Skocz do zawartości

All that Jazz


jupiterpm

Rekomendowane odpowiedzi

no właśnie ja szału na diane krall nie łapię. jest dla mnie strasznie nudna, zbyt klasyczna i cukierkowa, Kurcze, mamy 21. wiek, a ona smuci jak w połowie 20. Technicznie, melodycznie też nic powalającego tam się nie dzieje tyle, że same realizacje są z najwyższej półki. Za to contemporary noise quintet/ sextet, czy w jakiej innej koniguracji by danego wieczora nie występowali sa fantastyczni. niczym nieskrępowany czarny duch wolnego jazzu szalejący po strunach. Tylko nie wiem czy to nie jest zbyt zwariowane na początek.

 

Bo Diana to jest "Mainstream Vocal Jazz", sporo elementów Pop w jej muzyce. Dla hardcorowego fana Jazzu, może być to po prostu nudne tak jak napisałeś. Brak tutaj tego szaleństwa, nieprzewidywalności improwizacyjnej.

Jak na początek może się sprawdzić, choć nie wiem czy nie lepiej byłoby od razu sięgnąć po Franka :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja podam kilka pozycji, które najczęściej przez ostatni rok słuchałem - kolejność alfabetyczna:

Anna Maria Jopek & Friends With Pat Metheny - 2002 - Upojenie

Esbjorn Svensson Trio - 2001 - Somewhere Else Before

Esbjorn Svensson Trio - 2005 - Viaticum

Esbjorn Svensson Trio - 2006 - Tuesday Wonderland

George Winston - 1982 - December

Jan Garbarek - 1973 - Witchi-Tai-To

Leszek Możdżer - 2011 - Komeda

Manu Katche - 2005 - Neighbourhood

Manu Katche - 2010 - Third Round

Marcin Wasilewski - 2005 - Trio

Marcin Wasilewski Trio - 2008 - January

Marcin Wasilewski Trio - 2011 - Faithful

Pat Metheny - 2011 - What’s It All About

Pat Metheny Group - 1989 - Letter From Home

Pat Metheny, Brad Mehldau - 2007 - Quartet

Tomasz Stanko Septet - 1997 - Litania

Tord Gustavsen Ensemble - 2009 - Restored, Returned

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Franku można spróbować bardziej avant-gardowego Archie Shepp, ale to bardziej spoken poetry niż vocal jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji że jestem jazzmanem (trębaczem) i już trochę tych lat się gra, mogę polecić fajne płytki:

 

Dla początkującego:

 

(w takich tematach króle Kind of Blue Davisa i jest w tym sporo racji)

Ale ja polecę:

 

Chet Baker ( In Tokyo 1987 - bardzo fajny koncert )

Coleman Hawkins ( klasyka , saksofon, proste fajne improwizacje, ma się wrażenie że siedzi się w oparach dymu - dobra płyta : 1957 - " The Genius of Coleman Hawkins")

Dave Brubeck - "Time Out" - utwór Take Five każdemu się podoba kto jazzu nie lubi ;)

 

Wszystko zależy jakiej muzyki się słucha bo jazz to bardzo szeroko pojęte zjawisko

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monty Alexander - Concrete Jungle

1269110166_monty-alexander-concrete-jung

 

Jazzowe adaptacje piosenek Boba Marleya, niektóre inne albumy też ma ciekawe. Jego wykonania są takie żywe, lekkie pełne życia, a realizacje łagodne dla ucha. Jak się tego słucha to dobry humor sam przychodzi do nas.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monty Alexander - Concrete Jungle

1269110166_monty-alexander-concrete-jung

 

Jazzowe adaptacje piosenek Boba Marleya, niektóre inne albumy też ma ciekawe. Jego wykonania są takie żywe, lekkie pełne życia, a realizacje łagodne dla ucha. Jak się tego słucha to dobry humor sam przychodzi do nas.

 

 

Monty to również Jamajczyk :)

 

 

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi ostatnio podchodzi Weather Report.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Weather_Report

 

https://www.youtube.com/watch?v=vGccLrINCDg

Edytowane przez jd1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jeszcze świetny koncert Marsalisa, bardzo go cenię - można znaleźć u niego przeróżny jazz, od swingu przez bepob w standardach i jego kompozycjach, a do tego jego płyty są zazwyczaj bardzo dobrze zrealizowane. Tutaj interpretacje Gershwina i Becheta. Mój ulubiony trębacz i puzonista. Saksofonista sopranowy również niesamowity (nie tylko on, chociaż niektórzy lepiej żeby nie śpiewali...)

 

http://www.youtube.com/watch?v=rnpQZ_gGY68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi ostatnio podchodzi Weather Report.

 

https://www.youtube.com/watch?v=vGccLrINCDg

 

Widzę, że lecisz już tutaj Fusion Jazzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A mi ostatnio podchodzi Weather Report.

 

https://www.youtube.com/watch?v=vGccLrINCDg

 

Widzę, że lecisz już tutaj Fusion Jazzem.

 

Autor tematu prosił o

,,Żeby było klimatycznie, nastrojowo, melodyjnie ...

Coś z klasyki, coś z nowości - tylko dobre realizacje"

To wszystko tu jest i jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykłady są bardzo dobre, nie wiem tylko czy dobrze tak od razu zaczynać od fusion. Lepiej może na początku przyswoić klasyczne szkoły? Early Jazz, Bop, Hard Bop, Classic Jazz, Jazz Instrumentalny (trąbka, pianino, saksofon, gitara), Soul Jazz, Cool Jazz. A na koniec dopiero zostawić sobie Fusion i Free Jazz.

Choć z drugiej strony, taki Jazz-Rock może być dobrym pomostem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykłady są bardzo dobre, nie wiem tylko czy dobrze tak od razu zaczynać od fusion. Lepiej może na początku przyswoić klasyczne szkoły? Early Jazz, Bop, Hard Bop, Classic Jazz, Jazz Instrumentalny (trąbka, pianino, saksofon, gitara), Soul Jazz, Cool Jazz. A na koniec dopiero zostawić sobie Fusion i Free Jazz.

Choć z drugiej strony, taki Jazz-Rock może być dobrym pomostem...

Może i masz rację Arthass nie można zapominać o korzeniach. Lepiej zaczynać od początku i przechodzić kolejne etapy niż skakać po różnych stylach bo można się pogubić.

Później już można sobie obrać swój ulubiony. Dobra nie spamujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A mi ostatnio podchodzi Weather Report.

 

https://www.youtube.com/watch?v=vGccLrINCDg

 

Widzę, że lecisz już tutaj Fusion Jazzem.

 

Autor tematu prosił o

,,Żeby było klimatycznie, nastrojowo, melodyjnie ...

Coś z klasyki, coś z nowości - tylko dobre realizacje"

To wszystko tu jest i jeszcze więcej.

 

Dokładnie tak. Dzięki za te kawałki, naprawdę klimatyczne. Tego rodzaju jazz to ja lubię :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykłady są bardzo dobre, nie wiem tylko czy dobrze tak od razu zaczynać od fusion. Lepiej może na początku przyswoić klasyczne szkoły? Early Jazz, Bop, Hard Bop, Classic Jazz, Jazz Instrumentalny (trąbka, pianino, saksofon, gitara), Soul Jazz, Cool Jazz. A na koniec dopiero zostawić sobie Fusion i Free Jazz.

Choć z drugiej strony, taki Jazz-Rock może być dobrym pomostem...

ja to bym zaczął od czegoś współczesnego ale już klasycznego;)

http://www.youtube.com/watch?v=xAlY30wTOcc

deep modern spiritual soul-jazz - jakby się spodobało to w wolnej chwili moge dostarczyć więcej przykładów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się powoli wklepuję przez jazz-rock i jakieś tego typu dyrdymały jak jazz-funk itepe i w sumie przez to się zarażam powoli "zwykłym" jazzem.

 

Pastorius kurde, McLaughlin, Tony Williams - trzy fajne nazwiska.

Edytowane przez Filas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności