Skocz do zawartości

Kawa!


eternia

Rekomendowane odpowiedzi

PS: Kolumbia z CafeBorówka - obłędny zapach - orzech, wanilia, karmel, lekki cytrus. Smak dość łagodny, ale jakiś taki mało esencjonalny.

 

Spróbowałem i się zgadzam z Tobą mimo wyczuwalnego smaku orzechów, wanilli, kermelu i lekko cytrusowego jest mało esencjonalna, brak mi było w niej było kawy, tak jakbym pił napój kawowy.

 

Przyszły moje kawy z CafeBorówka.

Indie - zgodnie z opisem pikantno-dymno słodkawy smak, a na końcu czuć smak orzeszków. Najbardziej esencjonalna kawa jaką dotychczas piłem z CafeBorówka.

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Znalazłem wersję kawy sypanej z czekoladą i cynamonem, jutro przetestuję...

 



Właśnie zrobiłem. Myślałem, że sypana z takimi dodatkami to będzie tragedia, a jest naprawdę nieźle. Chyba dodałbym 3 kostki czekolady zamiast 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

//Posty przeniesione z tematu Herbata i inne napary: http://forum.mp3store.pl/topic/125967-herbata-i-inne-napary/page-5

//Edit by wrq

Zapomniałem o czymś.

Jeśli można w tym temacie o kawie ???

No jasne, że można :D lubię kawkę i chętnie poczytam co i jak itd itp :D

Edytowane przez wrq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam do kawy urządzenie o nazwie Aeropress nie jest mega drogi a kawa bardzo dobra - od niedawna testuję :)

duża zaleta to prosta budowa i szybkie czyszczenie

w mordę jeżyka, nawet zawody będą w Polsce :D ale że o co kaman, wyciskanie kawy na czas? :D

http://worldaeropresschampionship.com/2015/01/20/2015-polish-aeropress-championship/

 

 

edit: nie no, jak takie towary mają być to jadę! :D

 

AeroPress-2.jpg

Edytowane przez Robsonek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ...

 

Od wielu sezonów piję tylko kawę, którą kupuję w ziarenkach ( jak sobie przypomnę ile wcześniej "wysmoliłem" tzw. "kawy" rozpuszczalnej - ogarnia mnie zgroza )

 

Jak wiemy są dwa gatunki kawy : robusta i arabica.

 

Bez większego wnikania, robusta jest dosyć kwaśna, ale żeby się o tym przekonać trzeba najpierw zaprzyjaźnić się z arabicą, a potem przerzucić na robustę, ale nie o tym miało być.

 

Dawno temu, mniej więcej w czasach kiedy po Ziemi biegały jeszcze mamuty, będąc na zdjęciach w Turcji, gdzieś wysoko w górach Taurusu,w bidnej wiosce poczęstowano mnie kawą.

Starowinka jedna wzięła trochę ziaren kawy, stłukła je metalowym prętem w jakimś worku, potem zalała wrzątkiem, postawiła metalowy garnek na ogniu, dodała cynamonu i czegoś jeszcze ( nie wiedziałem czego, bo cynamon to wyczułem na niuch ), gotowała kilka minut i potem piliśmy.

 

Fakt, że byłem padnięty, klimat nie służył, nie zdążyłem się zaaklimatyzować, ale ... w życiu mi tak kawa nie smakowała jak tam.

 

Potem miałem podobny przypadek wśród Tuaregów kiedy zbierałem materiały na zlecenie pewnego polskiego zakonu.

Ziarna kawy również zostały stłuczone w jakimś przygodnym woreczku, potem zostały zalane wrzątkiem, zaczarowane jakimiś dodatkami - i znów objawienie : smak, aromat i samopoczucie po wypiciu, że klękajcie narody ....

 

To dawne dzieje.

 

Kilka lat temu wpadła mi w ręce książka "Dieta pięciu przemian" - elementy tej diety ( chodzi o sezonowość pór roku i dostosowanie potraw pod kątem energetycznym do panujących u nas temperatur, przy czym nie ma to nic wspólnego z ilością kalorii, ale nie będę w to wnikał ) stosujemy w domu do dziś.

 

Efektem stosowania się ( bardzo ogólnego w tej chwili ) do zasad tej diety jest na przykład to, że przestałem się przeziębiać ( wcześniej dwa-trzy razy do roku przechodziłem tak zwane stany grypowe, dosyć ciężkie ). Teraz natomiast ja NIE PAMIĘTAM już jak np. wygląda katar albo kaszel - są to od kilku lat zupełnie abstrakcyjne dla mnie stany ...

 

Miałem o kawie pisać ...

 

W tej powyższej książce znalazłem przepis na kawę ( stosuję go z powodzeniem od kilku lat ), ponieważ przypomniał mi historie z gór Taurusu i Sahary :

 

- do metalowego kubka o pojemności ok. 700 ml wsypuję trzy solidne łyżeczki ( od herbaty) kawy arabica i zalewam wrzątkiem z czajnika

- po chwili kawa próbuję wyjść z garnuszka jak mleko, przykręcam trochę gaz i mieszam łyżeczką

- kiedy kawa przestaje wariować dodaję w minutowych odstępach : cynamon, kardamon i imbir

( imbir ze względu na dosyć silne właściwości rozgrzewające dodaję w okresie od jesieni do wczesnej wiosny )

 

Tak przyrządzana kawa wśród moich znajomych nazywana jest kawą CKI paratykusa.

 

Po kilku minutach przelewam kawę przez sitko do filiżanek ( fusy z kawy okropnie "zamulają" układ pokarmowy, konkretnie jelita, dlatego sitko )

 

Tak przyrządzaną kawę ludy "prymitywne" - cudzysłów nie jest przypadkowy - piją od bardzo dawna.

Oczywiście dobór przypraw jest uwarunkowany regionem.

 

Kawa wg. książki Pięciu przemian ma silne właściwości wychładzające, z tymi przyprawami i tym sposobem przyrządzania - nie.

 

Sorry, za przynudzanie, ale tak już mam.

Kiedyś znajomy w towarzystwie poprosił mnie żebym coś opowiedział o swojej lnianej koszuli.

 

Zacząłem tak : na polu rośnie len ...

 

PS. Właściwie to miałem rzetelnie odsłuchiwać Sony A 15, to się chyba nigdy nie zdarzy :woot:

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ekspres Saeco ze spieniaczem, zasypany jest teraz Lavazza Qualita. Generalnie jakimś wielkim fanem kawy nie jestem. Jednak lubię wypić dobre latte.

Najczęściej i tak pijam kawę w CoffeHeaven ze względu że moja dziewczyna tam pracuje i mam zniżkę 70% :D

 

Ale tylko na smak a nie na pobudzenie.

 

Na pobudzenie pijam Herbatę :D

Lavazza Qualita
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moda nie, takie były metody parzenia kawy przez cały czas i tu nić się nie zmieniło, fakt że teraz można kupić takie urządzenia bez problemu, tak samo jak dostęp do palarni kawy i stąd jakby więcej się powiększyło, pamiętam że 10 lat temu kupienie dripa czy aeropressu czy może syfonu graniczyło z cudem w naszym kraju.

A co do tego że nie jest tańsze niż kawiarenka to się nie zgodzę, gdyż średniej klasy stalowa kawiarenka kosztuje około 80-90zł, podczas gdy dripa można kupić już za niecałe 30zł. Owszem Aeropress kosztuje powyżej 100 zł.

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie uśredniłem trochę to porównanie cenowe, na które zwróciłeś uwagę, naraziłem się tym samym na uwagi. Dripy mają większy rozstrzał cenowy niż kawiarki, bo najtańsze plastikowe kupisz za 10 zł, stalowego phina do wietnamskiej za 20 zł, a za zestaw ze szklanym dzbankiem chemexa nawet ponad dwie stówy. Podobnie wysoko rośnie cena kawiarek, a zaczyna od 20 złotych. Kto jaki produkt za ile wybierze - jego decyzja. Komu oceniać, że lepiej wydać 20 zł na phina niż 30 zł na tanią stalową kawiarkę? (Ja za swoją dałem 26 zł oO).

 

Rozumiem jednak, że różnica 10 zł, jakkolwiek niewielką kwotą, świadczy o tym, że dripy są tańsze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam ekspres Saeco ze spieniaczem, zasypany jest teraz Lavazza Qualita. Generalnie jakimś wielkim fanem kawy nie jestem. Jednak lubię wypić dobre latte.

Najczęściej i tak pijam kawę w CoffeHeaven ze względu że moja dziewczyna tam pracuje i mam zniżkę 70% :D

 

Ale tylko na smak a nie na pobudzenie.

 

Na pobudzenie pijam Herbatę :D

Lavazza Qualita

 

W CH bywam.... Ale z kawiarni w Breslau polecam :

- "Kawalerka" na Polaka - styl PRL, gorąca kawa, tańsza niż w CH, znakomite domowe ciasta, tosty, kanapki. Przytulnie i miło

- "Giselle" - styl francuski, dobra kawa podawana w śmiesznych "krówkowych" filiżankach, francuskie jedzonko, słodkości

- "La Scala" na Solnym, też styl francuski, swietne bułeczki i rogaliki do kawy

 

Czy możecie mi powiedzieć, co rozumiecie przez kawiarkę ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wrg
ceny są różne tak jak napisałeś, to czy drip czy kawiarka jest tańsza to każdy według swojego osądu. Ja tak jak napisałem dobra stalowa kawiarka (dobrej jakości) to cena 80-90zł, podczas gdy plastikowy drip dobrej jakości to ok 25 zł, a ceramiczny czy szklany to 70-90 zł. Więć jak dla mnie ceny zbliżone, fakt że użytkownie dripa jest droższe, gdyż do kosztów trzeba zaliczyć jeszcze filtry, które są obowiązkowe.

A tak swoją drogą nie polecam kupienie pierwszej lepszej kawiarki z marketu, jeśli już to jakieś sprawdzone, gdyż z nimi może być różnie, niektóre potrafią szybciej przegrzać kawę niż dojdzie do ekstrakcji, no i jestem przeciwnikiem kupowania aluminiowych.

@Lord
kawiarka to jest moka
41rb3g94uzL._SY300_.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użytkownie dripa jest droższe, gdyż do kosztów trzeba zaliczyć jeszcze filtry, które są obowiązkowe.

 

 

 

nie ma dobrej kawy przecedzonej przez filtr (niestalowy)

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

użytkownie dripa jest droższe, gdyż do kosztów trzeba zaliczyć jeszcze filtry, które są obowiązkowe.

 

 

 

nie ma dobrej kawy przecedzonej przez filtr (niestalowy)

 

Dlaczego tak uważasz? Używanie filtra papierowego czy bambusowego nie jest złe, chyba że się złe kawę parzy, to znaczy że się wcześniej nie zalewa filtra wrzątkiem, aby pozbyć się charakterystycznego smaku papieru i dopiero później zaparza się kawę. Jeśli ktoś tak nie robi to Cię rozumiem, wtedy kawa nie nadaje się do picia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, zgadzam się tutaj, ale to też w dużo większej mierze zależy od jakości filtra, ale i tak mniej lub bardziej zatrzymują olejki. Zresztą sprawa olejków też jest problematyczna i po tym najłatwiej poznać jakość ziaren kawy i czy nie jest przeleżana. Gdyż miesiąc po wypalenie zaczyna wytracać olejki, dlatego najlepiej wypić kawę do miesiąca czasu po wypaleniu jej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem przeciwnikiem kupowania aluminiowych kawiarek

hmm. ja w swojej kuchnii na gaz używam właśnie aluminiowej, dlatego, że ta ze stali nierdzewnej jest zarezerwowana dla kuchenek indukcyjnych.

Dlaczego z aluminiowej nie?

 

Ps. ja pijam kawę tylko z masłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jestem przeciwnikiem kupowania aluminiowych kawiarek

hmm. ja w swojej kuchnii na gaz używam właśnie aluminiowej, dlatego, że ta ze stali nierdzewnej jest zarezerwowana dla kuchenek indukcyjnych.

Dlaczego z aluminiowej nie?

 

Ps. ja pijam kawę tylko z masłem

 

Nie każda ze stali nadaje się na płytę indukcyjną, a cała reszta na pewno nie tylko i wyłącznie na nie, lecz na każdy typ ;) Swojej stalowej używam na kuchence gazowej.

 

@up, gdzieś tam w świecie krąży informacja, że aluminium jest szkodliwe, powoduje miażdżycę i in. Kawiarki z alu powinny być tak zrobione, by glin jednak nie przenikał do naparu. Czy może chodzi o obawę, że czasem tak nie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi żeby glin nie przechodził do naparu, dwa z tą miażdzycą to chyba jest prawda, wogóle się nie powinno używać aluminiowych naczyń, zwłaszcza patelni.

To czy jest aluminiowa czy stalowa nie ma znaczenia do jakiej kuchenki, tylko to pod jaką kuchenkę jest zrobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie mam nie skrobać aluminium? Tak staram się myś i obchodzić z kawiarką aby jej nie szorować czymś ostrym.

Ale fakt, że na półkach sklepowych w agd jedyną rzeczą jaką widziałem z aluminium to kawiarka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie mam nie skrobać aluminium? Tak staram się myś i obchodzić z kawiarką aby jej nie szorować czymś ostrym.

Ale fakt, że na półkach sklepowych w agd jedyną rzeczą jaką widziałem z aluminium to kawiarka :)

W to nie wierzę ;) Na pewno większość patelni (wszystkie z powłokami), a w hipermarketach także większość garnków (emaliowanych), jest aluminiowa.

 

Tutaj jednak mamy "gołe" aluminium. Nie sądzę by chodziło o skrobanie. To kwestia chemii. Jeśli ma przechodzić to i tak przechodzi.

 

W ogóle co tam w kawiarce jest do szorowania ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności