Skocz do zawartości

Audio-GD


Gość Barthuss

Rekomendowane odpowiedzi

Bardziej szczegółowy niż Wolfson, szerszy, w odbiorze raczej tak samo jest, napewno mniej ciepły, bas ma lepszą kontrolę, góra bardziej klarowna i eksponowana, ja jestem zadowolony bo właśnie na coś takiego polowałem z tymi chinolami od jakiegoś czasu.

 

Świetnie zgrywa się z HiFiMAN HE-300, co mnie cieszy podwójnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęcik gra coraz lepiej :)

Ciekawe jak sobie niebawem poradzi z ortodynamikami.

 

Swoją drogą jako ciekawostka dodam, że gniazda RCA są realizowane na OPAMP, słuchawka w pełni dyskretny AMP.

 

Wyjaśniła się tajemnica OPAMP w NFB 12.1/15.1 oraz NFB 11.32 oraz pochodnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo słuchawek miałem, których nawet nie rozkręciłem nigdy :)

 

Tutaj mam konkretny cel, podoba mi się bardzo ten sprzęt planuję wsadzić w niego jeszcze kilka stówek, skręcić i zostawić sobie.

 

Później chętnie bym z nim pojechał do kogoś do Wrocławia np, albo podesłał komuś na testy porównawcze sprzętu z przedziału 1500-2500zł.

 

W tym konkretnym przypadku to nie jest głupi i ślepy modding, akurat tutaj już konkretna inwestycja wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Bywalec
Mam podobne odczucia porownujac qnktc na sabre i e7 z wolfsonem pojedynczym czy s:flo2 z podwojnym. Bas rowniez nizej schodzi. Dla mnie klasa do przodu dla sabre pomijajac inne aplikacje kostek. Ciekaw jestem jak graja te wyzsze sabre...

 

Jak grają "wyższe Sabre"? Nie chce tutaj zaczynać dyskusji nad wyższością DAC'ów typu R2R (czyli np. TDA1541, PCM63P-K, PCM1702/4 etc) czy innych nad resztą świata, bo jak wiadomo po pierwsze de gustibus a po drugie - sam chip, to jedno, aplikacja, zarówno po stronie cyfry jak i toru analogowego to drugie ale ogólnie Sabre to jednak wyższa liga, aniżeli zdecydowana większość konwerterów opartych na chip'ach typu delta-sigma (np.AD1955, WM8740 etc.), dla mnie wszelakie konwertery na układach delta-sigma mają takie trochę wyprane, płaskie i jednocześnie zmulone brzmienie. Sabre to znakomita dynamika, czytelność, separacja, bas jednocześnie przy zachowaniu barwy i płynności znanej z dobrych kości R2R. To tak w dużym skrócie i bazując na tym, co właśnie słyszę z Mytek'a Stereo 192 DSD.

 

Aha, swoją drogą - to ciekawy układ sam w sobie, bo ma kilka niekonwencjonalnych i całkiem mądrych nie jest to ani tak do końca klasyczny modulator delta-sigma ani tez pełny multibit ale o tym może innym razem ;)

 

Edytowane przez Swordfish_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam sabre ma 5 bitów podobnie jak ring dac, pamiętam z przed paru ładnych lat taki wykład na którym prezentowane były między innymi właśnie zniekształcenia wynikające z braku kolejnych bitów na dość prostym materiale muzycznym i dopiero przy 5 bitach można było usłyszeć że coś się dziwnego dzieje z dźwiękiem, stąd pewnie ta a nie inna liczba która potrafi oszukać skutecznie mózg, nie trzeba zapominać, że daci 24 bitowe oferują tylko zgodność z tym formatem a nie koniecznie prawdziwą rozdzielczość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
Z tego co pamiętam sabre ma 5 bitów podobnie jak ring dac, pamiętam z przed paru ładnych lat taki wykład na którym prezentowane były między innymi właśnie zniekształcenia wynikające z braku kolejnych bitów na dość prostym materiale muzycznym i dopiero przy 5 bitach można było usłyszeć że coś się dziwnego dzieje z dźwiękiem, stąd pewnie ta a nie inna liczba która potrafi oszukać skutecznie mózg, nie trzeba zapominać, że daci 24 bitowe oferują tylko zgodność z tym formatem a nie koniecznie prawdziwą rozdzielczość.

 

Możesz jakoś nakierować na ten wykład?

 

A odnośnie samego Sabre - nie, nie pracuje w trybie 5 bitów. Sabre pracuje w trybach 6/7/8 bitów, w zależności od tego, jak skonfiguruje się jego 8 6-bitowych DACów. Myślę, że w przypadku Sabre kwestia brzmienia (w poprawnej aplikacji, zaznaczam) to kombinacja kilku czynników i o ile nie oczekiwałbym od DACa z Sabre osiągów (słyszalnych) na poziomie najwyższych modeli dCS'a, MSB, czy innych DAC'ów opartych o bardziej custom'owe rozwiązania (można do powyższych dodać kilka innych, np. Projektowane przez m.in. P. Roberta Watts'a z dawnej dpa czyli Deltec Precision Audio DACi Chord'a, oparte o FPGA - Field-Programable Gate-Array), to śmiało można powiedzieć, że ten układ to krok we dobrym, oczywiście nie jedynym właściwym kierunku.

 

Bo tak naprawdę, cała zabawa w ΣΔ to troszkę taka ściema, wystarczy sobie poczytać o klasycznych problemach tego rodzaju modulatorów, czyli np. jak ślicznie i dynamicznie zmienia się szum, kiedy do takiego modulatora puścić sygnał z dużą ilością bardzo dynamicznie zmiennego sygnału, w sensie "transients". To dlatego, że wszystkie modulatory oraz techniki kształtowania szumu tego typu polegają na różnego rodzaju systemach feedback'u, które - nie rozwijając tego w epopeję - krótko mówiąc, nierzadko się gubią. Chodzi konkretnie o tzw. "state variables", i o rozrut parametrów pracy całego układu ΣΔ przy dynamicznym sygnale, co za tym idzie - szum generowany przez taki układ nie jest monotoniczny, jest zmiennie modulowany przez sygnał, przez to większość tych układów po prostu _nie_może_ zagrac lepiej, niż pewien określony poziom. To tak pokrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
Kasa, idzie o kasę :) Dlatego wielobitowce jak PCM1704 np są drogie :)

 

Nie tylko o kasę, ale można powiedzieć - że także... warto zwrócić uwagę na fakt, że np. większość kości teraz ma zintegrowany DF a niektóre także Input Receiver.

 

 

Tylko tak do tych wcześniejszych postów: zniekształcenia było słychać już przy 10-bit, ale fakt, nie były to jeszcze jakieś niszczące życie zmiany.

 

Możesz rozwinąć swoją myśl szerzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak do tych wcześniejszych postów: zniekształcenia było słychać już przy 10-bit, ale fakt, nie były to jeszcze jakieś niszczące życie zmiany.

Możesz rozwinąć swoją myśl szerzej?

 

MrB musiałby wrzucić linka, do tego wykładu, gdzie do tego udostępniono próbki w WAV, żeby nie było, że tylko stratny YT jest dostępny - w pewnym momencie jest test ze zmniejszającą się stopniowo ilością bitów i w sumie dopiero od 10 bit było słychać jakieś istotniejsze zmiany - ale na pewno jeszcze nie zabójcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w skrócie: modulacja sigma-delta ma tyle wad, że nie przyjęła się jako złoty standard ;) (mam tu na myśli np. DSD od Sony)

 

trochę dłużej:

 

http://www.analog.com/static/imported-files/tutorials/MT-022.pdf

 

http://www.analog.com/static/imported-files/tutorials/MT-023.pdf

Edytowane przez KHRoN
zły link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Khorn Wow! Nie wiem czy dam radę przez to przebrnąć ale dzięki spróbuję :D

 

@Filas, jak znajdziesz to wrzuć :) Ja to w wykładzie który oglądałem, słyszałem, że gdzieś przy 6-7 bitach zaczyna być nieprzyjemnie, ale nie wiem czy dokładnie o ten kontekst chodziło. Bo szczerze powiedziawszy trochę brakuje mi wiedzy by ogarnąć to co koledzy tu poruszyli. Jakby tak prostszym językiem z objaśnieniem to wytłumaczyli to by było przyjemniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetworniki deltasigma zaczęły święcić swój trumf z początkiem lat 90, w pewnym sense wymusił to rynek i potrzeba wprowadzenia tanich masowych odtwarzaczy cd, które pomimo że dostępne na rynku od paru ładnych lat ze względu na cenę nie sprzedawały się aż tak dobrze, a nie zapominajmy że to czasy w których rynek kaset miał się jeszcze całkiem nieźle, koszt samego przetwornika R2R a częściej nawet 2 sztuk stanowił cąłkiem spory koszt w łącznej cenie samego odtwarzacza, również napędy zaczęły robić się coraz bardziej plastikowe i tanie, z drugiej strony dzięki temu odtwarzacze trafiły pod strzechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
@Swordfish - ciekawe kwestie poruszasz. Jest gdzieś komleksowe opracowanie dot. DACów, by było co poczytać przed snem? ;)

 

Będzie niebawem, właśnie się pisze ;)

Edytowane przez Swordfish_
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności