Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

FLAC do WAV - straty na jakości?


Kardithron

Rekomendowane odpowiedzi

Xrecode może być. Ale możesz to zrobić EACkiem. Ustaw go sobie odpowiednio. Poczytaj o ym jak EAC przygotować do pracy. Artykuły są w sieci,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim obecnym sprzecie nie slysze kompletnie zadnej roznicy, ale wole sie upewnic...

No to moze jeszcze podpowiecie czym? Bo eaciem do wav zgrywalem. Od flac mam xrecode II - dobre to?

 

Najpierw sprawdź sobie czym jest kompresja bezstratna. Czy używasz rar'a? W dziale kompresja są już wszystkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc logicznie kompresja bezstratna zmniejsza ilość danych potrzebnych do zapisania danego utworu w formacie cyfrowym, nie wpływając na końcową jakość, bo każdy bit ma swoje odwzorowanie. Zamiast: 1 1 1 1 1, można napisać 5 x 1. Taki przykład :P

 

Problemem jest fakt, że wielu ludzi szuka FLAC'ow w sieci, gdzie są one czasem wynikiem konwertowania mp3 i innych stratnych formatów. Sam wiele razy trafiłem na takie pliki, czasem brzmiały jakby ktoś do zrobienia FLAC'a wykorzystał mp3 128kpbs. Jeśli słabe jest źródło to, jakim prawem oczekuje się kokosów na koniec? Programów do konwertowania jest wiele, ale niewiele robi to w sposób odpowiedni.

 

Czy to takie trudne wziąć ten sam utwór, album w formacie wav, flac, mp3 whatever... i sprawdzić, co gra lepiej? Może masz słuch doskonały, może tylko udajesz, może to efekt placebo, zrób ślepy test i wtedy dostrzeżesz, albo nie dostrzeżesz różnic. Chcesz wav to bierz, chcesz FLAC czemu nie. Radzę tylko samemu wnieść coś do tematu i sprawdzić, bo każdy ma inny słuch, są ludzie ze słuchem absolutnym, ale też tych przygłuchawych nie brakuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że tu ludzie polecają najcześciej EACa do ripowania. A co jest nie tak z foobarem? Przecież to tylko rip.

 

Aż rip, bo to nie jest taki banał jak by się wydawało.

EAC jest bardzo dobrze doposażony i spełnia wszystkie standardy po prostu procesu wykonywania ripa jak najbardziej wiernego względem płyty.

Edytowane przez Filas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcemy mieć pojedyńcze piliki to foobar good, tak? Przeczytałem ten wątek i zgłupiałem. Dotychczas ripy robiłem tylko foobarem i nie wnikałem, a tu czytam że rip może powodować błędy w ripowaniu, które potem mogą się przekładać na jakość przekonwertowanych plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcemy mieć pojedyńcze piliki to foobar good, tak? Przeczytałem ten wątek i zgłupiałem. Dotychczas ripy robiłem tylko foobarem i nie wnikałem, a tu czytam że rip może powodować błędy w ripowaniu, które potem mogą się przekładać na jakość przekonwertowanych plików.

 

EAC po pierwsze jest w stanie obchodzić w całości "weryfikację błędów C2", która bywa wadliwa, po drugie bezproblemowo wykrywa odstępy między utworami i nadaje się do robienia plików .CUE, których potem można użyć wraz z plikiem wynikowym do przygotowania prawie-idealnej kopii płyty. foobar zapełnie nie sadzi jakichś specjalnych bubli, ale po prostu nie odpowiada standardom jakie sobie przyjęto w internecie do archiwizacji płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ja chcę mieć pojedyńcze pliki to rozumiem że najlepiej byłoby zrobić obraz płyty CD EACem i otrzymam plik cue i następnie go mam podzielić? tylko czym EACem znowu czy mogę foobarem?

Może dla niektórych to oczywiste ale dla mnie nie; chcę mieć pewność że moje ripy są gitara.

Edytowane przez shakur1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy to takie trudne wziąć ten sam utwór, album w formacie wav, flac, mp3 whatever... i sprawdzić, co gra lepiej? Może masz słuch doskonały, może tylko udajesz, może to efekt placebo, zrób ślepy test i wtedy dostrzeżesz, albo nie dostrzeżesz różnic. Chcesz wav to bierz, chcesz FLAC czemu nie. Radzę tylko samemu wnieść coś do tematu i sprawdzić, bo każdy ma inny słuch, są ludzie ze słuchem absolutnym, ale też tych przygłuchawych nie brakuje :P

Tja... tyle że na obecnym sprzęcie mogę tego nie słyszeć, a po jakimś czasie kiedy zmieni się sprzęt różnica może być :)

Przecież jasno napisałem że teraz różnicy dla mnie nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tja... tyle że na obecnym sprzęcie mogę tego nie słyszeć, a po jakimś czasie kiedy zmieni się sprzęt różnica może być :)

Przecież jasno napisałem że teraz różnicy dla mnie nie ma...

 

Jeśli z góry zakładasz, że istnieje sprzęt, na którym da się wychwycić różnicę to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ja chcę mieć pojedyńcze pliki to rozumiem że najlepiej byłoby zrobić obraz płyty CD EACem i otrzymam plik cue i następnie go mam podzielić? tylko czym EACem znowu czy mogę foobarem?

Może dla niektórych to oczywiste ale dla mnie nie; chcę mieć pewność że moje ripy są gitara.

http://xunside.info/eac/Rip/rip8.html

 

ten tutorial na paru b.uznanych trackerach jest uznawany za punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ja chcę mieć pojedyńcze pliki to rozumiem że najlepiej byłoby zrobić obraz płyty CD EACem i otrzymam plik cue i następnie go mam podzielić? tylko czym EACem znowu czy mogę foobarem?

Może dla niektórych to oczywiste ale dla mnie nie; chcę mieć pewność że moje ripy są gitara.

EAC może też ripować do pojedynczych plików, wybierasz tylko w jaki sposób ma być dodana (lub nie) przerwa między utworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wiem, że oba są bezstratnymi formatami audio. Ale myślę, że to spowoduje uszkodzenie podczas konwersji dźwięku. BTW, wiem, że MP3 to skompresowane formaty i jeśli konwertujesz wav na format mp3: http://www.videoconverterfactory.com/tips/wav-to-mp3.html Jakość dźwięku z pewnością zniknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MountainBobo napisał:

Wiem, że oba są bezstratnymi formatami audio. Ale myślę, że to spowoduje uszkodzenie podczas konwersji dźwięku. BTW, wiem, że MP3 to skompresowane formaty i jeśli konwertujesz wav na format mp3: http://www.videoconverterfactory.com/tips/wav-to-mp3.html Jakość dźwięku z pewnością zniknie

No niezły odkop. :) Ponad trzy lata. Jeśli już miałbym się wypowiedzieć w kwestii WAV vs. FLAC, to jeśli porównasz zapis bitowy identycznego źródła w tych dwóch formatach, to nie ma żadnej różnicy w strumieniu danych. Jeśli już ktoś chce zamienić swoją kolekcję flaczków na Wave'y, to nie ma sensu tego konwertować, do tego służy  opcja dekompresji w enkoderze flac, przy okazji pozbędzie się tagów, a sam folder z muzyką przytyje ;) Moim zdaniem, nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności