Skocz do zawartości

Kącik kulinarny


BamboszeK

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, neonlight napisał:

Nie rozumiem tego fragmentu zdania, tzn. 2,5 krotnie zwiększa swoją objętość, tak?

Tak.

5 godzin temu, neonlight napisał:

Nie rozumiem tego fragmentu zdania, tzn. 2,5 krotnie zwiększa swoją objętość, tak?

 

IMG_20191120_180319.jpg

Druga:

 

IMG_20191120_182619.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za fotki, jednak nie wygląda to dobrze, w sensie, że to nie jest dobre ciasto, jak w porządnej pizzerii, tylko typowe domowe, kruche i nie wystarczająco napowietrzone. Próbuj z innymi przepisami, bo ten jest (delikatnie pisząc) słaby. ;) I nie zrażaj się powyższymi słowami krytyki, tylko szukaj i udoskonalaj przepis na ciasto, żeby było najbliższe "oryginalnemu". Powodzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam w domu nie robię, bo wystarczy mi pizza, którą kręcę w pracy. ;) Kiedyś ćwiczyłem z ciastem, które upiekłoby się w typowym domowym piekarniku, w 250°C i dokładnie takie samo ciasto mi wychodziło, jak u @espe0.

 

Edit.

Z czasem, metodą prób i błędów, udało mi się dojść do ciasta zbliżonego do tego w pizzeriach, ale to było tak dawno, że już nie pamiętam proporcji, no i oczywiście notatek żadnych nie zrobiłem, więc nawet się nie podzielę wiedzą. :(

 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, neonlight napisał:

Dziękuję za fotki, jednak nie wygląda to dobrze, w sensie, że to nie jest dobre ciasto, jak w porządnej pizzerii, tylko typowe domowe, kruche i nie wystarczająco napowietrzone. Próbuj z innymi przepisami, bo ten jest (delikatnie pisząc) słaby. ;) I nie zrażaj się powyższymi słowami krytyki, tylko szukaj i udoskonalaj przepis na ciasto, żeby było najbliższe "oryginalnemu". Powodzenia! :)

Spoko. Sam widzę że do pizzeryjnego ciasta to mi daleko. Jednak zauważam też, że mimo że staram się robić tak samo ciasto, to różnie wychodzi. Nie mam też odpowiedniej temperatury (tak wysokiej). Ale smaczna jest:)

8 godzin temu, xar napisał:

 

Według jakiego przepisu robisz?

No właśnie nie jest to stricte jakiś przepis (co do grama) - i może to jest złe. Daję troszkę cukru czcinowego, pół paczki suchych drożdży, wodę i mąkę. Wychodzą z tego dwie pizze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, espe0 napisał:

No właśnie nie jest to stricte jakiś przepis (co do grama) - i może to jest złe. Daję troszkę cukru czcinowego, pół paczki suchych drożdży, wodę i mąkę. Wychodzą z tego dwie pizze.

 

A spróbuj eksperymentalnie zastosować takie proporcje:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze w życiu ciasto na pizze zagniecione. Zrobiłem małą porcję z:

0,4 kg mąki w200

0,25L wody

12g soli

drożdże instant 0,25g (i tu nie wiem, czy dobrze, jeżeli w przepisie jest 3g drożdży świeżych na ok 1,6kg mąki -> na 0,4kg wychodzi 0,75g świeżych, a ja mając drożdże instant według przelicznika dzielę to przez ok. 3, czyli wychodzi 0,25g)

 

2 godziny pod przykryciem w temp. pokojowej, potem do lodówki.

Jutro pobawię się dalej.

 

@neonlight jakiego sera używasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze używałem drożdży świeżych, a ser używam Mozzarella Galbani.

 

2h do wyrośnięcia po zagnieceniu? Ja od razu robię kulki i wtedy zostawiam do wyrośnięcia, tak do zwiększenia wielkości o połowę i wtedy do zamrażarki, żeby szybko wyhamować wzrost. Później wyciągasz tyle ciasta/kulek, ile potrzebujesz do rozmrożenia, do momentu, aż ciasto będzie lekko miękkie (ale nie ciepłe!) i da się rozkręcić.

 

Kulki możesz zapakować w woreczki foliowe (nie muszą leżeć pod przykryciem), chodzi o to, żeby ciasto nie obeschlo, bo później będzie się rwało na rantach i wyglądało nieestetycznie.

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Jak ciasto obsycha to do wyrastania można je troszkę obsmarować oliwą (uszczelnia to ciasto przy rośnięciu).

Potem wystarczy przepruszyć mąką i jest eleganckie.

 

IMG_20191130_132044.jpg

IMG_20191130_141607.jpg

W dniu 23.11.2019 o 19:48, xar napisał:

takie proporcje

Spróbowałem - faktycznie BOMBA

Skórka chrupiąca i twarda:

 

IMG_20191130_144848.jpg

W dniu 23.11.2019 o 12:23, neonlight napisał:

Taka tam, w wolnej chwili

Lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, espe0 napisał:

Panowie. Jak ciasto obsycha to do wyrastania można je troszkę obsmarować oliwą (uszczelnia to ciasto przy rośnięciu).

Potem wystarczy przepruszyć mąką i jest eleganckie.

 

IMG_20191130_132044.jpg

IMG_20191130_141607.jpg

 

 

Ja nie mam czasu na smarowanie oliwą, więc w ekstremalnych przypadkach, zraszam wodą ze spryskiwacza do kwiatów. :) A w domowych warunkach, po prostu wkładam do woreczka śniadaniowego i po sprawie. ;)

 

3 godziny temu, espe0 napisał:

 

 

IMG_20191130_144848.jpg

Lepiej?

Lepiej, bo jest napowietrzone. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, espe0 napisał:

Spróbowałem - faktycznie BOMBA

Skórka chrupiąca i twarda:

👍

 

Właśnie idę po dodatki, cebulka, papryka itd.

Ser mam też Galbani, ale podejrzewam, że trzeba go porządnie odsączyć, żeby pizza nie zrobiła się mokra.

 

@neonlight Sos pomidorowy robicie tylko z pomidorów + bazylia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, xar napisał:

Ser mam też Galbani, ale podejrzewam, że trzeba go porządnie odsączyć, żeby pizza nie zrobiła się mokra.

 

@neonlight Sos pomidorowy robicie tylko z pomidorów + bazylia?

Ale ja nie daję mozzarelli w kulce, tylko wiórki. ;) Sos robimy z pomidorów w zalewie, oliwa z oliwek i sól, i do zblendowania.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, espe0 napisał:

Panowie. Jak ciasto obsycha to do wyrastania można je troszkę obsmarować oliwą (uszczelnia to ciasto przy rośnięciu).

Potem wystarczy przepruszyć mąką i jest eleganckie.

 

IMG_20191130_132044.jpg

IMG_20191130_141607.jpg

 

 

Wchodzę a tu cccyyyyyy.... :D
Kurdę czy ten sposób też działa na ciało kobiety??  :D🤣😈 bo wiedzie LGBT swoją drogą ale po tym poznać faceta lubi kawał ciasta dobrego :D

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, xar napisał:

Moja pierwsza w życiu pizza. (wiem, może nie jest najpiękniejsza :D ) Sera i innych składników umyślnie dałem niewiele.

 

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

 

 

O kurde, ładnie to ciasto wygląda, podrzuć przepis, rozumiem, że w tym piecyku do pizzy była wypiekana. Jak na pierwszy raz to szacun i gratki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności