Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Gramofon I Płyty Winylowe. Czy Ktoś Tego Jeszcze Słucha?


Revelation

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio na strychu wykopałem stary gramofon mojego ojca i jego kolekcje płyt. Moją już ok 20-30 latek. Strasznie sie zajarałem widząc płyty takich wykonawców jak Dżem, Grechuta, Niemen, TSA, Breakout, Edyta Gepert, Voo Voo, Beatles, Elvis, Michael Jackson itp. Normalnie perełki! Zabrałem więc wszystko i chciałem posłuchać. Większość z tych tytułów jest teraz trudno dostępna (zwłaszcza polskie). Ale niestety okazało sie że jest tam jakieś takie dziwne wyjście i nie moge tego podłączyć. Pobiegłem więc od razu do gościa od sprzętu rtv żeby wymienił mi końcówki na czincze. Gość bardzo sie zdziwił że ktoś taki jak ja (19lat) przychodzi do niego z takim czymś. Mówi że go zszokowałem :D Powiedział że sam tego słucha i że życzy mi miłego słuchania. Niestety okazało sie coś jkeszcze jest nie tak bo gdy go podłączyłem dźwięk był bardzo cich. Ledwo było słychać. Powidziano mi że musze "wbudować w gramofon wzmacniacz" nie wiem o co chodzi ale już sie nieżle wku...... Ale chciałem sie zapytać czy ktoś na tym forum słucha jeszcze muzyki z gramofonu? Ja muszę jeszcze coś wymyślić ale mam zamiar przesłuchać całą kolekcje mojego ojca;) Tak więc: czy są jeszcze wielbiciele czarnego krążku???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gramofon Unitry ZRK, z końca lat 80', sprzęcik naprawdę niezłej jak na polskie warunki klasy. Ze smakowitymi kąskami na płytach może być większy problem - rodzice nie mieli jak kupować płyt zagranicznych wykonawców, to nie było wtedy takie proste. Trafiło się tylko kilka.

Sam posiadam zakupioną przez siebie Dark Side Of The Moon Pink Floydów (mam 17 lat), ale jest to wersja zremasterowana. Brzmi fantastycznie. Wrażenia lepsze niż z odtwarzacza CD, miodny dźwięk... klimat, aż ciężko opisać, mimo że to zremasterowana wersja :) Teraz jak mam przesłuchać to mi zbyt szkoda takiego cudeńka. Winyl to nie płyta CD, igła Unitry to nie wiązka laserowa...

 

Hehe, no do gramofonu potrzebne jest o nazwie "(przed)wzmacniacz gramofonowy". Hmm albo mi się coś pokręciło... W każdym razie - sygnał z gramofonu jest bardzo niski, mniejszy niż z większości współczesnego sprzętu, które wstępnie go wzmacniają. Dlatego należy podłączać go we wzmacniaczu pod specjalne wejście z symbolami phono/mm co oznacza iż jest ono przepuszczane przed właśnie taki układ wzmacniający. Jak nie ma, to trza ten sygnał jakoś wzmocnić, może wzmacnaicz słuchawkowy? Jakiś inny wzmacniacz? Wydaje mi się, że można pokombinować, ale nie wiem czy jest to odpowiedni substytut dla przedwzmacniacza gramofonowego (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez glupi gramofon rozpoczela sie cala moja przygoda ze stacjonarnym audio :D Troche krazkow zabralem staruszkom, troche przywiozlem z UK, teraz uzupelniam swoje zbiory dalej. Naprawde gramofon ma w sobie to cos. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Ledwo było słychać. Powidziano mi że musze "wbudować w gramofon wzmacniacz" nie wiem o co chodzi ale już sie nieżle wku.....

Jest mniej wiecej tak jak napisal Publius_Enigma - kiedys wiekszosc wzmacniaczy miala wejscie 'phono' wlasnie na gramofon i sygnal z gramofonu (czyli prosto z igły) przechodzil dodatko przez wzmaczniacz gramofonowy wbudowany we wzmacniacz. Jesli twoj wzmacniacz takiego wejscia nie ma to - jakos ten sygnal trzeba wzmocnic :)

Atmosfera czy klimat jaki wytwarza sie podczas sluchania winyli to wypadkowa tego co widac (kręcąca sie duza plyta) i specyfiki tego co slychac: 'śliczne' trzaski oraz jakby lepsza dynamika i wysokie tony. Wiekszosc to zludzenia, ale warto sie temu poddac :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gramofonu potrzebny jest specjalny przedwzmacniacz. Często są one wbudowane we wzmacniacze zintegrowane lub przedwzmacniacze. Są 2 typy takich przedwzmacniaczy - do igły z ruchomym magnesem MM i do igły z ruchomą cewką MC. Ponadto w taki przedwzmacniacz wbudowany jest układ equalizacji według krzywej RIAA, który podbija pewne pasma, głównie bas. Chodzi o to, że nie dałoby się zrobić tak wąskich ścieżek na płycie jak się to spotyka bez obniżenia amplitudy basu, gdyż koryto wyszłoby szersze, a przez to mniej muzy by się zmieściło (mniej "zwojów"). Tak więc nie da się niczym innym zastąpić preampa gramofonowego, i dobrze jest też wiedzieć jaką się ma igłę. MM są popularniejsze, MC ponoć lepsze. Przedwzmacniacze gramofonowe robi np. firma Pro-Ject jako osobne. Samemu też można takie coś wydłubać, albo zlecić jakiemuś elektronikowi-majsterkowiczowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mam w domu gramofon Unitra Bernard (konkretne ten), do tego amplituner też Unitry (konkretne ten) i 2 kolumny Tonsilu. Kolekcja płyt w domu obejmuje około 50 winyli. Ofc nie moje, tylko mojego ojca :P.

 

Pare razy do roku wygrzebywane jest to z szafki i wtedy cały dzień przesłu****ę sobie wszystkie płyty mojego ojca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój gramofon to też unitra bernard;) Tylko troche inny model. Nie pamiętam teraz jaki miał symbol.

Chodzi o coś takiego? http://www.allegro.pl/item271032091_przedw..._sklep_w_w.html ?? Będzie razem z tym w końcu działać? Czy może polecicie coś innego?

Klimat jest niepowtarzalny :) To całkiem inne wrażenia niż odsłuch ze zwykłego CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój gramofon to też unitra bernard;) Tylko troche inny model. Nie pamiętam teraz jaki miał symbol.

Chodzi o coś takiego?

Z opisu wynika że właśnie tgo szukasz.

Łezka się w oku kręci, sam przymierzam się żeby odkurzyć Fonikę zrobić przedwmacniacz RIAA i wrzucić go do środka.

Tylko że ja sobie kupię kit, posładam i połacze w srodku gramofonu żeby mieć wyjście już "normalne" z gramofonu GS - 461

 

I uszłyszeć znów szum starej płyty........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam gramofon, jakiś czerwony z dwoma kolumnami w zestawie hehe. Płyt jeszcze troche mam (40-50?), głównie po rodzicach np. Krzak, Breakout, Perfect, jakieś bajki, Jantar i wiele różnych innych. Lubię od czasu do czasu Perfectu posłuchać bo nie mam wszystkich tych kawałków w mp3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh gramofon to cos co ma dusze, to jak fotografia analogowa. nic nie zastąpi nakladania filmu wywolywania go w ciemni. tak samo jest z winylem. zakladasz na talerz, odpalasz i odplywasz. ten smaczek, trzaski, miekkosc. to nie to co CD. mam gramofon UNITRA ADAM, podobno jeden z najlepszej polskich konstrukcji. Uwielbiam sluchac na nim Niemena, Tine Turner (mam caly long play). ech chlopie zalatw sobie od kogos na jakis tydzien wzmacniacz zintegrowany z wejsciem phono.a gwarantuje Ci ze bedziesz musial zalatwiac zwolnienia ze szkoly bo nie wyjdziesz z domu. pozdrawiam milosnikow czarnych plytek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Emmanuel + cała kolekcja- od przygód Koziołka Matołka przez Niemena, Terezę (Kesovija), Czajkowskiego, po Chopina i Beethovena... czyli wszystko, czego się i teraz namiętnie słucha - to wszystko co już miałem wyrzucić , wzięła córka i traktuje jak relikwię. Może dlatego, że Pacanów i Matołek, a może dlatego, że to miało swój klimat, duszę ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj ojciec ma Unitra Fonica Mister Hit 71

 

Nie mam dobrej igły do niego. Działać działa ale brakuje tego stożka co sie styka z płytą. Do władki uf-70. Musze kupić ją w końcu. A jak ktoś by chciał to mam igłę do uf-9, uf-50. :)

Jeszcze mój wujek miał klocki Unitry, amplituner, gramofon i adapter ale ostatni gdzieś wsiąkł. :( I jakieś kolumienki Tonsila. Sprzęt nadal stoi u babci i żyje. Z wyjątkiem prawego nisko tonowego, poszło w nim zawieszenie (nie rozruszane po długim czasie i potem rozkręcone na maks by pare chwil po włączeniu poszło się jeb***). Słyszałem że można to jakoś naprawić nie wielkimi kosztami? :)

 

A co ja mam w domu z winyli?

Leo Sayer - Thunder In My Heart, strasznie fajny kawałek i trzy inne też popularne. ^_^

Pink Floyd, na pokładzie Run Like Hell i Don't Leave Me Now z The Wall.

Paul Mc Cartney winyl Wings.

Rolling Stones, utwory Miss You i Far Away Eyes.

The Queen - Somebody To Love, Death On Two Legs, Bohemian Rhapsody i Long Away.

Ufo - Shoot Shoot, Doctor Doctor (dziwne nazwy ;) ).

 

Ogólnie płyty mego ojca to rockowe małe 45tki, tylko parę jest 33jek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pamiętam, jak szukałem do mojego gramofonu igły - MF-100, to była jakby lepsza odmiana standardowej igły. Teraz widze, ze mozna rozne igly zakupic w sklepie eltronix w bydgoszczy, takze przez internet. Chyba zamowię i odkurze gramofon, wiele lat nie byl uzywany, bo szkoda mi bylo winyli (mam tego 3 metry) katować stara iglą.

Dzięki autorowi wątku za powrót do wspomnień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam 424 bedzie dobrym zakupem? i jaka mniej wiecej jest za niego adekwatna cena.

No i w sumie najwazniejsze pytanie, czy posiada jakiekolwiek wyjscie sluchawkowe.. A jesli nie to jakie posiada? ;D

z gory dzieki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności