Skocz do zawartości

DSD > przyszłość czy AudioVoodoo?


kurop

Rekomendowane odpowiedzi

Aune X1s i AKG K551 już fajnie pokazuje różnicę. Z ath r70x jest jeszcze wyraźniej. W pierwszym przypadku 1400pln, w drugim 2000pln. Chociaż muszę stwierdzić, że bas się ukulturalnia również w superluxach hd668b z tym dac i dsd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

Panowie, a ile trzeba wydać na sprzęt który uwidoczni "lepszość DSD" über alles?

 

Rzekłbym, że niewiele - dajmy na to, takie HD600 można kupić używane za ok 700 zł plus jakiś sensowny DAC za kolejne kilka stówek. To oczywiście moja opinia :)

Nie chcę tutaj wchodzić w kwestie techniczne konstrukcji samych układów (w sensie chipów) DA, bo to zostało poruszone kilka stron wcześniej, natomiast ważne, żeby DAC obsługiwał "natywnie" DSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Panowie, a ile trzeba wydać na sprzęt który uwidoczni "lepszość DSD" über alles?

 

Rzekłbym, że niewiele - dajmy na to, takie HD600 można kupić używane za ok 700 zł plus jakiś sensowny DAC za kolejne kilka stówek. To oczywiście moja opinia :)

Nie chcę tutaj wchodzić w kwestie techniczne konstrukcji samych układów (w sensie chipów) DA, bo to zostało poruszone kilka stron wcześniej, natomiast ważne, żeby DAC obsługiwał "natywnie" DSD.

 

K551, które nowe są tańsze od hd600 już to pokazują dosyć wyraźnie. Nie wiem jak tańsze implementacje - Aune X1s też poniżej tysiąca, a z promocją z Audiofanatyka możnabyło go dostać za 850.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

 

 

Panowie, a ile trzeba wydać na sprzęt który uwidoczni "lepszość DSD" über alles?

 

Rzekłbym, że niewiele - dajmy na to, takie HD600 można kupić używane za ok 700 zł plus jakiś sensowny DAC za kolejne kilka stówek. To oczywiście moja opinia :)

Nie chcę tutaj wchodzić w kwestie techniczne konstrukcji samych układów (w sensie chipów) DA, bo to zostało poruszone kilka stron wcześniej, natomiast ważne, żeby DAC obsługiwał "natywnie" DSD.

 

K551, które nowe są tańsze od hd600 już to pokazują dosyć wyraźnie. Nie wiem jak tańsze implementacje - Aune X1s też poniżej tysiąca, a z promocją z Audiofanatyka możnabyło go dostać za 850.

 

Tak, Aune jest na ESS, akurat tam wejście via DSD z sygnałem naprawdę dużo daje. Myślę, że spokojnie można by skompletować sprzęt typu DAC + słuckawki za około 1000 zł, na którym róznica pomiędzy formatami będzie wyraźna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a ile trzeba wydać na sprzęt który uwidoczni "lepszość DSD" über alles?

gdzie chcesz kupować muzykę na DSD i czego słuchasz ?

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, korzystam z Wasapi, z tym ze teraz priorytetem jest Spotify, nie odtwarzacz muzyczny, a przy streaming-u nie da sie wybrac bezposredniej sciezki sygnalu, tak mi sie wydaje ;).

Przerzuć się na Tidala - on ma opcje streamingu bezpośrednio na dany sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

Z Lebenów fajny jest CS660P. 1000-ki nie słyszałem. Lepsze od tego Lebena są Octave, tak zaczynając od V70SE.

A tak poza tym, bo nie dawało mi to spokoju, ten CS1000 kosztuje ponad 30 tyś. Za tą cenę można mieć wzmacniacz na dość poważnych triodach typu 211, 845, czy GM70 i to jeszcze single-ended, oraz na lepszych elementach pasywnych o trafach klasy Tango czy Tamura czy A-N nie mówiąc.

 

Że o tych Sonusach już nie wspomnę. 400 tyś? (Uwaga, trochę polecę po bandzie) Ja rozumiem, że stówka z tych 400 tyś to marża salonu, ponadto są inne narzuty, transport, VAT i tak dalej ale - sorry, poza ładną obudową i ładnymi (podkreślam - ładnymi, nie znaczy, że dobrymi albo zaawansowanymi technicznie) przetwornikami, to ja tam nic nie widzę ani wartego tej ceny, ani też odkrywczego. Co więcej, na wykresie wyraźnie widać, że te głośniki zachowują się jak typowa konstrukcja B-R, gdzie za mały przetwornik jest wspomagany poprzez port i efekt tego jest taki, a nie inny, czyli podbicie charakterystyki na basie. Pomijam już inne kwestie, jak zastosowanie archaicznych tak naprawdę przetworników w kolumnach za tą kasę. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co oferuje Vivid Audio (Giya G1), czy chociazby Magico - wystarczy zobaczyć, co oferuje ta ostatnia firma w zbliżonym cenowo modelu Q5. Sorry, trafiony - zatopiony. Inna kwestia, że Sonus to zawsze była firma, która miała takie a nie inne ceny i taki a nie inny dźwięk - przykładowo oni zawsze mocowali swoje głośniki do obudowy w sposób nie do końca sztywny (zawsze była skóra między koszem a obudową albo jakiś inny materiał). Ma to pewne konsekwencje brzmieniowe (prosta fizyka tak naprawdę, w momencie, kiedy membrana głośnika przyśpiesza do przodu, kosz i cała reszta - będzie się poruszać do tyłu). Miałem do nich, a i owszem sentyment, za model Extrema i za to że te 20 lat temu jak hi-end wchodził do Polski to byli jedną z pierwszych firm głośnikowych (wtedy jeszcze stosowali głownie przetworniki Seasa, Audio Technology oraz oczywiście Dynaudio, w tym Esotar), która się tu pojawiła ale teraz tracę do nich szacunek. Lecenie na marce i odgrzewanie starych, ogranych już na każdą stronę pomysłów.

 

Reasumując, ja się nie dziwię, że niektórzy patrząc na ceny sprzętu hi-endowego, pukają się w głowę. Piszę to także w kontekście wcześniejszego zapytania odnośnie, czy trzeba mieć drogi sprzęt, żeby usłyszeć różnicę. Otóż - nie, nie trzeba. Niestety, jak to pokazałem (w dużym, naprawdę dużym skrócie), nawet większość sprzętu hi-endowego ma takie wady konstrukcyjne i reprezentuje tak niską wartość meteriałowo-inżynieryjną w stosunku do ceny, że wraz ze wzrostem ceny (powyżej pewnego pułapu) - wcale nie musi mieć miejsce wzrost jakości dźwięku. Co więcej, mam wrażenie, że jeżeli chodzi o transparentność urządzeń - to w wielu przypadkach wcale nie wzrasta ona wraz z ceną, jest zupełnie inaczej: drogie urządzenia, aby zrobić wrażenie na nieosłuchanym kliencie, który ma już wybudowany dom, pod domem auto za 200 tyś, więc stać go na wydanie, dajmy na to stówki na sprzęt, stosują różne "magiczne tricki", podbicie basu, wycofanie rejonu 3-5 KHz ("ciepłe brzmienie" - podczas gdy wrażenie naturalnego, czy "ciepłego" brzmienia powinno wynikać z niskich znieszktałceń THD, IMD, brak kumulacji energii na CSD i zachowaniu sensowego Group Delay), rezonującą obudowę oraz całą masę innych "rozwiazań".

 

Sorry za OT :)

Edytowane przez Swordfish_
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamięć nie myli, na ostatnim spotkaniu krakowskim, Koledzy dość chętnie słuchali Geeka450 zasilanego sygnałem DSD i pozytywnie wypowiadali się w tym kontekście o wpływie takiego systemu na walory brzmieniowe Grado, Senków, co tam jeszcze podłączaliśmy... PM3 i te nowe Audeze najtańsze, modelu nie pamiętam. A sam Geek raczej koszmarnie drogi nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

O ile mnie pamięć nie myli, na ostatnim spotkaniu krakowskim, Koledzy dość chętnie słuchali Geeka450 zasilanego sygnałem DSD i pozytywnie wypowiadali się w tym kontekście o wpływie takiego systemu na walory brzmieniowe Grado, Senków, co tam jeszcze podłączaliśmy... PM3 i te nowe Audeze najtańsze, modelu nie pamiętam. A sam Geek raczej koszmarnie drogi nie jest.

 

A jak Mojo? :)

 

Ps. EL-8 open-back to były chyba.

Edytowane przez Swordfish_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu pierwszy raz od dawna mam czas na tak mało ważne jednak w życiu sprawy jak siedzenie na forum i ochotę żeby trochę się uaktywnić ;) tak dawno się zarejestrowałem i zaglądam tak regularnie, że mogłem już nabić ogromną ilość jakbym chciał :D

 

Ale może rzeczywiście pora spać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Bywalec

Tak btw.: (żeby nie było, że nakręcam posty).

 

NS1000M + Mytek + &&&& + Aleph 1.2 = &*&*(()&*)Y&(&*&&***&*&&&&

 

Wydawało mi się, że Lavardin gra całym pasmem. No bo w sumie gra. Ale 1.2 robi jakieś dziwne rzeczy. To znaczy - nie robi.

&&&& = MSB Select DAC.

 

DSD (oryginalnie) gra dużo inaczej. Spotkałem się z określeniem - Does Not Sound Digital.

Edytowane przez Swordfish_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, dekodujesz tendencyjne. Stoi jasno - Does Sound Digital. :)

 

MSB to dobre DACe, nawet jak go nakarmić przez Toslinka. Słuchałem którejś wersji, bodajże IV Platinum - kolega kolegi ma. Mytek przy nich robi bardziej "narzędzia" audio, bo w sumie taka ich główna branża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

Kolego, dekodujesz tendencyjne. Stoi jasno - Does Sound Digital. :)

 

MSB to dobre DACe, nawet jak go nakarmić przez Toslinka. Słuchałem którejś wersji, bodajże IV Platinum - kolega kolegi ma. Mytek przy nich robi bardziej "narzędzia" audio, bo w sumie taka ich główna branża.

 

To zależy, ale niech Ci będzie :)

 

Fakt, MSB to taka firma, której urzędzenie bym kupił chyba nawet nowe, czego o dCSie bym raczej nie powiedział. Inną kwestią jest to, że w sumie niezły ruch jest teraz na polu DACów z najwyższej półki, masa ciekawych urządzen wychodzi i nie mam tutaj na myśli tylko, dajmy na to Lampizatora czy najwyższych Chordów. Ciekawy jest dla mnie TotalDAC, ale to wiadomo - YMMV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Relacje ludzi także się pokrywają :) Przy okazji widać też, jak ważna jest technika nagrywania (tutaj polecam słuchawkowcom sprawdzić również nagrania binauralne - gdyby tak była realizowana muzyka, efekt wow gwarantowany bez wydawania większej ilości $ na sprzęt). No i stronka w opisie filmu, na której można pobrać muzykę w DSD (bo oczywiście youtube to tylko relacja, a próbki na stronie nie wpadają do sprzętu w formacie DSD).

 

A co do wcześniejszego ja też przychylam się raczej do stanowiska, które przytoczył Swordfish - brzmi to naturalniej i pełniej. Cyfrowy to raczej kojarzy mi się z kiepskim toslinkiem, gdzie czuć dużą ilość metalicznego nalotu w dźwięku. O dziwo coraz więcej osób, z którymi rozmawiam na ten temat i są w stanie to wyłapać opisuje to bardzo podobnie (oczywiście bez moich wcześniejszych sugestii).

Edytowane przez Chickenek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności