Skocz do zawartości

Creative Aurvana Live! - poszerzamy scenę


Perul

Rekomendowane odpowiedzi

Perul, nie lepiej przykleić matę bitumiczną zamiast tej wesołej pianki do pakowania? tłumienia rezonansów jest dużo mocniejsze, zresztą w modach denonów 2000 który jest często stosowany też w cal też występuje mata bitumiczna.

W tym sęk, że piankę mam pod ręką za free a matę musiałbym zamawiać. Nie jestem też do końca przekonany, czy dużo lepiej wytłumi, w końcu pod panele daje się ją nie tylko dla izolacji termicznej, ale również akustycznej. Najlepiej byłoby porównać wytłumienie matą i pianką i jednoznacznie dac odpowiedź. Jak dostarczysz mi maty to mogę to zrobić :P

 

A ten mod jest w pełni odwracalny? Bo jak tak, to spróbuję. ;)

Tak, w pełni odwracalny - chyba nie problem odkleić to co się przyklei. Tylko używaj taśmy a nie superglue :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie być problema, mam matę bitumiczną, ale taką dość grubą 3 warstwową wzmacnianą aluminium, chociaż mark mod to chyba w ostatniej wersji jest z jakąś lepszą matą, mogę sprezentować kawałek dla ciebie do eksperymentów, jak masz trochę czasu to się nawet mogę do ciebie wyprawić na drugą stronę wisły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że problem CAL rozwiązałyby dumpery pod stronie padów, wiem jak grają moje A900 po zaklejeniu ich a jak bez ;) Wystarczyłoby zrobić kilka otworów i dać ten specyficzny papierek.

 

BTW CAL nie są specjalnie grającymi muszlą słuchawkami, ponieważ otwarcie ich nie zmienia za wiele, tu raczej użyty materiał zmienia efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie, dając otwór stratny robisz układ rezonansowy działający jak BR czyli na zasadzie rezonansu helmholtza, część pasma zawsze podbijasz na częstotliwości rezonansowej, o ile w przypadku kolumn jest to znacznie prostsze bo gabaryty duże i margines błędu duży, to tutaj wszystko jest w skali miniaturowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobranie odpowiedniej ilości i wielkości otworów też jest w pewien sposób kolosalne, ale chodzi o poziom trudności, bo na słuch się tego nie zrobi dobrze, oprócz podbicia rezonansu komory, to dodatkowo to co wychodzi z otworów jest w przeciwfazie, więc jeżeli trafi to do uszu a nie stłumi się trafiając pod pady wycina część pasma, można oczywiście to też odpowiednio wykorzystać, ale bez pomiaru, to nie ma żadnej pewności że nie dostaniesz poszatkowanego pasma. Pomysł nie jest zły, gorzej pójdzie z wykonaniem, oczywiście nie da się ukryć że w grado siedzą nawet w najdroższych te same przetworniki, to doskonały przykład że jak ktoś potrafi to można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... mogę sprezentować kawałek dla ciebie do eksperymentów, jak masz trochę czasu to się nawet mogę do ciebie wyprawić na drugą stronę wisły.

Bardzo chętnie, zapraszam :) - mogę drugie CAL załatwić i zmodować tą matą. Przy okazji możesz przesłuchać Lovely Cube a jak masz o2 to porównać.

 

Co do otworów między komorą ucha a komorą muszli, to z moich doświadczeń zmniejszają ilość basu. Z tym, że ja pisze o całkowicie otwartych.

Zrobienie dużych otworów i zaklejenie ich fizeliną lub czymś podobnym powinno temu zapobiec (temu zmniejszaniu basu) a jednocześnie powinno zwiększyć wpływ wnętrza muszli na brzmienie. Chociaż wydaje mi się, że ta pianka wokół przetwornika już to robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wstawione przetworniki od CAL do budy od JVC HA-S600 i tam są otwory przy przetworniku. Basu jest zauważalnie mniej, ale jednocześnie dźwięk nabiera większego życia. Jak dla mnie zmiana na plus. No i umieszczenie drivera pod kątem zwiększa przestrzeń. Jeszcze tylko welurowe pady są potrzebne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez welury ucieknie następna porcja basu, nie wiem czy to dobry pomysł. Chociaż to też zależy od ich konstrukcji, jedne zmieniają względem skórzanych znacząco (np HD330 z welurami beyera) a inne nieznacznie (welury AKG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ciąg dalszy wspomnień po spotkaniu z Perulem. Co prawda nie było porónania 1:1 ale z tego co pamiętam to CALe bez modyfikacji brały bardziej sucho, z wycofaną nieco średnicą, przestrzenią jedynie w głąb ale bez specjalnego rozłożenia w szerz(jeśli się mylę proszę mnie poprawić), CALe po modyfikacji może nie mają przestrzeni stadionu, grają mimo wszystko raczej blisko, instrumenty nieśmiało rozmieszczone w przestrzeni, ale często czuje się na twarzy oddech wokalisty siedzącego jakby na kolanach, miałem wrażenie lekkiego podbicia wysokiej średnicy, to przypuszczam efekt zwierciadła akustycznego przywracającego równowagę, pasmo dzięki temu jednak w miarę wyrównane. Bas raczej bez spowolnienia i tendencji zbytnich tendencji do nastawania na resztę pasma, nie jest go jednak mało! w końcu to słuchawki zamknięte, miałem wrażenie jakby próbował zejść jeszcze niżej, ale mocy wzmacniaczom nie brakowało, więc nie jest to chyba wina źródła, może jest to jeszcze do podszlifowania. Bardzo duża szczegółowość, nawet w porównaniu do dużo lepszych słuchawek, chociaż nie do końca poprawna barwa instrumentów trochę przerysowane ich uwypuklenie, mimo wszystko trzeba przyznać że jak na słuchawki zamknięte zdecydowanie przyzwoicie, zdecydowanie lepsza niż np w moich hd280 (nie modyfikowanych oczywiście) chociaż wiadomo że w słuchawkach monitorowych w przeciwieństwie do audiofilskich, bezpieczniej jest jak jest czegoś za mało niż za dużo.

Mam nadzieję że uda się je jakoś sensownie potraktować matą żeby wycisnąć z nich jeszcze trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perul modowal moje słuchawki, i muszę powiedzieć że jestem pod wrażeniem, Nie wiem ile z poprawy dźwięku to poszerzenie sceny, ile wygłuszenie muszli a ile kabel, ale modding jest naprawdę opłacalny. Jednym słowem: POLECAM.

Edytowane przez Scoperus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

http://cdn.head-fi.org/c/ce/ce4c0d88_vbattach11873.jpg

 

Gdyby ktoś chciał odzyskać troche basu z cal przed modyfikacja + dodać troche (dla mnie zauważalne) niskiego basu brakujacego Cal mozna troszkę powiększyć średnicę bassreflexow na przetworniku. Chodzi mi o te 2 duże u góry i u dołu przetwornika i 2 w małe w centrum.

 

U mnie duże maja teraz średnicę srubek którymi przykreca sie cal do muszli, a małe tylko nieznacznie powiększone.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy te dwa małe w centrum nieco powiększyć, albo można trzeci dorobić. Te w zewnętrznej fizelinie z tego co czytałem praktycznie nie zmieniają dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te w zewnętrznej fizelinie też zmieniają dźwięk. Mam takie Cale że reagują na wielkość każdego otworka w flizelinie.

Grają zdecydowanie głośniej od drugiej pary która nie reaguje w ogóle albo bardzo mało, nie do wychwycenia.

Obie kupione w 2012 roku tylko w różnych sklepach. Zabawa tymi otworkami zawęża scenę lub odwrotnie. Dodaje basu i wysokich albo ujmuje.

Do tego doświadczenia dobrze jest mieć drugie Cal jako punkt odniesienia. ja zaklejałem otworki samoprzylepnymi papierkami z różnymi wielkościami otworków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy te dwa małe w centrum nieco powiększyć, albo można trzeci dorobić. Te w zewnętrznej fizelinie z tego co czytałem praktycznie nie zmieniają dźwięku.

 

Zmieniają tylko nieznacznie, ale zawsze :). 3 w środku to juz ryzykowna sprawa bo jak wiemy co za duzo to nie zdrowo i w koncu zamiast dodać to odejmie basu.

 

Jeszcze troszkę powiekszylem te dziurki w środku i jestem w 100% zadowolony. Same dziurki zalataly jak na razie potrzebę kupienia wzmaka.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te w zewnętrznej fizelinie też zmieniają dźwięk. Mam takie Cale że reagują na wielkość każdego otworka w flizelinie...

A jakie są zmiany - mógłbyś opisać? Z tego co mi się wydaje (być może mylnie) to powiększenie ich powinno dodać sceny kosztem zabrania basu.

 

3 w środku to juz ryzykowna sprawa bo jak wiemy co za duzo to nie zdrowo i w koncu zamiast dodać to odejmie basu...

Albo powiększenie tych dwóch, albo trzeci - liczy się suma powierzchni otworów. Zbyt duża powierzchnia spowoduje zmniejszenie kontroli, np Panasy HTF600 z dorobionym otworem miały więcej basu, ale średnie miały sporo zniekształceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Perul

 

Powiększenie zewnętrznych otworów dodają wysokich i średnio wysokich gdzieś w przedziale 4-6,5 khz.

Te drugie już nie były fajne, ostre za ostre jak dla mnie. Basu rzeczywiście jest od razu mniej, dominują średnie i wysokie ale scena aż tak bardzo się właśnie nie powiększała.

Co do sceny lepszy efekt był gdy zmniejszy się te otworki zewnętrzne i zaklei jeden basowy to scena robi się większa.

Dodam że działało to tylko na jednym egzemplarzu który od początku miał bardzo dużo wysokich, nie wiem czemu.

Otworki w obu były identycznej średnicy.

 

Różniły się też oznaczeniem na przetwornikach.

Edytowane przez jd1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam w rekach przetwornik i zatykam 2 dziurki (zewnetrzne) graja blizej i basu wiecej. (Odsluch jednouszny) Jest to raczej malutka roznica nawet przy cakowicie zamknietych, wiec mozna uzna栺e nie daja nic.

 

Edit

Jednak nizsza zewnetrzna dziurki dodaje za duzo wysokich i musialem ja zminiejszyc.

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk 2

Edytowane przez minicomp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze testowałem skręcone, obu-usznie. No i miałem drugie nie tykane do porównania. Tak teraz myślę że tu musiała być chyba różnica w przetwornikach.

Kiedyś spróbowałem je zgrać aby obie pary grały tak jak stockowe. I więc basowe zostały oryginalnie, Zewnętrzne otworki miały zrobione dziurki tylko szpileczką.

Dopiero wtedy grały bardzo podobnie. Flizeliny nie ruszałem, obie pary były nie rekablowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Twoje to raczej CAL z basreflexami, na półotwarte to trochę za mało wentylacji mają.

 

Mod powinien dać podobny efekt - poszerzenie sceny i zdyscyplinowanie basu. To drugie to niekoniecznie ci się spodoba, jak się przyzwyczaiłeś do takiej ilości jak masz teraz. ;) .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności