Skocz do zawartości

Problem z balansem.


mrowa0700

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano! Kolejny podobny temat, tyle że nowe wnioski. Mam problem z balansem. Bas jest przesunięty trochę w lewą stronę. W muzyce której słucham sprawa ma się następująco: bas uderza zawsze na środku, natomiast melodia leci po bokach.

 

Co ciekawe! Wczoraj w pracy słuchając 8h raz jedna strona (wszystkie pasma) grała głośniej, a po godzinie, dwóch dźwięk po drugiej stronie stawał się głośniejszy.

 

Sprzęt (3 pary słuchawek), źródło (3x) i materiał muzyczny ok.

 

Co może być przyczyną? Laryngolog stwierdził, że mam słuch idealny.

 

Jeśli czytając ten temat podejrzewasz co może być nie tak, pisz śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę walczyłem z jednymi słuchawkami, byłem przekonany, że głuchnę na jedno ucho i trwało to bardzo długo. Okazało się, że to był potencjometr :P

 

Często w słuchawkach z kablem jednostronnym też jest asymetria kanałów.

 

Mrowa0700: Podobno nasze uszy nie są idealnie symetryczne (jak wszystko). Mówi się czasami, że mamy ucho główne, silniejsze - może masz po prostu bardzo czuły słuch. Pewnie pozostaje Ci się przyzwyczaić.

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba mam to samo, też ciągle mam wrażenie że z lewej słyszę więcej. Witaj w klubie, słuchających na lewo.

Może jest nas więcej?

Edytowane przez jd1210
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czasem tak mam, przyczyny tego bywają różne. U mnie najczęściej problem pojawia się w dokach (trudno złapać identyczny seal na obu słuchawkach). Spotkałem się z tym również na nausznych ale przyczyną był chyba potencjometr w Cube (problem występował tylko przy bardzo niskich poziomach głośności.

Czasem też (choć staram się dbać o higienę uszu) jedno ucho potrafi się delikatnie przytkać. Normalnie nie jestem w stanie tego usłyszeć kiedy się przytka, ale można to usłyszeć podczas słuchania w słuchawkach (objawia się to właśnie imbalansem).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też słyszę lepiej na lewe ucho i to zdecydowanie przy odsłuchu słuchawkowym, na codzień mózg ten feler jakoś kompensuje i jest niewychwytywalny w normalnych sytuacjach. Pozostaje regulacja balansu kanałów, a i to nie do końca, bo im wyższe częstotliwości, tym mocniejsze ucho będzie je lepiej wychwytywać, podczas gdy na niższych będzie mniejsza różnica (chociaż Ty wspomniałeś o basie, to może być innego rodzaju kłopot). U mnie laryngolog też nie stwierdził żadnych anomalii czy chorób, a nawet wyszło, że lepiej słyszę wysokie częstotliwości na ucho, które w słuchawkach jest słabsze (ale to w granicach normy) :ph34r: Idzie się przyzwyczaić, chociaż na początku może taka sytuacja trochę denerwować. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sygnał stereo jest taki sam dla obu kanałów? Często mam klientów którzy starają się przekonać mnie że słuchawki graja źle bo jeden kanał gra inaczej niz drugi. Jak są obie słuchawki w uszach/na głowie jest dobrze a jak wyjmę jedna to graja rożnie - proszę mi wymienić na grające identycznie. Mono?

Ja jednak stawiam może nie na wadę słuchu a zmęczenie, zrób sobie przerwę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tylko od zmęczenia, nawet jak zakładam słuchawki to w lewym uchu słyszę lepiej.

 

Gdy odwrócę słuchawki i czy mono czy stereo nadal lewa strona gra głośniej.

Niezbyt jaśno napisałeś. Masz na myśli, że lewa strona słuchawek czy głowy? Jeśli słuchawek to czyli, że mastering, a nie uszy. Bo to jasno eliminuje fakt innej budowy jednego ucha, czy słyszenia danych częstotliwości/niedosłuchu

 

W niektórych sprzętach przenosnych można ustawić balans np. w e07k. W windowsie każdym idzie to ustawić, więc możesz się w to pobawić i zobaczyć czy osiągniesz idealny balans - bo może to tylko faktycznie kwestia masteringu - w sumie wokal powinien być po środku zazwyczaj, a bas różnie.

 

A jak z balansem w grach, czy na głośnikach też może potestować. Chodź skoro mówisz, że problem jest tylko z basem tak? Więc to też powinno być na głośnikach widoczne. Jeśli faktycznie chodzi tylko o niskie tony - przydałby Ci się eqalizer taki, który pozwoli ustalić balans dla danych częstotliwości.

 

 

Też czasem tak mam, przyczyny tego bywają różne. U mnie najczęściej problem pojawia się w dokach (trudno złapać identyczny seal na obu słuchawkach). Spotkałem się z tym również na nausznych ale przyczyną był chyba potencjometr w Cube (problem występował tylko przy bardzo niskich poziomach głośności.

Generalnie imbalans na niskich poziomach głośności występuje na każdym potencjometrze nienajwyższych lotów - a jak wiadomo w sprzętach produkowanych seryjnie, chodzi o to żeby zaoszczędzić, więc najlepszych potków nie dają. Jednak w wielu sprzętach nie jest on dokuczliwy, a w niektórych wymusza obniżenie częstotliwości dźwięki w windowsie, żeby szło słuchać - tak miałem w audinscie, nie wiem czy kwestia sztuki, czy one tak mają. W Cube potki dla mnie są ok jak za cenę tego urządzenia.

Co ciekawe! Wczoraj w pracy słuchając 8h raz jedna strona (wszystkie pasma) grała głośniej, a po godzinie, dwóch dźwięk po drugiej stronie stawał się głośniejszy.

 

Tyle czasu na słuchawkach, pewnie jeszcze zamknięte? Może woskowina uszna się zgromadziła w jednym uchu bardziej lub zapalenie ucha, nie czujesz czasem uszu czy przytkania?

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, może to jakaś choroba cywilizacyjna? Ja też często mam wrażenie, że "lewą gra bardziej". Najbardziej "lewackie" ścieżki obejrzałem w Audacity i wyszło na to, że to wina masteringu (lewy kanał głośniejszy), ale są takie, które wyglądają równiutko, a też mam wrażenie lekkiego przesunięcia w lewo (bas i wokal).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że lewe ucho lepiej odbiera dźwięki co bym nie zrobił. Tak 8h w dokach to bardzo długo, zdaję sobie z tego sprawę.

 

Właśnie tak sobie radzę, przesuwam balans, ale! raz mam ustawion L:180 R:180, raz L:180 R:160 innym razem R:155 L:180 (chodzi o wave'a) , jeszcze innym razem inaczej i muszę to modyfikować co jakiś czas (15-20 minut). Także masakra! Mam chyba jakieś zmienne kanały słuchowe, nie wiem może tam mi wyrosły jakieś klapki i sie przytykają i otwierają :D

 

Ah no i oczywiście słyszę różnicę tylko i wyłącznie na słuchawkach, bo na kolumnach nie odczuwam tego efektu.

 

A może to dlatego, że cicho słucham? (1/100 w Realteku to jednak nie jest zbyt głośno) Może muszę zacząć słuchać "na pełnej"? xd

Edytowane przez mrowa0700
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to dlatego, że cicho słucham? (1/100 w Realteku to jednak nie jest zbyt głośno) Może muszę zacząć słuchać "na pełnej"? xd

Ta słuchaj na pełnej głośności to słuch się stępi do jednego poziomu i będzie równo, jeśli cos jescze będiesz w ogóle słyszał xD

 

Właśnie tak sobie radzę, przesuwam balans, ale! raz mam ustawion L:180 R:180, raz L:180 R:160 innym razem R:155 L:180 (chodzi o wave'a) , jeszcze innym razem inaczej i muszę to modyfikować co jakiś czas (15-20 minut). Także masakra! Mam chyba jakieś zmienne kanały słuchowe, nie wiem może tam mi wyrosły jakieś klapki i sie przytykają i otwierają :D

Albo robaki się przesuwają w trakcie słuchania i przytykają :P

Edytowane przez oblivion
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na jedno ucho słyszysz czasem bardziej, w sensie, że jak mówisz czasem się to zmienia - może płukanie ucha u laryngologa lub spróbować domowo a-cerumenem. Ale najpierw lekarz powinien w środku obadać czy nie ma jakiś zmian.

 

Sprawdziłbym jeszcze czy te zmiany, że ciągle po czasie musisz zmieniać balans, mogą wynikać, z różnego słyszenia danych czętotliwości. Więc jak widzisz, że po czasie balans się zmienia, powróć do materiału muzycznego, na którym balans inny miałeś i oceń czy nowy balans jest naprawdę dobry, czy okaże się, że zmiana balansu wynikała tylko z materiału muzycznego, nie słuchu.

Edytowane przez oblivion
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności