Skocz do zawartości

HIFImeDIY Sabre USB DAC aka UAE23


MrBrainwash

Rekomendowane odpowiedzi

@MrB

Rzeczywiście da się mocno zmienić brzmienie FIIO, ja wróciłem do sytuacji sprzed modów w swoim bo tak mi się bardziej podobało

 

Tak, zdaje sobie z tego sprawę. Zmienić się da. To nie oznacza jednak, że każdemu się będzie podobać ta zmiana i że jest akurat lepsza, a to Mikołaj próbuje każdemu wmówić, przy okazji "dobrodusznie" oferując swoje usługi W KAŻDYM możliwym temacie. Nie ja pierwszy zwracam na to uwagę i nie mnie pierwszego to irytuje. Teraz nie chcę by mi z tematu śmietnik ze swoją reklamą robił. A przy okazji gada wiele bzdur jak to, że w hifimediy dc offset coś psuje, co jest nieprawdą.

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ? Zabraniać mi będziesz ? Dobrze radzę więc sobie nie mam nic do zarzucenia :) A że MrB jak zawsze wie lepiej to już nie jest ani moja wina, ani moja sprawa, nie tylko on ten temat czyta, więc akurat może się ktoś z tym dacem trafić czy jakimś FiiO i sobie coś takiego zrobić.

 

Sam masz pewnie lampucerę (tak wynika z Sygny) i pewnie masz to zrobione w taki sposób o jakim piszę, chyba, że Majk Ci wstawił tam lampę w co wątpię.

 

Więc zapytam wprost co się wam kierwa nie podoba ? Interes wam psuje czy jak ?

 

Ty się nam nie podobasz, Twoj sposób wyrażania się, wszędobylstwo i nachalność. Twój sposób bycia na początku jest tolerowany, później męczący,a a na końcu nie do przyjęcia. Z Twoim sposobem bycia nadajesz się na wioskowego znachora z 2 w.p.n.e A nie członka społeczności w XXI w. Po prostu teraz jak ktoś chce informacji to się zapyta. Ludzi i tak są zasypywani śmietnikiem informacyjnym z każdej strony, że Twoje pisanie, choćby i mądre, jest typowym spamem, informacją nie pożądaną i niechcianą. Twoj sposób przekazywania wiedzy zniechęca ludzi do korzystania z niej. I tak uzyskujesz efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast kogoś zachęcić do DIY to go skutecznie zniechęcasz. Bo zachowujesz się i brzmisz jak kombinator i naciągacz, a nie jak specjalista w swoim fachu. Choćbyś był nawet w te klocki najlepszy, to sposób przekazywania informacji jest conajmniej równie ważny jak sama informacja.

 

A to czego używam, to jedno a to polecam i opisuje to drugie. Trzeba umiec rozpozna potrzeby innych, a nie tylko wszystkich swoją miarą traktować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie oferuję to jedno, dwa wlutowanie dwóch kondów jest tak proste, że zrobisz to samemu.

 

@Maciux w układzie jakim jest Sabre i nie tylko, bo to się tyczy także opków, które są zasilane napięciem asymetrycznym, czyli tylko dodatnim (symetryczne to napięcie dodatnie oraz ujemne), na wyjściu prawego oraz lewego kanału pojawia się napięcie stałe (DC), które w przypadku wzmacniacza (gdy jest) powoduje nieprawidłową pracę membrany (nie jest w stanie spoczynku, tylko wychylona ponieważ trafia tam napięcie stałe) co powoduje skrajnie uszkodzenie a zazwyczaj to, że nie pracuje prawidłowo zatem nie gra jak należy, w przypadku DAC-a jeśli jest offset, a jest spory bez kondów, przeważnie offset kanału to połowa jego napięcia zasilania (układu) więc z 5V robi się 2.5V (ot taki Wolfson dla przykładu, w Cirrusie podobnie, w Sabre jest kapkę inaczej, on z 3.8V ma 2V na wyjściu), teraz pomyśl, że tak potężny offset trafia do wzmacniacza, raz, że nie będzie to grało w sposób należyty, to dodatkowo powiększy offset, który pojawi się na wyjściu ze wzmacniacza.

 

Na przykładzie lehmanna, duzy offset tam to dla mnie coś rzędu 10mV w górę, sam staram się mieć wszystko maksimum 5mV, a najlepiej na 0. A tutaj w takim FiiO bez kondów masz 1.65V na kanale gdy nie zablokujesz go kondensatorem, tzw. zalety zasilania asymetrycznego.

 

A pewnie nie byłbym zdziwiony gdyby wysoki offset mógł niekorzystnie wpłynąć na opamp w stopniu wejściowym.

 

PS: po to dużo wzmaków ma na wejściu jakieś kondensatory żeby zabezpieczyć sprzęt przed offsetem z innego urządzenia, gdyby z DAC-a offset był mały, rzędu kilku mV to sobie takie kondy oczywiście można odpuścić :)

Dlatego też poniekąd sabre oraz PCM5102 to super układy bo można je zaaplikować w taki sposób, że nie wymagają jego blokowania,a to blokowanie często ma negatywny wpływ na samo brzmienie, zły kondensator może spaprać brzmienie (na zasadzie coś dodam, coś zabiorę, tu przymulę, tam rozjaśnię) bądź ciąć pasmo od dołu jak jakiś niezbyt przyjazny filter.

 

A co do mojego sposobu wypowiedzi, już pisałem, że jestem bezpośredni, piszę jak jest i jak to widzę, jak się szczerości nie akceptuje to już nie jest wina moja, a wasza tudzież społeczeństwa, które sobie na takie coś pozwala. A jak mogę to zawsze pomagam, może Piotr nie chce skorzystać z takiej informacji, ale np: może Maciek będzie chciał takie UAE23 czy Ty Fatso kupić i dojdziesz do wniosku, że jest fajnie, ale chciałbyś coś tam marginalnym kosztem poprawić, zamiast szukać w internecie not aplikacyjnych, grafik, pierdół, wejdziesz w wątek i masz na gotowo to co jest Ci potrzebne.

 

Nawet dodam więcej pobór UAE23 jest bardzo niski co pozwala go pogonić z pakietu 5V wystarczy wlutować ją zamiast czarnego i czerwonego przewodu z wtyczki USB a po drodze dać kondensator elektrolityczny bądź tantalowy rzędu kilkuset uF (tak do 1000uF w elektrolicie styka, tantal to tak 330uF bo większe pojemności są drogie) i mamy prosty dac z super zasilaniem, który z USB pobiera jedynie dane :) dobry pakiet powinien na długo wystarczyć, sam układ LT1763, który robi za stabilizator napięcia jest battery friendly. A dla lubiących zabawę można sobie dorzucić stabilizator LT1175, który jest NPN w ten sposób podać Sabre napięcie symetryczne i wyjść z DAC-a bez żadnych kondów :)

Edytowane przez mikolaj612
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- The sound go straight out of the DAC chip and into your headphones or amplifier. It is not needed that the sound signal go through a capacitor to remove a DC voltage, there is no DC voltage to remove! This omits the need of a coloring cap which adds costs and reduces sound quality.

 

Nie znam się tak na elektronice by wchodzić w jakieś zawiłe zależności, lecz jasno z tego wynika, że kondy jakie tam są nie służą do pozbywania się napięcia DC na wyjściu (a jeśli służą to pewnie właśnie po to aby zmniejszyć wartość bliską zeru do samego zera). Więc ogólnie to co Mikołaj tutaj twierdzi to kolejna bzdura wyssana z palca. Wykres, który widziałem wyraźnie pokazuje, jak FR idzie płaską jak stół krzywą aż do 20hz po czym nieznacznie spada. Tak jak Fatso napisał, popisy Mikołaja polegają na zalewaniu informacją, która kompletnie o niczym nie mówi i do niczego nie służy.

 

Tak jak napisałem, nie zamierzam niczego udowadniać, ani tłumaczyć elektronicznych zawiłości osobom które grzebią w sprzęcie. Jednak jak ktoś twierdzi, że bas w UAE23 czy oDACu jest cięty i chce do tego przekonać innych, to musi to w zrozumiały dla ogółu sposób udowodnić to używając zrozumiałych i potwierdzonych danych. Pokazanie dwóch elementów na płytce jest tylko zabiegiem erystycznym.

 

Udowodnij, że słyszalny bas w UAE23 jest cięty, przez kondensatory! One tam na pewno z jakiegoś powodu są, uważam natomiast, że zostało to tak stworzone, że nie ma to wpływu na żadne wymyślone przez Ciebie cięcie basu. Wskazują na to wykresy zamieszczone na internecie i świadczą o tym właściwości sabre (który nie ma problemów z napięciem DC).

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie ma jednego dźwięku dobrego dla wszystkich, szczególnie kiedy co tydzien poleca się coś innego, bo po raz kolejny odkrylo się świętego Graala.

 

Ja juz Mikolajowi próbowałem uświadomić dawno temu, że jego nachalne wciskanie swoich jedynie słusznych modow jest lekko ujmując niesmaczne i nietaktowne.

 

Może by tak ktos tu czasem pokazał czy napisal, co dokładnie zrobił tu czy tam dla poprawy dźwięku, a nie liczył tylko na profity? To nie jest punkt usługowy, a czasem można odnieść wrażenie, że 3/4 tego forum to gielda albo usługi i wszyscy bardziej albo mniej zgrabnie próbują cos opchnac.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokopałem się do info że układ ma zasilanie symetryczne w ODAC (gdzieś na blogu takie info jest) więc offsetu nie powinno być albo będzie marginalny (tutaj dużo zrobi jakość USB w PC).

 

Idąc dalej jestem ciekaw, jak ktoś ma czas niech puści sygnał przed rezystorami zaznaczonymi w kółku :) Wtedy jest w 100% wyjście z Sabre, tamte ceramiki (chyba bo zdjęcie średnio wyraźne) filtrują śmieci do masy, w TDA takie rozwiązanie miało strasznie dziwny wpływ na granie, a ciekaw jestem jak to wygląda tutaj.

 

Jak tak patrzę to ODAC wygląda dużo lepiej niż wzmacniacz tego człowieka :)

 

Kondy w UAE23 blokują Ci napięcie stałe żeby Ci nie roz******lić sprzętu.

 

A tutaj do poczytania o co chodzi:

 

http://www.eis.com.pl/virtual/modules.php?name=Sections&sop=viewarticle&artid=487

 

Tutaj bardziej o wzmacniacz chodzi i o to co mogą robić kondy filtrujące na wejściu, ale to analogicznie działa do tego co dasz na wyjściu z DAC-a jesli jest to bezpośrednio z układu.

 

http://tangentsoft.net/audio/input-cap.html

 

Więc jak widzisz sam nie jest to mój wymysł :)

 

Zapamiętaj też jedno, UAE23 jest zasilany napięciem dodatnim, więc offset jest i będzie zawsze w takiej konfiguracji, czy to się Tobie podoba czy nie :)

 

Powinno Ci to trochę wyjaśnić.

 

Dlatego pewnie też Forza (może też Fatso i reszta od iModów) daje większe kondy na line out by nie ograniczać pasma od dołu.

 

W sieci powinno być więcej informacji o tym, a jak nie chce Ci się szukać to pogadaj z chłopakami to Ci wyjaśnią.

 

DPyW0-hhmiqw.jpg?v=2

Edytowane przez mikolaj612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondensatory nie są złem koniecznym(chociaż są bardzo dobre kondensatory których praktycznie nie słychać), można też stosować transfornatory, pozatym ofsetu można pozbyć się stosując dodatkowy bufor i dc serwo, w uproszczeniu polega to na podaniu na wejście opampa składowej o odwrotnym napięciu, które odejmie się od stałego napięcia na wyjściu, ale to droższe i dużo bardziej skomplikowane niż 2 kondensatory, więc pojawia się raczej w sprzęcie za grube tysiące, niż w tanim chińskim dacu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj w końcu do mnie dotarł UAE23 :) . W ciągu dnia nie miałem czasu, dlatego odsłuch zostawiłem sobie na późno-wieczorową porę. UAE23 podłączyłem pod USB w monitorze ze względu na osobny zasilacz (brak innych urządzeń podłączonych do HUBa) i wygodę, kabelek do klona (O2 zostawiłem w spokoju, bo przy klonie to tak sobie gra zwłaszcza na wymagających słuchawkach) a jako testowe słuchawki wziąłem X1 i modowane D1100. Dobrałem, że tak powiem "full wypas" z tego czym dysponuję. Dźwięk rewelacja :) aż się chce słuchać, zwłaszcza ta (zacytuję kolegę Paatosa) "chwytliwa góra" robi wrażenie. Bardziej mi się podobało takie granie X1 niż HE500 z Lyra + E100. Przy tym zestawie to HE500 były przebasowione i gorzej było z separacją, nie wspominając o górze pasma, ale to chyba było spowodowane niezgraniem E100 z Lyrem, bo inni w recenzjach na Lyra nie narzekali. D1100 jednak od X1 trochę odstają - czuje się tą zamkniętość, głównie przez bliższą przestrzeń. Do ostrzejszych kawałków za to są lepsze. Czasu na porównania z FiiO już nie było - poszedłem spać po 1.

Dziś wziąłem UAE23 do pracy, żeby z HAinfo porównać (sekcja DAC). Dźwiękowo bardzo podobne urządzenia największe (ale minimalne) różnice są w basie. HA info ma go trochę więcej zwłaszcza tego niskiego. Góra i przestrzeń są bardzo podobne, na pewno nie jest to element, po którym próbowałbym rozpoznawać w ślepym teście. Średnie też podobne, choć mam wrażenie, że w UAE minimalnie bardziej przybliżone wokale. Jeszcze będę musiał na innych słuchawkach zwrócić na to uwagę, bo HTF600 mają trochę wycofane średnie i do wyłapywania niuansów w tym paśmie się średnio nadają. W pracy mam też słabszy (od klona) wzmacniacz - P113. Tak więc po pracy zabiorę oba urządzonka do domu i może wieczorem posłucham .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paatos: Fajnie napisany tekst - zapomniałem napisać jakiś czas temu :)

 

Dlaczego planujesz zakup E17? Mam bezpośrednie porównanie do ODACa i miałem do HiFiMeDIY i E17 jako DAC jest zdecydowanie gorszy, ma mało wspólnego z brzmieniem Sabre. Ciekaw jestem co planujesz.

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest złe, ale przy zastosowaniu jako DAC to się nie umywa, chyba, że ktoś szuka koloryzacji, skonkretyzowanej sceny - szerokiej, ale nie głębokiej i nie przepada za pełnymi średnimi :)

 

Sukcesem E17 jest w dużej mierze funkcjonalność, bo brzmieniowo to dalej E10 po małym liftingu.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakoś sygnał się da wyciągnąć z E07k bezpośrednio z DACa (pomijając AMP) nie mając do dyspozycji E9?

 

Druga sprawa - jak przy DACach wg Ciebie wypada R1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest niby przejściówka FiiO L7, ale... nie wiem czy to jest line out. Porównywałem E17 podłączone do O2 z dziurki słuchawkowej i E17 z L7 do O2. Nie słyszę różnicy, więc albo wzmak w E17 jest neutralny, albo to pomija jedynie regulację głośności.


Samsung R1 jest jaśniejszy niż ODAC/HiFiMediy z O2. Brzmienie ma lżejsze, jakby spłycony bas, gra z większego dystansu - jakby głębiej niż Sabre, ale nie z taką szerokością. To tak z pamięci, musiałbym dokonać ponownego porównania, bo zazwyczaj korzystam teraz z kanapki R1+E12. Np. takie Tandemy brzmią na R1 przejrzyście i jasno, a na O2/ODAC są przymglone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przełącznik (LO bypass) odpowiada za dok (współpracę z E9/E09k) - gdy włączony E09k wzmacnia solo, gdy wyłączony wzmacnia E09k wraz z E17/E07k. W drugim przypadku działa EQ i regulacja głośności DACa. Nie ma to żadnego wpływu na jego wyjście słuchawkowe.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności