Skocz do zawartości

coaxial spdif vs optical spdif - płyta główna


tbed

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Jako, że składam teraz sobie komputer stacjonarny, staram się też dobierać elementy pod kątem audio, tj. przede wszystkim podłączenia DACa z komputerem.

 

DACa chwilowo nie mam, ale większość przystępnych cenowo, które rozważam ma wejścia spdif (coax i optical), często też USB.

Poczytawszy trochę, doszedłem do wniosku, że podłączanie DACa przez SPDIF to lepszy pomysł.

 

Teraz tak, większość sensownych nowych płyt głównych ma optical spdif, coaxial spdif to rzadkość.

 

Jakieś różnice przy takim podłączaniu DACa (głównie o to mi chodzi)? Na jakichś anglosaskich forach niektórzy piszą o większym jitter przy optical spdif, niż przy coax, ale jest na tym polu duży spór.

 

Warto waszym zdaniem wziąć jednak płytę z coaxial spdif?

 

Dzięki za pomoc laikowi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czasem nie zakładaj podobnego tematu na AS bo dopiero się burza zacznie :)

 

A tak na serio to chyba większość jest zdania, że jeśli chodzi o audio z komputera to potrzebny Ci będzie dobry konwerter usb-spdif i to własnie z usb powinieneś skorzystać. Te wbudowane w daci często są słabej jakości i IMO dopiero w klasie cenowej 1000pln+ można znaleźć coś bardzo dobrego(np vdac2, rdac).

No i oczywiście zostają jeszcze osobne konwertery usb-spdif + dac.

Jeśli diy nie jest Ci straszne, to JarekC z AS ma w przegotowaniu konwerter usb-i2s i usb-spdif, w cenie ~300zł lub WaveIO (~500zł).

Z tych gotowych to Matrix ma w ofercie (200zł) i M2tech za 600zł i starsza wersja za chyba 400zł, ew. mf v-link, nostromo ronin(?).

Jaki masz budżet na daca?

Edytowane przez Ghost007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu po spdif leci dźwięk cyfrowy więc jakoś nie sądzę żeby bawić się w inne konwertery niż te na płycie, no chyba że masz kasę, ale raczej do średniego sprzętu styknie.

Edytowane przez Avantu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, choć już kupiłem płytę (z optycznym spdif na tylnym panelu) i wyjściu na płycie dla coaxial (kupię śledzia ewentualnie) to pociągnę wątek.

 

Czy dobrze Was rozumiem, że pomimo wyjść z płyty i tak wyjściem lepszym jest kupno osobnego konwertera?

 

Sądziłem, że z płyty pod spdif lecą zera i jedynki, a dopiero DAC zajmuje się konwersją, ale jestem laikiem.

 

Na DACa nie zamierzam i tak wydać więcej niż 500-600 zł, więc jaki sens dla takiej półki wydawać tyle samo na konwerter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiaj zamówiłem ten konwerter z linku ale z innej strony 13 dolarów taniej :)

 

Sam nie mam doświadczeń w temacie więc się nie będę wypowiadał. Lecz sensownym wydaje mi się teoria że jednak mają wpływ na dźwięk ;)

Sama treść sygnału jest taka sama, ale to w jaki sposób podawane są pakiety danych może mieć znaczenie. Ja tam słyszę różnicę między usb, optykiem i coaxem i jest ona dla mnie bardziej oczywista niż różnica między @320 a FLAC której nie słyszę. Lecz moim źródłem jak do tej pory była tylko stacja dokująca, podejrzewam, że konwerter może się lepiej spisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiaj zamówiłem ten konwerter z linku ale z innej strony 13 dolarów taniej :)

 

Sam nie mam doświadczeń w temacie więc się nie będę wypowiadał. Lecz sensownym wydaje mi się teoria że jednak mają wpływ na dźwięk ;)

Sama treść sygnału jest taka sama, ale to w jaki sposób podawane są pakiety danych może mieć znaczenie. Ja tam słyszę różnicę między usb, optykiem i coaxem i jest ona dla mnie bardziej oczywista niż różnica między @320 a FLAC której nie słyszę. Lecz moim źródłem jak do tej pory była tylko stacja dokująca, podejrzewam, że konwerter może się lepiej spisać.

A masz w kompie wyjście spdif?

Dobrze by było gdybyś napisał kilka zdań o tym konwerterze vs. wyjscie spdif bezposrednio z komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko iPure gdzie mam wyjście optyczne i coax, no i USB, które mam w lapku. Przeważnie schemat się powtarzał na różnych DACach. USB gra bardziej cyfrowo ale z głębszą sceną, Coax gra analogowo ze słabszą głębią, a optych (kabel toslinka) tak po środku, taki kompromis.

 

Nie miałem innych "konwerterów", które może inaczej sie zachowują więc nie wiem czy to taka zasada jest, możliwe że na czymś innym będzie to wyglądało inaczej. W każdym razie między tymi różnymi rodzajami wyjść była różnica "a przecież wszystkie podają 0101001" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, choć mało osłuchany człek z niewielkim doświadczeniem w świecie audio, mogę śmiało napisać że konwerter zmienia wiele. Nie wiem jak bardzo różni się jakość wyjść spdif na płytach głównych, jednak na moim kilkuletnim asusie była dosłownie przepaść, w porównaniu z konwerterem.. Digitalpclink stuningowany dał mi porządnie do myślenia. Nie ma nawet opcji bym wrócił na dźwięk płynący bezpośrednio z płyty głównej. Jako że konwerter nie mój, a pożyczony sam będę polował na niego gdy pojawi sie ponownie na ebayu. Wersja z Azji, nieprzerobiona z wysyłką kosztuje około 100zl (zależne od kursu dolara) - nie wiem jak gra nieprzerobiony, jak będę miał to się wypowiem, ale po tym co usłyszałem między obecnym pclinkiem a integrą zrobił mi taką dziurę w mózgu że jestem w stanie zaryzykować że jakikolwiek sensowny konewrter przytoczony tutaj w temacie zagra lepiej od integry. Transport zwyczajnie ograniczał mojego dac-a. Także zdecydowanie polecam zainwestowanie w konwerter.

Edytowane przez iMpus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności