Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Ładowarka a czas pracy smartfona na baterii


snuffmajster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od pół roku ładuje moje telefony ładowarką od aparatu Nikon EH-69P (oryginalne zostały skonsumowane przez psa, do ładowarki podpinam kabel USB)

 

Specyfikacja ładowarki: output 5V 0,55A

 

Od jakiegoś tygodnia jestem posiadaczem Sony Ericssona Arc S.

 

Bateria trzymała słabo. Wczoraj bateria padła po 15h pracy w tym: 5h muzyki - Noozy Player (jechałem do dziewczyny i jakoś musiałem zdzierżyć podróż), 1h GG (ekran nie był stale włączony, sieć 2G, % ubywały w zastraszającym tempie), 6 zdjęć, 10 minut rozmów i po tym czasie stan akku to 3%

 

Wczoraj naładowałem telefon ładowarką LG STA-U12ER i czas pracy mnie powalił (kurde a zdążyłem już zamówić zamiennik baterii Maxximus :/ - tak w ogóle to polecam te akku :P )

 

Specyfikacja ładowarki: output: 5,1V 0,7A

 

Telefon pracuje już od 10h przy czym jakieś 6-7h pracuje GG (wifi i 2G), siostra oglądała kwadrans filmiki na YT, zgrywałem przez BT zdjęcia i stan baterii wynosi aktualnie 63% (program od baterii pokazuje jeszcze prawie 24h pracy z czym bym się zgodził)!

 

 

Nie były uruchamiane prądożerne aplikacje oprócz powyższych, sieć 2G, ekran na 25%, programy zamykane po skończeniu pracy.

 

 

 

 

Więc mam do was pytanie: czy wydajność prądowa ładowarki ma coś do czasu pracy telefonu na baterii?

 

Nie wiem czy to nie sprawka ładowarki Nikon ale po 5 miesiącach Samsung Galaxy Mini 2 (którego sprzedałem) zaczął wyłączać się przy 5-6% baterii.

 

 


Z góry dzięki za odpowiedź :)

Edytowane przez snuffmajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi.

Czas pracy na baterii zależy tylko od tego jak używasz smartfona, a nie od ładowarki. Tylko czas ładowania baterii zależy od prądu ładowarki :)

Dziwi mnie to, że dziś dostaje w ciry a bateria trzyma! Wczoraj niewiele go używałem (oprócz playera, ale on akurat aż tak wybitnie żarłoczny nie jest)

 

 

Odniosę się do ostatniego pytania, bo do tego poprzedniego mam za małą postawę teoretyczną - bateria się rozkalibrowala, mój htc wyłącza się przy 25%

Zanim Miniacza spakowałem to poszedł Full reset więc pewnie będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Słabo u mnie z wiedzą z fizyki ale własne doświadczenie mówi mi że mocniejsza ładowarka = szybsze ładowanie i dłuższy czas działania.

 

 

Mam ładowarkę z Samsunga 0,7A i Sony 1,5A i tą ostatnią jak ładuję to mam wrażenie że trzyma najdłużej. Pytanie jeszcze która najmniej eksploatuje baterię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka luźnych uwag:

- skoro telefon jest nowy, to z każdym kolejnym ładowaniem bateria powinna działać nieco lepiej (przez kilka pierwszych cykli) ponieważ wtedy formuje (nie formatuje) się jej właściwa stuktura

- prędkość ładowania nie ma się nijak do prędkości rozładowania (chyba że dana technologia nie uwzględnia bardzo wolnego albo bardzo szybkiego ładowania/rozładowania), bilans energetyczny musi się zgadzać (tyle prądu in, tyle prądu out, minus straty)

- oba use case'y są inne, skoro jedno użycie było w trakcie jazdy gdzieś (kiepski zasięg, zmieniające się stacje nadawcze) a drugie na kanapie... to jest różnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Xperie chyba ostatnie sygnalizują 90% zieloną diodą :)

 

Coś takiego jak formowanie ogniwa nie występuje przy bateriach obecnego typu, chyba, że nie wiem co by się z nimi robiło i jakim napięciem, ale wtedy następuje jej uszkodzenie, ładowanie baterii po 12h dziś też nie ma prawa działać, telefon przy 100% rozłącza ładowanie, taka elektronika dziś :)

 

Ładowanie wyższym amperażem też nie zawsze działa, ładowarka może mieć i 2A, ale to oprogramowanie w tel często definiuje ile trafi do baterii, przeważnie jest to w okolicy 500mA, tablety mają zazwyczaj to inaczej ustawione ze względu na większą pojemność ogniwa.

 

Szkodliwe dla nowych ogniw jest rozładowywanie ich do zera, powinno się je doładowywać, cykle nowych baterii są relatywnie duże, nie zaszkodzi jej, optymalnie jest je podładowywać jak mają z 10% naładowania.

 

Jeśli telefon się nie ładuje do 100% to polecam sprawdzić kabel USB i napięcie ładowarki, tanie kable z Chin mają wysoki opór własny, a ładowarki nie zawsze mają te 5V, a gdzieś tyle jest potrzebne by naładować baterię do 100%.

 

PS: full wipe nie usuwa pliku odpowiedzialnego za staty baterii ;)

 

Często widziałem pisanie, że ładowanie niższym amperażem sprawia, że ta trzyma dłużej, ale nigdy nie zaobserwowałem tego zjawiska u siebie, więc albo są marginalne różnice, albo jest placebo

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyższy amperaż działa jeśli układ ładujący na to pozwala - przykładowo iPhone może ładować się prądem 1A (na oryginalnej ładowarce Apple) albo 0.5A (na normalnej ładowarce), ale już z ładowarki iPada nie ładuje się "jeszcze szybciej"... gdzie żaden z tych trzech przypadków nie ma innego wpływu na baterię - naładowana jest naładowana i tyle

 

tanich ładowarek strach używać... niestety - jak pokazują testy - nawet markowe ładowarki mają spory rozstrzał jeśli chodzi o szeroko pojętą "jakość prądu ładowania"... co wciąż nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia o ile podstawowe parametry (napięcie i natężenie prądu) się zgadzają

 

 

co do stanu baterii - to w ogóle siedzi w pliku? czy jest pilnowane przez układ baterii? kiedyś po to zalecało się robienie raz na jakiś czas pełnego ładowania i rozładowania - wtedy kalibrował się ten układ i zaczynał wskazywać poprawne 0 i 100% mimo zmian parametrów baterii (przy bateriach litowych układ ten musi zliczać prąd który wchodzi przy ładowaniu i wychodzi przy rozładowaniu, nie wystarczy sprawdzać napięcia bo to nie zmienia się aż prawie przy zerze, wtedy też właśnie następuje zerowanie czyli kalibracja)

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akku odłączam zawsze po całonocnym ładowaniu (100%). Program od baterii pokazuje, że podczas ładowania do 90% prąd ładowania to około 730 mA, powyżej 90% jest to już około 300 mA i spada. Zauważyłem, że słuchanie muzyki zżera bardzo dużo energii (pełne akku = 10-12h słuchania)

Edytowane przez snuffmajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności