Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DSD > przyszłość czy AudioVoodoo?


kurop

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator

Z wikipedii...

(wariant zrozumiały)

 

DSD (ang. Direct Stream Digital) - nazwa stworzonego przez firmy Sony i Philips systemu modulacji PDM, używanego do kodowania cyfrowego dźwięku. System ten stosowany jest w SACD (ang. Super Audio Compact Disc). System ma za zadanie polepszenie jakości odtwarzanego dźwięku.

 

W systemie DSD, w odróżnieniu od systemu PCM, częstotliwość próbkowania nie jest stała i zmienia się w zależności od szybkości narastania funkcji przebiegu, a sygnał zapisywany jest w rozdzielczości 1-bitowej (PCM to zapis wielobitowy), co sprawia, że sygnał DSD jest bardzo podobny do sygnału analogowego. Przewaga przetwarzania 1-bitowego polega głównie na braku tzw. filtrów decymacyjnych (tworzących wielobitowe "kawałki" informacji zamiast jednobitowego sygnału strumieniowego). Dzięki systemowi DSD w miejscach, gdzie wymagane jest dokładniejsze opisanie funkcji, otrzymuje się więcej punktów charakterystycznych, czyli sygnał cyfrowy możliwie najdokładniej odzwierciedla analogowy oryginał.

 

 

gallery_8741_497_51158.jpg

 

CDRlab.pl mówi:

(wariant zrozumiały dla wybranych)

 

Format Direct Stream Digital (DSD) stworzony przez firmy SONY i Philips do zapisu na płytach SACD jest technologią nowocześniejszą od DVD-Audio i różniącą się niej pod wieloma względami.
Warunkiem dopuszczenia formatu (DSD) do użytku, było spełnienie podstawowego warunku jakim jest oferta wyraźnie lepszej jakości dźwięku niż w przypadku DVD-A.
Inżynierom z SONY/Philips niewątpliwie udało się osiągnąć zamierzony efekt, jednak koszta jakie musi ponieść przeciętny użytkownik aby cieszyćsię pełną mocą nowego formatu nie należą do najmniejszych.

Jak wiadomo, ścieżki dźwiękowe umieszczane na płytach CD-Audio próbkowane są zczęstotliwością 44100 razy na sekundę a następnie każda z tych wartości opisywana jest słowem 16-to bitowym i kodowana w systemie PCM.
W przypadku SACD, technika jest dużo bardziej złożona i wymaga wyspecjalizowanego przetwornika. Sygnał próbkowany jest z częstotliwością 2,822MHz czyli 64 razy częściej niż sygnał formowany na płytę CD-Audio! Jednakże każda z próbek nie jest opsiywana słowem wielobitowym. Pojedyńcze próbki przetwarzane są strumieniowo; próbki podawane są na przetwornik jednobitowy który na wyjściu za pomocą dwóch wartości binarnych (0i1) określa czy obecna próbka ma wartość większą, czy mniejszą od poprzedniej. W ten sposób na wyjściu przetwornika otrzymujemy przebieg prostokątny o zmiennej czerokości bitów (PDM - Pulse Density Modulation).
Częstotliwość próbkowania została wybrana w taki sposób, aby przy pomocy prostej arytmetyki możnabyło uzyskać poszczególne, będące już standardem częstotliwości próbkowania sygnałów dla odtwarzaczy DVD:

- wartość próbkowania 32 kHz uzyskuje się dzieląc przez 882
- wartość próbkowania 44.1 kHz uzyskuje się dzieląc przez 640
- wartość próbkowania 48 kHz uzyskuje się dzieląc przez 588
- wartość próbkowania 96 kHz uzyskuje się dzieląc przez 294
itd.

Według ofocialnych informacji podawanych przez SONY, format (DSD) zdolny jest przenieść dźwięk o częstotliwości do 100kHz! Oraz dynamice 120dB. Co oznacza docelową wartośc próbkowania (po podzileniu wartości próbkowania przetowrnika) około 200kHz!

Na płycie SACD znaleźć możemy dźwięk STEREO lub WIELOKANAŁOWY lub oba na raz, poza tym dodatki takie jak w przypadku płyt DVD-Audio.
Wielką innowacją i ukłonem w kierunku przeciętnego użytwkonika jest stworzenie prze SONY hybrydowej płyty SACD, która zawiera materiał dźwiękowy w formacie (DSD) oraz materiał w formacie CD-Audio dzięki czemu płyta ta staje się kompatybilna z każdym odtwarzaczem CD.
Poza innowacjami w dziedzinie jakości przenoszonego sygnału oraz kompatybilności z odtwarzaczami CD, format SACD charakteryzuje się też chyba najlepszym wynalezionym dotychczas zabezpieczeniem antypirackim, jakim jest "znak wodny". Zabezpieczenie polega to na utworzeniu na powierzchni płyty za pomocą pojedyńczych pitów emblematu który będzie szukany przez odtwarzacz. W przypadku gdy znak nie zostanie znaleziony, odtwarzacz odmówi odtwarzania płyty.
Zabezpieczenie to jest nie lada wyzwaniem dla piratów.

 

 

 

Tyle teorii ale o co mi chodzi?

 

Ostatnio otrzymałem dostęp do kilkunastu plików w tym formacie i zacząłem się zastanawiać co to po co to i dlaczego tak. Format ten w teorii ma zapewniać studyjną jakość dźwięku, patrząc na tabele porównawcze pliki DSD mają niesamowicie lepsze parametry niż tradycyjne. Na ten moment chyba jedymy odtwarzaczem przenośnym odtwarzającym tego typu pliki jest AK120 or Irivera, niestety nie mam egzemplarza demo na testy w tym momencie ale w tym tygodniu obiecano mi że dostanę jedną sztukę, jakbyście byli zainteresowani, będzie można we Wrocławiu przetestować AK120 i pliki DSD.

 

Co sądzicie o tym formacie, ktoś już testował? Jakie są wasze wrażenia? Czy według was następuje właśnie kolejna ewolucja w świecie audio?

 

Najpierw MP3 później FLAC, teraz pliki DSD ... czy w odtwarzaczach przenośnych czeka nas kolejna rewolucja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zaraz przyjdzie ktoś i napiszę, że stare CD najlepsze albo vinyl.

 

Ja już słuchałem SACD oraz wydań na CD (na tym samym urządzeniu) i mogę stwierdzić, że to bardziej różnica masteringu niż powalającej jakości.

 

Podobnie na PC mam sporo SACD RIP robionych na PS3 FAT.

 

Co ciekawe sporo producentów daców, robi teraz układy, które nie mają obsługi DSD natywnie, ale 10 lat temu każdy to ładował.

 

Były HDCD, XRCD, DVD-A i teraz SACD i jakoś nie bardzo chce się to przyjąć.

 

Dla potomnych obsługa DSD jest z poziomu hardware a nie software. Jeśli nie ma odpowiedniej elektroniki to lipa.

 

DACE zgodne z DSD same w sobie to np: AD1955, CS4398 oraz WM8741/2.

 

Inne mogą wymagać dodatkowych układów, które nie zdziwiłbym się konwertowały by DSD -> PCM, tak jak to robi wtyczka w Foobarze do obsługi SACD :)

Edytowane przez mikolaj612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle :)

 

AK120 pracuje na 2x WM8740 w konfiguracji dual mono, a te układy DSD natywnie nie obsługują.

 

Więc albo jest tam jakieś DSP które to ogrania/konwertuje na PCM albo działa podobnie do wtyczki w Foobar2000, nie wydaje mi się, żeby firma dawała tam DAC dedykowany tylko DSD, szczególnie kiedy WM8740 można zastąpić WM8741 który już to obsługuje natywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd bierze się takie pliki? Można je gdzieś kupić?

 

można kupić bez większego problemu w sieci, szukaj pod sacd

 

Ok, powiedzmy że mam płytę SACD i AK120 i co dalej?

Jak masz płytę i AK120 to nic nie zrobisz. Musisz mieć pliki. ;) Ewentualnie w jakiś sposób zrippować wartstwę SACD. Jest to możliwe jakimiś starymi wersjami Sony PS2.

 

Poza tym dla mnie to to samo co wszystko powyżej 16/44. :)

Edytowane przez music freak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

szkoda że nie mam jeszcze ak120 bo bym pomógł, mogę na dropboxa wrzucić pliki dsd działające na ak100 ale to potrwa...

 

co do płyty to zapewne trzeba ripować tylko jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem teoretycznie bo nie mam superkałacha (jeszcze). Chodziło mi o to że jeśli nie mogę legalnie kupić plików to co mi z samej potencjalnej możliwości odsłuchu. AK100 odtwarza DSD?

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś, że jakieś modele odtwarzaczy SACD mają możlwość zgrania płyty cyfrowo, ale teraz już nie pamiętam co i jak. Sam mam 2 czy 3 płyty Hybrid SACD, ale posłuchać mogę tylko warstwy CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest mastering :)

 

Polecam posłuchać HDCD i XRCD a obok regularne CD i to jest właśnie mastering, JVC (XRCD) wszystkie płyty remasterowało dlatego to brzmi inaczej niż zwykłe CD.

 

W sumie postęp będzie w audio jak zamiast SPIDF wejdzie pakietowe przesyłanie danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSD ma maksymalny DR 120 dB. PCM 24 bit ma już 144 dB, 16 bit z kolei ma 96 dB. Dobry mastering może pomógłby wyczuć te różnice.

 

Przy 130dB może nastąpić już uszkodzenie słuchu :) A jest to granica bólu dla ludzkiego słuchu.

 

Jak myślisz, jaki DR ma obecnie najlepiej nagrany utwór?

 

 

The dynamic range of human hearing is roughly 140 dB.[7][8] The dynamic range of music as normally perceived in a concert hall doesn't exceed 80 dB, and human speech is normally perceived over a range of about 40 dB.[9]
Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest DR a SNR = DR Dynamic Rate, SNR = Sound-Noise Ratio.

 

Tak naprawdę taki WM8741 czy ES9018 przy 16 bit i tak ma dynamikę na poziomie 96dB, producenci tego nie podają, ale podaje to Cirrus i polecam poczytać, bo później ludzie myślą, że bóg wie co ten układ robi :)

 

Za notą CS4344:

 

99nuz9.jpg

 

Widać jak byk, że 16 bit to 16 bit i że te cyferki mają dopiero znacznie przy tak naprawdę 20-24 bit.

Osiągnięcie faktycznej dynamiki 24 bit albo 32 które się teraz lansuje jest zabójcze dla słuchu, już nawet takie standardowe 110dB jest w stanie raz dwa zajechać słuch.

Edytowane przez mikolaj612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden i drugi czynnik opiera się o tą samą skalę, przez co możemy zobaczyć co jest możliwe a co nie, co ma sens, a co jest fanaberią.

 

Normalnie Amerykę odkryłeś. Jakby nikt nie wiedział, że płyta CD ma dynamikę max 96dB :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj to nie ma znaczenia, przekroczysz 130dB to zacznie Ci się mózg gotować ;).

 

Poniżej pewnego progu gdzie powinien znajdować się szum, to i tak masz obszar ciszy.

 

sluch2.jpg

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności