Skocz do zawartości

Audio-GD


Gość Barthuss

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam. Skoro kiedyś DAC był praktycznie tylko w odtwarzaczu CD i stanowił stosunkowo niedużą płytkę, to po co teraz pchają tego wszystkiego do środka tyle, że można pomylić z elektrownią? I te pierwsze daci grały jak marzenie.

 

Czy może się mylę, że referencyjne układy są dość ubogie w ilość "poprawiaczy. Każdy kolejny kond czy kolejna ścieżka to potencjalne pogorszenie dźwięku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to po co teraz pchają tego wszystkiego do środka tyle, że można pomylić z elektrownią?

 

Bo to kupują ;) Jakby "pasjonaci" nie kupowali i kierowali się innymi pobudkami to by i takie sprzęty nie powstawały.

 

Czasem robi się takie różne cuda wianki dla referencyjnych parametrów, najnowsze technologie, superprecyzyjne zegary, ultrafiltrowanie na zasilaniu, te filtry i DSP też wchodzą w rachubę. itp. Niektórzy są gotowi wydać sporą kasę na to jeśli dostaną sprzęt któremu nic nie będzie można zarzucić. Nawet Nwavguy ma DACa bodajże za 1600 dolców ;).

 

W innym wypadku wprowadza się modyfikacje dla uzyskania konkretnego brzmienia, a jeszcze w innym po prostu by było to oczojebne i wrzuca się na ebay licząc na to, że ktoś kupi i nie odeśle tylko pośle w komis. :P

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karmazynowy widzę nie podszedł Tobie. Choć pytanie ile dałeś mu się wygrzewać? U mnie póki co z tym słabo, bo nie mam zbytnio czasu. Wszędzie czytam, że wygrzanie mu sporo da. Natomiast w porównaniu do Audinsta jest i tak spora różnica. Ja czuję taką różnicę, bo to 2 zupełnie różne urządzenia. Natomiast Twój QNKTC też na Sabre więc ogólna charakterystyka pewnie podobna, ale żeby wyciskał praktycznie to samo co Audio-Gd aż się dziwię.

 

To nie jest do końca tak. Oczywiście Audio-GD jest lepszy od QNKTC. Charakterystyka brzmienia jest podobna ale to co słychać od razu u GD to bardziej rozciągnięta scena, gładsza góra (ale bez utraty szczegółów) i chyba bardziej płaska charakterystyka. Nic nie wybija się na przód ani też nie zostaje w tyle.

 

Co do wygrzewania, tak jak go dostałem w czwartek tak od tamtej pory nie został wyłączony.

 

Chodziło mi raczej o to, że pomijając kwestię praktyczności, funkcji pre-ampa i ampa w AudioGD a porównując same przetworniki to różnica nie jest jakaś przepastna. W każdym razie - dla mnie osobiście - nie na tyle, aby dopłacać ~1000zł. No ale AudioGD oferuje dużo więcej opcji, wbudowany wzmacniacz w porównaniu do klona jeśli chodzi o charakterystykę jest płaski jak deska.

 

Żałuję, że sprzedałem moje monitory Yamahy, bo chętnie wypróbowałbym je na AudioGD po XLR.

 

Jutro dostanę kabel do HD650, więc będę dalej porównywał na słuchawkach, które znam na wylot, aktualnie testuję na Hifimanach, chociaż nie znam ich jeszcze w takim stopniu jak Sennki. W dodatku tak płaska charakterystyka może się bdb polubić z HD650.

 

Tak się zastanawiam. Skoro kiedyś DAC był praktycznie tylko w odtwarzaczu CD i stanowił stosunkowo niedużą płytkę, to po co teraz pchają tego wszystkiego do środka tyle, że można pomylić z elektrownią? I te pierwsze daci grały jak marzenie.

 

Czy może się mylę, że referencyjne układy są dość ubogie w ilość "poprawiaczy. Każdy kolejny kond czy kolejna ścieżka to potencjalne pogorszenie dźwięku...

 

Masz na myśli konkretnie mój model? Tam sekcja przetwornika jest dosyć mała, cała reszta to wzmacniacz, zasilanie, i masa klamotów od regulacji dźwięku, nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale nie działa to na zasadzie zwykłej gałki.

 

NFB-10ES23.JPG

 

Te TCXO oscylatory to i tak jest bieda z nędzą, wiem bo mam taki w domu do ES9018 i one parametrami są niczym ciekawym, a kosztują jakby były conajmniej bdb.

 

Dlatego nie korzystam z nich, wolę kupić coś lepszego :)

 

Warto w ogóle wymieniać, ma to wpływ na dźwię, czy tylko na samopoczucie? Jeśli nie TCXO to co? W podobnej cenie.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wersje z TCXO. Dzwiek sie zmienil dosyc mocno po kilku dniac i taki juz pozostal. Oczywiscie trzeba wszystkie opsiy traktowac z dystansem, bo nie sa to roznice niszczenia, zmiatania czy deklasacji. Normalka, ze im wiecej kasy tym skala zmian jest mniejsza, a wrecz czasem marketing robi swoje i drogie precjoza zagraja wrecz slabo.

 

Mi dzwiek odpowiada, a do tego dac jest funkcjonalny i moge do niego podlaczyc inne urzadzenia np. dekoder satelitarny. Efekt wow przy pierwszy kontakcie jest fajna sprawa, ale czesto takie urzadzenia maskuaj przez to swoje niedociagniecia, ktore wycodza po dluzszym czasie. Pozniej jest nieustanna zabawa z wymienianiem klockow.

Fajnie, ze jest polski dystrybutor, bo mozna wypozyczyc i samemu sie przekonac jak to brzmi, czy nam to odpowiada i czy warto.

Mozna rowniez rzezbic samemu, ale z perspektywy czasu to tez nie jest taka prosta pilka, a jak sie stanie z boku i policzy koszta i poswiecony czas to okaze sie, ze zabawa wcale nie jest taka tania.

Co do zegarow to raczej nie ma nic pasujacego i trzebaby kombinowac kupujac np. Crystek 950 100M, dolutowac mu nogi z drutu i wsadzic zamiast TCXO obok Sabre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Crysteka CCHD950, ale są też inne dobre, ja mam TCXO z najwyższego Audio GD i przy tym Crysteku to jest jakieś padło, a jego kształt tutaj jest bez znaczenia, to są mocno średnie oscylatory, które są drogie patrząc na to co faktycznie oferują.

@Szwagiero, to nie jest jakaś drobna różnica, to jest kompletnie inna muzyka, piszę oczywiście o swoim prywatnym ES9018 vs te ES9023 które miałem i grzebałem przy nich, to jest przepaść na niekorzyść ES9023.

 

Przy okazji jak jestem tutaj to coś wam napiszę :)

 

Koncówka mocy w Lehmannie też jest liniowa, nawet powiem więcej, w gruncie rzeczy ta w Audio GD przeważnie się niczym nie różni, bo też robi w klasie A, różnicę robi stopień wejściowy, który jest dyskretny i pracuje w domenie prądowej. Znam opampy dyskretne audio gd są bdb, ale mają czasem problem sobie poradzić z jakimiś wyszukanymi opampami tradycyjnymi, za to jest układ firmy Sonic Imagery Labs (dyskretniak), który deklasuje wszystkie kilkadziesiąt opampów jakich testowałem przez cały okres żonglerki, nawet po wsadzeniu do klona (jakiegokolwiek) robi z niego kompletnie inny wzmacniacz, żadne inne modyfikacje, cuda na kiju nie robią w nim tyle co ten opamp, dlatego audio gd ze swoją dyskretną zagrywką ma plusa tutaj.

 

Zasilanie, tutaj ja niestety nie wiem czym audio gd się przechwala, pisanie typu 10 group PSU itd. to śmiech bo przeważnie są to najtańsze stabilizatory (LM317 i L78xx), które wcale nie są jeden po drugim tylko są liczone jako wszystkie razem, zawsze mnie to śmieszyło, robią dace na Sabre a zasilanie mają często niezbyt wyszukane,

 

ES9018 - nie wiem kto tam pracuje, ale oni strasznie unikają czytania tych papierów, nie znalazłem w środku niczego o czym wspomina ESS Tech przy swoim układzie, jest to konstrukcja kompletnie niestandardowa, a mam obawy czy Pan chińczyk wie lepiej od twórcy układu, szczególnie, że w tej cenie co sprzedają sprzęt mogliby spokojnie zrobić to wg. wytycznych.

 

Moduł USB - znów niestandardowy, który gra niewiele lepiej niż integra a jest reklamowany jako 8 cud świata, kiedy wszyscy mają XMOS-a to oni stosują układ VIA, który dostaje konkretne w mojej ocenie baty.

 

SPDIF - DIR9001 ? No kurcze ...

 

ALPS RK27 - w tanich sprzętach spoko, w droższych nie powinno być dla niego miejsca :)

 

OPAMP - firma jawnie kłamie, bo one często są a opis mówi, że ich nie ma ;) a potrafią np: obsługiwać wyjścia XLR czy RCA bądź coś po drodze, tylko na pierwszy rzut oka ich nie widać.

 

Użyte elementy - nie wiem czemu firma uparcie stosuje ciągle to samo wszędzie, czyli Novery, Wimy itp. wszyscy myślący ludzie co coś budują starają się dobrać wszystko w całość, mieszają elementy by nie robić za dużego narzutu (im więcej tego samego tym efekt się kumuluje), a w każdym audio gd siedzi to samo, tylko im droższy tym tego jest więcej :D

 

Do traf się nie czepiam, bo akurat R-Core to nie są złe transformatory jak to tutaj na forum pewne osoby piszą, mają swoje wady, ale także mają zalety, zupełnie tak jak każdy inny transformator, dodatkowo są łatwe w produkcji i nie brumią :)

 

O oscylatorach wspomniałem - taki najlepszy TCXO od Audio GD (a raczej chińskiego JYEC) ma -125dB szum fazowy uśredniony, mój Crystek CCHD950 go po prostu deklasuje, podobnie jest jak się popatrzy na dobrego NDK. A cenią sobie dość konkretnie te oscylatory, a one nie są takie dobre, raczej są "znane". Ja czekam aż będą sprzedawać pozłacane za dodatkową opłatą jak to na ebay robi spora grupa ludzi, na współczynnik PPM nie ma co patrzeć, ten Crystek ma 50PPM lub 25PPM, najważniejszy to szum fazowy, a tutaj jest outstanding (to wpływa na jitter właśnie).

 

Dlatego ja te ich rewelacje itp. czytam z dużym niepokojem, pamiętam jak pisałem do Polskiego dystrybutora, że w moim audio GD opampy są to był zdziwiony, ale pokazałem mu zdjęcia i był TL072, które obsługiwały u mnie akurat RCA.

Edytowane przez mikolaj612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko piszę co zaobserwowałem testując kilka z ich produktów oraz na podstawie fotek wysokiej rozdzielczości innych sprzętów.

Nawet sobie kilka razy rozmawiałem z P. Kingwa na temat jego sprzętu, bardzo miły człowiek :)

 

Jak coś nie wiadomo to polecam do niego pisać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaju mi chodziło o porównanie charakterystyki grania obu Sabre, a nie jaka klasa brzmieniowa ich dzieli.

 

Co do zastosowanych elementów przez Audio-GD, gadasz jak pierwszy lepszy "tuningowiec" który zamienia element wg. niego gorszy na lepszy, czy coś ponadto...?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej inwestować w audio Gd nfb 12.1/15/16, czy matrixa mini-i?

Muzyka akustyczna, żywe instrumenty, wokale. Lubię granie analogowe, ale dynamiczne.

Słuchawki grado, shure 940, jakieś aktywne głośniki do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zamiana z gorszy na lepszy, a zalecany i pomierzony vs. niepomierzony a wstawiony.

 

Charakterystyka się też na moje ucho znacznie różnią, ES9023 jest jasny i jazgotliwy, ES9018 jest bardzo neutralny, lekko ocieplony.

 

Chyba nie chcesz mi szwagiero napisać, że goście z ESS Tech są bardziej tępi niż producent Audio GD, bo mi się wydaje, że oni najlepiej swój układ znają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Crysteka CCHD950, ale są też inne dobre, ja mam TCXO z najwyższego Audio GD i przy tym Crysteku to jest jakieś padło, a jego kształt tutaj jest bez znaczenia, to są mocno średnie oscylatory, które są drogie patrząc na to co faktycznie oferują.

 

@Szwagiero, to nie jest jakaś drobna różnica, to jest kompletnie inna muzyka, piszę oczywiście o swoim prywatnym ES9018 vs te ES9023 które miałem i grzebałem przy nich, to jest przepaść na niekorzyść ES9023.

 

Przy okazji jak jestem tutaj to coś wam napiszę :)

 

Koncówka mocy w Lehmannie też jest liniowa, nawet powiem więcej, w gruncie rzeczy ta w Audio GD przeważnie się niczym nie różni, bo też robi w klasie A, różnicę robi stopień wejściowy, który jest dyskretny i pracuje w domenie prądowej. Znam opampy dyskretne audio gd są bdb, ale mają czasem problem sobie poradzić z jakimiś wyszukanymi opampami tradycyjnymi, za to jest układ firmy Sonic Imagery Labs (dyskretniak), który deklasuje wszystkie kilkadziesiąt opampów jakich testowałem przez cały okres żonglerki, nawet po wsadzeniu do klona (jakiegokolwiek) robi z niego kompletnie inny wzmacniacz, żadne inne modyfikacje, cuda na kiju nie robią w nim tyle co ten opamp, dlatego audio gd ze swoją dyskretną zagrywką ma plusa tutaj.

 

Zasilanie, tutaj ja niestety nie wiem czym audio gd się przechwala, pisanie typu 10 group PSU itd. to śmiech bo przeważnie są to najtańsze stabilizatory (LM317 i L78xx), które wcale nie są jeden po drugim tylko są liczone jako wszystkie razem, zawsze mnie to śmieszyło, robią dace na Sabre a zasilanie mają często niezbyt wyszukane,

 

ES9018 - nie wiem kto tam pracuje, ale oni strasznie unikają czytania tych papierów, nie znalazłem w środku niczego o czym wspomina ESS Tech przy swoim układzie, jest to konstrukcja kompletnie niestandardowa, a mam obawy czy Pan chińczyk wie lepiej od twórcy układu, szczególnie, że w tej cenie co sprzedają sprzęt mogliby spokojnie zrobić to wg. wytycznych.

 

Moduł USB - znów niestandardowy, który gra niewiele lepiej niż integra a jest reklamowany jako 8 cud świata, kiedy wszyscy mają XMOS-a to oni stosują układ VIA, który dostaje konkretne w mojej ocenie baty.

 

SPDIF - DIR9001 ? No kurcze ...

 

ALPS RK27 - w tanich sprzętach spoko, w droższych nie powinno być dla niego miejsca :)

 

OPAMP - firma jawnie kłamie, bo one często są a opis mówi, że ich nie ma ;) a potrafią np: obsługiwać wyjścia XLR czy RCA bądź coś po drodze, tylko na pierwszy rzut oka ich nie widać.

 

Użyte elementy - nie wiem czemu firma uparcie stosuje ciągle to samo wszędzie, czyli Novery, Wimy itp. wszyscy myślący ludzie co coś budują starają się dobrać wszystko w całość, mieszają elementy by nie robić za dużego narzutu (im więcej tego samego tym efekt się kumuluje), a w każdym audio gd siedzi to samo, tylko im droższy tym tego jest więcej :D

 

Do traf się nie czepiam, bo akurat R-Core to nie są złe transformatory jak to tutaj na forum pewne osoby piszą, mają swoje wady, ale także mają zalety, zupełnie tak jak każdy inny transformator, dodatkowo są łatwe w produkcji i nie brumią :)

 

O oscylatorach wspomniałem - taki najlepszy TCXO od Audio GD (a raczej chińskiego JYEC) ma -125dB szum fazowy uśredniony, mój Crystek CCHD950 go po prostu deklasuje, podobnie jest jak się popatrzy na dobrego NDK. A cenią sobie dość konkretnie te oscylatory, a one nie są takie dobre, raczej są "znane". Ja czekam aż będą sprzedawać pozłacane za dodatkową opłatą jak to na ebay robi spora grupa ludzi, na współczynnik PPM nie ma co patrzeć, ten Crystek ma 50PPM lub 25PPM, najważniejszy to szum fazowy, a tutaj jest outstanding (to wpływa na jitter właśnie).

 

Dlatego ja te ich rewelacje itp. czytam z dużym niepokojem, pamiętam jak pisałem do Polskiego dystrybutora, że w moim audio GD opampy są to był zdziwiony, ale pokazałem mu zdjęcia i był TL072, które obsługiwały u mnie akurat RCA.

 

Fajnie sie wyciaga wnioski na podstawie najtanszego zestawu :) DIR9001 - gdzie go widziales (poza opcjonalnymi modulami do Compass'a)? OPA - ktorez to konstrukcje maja w opisie ze nie ma OPA a sa? ALPS - w drozszych sprzetach (czyli powyzej Compass'a) jest zupelnie inne rozwiazanie ale to pewnie tez przegapiles. Ze nie zmieniaja elementow? Skoro ich zdaniem sprawuja sie dobrze to po co maja to robic? Bo Ty tak robisz czy moze dla zasady? USB na VIA Ci nie odpowiada? Porownywalem co prawda tylko do HiFace Evo ale nie zauwazylem zadnej przewagi. To ze implementacja ES 9018 jest inna niz referencyjna i jej nie rozumiesz to obawiam sie jest wylacznie Twoj problem - napisz do Kingwy moze CI wyjasnic dlaczego uzyl takiej a nie innej. Ja generalnie jestem zadowolony z mojego 10ES2 - porownywalem go do kilku combo (Bursona, Yulonga, MDAC'a) i sprawdzil sie lepiej od nich z moimi sluchawkami. Gra przestrzennie, detalicznie ale bez odchudzenia dzwieku - jesli twierdzisz ze jestes w stanie w tej cenie zbudowac lepszy sprzet to z checia przetestuje ale poki co poza klonami BCL i referencyjnymi DAC'ami nie zauwazylem zebys oferowal jakas wlasna konstrukcje

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej jest drabinka rezystorowa albo I2C w dacu, u siebie mam I2C, fajne to jest w sumie, ale ja nie o tym.

 

DIR9001 jako odbiornik to straszna bieda ogólnie.

 

Z VIA jest np to, że nigdzie nie ma jej dokumentacji, za cholerę nie dowiesz się co to jest.

 

Aplikacja ES9018 jest mi znana, ale jak mają być koło niego np: COG to mają być COG a nie najtańsze MKS od Wimy, które mają zdecydowanie inne właściwości i charakterystykę.

 

Dla przykładu przewlekany COG kosztuje kilkanaście zł, a taka Wima kosztuje groszy kilka, jest różnica nie ? A teraz policz sobie, że te wszystkie czerwone Wimy to mają być COG (albo w większości) wychodzi ******sta kwota.

 

OPA są tylko w tym gąszczu elementów nie zawsze są widoczne, ale jak się pisze, że ich nie ma a są to jest to oszustwo.

 

Tak samo jest z rezystorami, jak mają być metal film, albo thin film to też nie powodu, no ale przecież Kingwa wie lepiej i daje często carbony, ludzie od tego układu chyba serio ****o wiedzą, skoro chińczyk robi wszystko inaczej ;)

 

Chcesz zobaczyć referencyjny dac na ES9018 ? To poszukaj prometeusza sobie, nawet ma certyfikat od ES9018 i jest to DIY, Audio GD się jeszcze certyfikatu nie dorobiło, a później poszukaj sobie różnic.

 

Dawindyk zapraszam do siebie, to posłuchasz sobie moje ES9018 (ale sam DAC).

 

PS: niebawem jadę do klienta, który posiada jeden z najwyższych audio gd u siebie na testy ze swoim bo bardzo chce porównać, więc za jakiś czas się odezwę bo jeszcze nie wiem czy będę tam osobiście czy temat załatwię z człowiekiem wysyłkowo.

Edytowane przez mikolaj612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podjedź i posłuchaj mojego DAC - tu akurat masz blisko.

Podjade i chętnie posłucham, ale nie tego szukam. Chce uprościć mój zestaw. Mieć daca, amp i preamp w jednym.

 

Wsadzimy do Pearla do trzeba :) No chyba, że perła na sprzedaż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej jest drabinka rezystorowa albo I2C w dacu, u siebie mam I2C, fajne to jest w sumie, ale ja nie o tym.

 

DIR9001 jako odbiornik to straszna bieda ogólnie.

 

Z VIA jest np to, że nigdzie nie ma jej dokumentacji, za cholerę nie dowiesz się co to jest.

 

Aplikacja ES9018 jest mi znana, ale jak mają być koło niego np: COG to mają być COG a nie najtańsze MKS od Wimy, które mają zdecydowanie inne właściwości i charakterystykę.

 

Dla przykładu przewlekany COG kosztuje kilkanaście zł, a taka Wima kosztuje groszy kilka, jest różnica nie ? A teraz policz sobie, że te wszystkie czerwone Wimy to mają być COG (albo w większości) wychodzi ******sta kwota.

 

OPA są tylko w tym gąszczu elementów nie zawsze są widoczne, ale jak się pisze, że ich nie ma a są to jest to oszustwo.

 

Tak samo jest z rezystorami, jak mają być metal film, albo thin film to też nie powodu, no ale przecież Kingwa wie lepiej i daje często carbony, ludzie od tego układu chyba serio ****o wiedzą, skoro chińczyk robi wszystko inaczej ;)

 

Chcesz zobaczyć referencyjny dac na ES9018 ? To poszukaj prometeusza sobie, nawet ma certyfikat od ES9018 i jest to DIY, Audio GD się jeszcze certyfikatu nie dorobiło, a później poszukaj sobie różnic.

 

Dawindyk zapraszam do siebie, to posłuchasz sobie moje ES9018 (ale sam DAC).

 

PS: niebawem jadę do klienta, który posiada jeden z najwyższych audio gd u siebie na testy ze swoim bo bardzo chce porównać, więc za jakiś czas się odezwę bo jeszcze nie wiem czy będę tam osobiście czy temat załatwię z człowiekiem wysyłkowo.

 

Przed chwila sugerowales ze uzywaja w dozszych konstrukcjach Alps'a. To co - wiedziales znowu Ci sie wydawalo? Tak samo z DIR9001 - pytam gdzie konkretnie widzisz ten uklad i standardowo brak konkretow. Podobnie z OPA. Do czego nie masz dokumentacji? Do VIA Vinyl Audio VT1731? To ze stosuje tansze elementy nie znaczy wcale ze wynik koncowy gra gorzej - no ale ja wiem, niewazna jest konstrukcja wazne sa "audiofilskie" komponenty ... Brakuje Ci niestety argumentow, placzesz sie w zeznaniach i nie wystawiasz sobie najlepszego swiadectwa takimi postami. Niestety, w moich oczach, tracisz wiarygodnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawindyk - jakiego Yulonga slucales?

 

D100 (chyba nowsza wersja). Niestety to porownanie bylo najmniej dokladne bo odbylo sie w oparciu o pamiec. Ze wzgledu na lokalizacje (Dallas) nie mialem dostepu do swojego sprzetu i moglem sie tylko oprzec na odsluchu na swoich sluchawkach (D5000 i W4) i porownaniu po kilku dniach do AGD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności