodu źle przylutowanego kabla ale to raczej nie zmieniło mojego słuchu.

 

Mam je znowu wysłać w ramach reklamacji czy zostawić tak jak jest i ustawić balans w karcie dźwiękowej? A może słuch się do tego przyzwyczai? Nie mam już sił... 500zł wydane a od 5 miesięcy słuchawki tylko w naprawie. Proszę o pomoc.

Edytowane przez VanHelsingPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa strona w 2% głośniejsza od lewej. Sprawdzałem słuchawki dokanałowe od komórki i te w 1% głośniejsze na prawej stronie.

 

Jak to zmierzyłeś? Mam przeczucie, graniczące z pewnością, że takiej różnicy bym nie zauważył.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prawa strona w 2% głośniejsza od lewej. Sprawdzałem słuchawki dokanałowe od komórki i te w 1% głośniejsze na prawej stronie.

 

Jak to zmierzyłeś? Mam przeczucie, graniczące z pewnością, że takiej różnicy bym nie zauważył.

 

 

Te procenty to tak na oko ale mam strasznie wyczulony słuch. Włączyłem film i bije po uszach, zwłaszcza jak są dialogi. Ustawiałem balans w komputerze, w sterownikach realteka (puki co integra bo po co mi dac skoro słuchawki w serwisie :D) jest to +1 na lewo wtedy dźwięk jest w miarę równy ale lewa strona o 0,15% głośniejsza :D. W panelu sterowania "dźwięk" podczas balansu waha się od +6 do +10 zależnie od głośności. Strasznie mnie zdziwiło że nawet dokanałowe słuchawki samsungowe mają też nierówny balans, nieznacznie ale zawsze. Mam życiowego pecha... 3 pary, 3 te same wady. Pewnie jak wyślę do serwisu to dostane inne z mocniejszym rozbalansowaniem haha. Wcześniej miałem Creative HS-1100, dwukrotnie padły z przyczyn budowy kabla ale z dźwiękiem nie było problemu. Zastanawia mnie czy miało by to miejsce w modelach za 1000zł+, i dlaczego ja trafiam na taki sprzęt, nigdzie nie znalazłem problemu z nierównym dźwiękiem w opiniach o hp-800 czy hm5.

Wymiana dopiero po nowym roku jak będę wstanie kupić HM5 (o ile znowu nie będą wadliwe... heh), nie mam zastępczych a na głośnikach w monitorze nie wyrobie przez kolejny miesiąc bądź dwa (headbeat.pl... reklamacja trwa nieraz 2,5 miesiąca), babka z serwisu pomyśli że jestem psychiczny :win:.

Edytowane przez VanHelsingPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam zawsze podobne problemy. Nie wiem do dzisiaj czy to kwestia bardzo wyczulonego słuchu czy też może słabego. Byłem nawet jakiś czas temu u laryngologa i niby wszystko gra.

Tylko, że w moim przypadku objawia się to tym, że np. w jeden słuchawce jest więcej góry lub dołu. Zawsze losowo. Nie mam tak, że za każdym razem jest to lewe czy prawe ucho.

 

Myślałem nawet nad zrzeczeniem się słuchawek na rzecz głośników, jednak chyba wolę te pierwsze z uwagi na "intymność odsłuchu". ;P

 

PS. Jakiś czas temu pożyczyłem od kolegi audiofila (słyszy lampę, kable itp. itd.) HD555 i tu też było to samo - jedna strona grała wyraźniej od drugiej. Kolega z kolei stwierdził, że jest z nimi wszystko OK. Nie wiem co o tym myśleć.

Edytowane przez Player 01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VanHelsingPL: Może głupie pytanie, bo wygląda jakbyś wiedział, co piszesz, ale czy włączałeś mono przy porównywaniu kanałów?

 

Sam mam sporo muzyki, która nie jest 50-50 w stereofonii, czasami balans wydaje się przesunięty na jedną ze stron, ale może to być kwestia realizacji. Jakbyś włączył konwersję do mono lub zdobył jakieś monofoniczne nagranie, to wtedy można mieć pewność przy porównywaniu. Warto też odwrócić kanały np. w Foobarze.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że moje lewe ucho jest "cichsze" więc nie mogę obiektywnie stwierdzić jak bardzo nierówny jest dźwięk [po odwróceniu ich] (dlatego też na "słuchawkach" samsungowych mam nierówny dźwięk). Muszę zbadać słuch...

Po ustawieniu trybu mono i odwróceniu słuchawek z prawej na lewą dźwięk jest lepiej wyrównany, co za tym idzie jest to wina słuchawek że prawa gra głośniej ale też mojego ucha które zwiększa tą różnice.

A więc trzy pary słuchawek i wszystkie wadliwe... nie ma co, high-end epicki, ciekawe jak bym kupił T1 Tesla albo... SR-009 :huh:.

Pobawiłem się balansem w softwarze i jakoś pociągnę do przyszłego roku.

Edytowane przez VanHelsingPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to mam (słyszę lepiej z lewej chociaż czasami i z prawej a nieraz dobrze oO), byłem u laryngologa to stwierdził, że "mam słuch idealny". Jasne, tylko czemu ja uważam inaczej? Ciężko mi czasem odróżnić czyjeś słowa, za to na słuchawkach nie mogę słuchać głośniej niż 1/15 na wave, a jak idę w nocy ulicą to mam z 58db sciszone na 50 i 1/15 w skali głośności - to jestem głuchy czy mam dobry słuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dziwi jedno. Skoro na poprzednich słuchawkach dźwięk był idealnie równo to dlaczego teraz okazuje się że moje lewe ucho jest głuche? :o

W Bydgoszczy nie ma nigdzie odsłuchu więc nie mogę tego sprawdzić na innych słuchawkach.

Edytowane przez VanHelsingPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem przygodę z yamahami eph100, gdzie lewa sluchawka grala ciszej ewidentnie, ale jak sie lewą słuchawkę włożyło do prawego ucha to juz takiej ewidentnej różnicy nie było. Być może każdy z nas ma w malym bądź większym stopniu tak, że jedno ucho słyszy trochę lepiej od drugiego. Dobre słuchawki ten efekt potęgują. Sluchawki same z siebie też mają odstępstwa z racji użycia nieparowanych przetwornikow przykładowo. Jeśli dodamy do tego przeważnie nie najlepsze potencjometry w sprzetach audio to regulacja balansu przydaje sie bardzo często, bo wychodzą różne dziwne rzeczy.

 

A autora tematu namawiam na wizytę u laryngologa i przeczyszczenie uszu, bo w którymś uchu może mieć większy korek z woskowiny i sprawa może być banalna. Fakt gorszego slyszenia przez to na jedno ucho może się objawić w każdej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A autora tematu namawiam na wizytę u laryngologa i przeczyszczenie uszu, bo w którymś uchu może mieć większy korek z woskowiny i sprawa może być banalna. Fakt gorszego slyszenia przez to na jedno ucho może się objawić w każdej chwili.

 

>.> mniemam że to nie żartobliwie. U laryngologa byłem jakieś 1,5 roku temu, ból ucha (prawe, głośniejsze od lewego), mówił że nic nie widać nawet woskowiny... dbam o higienę...

A pogorszenie się słuchu nie nastąpiło nagle i jest minimalne gdzie większość osób nie zauważyła by różnicy.

 

Trochę to wkurzające że płaci się za coś co nie jest dobrze zrobione. Nie po to płacę prawie tysiąc złotych za sprzęt audio żeby potem balansować dźwięk w sterownikach bo ktoś zrypał sprawę podczas konstruowania słuchawek. Na pewno nie chce mieć już nic do czynienia z NuForce, zobaczę co będzie po ponownym zakupie HM5.

Edytowane przez VanHelsingPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności