Skocz do zawartości

Fanklub Sennheisera


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Sławkowi chodziło chyba bardziej o gęstość siatki, bo w obu muszlach są ułożone tak samo.

Tylko pewnie tym się różnią nowe od starych.

 

W obu muszlach tak, ale jest różnica między egzemplarzami.

 

Na moich byłych HD800 z S/N 26xxx jest ułożenie prostopadłe do drivera z tego co widzę na zdjęciach. Gdyby każdy z HD800 lub chociaż zdjęciami podawał S/N to może coś uda się ustalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już jestem, po kolei.

 

To na zdjęciach, po lewej nowy egzemplarz 26xxx, po prawej stary 03xxx.

 

Starałem się uchwycić to samo miejsce, z tej samej odległości i w tym samym rozmiarze, żeby możliwie wiernie oddać różnice w wielkości rastra.

 

Nie sądzę aby cokolwiek w tym projekcie (ułożenie kierunku siatki) było dziełem przypadku, tam za przeproszeniem przecież nie siedzą debile, żeby nie wiedzieli jak subtelne rzeczy mogą mieć wpływ na brzmienie takiego produktu jak słuchawki. Konstrukcja jest więc raczej zamierzona, albo uznali że ten konkretny aspekt ma wpływ pomijalny na cokolwiek. Nie ważne, jest jak jest. Spotkaliśmy się dziś w bardzo konkretnym i ściśle zamierzonym celu, odszukać wszelkie możliwe różnice i tak do tego podchodziliśmy. Zdecydowanie nie były to przypadkowe odsłuchy, cel wyznaczony był bardzo konkretny.

 

Sprzęt towarzyszący był już wspomniany. DAC na ES9018 z tranzystorowym analogiem pracującym w klasie A. źródło MacBook Retina Unibody. interfejs USB na najnowszym Xmosie z obsługą DSD.

Do tego wzmacniacze, Panda by Fatso. Headonic, Skorpion HV-1 Dubiela.

 

sprzet.jpg

 

Do kompletu dwa egzemplarze HD800 o numeracji jak wyżej. Jako sprzęt dodatkowy LCD-2 najnowsza rewizja, wypust marzec 2015.

 

Uczestnicy eksperymetu SlawekR, Bakus1233

 

Przechodzimy do tego co wszystkich pewnie najbardziej interesuje, odsłuchy.

 

Określeniem dnia będzie "wydaje mi się". W zasadzie to stwierdzenie powinno być przed każdym kolejnym zdaniem, które zostanie napisane i oddaje ducha wniosków ostatecznych.

 

Więc tak, wydaje mi się, że nowszy egzemplarz ma mocniej uwydatnioną górkę w okolicach 6 do 7 kHz. Ale różnica jest subtelna i na granicy sugestii.

Cecha ta wpływa generalnie od odbiór dźwięku z tych słuchawek jako oczko bliższy, z ostrzej zarysowanymi konturami i subiektywnie ostrzej zarysowanym dołem, ale to przez efekt psychoakustyczny, gdzie zakres wyższy pomaga w percepcji całości w tym dołu. Dźwięk przez to generalnie jest o krok bliżej. Może to nawet przesadnie stwierdzenie, lepiej będzie napisać o pół kroku. Wydaje mi się, że słychać to mocniej na Pandzie i Headonicu, mniej ta różnica była dostrzegalna na Skorpionie.

 

Jak duża jest ta różnica. Ano taka, że jak żonglujemy słuchawkami tam i z powrotem i porównujemy łeb w łeb to takie można odnieść wrażenie. Jak słuchałem tylko jednych i powiedzmy dłużej niż przez minutę, to jakby mnie kto zapytał czo to nowe czy stare, to głowy bym na odpowiedź nie postawił. Za bardzo się z nią zżyłem, żeby podjąć to ryzyko :)

 

Także porównania łeb w łeb, to też tak trochę na zasadzie "wydaje mi się". A, że często żonglowaliśmy słuchawkami, to człowiek się gubił w tym, które na łeb zakłada, zresztą był to zabieg poniekąd celowy, żeby jak najmniej się sugerować innymi bodźcami, w tym wiedzą które grają akurat. I w ramach tego eksperymentu próbowaliśmy określić które akurat grają. Na 3 próby udało mi się trafić 2 razy, a raz nie trafiłem. W sumie przy szansie 50 na 50, to wynik taki sobie.

 

Usunięcie siatek wewnętrznych (materiałowych) tych zakrywających od wewnątrz siatkę metalową, teoretycznie powinno wzmocnić efekt wpływu rastra siatki metalowej. Teoretycznie, bo w praktyce nic takiego nie nastąpiło. Poza konkluzją wspólną, że bez siatek na obu egzemplarzach przyjemniej się słucha.

 

Zmiana kabla (oba stockowe) nie przyniosła żadnej zmiany w brzmieniu. Więc to nie kwestia kabla.

 

Oba egzemplarze niesamowicie zyskały na zmianie materiału na DSD, dźwięk stał się wręcz spektakularny. Ale z moich wcześniejszych doświadczeń wynikało, że ten typ tak ma, znaczy HD800. Więc tu niespodzianki nie przeżyłem. Przy czym zmiana na DSD nie zmieniła nic we wnioskach wcześniejszych.

 

Jeśli chodzi o wzmacniacze, to moim zdaniem i czysto subiektywnie, najlepiej słuchało mi się na Skorpionie, na Headonicu i na Pandzie w sumie na obu podobnie. Znaczy brzmienie nie było identyczne, ale nie potrafiłbym wskazać które bym wolał na dłuższą metę. Za to co do Skorpiona, w tej konkretnej konfiguracji, nie miałem wątpliwości. Te komponenty łączą się niesamowicie synergicznie, do tego dobre źródło i w zasadzie to wszystko co potrzeba. Z LCD-2 Skorpion porażka niestety. Chyba impedancja nie pasowała.

 

Konkluzja w pigułce. Jeśli przyjąć że jest różnica, to jest ona doprawdy niewielka i włosów z głowy nie ma sobie co rwać o to jaki numer słuchawek wpadnie nam w ręce, bo różnica jest tak mała, jeśli w ogóle, że każda inna zmiana przy niej (źródło, wzmacniacz) to jest Niebo a Ziemia i kolosalna zmiana. Jeśli ktoś by mnie przydusił o wskaźniki procentowe, to powiedziałbym że różnica z całości brzmienia to być może ze 2, no może 3%. A napisać że 5% to już trzeba zaszaleć. I czasem jak jestem zmęczony, to większą różnicę odczuwam w percepcji dźwięku z tego samego egzemplarza HD800 niż tutaj bezpośrednio porównując jedne po drugich. A jeśli już ktoś mi da do rąk jedne, zakryje numer i każe go określić, to sorry ale zaśmieję mu się w twarz, żeby sobie jaj nie robił. Jak mi pozwoli porównywać kilka razy, to pewnie utrafię w stosunku 70 do 30, tak jak to wcześniej opisałem. Ale czy to wystarczy jak dowód na istnienie istotnych różnic, przy 50% prawdopodobieństwu, to już niech każdy sam sobie oceni. Na mój gust, na pewno nie jest to taka spektakularna różnica jak to niektórzy opisują, na zasadzie kiedyś miałem "takie dziś siakie i grają inaczej". Powiem wtedy, że w mordę supermen z niego dźwiękowy albo inny cyborg :)

 

Dziękuję za uwagę. Sorry, jeśli kogoś rozczarowałem. Uprzejmie proszę powyższy tekst traktować odpowiednio, to znaczy w kontekście mojej sygnaturki poniżej. Jeśli ktoś fundamentalnie nie zgadza się z tym co napisałem, oczywiście zapraszam do polemiki. Na początek niech zacznie od napisania podania do kaloryfera. Może zostanie wysłuchany :D.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze wrażenie po odsłuchu starszych HD800- mają mniej basu.

Zaczęło się porównywanie i po chwili już nie byłem tego taki pewien ;)
Ostatecznie uważam, że grają identycznie (jeśli jest jakaś różnica, to naprawdę nieistotna :) )

Dac z obsługą DSD, to świetna sprawa jak ktoś ma HD800 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem główna opinie o różnicy mogą też być spowodowane słuchaniem słuchawek prosto z pudełka,

dla mnie takie grają dość ostro, słuchałem też wysokich numerów ale już ze sporym przebiegiem i grały podobnie

do moich. Może ktoś słuchał nówek i dlatego całe zamieszanie.

HD800 sporo pomaga zamiana kabelka na dobry z czystej miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uczestnicy eksperymetu SlawekR, Bakus1233

 

Czy uczestnikami nie miały być osoby "osochozi"? ;)

Nie mniej jednak dzięki za relację.

 

 

Miały, ale niestety się im plany pozmieniały. Zamiast "osochozi" staraliśmy chociaż częściowo doprowadzić do sytuacji "nie wiem co akurat nałożyłem na łeb". Taki element ślepego testu. I myślę, że to się akurat udało.

Mnie tam wsio ryba kto słuchał, ale ważne jak słuchał.

Lajkowałem nie opis, ale "trzeźwość" rozsądku Sławka :D

 

Dla mnie istotnym w tym wszystkim jest element, że cel był konkretny i staraliśmy się wyeliminować w tym wszystkim element przypadkowości. A generalnie jak do tej pory, podobne relacje porównawcze, jakie tylko gdziekolwiek udało mi się namierzyć, zawsze miały w sobie element przypadkowości, "byłem, usłyszałem coś przy okazji czegoś, coś tam kiedyś, chyba pamiętam, mam wrażenie itd". co niestety zazwyczaj wiąże się też z pewną dozą przypadkowości możliwych wniosków. A tutaj cel był bardzo konkretny i pod niego było wszystko przygotowane i podporządkowane. Bez żadnych założeń przyjmowanych z góry i z próbą określenia, na ile różnica jako zjawisko jest duża, jeśli się objawi.

 

Wyszło co wyszło, różnica chyba jakaś jest, raczej na pewno jest. Przynajmniej takie można odnieść nieodparte wrażenie, żonglując naprzemiennie słuchawkami. Aczkolwiek nasilenie jej występowania każe stwierdzić, że jej wpływ można uznać za pomijalny, przy całej gamie wszelkich innych czynników i podatności słuchu ludzkiego na zmienność w odbiorze dźwięku.

 

Ale ostatecznie jeśli miałbym wybierać i miałbym taką możliwość i komfort wyboru, to osobiście wybrałbym pewnie takie z niższym numerem. Ale to dla spokoju sumienia i na zasadzie, jeśli jest wybór nie wiążący się z większymi kosztami, to i spokojniejszy sen w nocy jest wart jego dokonania.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak przerobić "marmurowe" hd600 na "odpustowe" hd600 :P

 

P.S. Dla mnie hd600 w swoim naturalnym ubarwieniu mają swój urok.

 

 

To GRACZ ti dużo tłumaczy dlaczego lubi krzykliwe odpustowe rzeczy ...

 

Słuchawki do grania :D

https://www.youtube.com/watch?v=63BxrNuXnYg

 

szkoda gadać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: patrząc na to "z"na grillu to fani Zawiszy Bydgoszcz będą wniebowzięci. B)

 

Już sobie wyobrażam ten doping kilku tysięcy fanów, i każdego z nich w tej wersji HD600 na uszach.

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności