Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę ;) . A jeśli patrzymy tylko i wyłącznie na jakość obrazka a nie na funkcje, zoomy, szkiełka itd. to najlepiej było by kupić jakieś body i do tego obiektyw stałoogniskowy tzw. stałka. Jest też kilka aparatów które maja na stałe zamocowany obiektyw stałoogniskowy np. pentax gr, sigma dp, nikon coolpix A...tylko że nie opłaca się ich kupować bo lepiej kupić lustrzankę i efekty będą lepsze przy zachowaniu uniwersalności lustrzanki. Główna zaleta w/w to bardzo mały rozmiar. 

 

 

@sp5it Ogólnie jeśli wchodzisz w świat fotografii to najlepiej było by takie kryterium zastosować (moim zdaniem jeśli zależy czy na dużej uniwersalności to ja bym w ten sposób patrzył). Zobacz który system/producent ma najtańszy obiektyw stałoogniskowy o ogniskowej mniej więcej od 35 do 50mm (do jakiś ambitniejszych zdjęć taka stałka się przydaje), do tego jakiś obiektyw o dużym zakresie ogniskowych np. od kilkudziesięciu do ~150mm. Wyjdzie to ciebie mniej więcej tyle samo co ten sony. 

 

Też samsungi nx to nie jest głupi pomysł. Uzywane body są bardzo tanie i obiektywy używane jak teraz patrze też nie są drogie. Trzeba mieć tylko na uwadzę że to już raczej koniec tego systemu. Jeśli Ci to nie przeszkadza to nie jest zła opcja :) . 

 

Edit: poprawka obiektywy do samsunga nx są bardzo drogie. Tanie są tylko kity 18-55 i 20-50. IMO to skreśla ten system bo szkła są śmiesznie drogie i dodatkowo to jego koniec więc...

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2017 o 13:53, Oskar2905 napisał:

Proszę ;) . A jeśli patrzymy tylko i wyłącznie na jakość obrazka a nie na funkcje, zoomy, szkiełka itd. to najlepiej było by kupić jakieś body i do tego obiektyw stałoogniskowy tzw. stałka. Jest też kilka aparatów które maja na stałe zamocowany obiektyw stałoogniskowy np. pentax gr, sigma dp, nikon coolpix A...tylko że nie opłaca się ich kupować bo lepiej kupić lustrzankę i efekty będą lepsze przy zachowaniu uniwersalności lustrzanki. Główna zaleta w/w to bardzo mały rozmiar. 

 

Wszystko fajnie ale akurat moim zdaniem aparaty typu Nikon A czy Ricoh GR są opłacalne jeśli wie czego się chcę. Do street foto jest praktycznie niezastąpiony. Sam mam pełną klatkę i kupę klamotów i jak nie mam plecaka dużego czy nie jeżdżę na rowerze to body + tamron 15-30 nie stanowi problemu nawet przy dłuższej wędrówce. 

To trochę takie polecanie w stylu nie kupuj roweru szosowego bo nie wjedziesz do lasu ! Szkłami typu kit też nie zrobisz wielu zdjęć choć są bardzo uniwersalne. Zależy od potrzeby. Ja się zamykam w T15-30; 35 MM i 85 MM. Na FX mi starcza. Może kiedyś dokupię tele jakieś.  

Ale ... Miałem na pasku nadgarstkowym Nikona A kilka dni i szczerze ? Chyba sprzedam jeden obiektyw najmniej używany żeby mieć takie coś w kieszeni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D . No jak możesz kupić takiego nikona za jeden obiektyw jak sprzedasz no to rozmawiamy na innych falach trochę, bo dla mnie (nie przeszkadza mi że muszę trochę pomyśleć ;) ) taka lustrzanka/bezlusterkowiec ze starą stałką to jest cena/jakość obrazka nie do pobicia. W niecałym tysiącu idzie się spokojnie zamknąć jeśli używane body nie straszne ;) . Dlatego właśnie tak lubię pentaxa :) . Oprócz ustawiania ostrości aparat robi wszystko za ciebie :) .

 

Nigdzie nie napisałem że szkłami kit zrobisz wszystko :P . Zrobisz dużo rzeczy w tym szeroki kąt i standardowe zdjęcia z ogniskową ~50mm. Zbliżenia, albo portretu nie zrobisz raczej ;) (no dobra może jak się uprzesz to portret zrobisz). 

 

BTW. Wiesz ile razy widziałem fotografię streetową? Nigdy :D . Może to dlatego że mieszkam w takiej dziurze :D . 

 

Edit: co do myślenia w fotografii...naprawdę by się ludziom przydało. Robią na plaży ze 20 albo 30 zdjęć i żadne im się nie podoba...nosz ja pier.... . Normalnie krew człowieka zalewa...nie wiem czasami czy śmiać się czy płakać.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście zdarza się jeździć po większych miastach europejskich i taki mikrus to bajka jak się łazi uliczkami. Jak kobieta zażyczy sobie portret albo mnie najdzie na taką fotografię to wyjmę D750 + 85 mm 1.4 (które zmienię na nowe 105 w święta).

 

@Oskar2905

 

Ludziom na plaży wystarczy zdjęcie z telefonu :) nierzadko nowy iPhone który kosztuje tyle co dobre lustro i to nawet pełnoklatkowe !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Oskar2905 napisał:

Ta 300mm mam taką stałkę w domu :) . Telekonwerterów niestety nie mam :)

 

Ptaki ? Samoloty ? Mam kupla co stoi całymi dniami pod lotniskami z 400 mm i czatuje na te wojskowe.

Edytowane przez Chcheckitout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj testów i zobacz jakie ten maluch robi zdjęcia. Jak twój telefon takie zrobi to moje gratulacje
Ja mogę się wypowiedzieć co do ich słabych stron od razu . Taka ilość mpx przy tak małej matrcycy równa się nieziemskie szumy. 
490px-Sensor_sizes_overlaid_inside.svg.png
 
Zobacz jak mała jest ta matryca w porównaniu do chociażby m4/3. W dzień to może nie będzie za bardzo przeszkadzać (chociaż pewnie i tak będzie widać lekkie szumy), ale po zmroku albo przy słabszym świetle w dzień to będzie masakra. 
 
Po obejrzeniu sampli panasonica rzucił mi sie też w oczy od razu kompletny brak detali...jakby osoba/obiekt/rzecz fotografowana była zawsze lekko "out of focus". Soniacz sobie pod tym względem lepiej radzi z tego co widzę. Jest więcej detali na zdjęciach. Sony ma też mniej szumów ale nie wiem czy to zasługa odszumiania czy rzeczywiście matryca ma mniej szumów. Tylko że do lustrzanki z matrycą aps-c albo nawet do aparatów z m4/3 to się nie umywa IMO. Zarówno ten panasonic jak i sony kosztują tyle że można sobie spokojnie złożyć lepszy zestaw. 
 
Nowy pentax k-50 z kitem 18-55 kosztuje ~2100zł. Mniej niż panasonic jak i sony. Za różnicę można sobie kupić jakieś lepsze szkło i będzie super. Oprócz braku bardzo dużego zooma to taki zestaw jest lepszy we wszystkim od takiego panasonica jak i soniacza.
 
Można też kupić jakiegoś bezlusterkowca. Nie będzie miał takiego dużego wyboru tanich używanych obiektywów jak lustrzanki ale będzie i tak lepszy od superzoomów (tutaj nie jestem pewien więc jak jest inaczej to niech mnie ktoś poprawi  ).
Fajnie sie teoretyzuje widze - zanim zrobisz to kolejny raz to proponuje najpierw pouzywac. FZ1000 jest aparatem "wakacyjnym" I pomimo mniejszej matrycy, a dzięki niezlemu obiektywowi, robi zdjęcia na poziomie m43 z superzoomem. Zdjęcia są akceptowalne, jak dla mnie, jakości do ISO1600 a wygoda używania aparatu z obiektywem o takim zakresie jest sporo warta. Owszem, nie jest to jakość zoomow pro czy stalek ale jest jak najbardziej akceptowalna przy podanym ISO

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy też co fotograujesz. Stałka raczej do odległych krajobrazów się nie nada.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
23 godziny temu, czernomorec napisał:

Nikon P7000, kupiony za 500 zł w idealnym stanie. Zamiennik D7100, jak mi się nie chce dźwigać body i szkieł. Tylko bateria do wymiany, matryca czysta, obiektyw bez rys.

 

Za 500 złotych to ja bym wolał Mamiya C220 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Koledzy mam wielką prośbę, mam 3 pstryki małych dzieci. Potrzebuję to wrzucić na ścianę dla dziadków. Chciałbym to obrobić na ile się da w PS i przygotować do druku. Nie są to super zdjęcia bo strzelone kitem w pomieszczeniu bez lampy ale chciałbym coś z nich ugrać bo innych nie mam a dziadki i tak będą się cieszyli.  Tak że tematyka obróbki dowolna, jak by się komuś chciało poświęcić chwilę to wyśle Rawy na email. 

Będę niezmiernie wdzięczny! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy ktoś z Was fotografuje z lampą zewnętrzną i korzysta z jakiegoś zewnętrznego źródła zasilania dla niej w postaci battery packa? Poszukuję czegoś w sensownych pieniądzach do Canon Speedlite 580EX-II. Ewentualnie jakiś dobrych i wydajnych akumulatorów AA, które się dobrze sprawdzają z lampami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, LuQi napisał:

. Ewentualnie jakiś dobrych i wydajnych akumulatorów AA, które się dobrze sprawdzają z lampami. 

 

Do lamp używałem czarnych eneloopów, szybko się ładowały i w tym zastosowaniu były ok. Na razie drugi rok mam sony a6000 i czasami tęsknię za większym kalibrem, szczególnie przy cenach szkieł serii E :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam właśnie jeden komplet Eneloop PRO i powiem szczerze mam co do nich mieszane uczucia. Nie wiem, może na jakieś podróbki trafiłem. Po włożeniu do lampy jestem w stanie zrobić max 50 zdjęć i to w dość dużych odstępach czasu, ponieważ lampa nie może się naładować szybko do kolejnego błyśnięcia. Dlatego zacząłem szukać czegoś innego. Być może Eneloopy Sanyo były lepszej jakości niż Panasonic, bo dawniej ze zwykłymi nie miałem żadnych problemów.

 

A spotkaliście się z Eneloop pro widocznym po prawej? Na aukcjach piszą że to też PRO a wyglądają inaczej i minimalnie różnią się pojemnością.

 

PRO.png

Edytowane przez LuQi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności