Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Test wzmacniacza FiiO E09k Qogir


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem wzmacniacz stacjonarny i stacja dokująca dla E7, E17, E07k. Zapraszam do czytania.

 

Po teście E07K Andes – odświeżonego modelu E7 przyszła pora na E09K Qogir, czyli udoskonalony E9. Tym razem FiiO oferuje poważny wzmacniacz stacjonarny, któremu nie zabraknie mocy i który może pełnić funkcję stacji dokującej dla FiiO E07K, E7 albo E17. Czy wprowadzone zmiany warte są uwagi i czy warto kupić Qogira?

Model E9 służył mi długi czas we współpracy z FiiO E17 zatem ucieszyłem się, gdy otrzymałem do testów jego odświeżoną wersję, która otrzymała nie tylko nową nazwę – Qogir (inna nazwa szczytu K2), ale również pewne zmiany konstrukcyjne. Urządzenie kosztuje około 429 zł i jest właściwie dopełnieniem mobilnych urządzeń typu DAC/AMP z oferty FiiO, choć może również służyć jako pełnoprawny wzmacniacz stacjonarny dla wielu innych źródeł, a w swojej funkcji jest bardzo konsekwentny.

 

Całość dostępna tutaj: http://zakupek.pl/test/wzmacniacze/recenzja-fiio-e09k-qogir/

 

1.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fajne urządzonko, a chciałem kupować jedynie Andesa, a chyba Qogir dojdzie do moich planowanych zakupów :) Na headfonii E09k został oceniony jako brzmiący lepiej niż rekomendowany Schitt Asgrad :o

900mw dla 32ohm czyli całkiem mocny ten maluch.

Tutaj coś zacytuję, bo nie wiem czy dobrze interpretuję:
"Brzmienie przestaje już być tak skondensowane – pogłębia się scena, przybywa detali i powietrza. Ich dźwięk ma wtedy zdecydowanie bardziej analityczny charakter, a jego sztuczność (cyfrowość) zostaje zminimalizowana."
Co rozumiesz przez "sztuczność (cyfrowość)"? Chodzi o to powyższe zdanie czyli skondensowanie itp. ? Czy może chudość/nadmierną ostrość, bo przynajmniej ja zawsze cyfrowość z tym utożsamiałem.


Ogólnie w recenzjach wyczytałem, że E09k temperuje tony wysokie nieco, więc dziwi mnie recenzja techfanatyk http://www.techfanatyk.net/recenzja-fiio-qogir-e09k/ , w której piszą, że E09k osusza midbas i średnicę. Zupełnie jakby się o innym sprzęcie czytało. Jak zwykle chyba trzeba posłuchać samemu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike kiedyś skrytykował połączenie E17 z E09k - z E07k jest prawie identycznie, więc coś mu się odmieniło ;)

 

E07k i E17 mimo, że są prawie neutralne to przez tę kondensację mają jakby lekko skompresowane brzmienie z wyostrzoną górą. Chyba można nazwać to chudością/ostrością, ale efekt jest raczej deilkatny. FiiO E10 brzmi naturalniej niż E17 i E07k, również bardzo podobnie, ale z takim analogowym zacięciem. Z tym, że E17/E07k to taki zdyscyplinowany E10.

 

FiiO umieściło na swojej stronie wykresy sprzętu, wygląda na to, że E09k jednak temperuje bas i soprany.

 

BTW, mam wrażenie, z tego co czytam, że E12 będzie takim połączeniem E11 z E9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, żę skrytykował E17 z E9 (albo nawet nie skrytykował, tylko wolał gołe E17, podobnie było chyba, że wolał E10 samo), zaś E09k wg niego brzmi inaczej niż E9. W jakiejś recce http://www.inearmatters.net/2012/08/impression-fiio-e09k-qogir.html znalazłem , że ktoś robił jakieś pomiary i są pewne różnice między E9, a E09k, choć dźwiękowo gość napisał, że słyszy tylko większą przestrzeność.

 

Te temperowanie basu to wydaje mi się takim wybiegiem, jak uzyskać wyższą kontrolę bez wysiłku :P Jakkolwiek pomysł nie taki zły skoro wiele słuchawek ma podbitą dół i górę.

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle recka na poziomie, dobrze się czyta i sporo istotnych informacji zawartych :) .

Ja przez jakiś czas używałem E9i, podejrzewam, że brzmieniowo to to samo co bohater tej recenzji, bardzo mi się podobało połączenie z T4g, było naturalniej niż z P3. Mocy ten wzmacniacz ma naprawdę dużo, więcej niż mój obecny Lovely Cube. Co do zgrania, to z HD600 niestety nie było zbyt przyjemnie, zbyt sucho - LC dodaje im mięska i przestrzeni względem E9i. Za to CAL grały bardzo fajnie. Okazało się, że CAL są bardziej wymagające co do źródła niż HD600 - dużo łatwiej na nich wychwycić niedoskonałości źródła, zwłaszcza przełącznik mocy (gain) w pozycji cichszej powodował znaczną degenerację dźwięku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, cieszę się, że się podoba ;)

 

Przeciągam reckę O2 i ODACa w nieskończoność, ale dostaję ostatnio sporo sprzętu i jakoś nie mogę się zabrać, by ją dokończyć. Teraz nabrałem sporo doków. Właściwie w ostatnich reckach zakupkowych już sporo na temat O2 i ODACa przeszmuglowałem - spróbuję zebrać to w całość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje recenzji :)

 

Podpinał już ktoś takie słuchawki jak DT-150 i HE-400?

 

Kiedy recenzja o2 i odaca?

Chyba tylko Mike :P "HE-400 - Also one of the better amps I've tried the 400 on"

i jeszcze cytuję: "Fidelio L1 - SUPERB

Fidelio M1 - Extremely nice

HD650 - Pretty good

MS-Pro - One of the better amps I've tried the Pro on" źródło: http://www.headfonia.com/e7e9-reloaded-andes-and-qogir/

 

Chciałbym żeby te zachwyty Mike'a się bardziej potwierdziły gdzie indziej, ale porównanie z o2 też całkiem przekonuje, że jest to ciekawe urządzonko.

 

UPDATE: na headfonii był błąd jeśli chodzi o te zestawienia, i jest - Fidelio X1 - Superb , Fidelio L1 - extremely nice, M1 zaś nie były sprawdzane.

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aż trudno mi uwierzyć, jak to cacko potrafi pięknie grać z E07K. Trochę się obawiałem, że dźwięk się popsuje za sprawą OPA2134, ale jednak jest ok! :)

 

Bas stał się taki, jaki lubię - mruczący, dynamiczny, konturowy. Nareszcie normalnie słychać gitarę basową. Elektroniczny bas też jest dobry. Bas, schodząc nisko, nie traci na mocy - słychać go równo, czy to midbass, czy to lowbass. Dźwięk ogólnie zyskał na dynamice, gitarki brzmią przepięknie.

Nie ma mowy o kłuciu wysokich, więc można sobie od czasu do czasu podkręcić głośność. :) Nie ma już mowy o cyfrowości, ostrości wysokich z E07K.

Scena się powiększyła, jakiś spokojny rock progresywny, czy też soundtracki/klasyczna brzmią cudownie. Nie wiem, skąd zarzuty w jednej z recenzji, że dźwięk jest suchy i bez życia.

 

Jedynie do czego mogę się doczepić, to wokale, szczególnie damskie - są trochę wycofane, solo E07K lepiej je przedstawiał, ale nie jest to jakoś mocno słyszalne. Niskie wokale są w porządku.

Edytowane przez Zares
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A co, jak chcę podpiąć Microlaby Solo6C do zestawu E09K+E07K? Przez kabel RCA-RCA i line out?

 

A tak przy okazji - kupił ktoś ostatnio E09K? Jak wrażenia? Strasznie mało opinii, a gra to ładnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A tak przy okazji - kupił ktoś ostatnio E09K? Jak wrażenia? Strasznie mało opinii, a gra to ładnie :)

 

Przecież w recenzji napisane, że gra tak samo jak E9 - na temat jego brzmienia już co nieco znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co, jak chcę podpiąć Microlaby Solo6C do zestawu E09K+E07K? Przez kabel RCA-RCA i line out?

 

A tak przy okazji - kupił ktoś ostatnio E09K? Jak wrażenia? Strasznie mało opinii, a gra to ładnie :)

 

Ja, kupiłem dziewczynie :P

 

Masz możliwość podłączenia przez line-out albo pre-line out. W drugiej opcji działa pokrętło głośności E09k.

 

Bardzo lubię połączenie E09k+E17 koaksjalnie - zajmuje się tym WM8805. Tylko nie ma co liczyć na jakieś szaleństwo w wymiarach sceny przy podłączeniu głośników. E09k z E17/E07k zabrzmią raczej płasko i bezpośrednio, ale na poziomie. Porównywałem ten zestaw z takim FiiO D3 i on też na WM8805 brzmiał ze znacznie większą głębią sceny, że wtedy zwątpiłem w zestaw E09k z E17 do głośników ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Jak zwykle recka na poziomie, dobrze się czyta i sporo istotnych informacji zawartych :) .

Ja przez jakiś czas używałem E9i, podejrzewam, że brzmieniowo to to samo co bohater tej recenzji, bardzo mi się podobało połączenie z T4g, było naturalniej niż z P3. Mocy ten wzmacniacz ma naprawdę dużo, więcej niż mój obecny Lovely Cube. Co do zgrania, to z HD600 niestety nie było zbyt przyjemnie, zbyt sucho - LC dodaje im mięska i przestrzeni względem E9i. Za to CAL grały bardzo fajnie. Okazało się, że CAL są bardziej wymagające co do źródła niż HD600 - dużo łatwiej na nich wychwycić niedoskonałości źródła, zwłaszcza przełącznik mocy (gain) w pozycji cichszej powodował znaczną degenerację dźwięku.

CAL na samym e7 mają dla mnie za słaby bas, taki delikatny wręcz. czy po dodaniu E9i/E09k sytuacja się poprawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E9 i E9i to 43 Ohm na mini-jacku i 10 Ohm z dużego jacka. 43 Ohm to w ogóle porażka, ale o dziwo Grado z tego brzmiały świetnie ;)

 

E09k w ogóle ma lekko wycofany bas - jego najniższe rejestry. ODAC i O2 mają go więcej, więc Sabre i O2 będą moim zdaniem lepszym wyborem do niskoohmowców z zapotrzebowaniem na głęboki bas.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Da się jakoś obejść problem braku dźwięku w odpalonej grze/aplikacji?

  1. Włączam grę, zapominam jednak przed tym włączyć E09K. Po włączeniu go dźwięku w grze nie ma.
  2. Słucham muzyki poprzez WASAPI, gra się odpala, wyłączam foobara - dźwięku w grze nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, E17/E07k znikają z systemowego miksera gdy są wyłączone, dlatego jeśli włączysz w trakcie uruchomionej gry, to system nie przekieruje dźwięku na domyślne urządzenie i konieczny jest restart gry - nie wiem czy coś da się z tym zrobić.

 

Potrzebujesz WASAPI? Przynosi jakiekolwiek korzyści? Gdybyś używał systemowego sterownika, to nie byłoby raczej problemu przy uruchamianiu innych aplikacji wykorzystujących urządzenie. Chyba dwa sterowniki nie mogą jednocześnie korzystać z urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WASAPI jest bdb, podobnie Kernel Streaming, a FiiO daje dedykowane stery do E07K/E10/E17.

 

PS: co do impedancji wyjściowej E9/E09K to takie są wymagania układu, żeby na wyjściu były rezystory 10 ohm (możliwie najbliżej układu), po to żeby jak mnie pamięc nie myli nie obciążać układu pojemnością.

 

99% wzmacniaczy na TPA6120A2 bazuje na referencyjnej aplikacji, mało kto w ogóle cokolwiek tam zmienia, a jak już to najwyżej stopień wejściowy albo zasilanie, to bardzo szybki układ i jak się coś zrobi źle to albo będzie sie wzbudzał, albo po prostu zagra jak ****o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ja niemile wspominam 1. rewizję - metaliczny, nieprzystępny dźwięk, zaostrzona góra i tylko bas, który nabierał dynamiki (jeden +)

1. rewizję? Masz na myśli E9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczy mi ktoś, jak to jest, jeśli Lo bypass w zadokowanym E07K jest u góry? Czy sygnał jest wzmacniany przez E07K, a dopiero później przez E09K? Jeżeli tak, to dużą rolę odgrywa tu wymieniony w E07K opamp AD8066, tak? W ilu mniej więcej %? 50/50, czy w zależności od ustawienia volume na E07K? (U mnie jest na 20)

 

Zaciekawiło mnie to po tym, jak Tybish zaczął szperać w swoim zestawie :D Do tej pory słuchałem na Lo bypass ustawionym u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności