Skocz do zawartości

Kącik kulinarny


BamboszeK

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.09.2022 o 09:58, Birken napisał:

Piekarnik czy jakiś specjalny piec? Przepis na ciasto jakiś masz?

 

Piecyk:

 

https://www.g3ferrari.net/pl/delizia-black.html

 

Przepis:

 

1kg - Mąka tipo 00

6kg - Woda

30g - sól

Czubek małej łyżeczki drożdży. 

 

Zaczyn - aż urośnie na oko w naczyniu. Potem wszystko mieszamy. Do dużego garnka daję żeby sobie wyrosło ok 12h pod przykryciem.

Potem dzielę na porcje, i dalej do rośnięcia przez 24 - 36h. Staram się żeby ciasto zawsze miało minimum 2 dni.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Birken napisał:

a takie już gotowe i podzielone na porcje próbowałeś mrozić?

Tak. Tak do trzech tygodni normalnie można rozmrozić i dać min 8h na rośnięcie, i normalnie się zachowuje podczas wypieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, x86 napisał:

@espe0 Ile wychodzi porcji z podanej ilości składników do takiego piecyka ? Próbowałeś robić z popularniejszej mąki i w miarę dobrze to wychodziło ?

8 porcji. Marketowe mąki są słabe. Lepiej kupić włoską mąkę z alledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, espe0 napisał:

8 porcji. Marketowe mąki są słabe. Lepiej kupić włoską mąkę z alledrogo.

Dzięki. Próbowałeś Barillę ? Włoska i do dostania w niektórych marketach więc byłoby mi łatwiej bo z Alledrogo żeby miało sens to trza prawie 10kg na SMARTa brać 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, x86 napisał:

Dzięki. Próbowałeś Barillę ? Włoska i do dostania w niektórych marketach więc byłoby mi łatwiej bo z Alledrogo żeby miało sens to trza prawie 10kg na SMARTa brać 🤣

Próbowałem wszystko. To z marketów jest słabe. Spróbuj Caputo, Gran Mugnaio albo 5 Stagoni.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, espe0 napisał:

Czubek małej łyżeczki drożdży. 

To jeszcze tylko dopytam czy dobrze zrozumiałem, drożdży na samym czubku małej łyżeczki ? Tak mało ? Używasz świeżych czy instant ? Odstawianie ciasta na rośnięcie i potem porcji w warunkach temperatury pokojowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
5 minut temu, espe0 napisał(a):

IMG_20221023_173752~2.jpg

Też dziś wszamałem pizzę :D Dałem grubsze ciasto już z mąki 00 i z większą ilością drożdży to mi te poduszki na tyle wysokie wyrosły, że dotknęły elementu grzejnego i się trochę przypaliły. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, x86 napisał(a):

Też dziś wszamałem pizzę :D Dałem grubsze ciasto już z mąki 00 i z większą ilością drożdży to mi te poduszki na tyle wysokie wyrosły, że dotknęły elementu grzejnego i się trochę przypaliły. 

 

Pro tipsy:

 

1 Zawsze zostaw 2cm od brzegu.

2 Jak robisz na pełnej mocy, to lepiej pizzę podsypać semoliną (kasza w sprayu / manna)

3 Kamień możesz skrobać ze spalenizny nożem (naostrzy się przy okzaji)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tipsy.

AD2 Cienkie ciasto to moc 2 i 1/2 4-5minut i placka nacieram mąką od spodu by potem łatwiej całość zagarnąć tymi szpachelkami z kompletu, a przy okazji nie przykleja się do kamienia. Po upieczeniu leży sobie "luzem"

AD3 Czyli oprócz funkcji odkurzacza resztek z lodówki ma funkcję ostrzałki noży :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, espe0 napisał(a):

 

W Merkury market jest taka łopatka za kilkanaście złotych:

 

 

IMG_20221023_184250.jpg

Trzeba będzie taką sobie sprawić bo te fabryczne ameliniowe wymagają pomocnika w kuchni - nie da rady złapać dwoma szpachelkami i jeszcze sobie piec otworzyć ;) 

Edytowane przez x86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2022 o 07:21, espe0 napisał(a):

 

Jak oceniasz ten piecyk? Warto dorzucić do czegoś droższego? Przyznam, że po obejrzeniu 123123 zdjęć Twoich wypieków naszła mnie ochota na spróbowanie swoich sił w temacie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lobuz1 napisał(a):

Beż żartów, na tym kamieniu nie naostrzycie przyzwoicie noży 😀.

espe0 raczej napisał półżartem bo przy ostrzeniu ważna jest technika a samym zeskrobywaniem to fakt przyzwoicie nie będą naostrzone ;) Mnie od zawsze najlepiej się ostrzy na podobnym kamieniu, oczywiście na mokro i odpowiednimi ruchami. Może prehistoryczna metoda ale wychodzą ostre :) 

kamień.jpg

Edytowane przez x86
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dirian napisał(a):

 

Jak oceniasz ten piecyk? Warto dorzucić do czegoś droższego? Przyznam, że po obejrzeniu 123123 zdjęć Twoich wypieków naszła mnie ochota na spróbowanie swoich sił w temacie :D 

 

Mam taki sam.

1 godzinę temu, lobuz1 napisał(a):

Beż żartów, na tym kamieniu nie naostrzycie przyzwoicie noży 😀.

 

Nie chodzi o ostrzenie na tym stricte do ostrości. 

 

1 godzinę temu, x86 napisał(a):

espe0 raczej napisał półżartem bo przy ostrzeniu ważna jest technika a samym zeskrobywaniem to fakt przyzwoicie nie będą naostrzone ;) Mnie od zawsze najlepiej się ostrzy na podobnym kamieniu, oczywiście na mokro i odpowiednimi ruchami. Może prehistoryczna metoda ale wychodzą ostre :) 

kamień.jpg

 

 

Jak pod dobrym kątem zdrapujesz, to ten kawałek którym dotykasz kamienia jest ostry jak żyletka. Chodziło mi bardziej o to że nie trzeba się martwić o nóż podczas takich czynności.

 

Do ostrzenia mam taki zestawik :D 

ostrzalka-lansky-deluxe-zestaw-lkclx.webp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności