Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie prośba o doradzenie małego aparatu dla kobiety laika za około 1500zł.  Myślę o małej małpce, bo w wymianę słoików raczej nie będzie się bawić, m4/3 jest pod tym względem dość drogie, a zaczynanie z lustrem bardziej ją zniechęci do chodzenia z aparatem niż zaciekawi. 

W oko wpadł mi Sony DSC-RX100, ale dowiedziałem się, że zależy jej na odchylanym ekranie... Jak nie będzie wyjścia to spróbuję ją od tego odwieść. 

Będę wdzięczy za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może na początek coś tańszego? Nie ma co wydawać od razu 1500zł. Ogólnie to IMO bardzo fajną opcją na pierwszy aparat są stare Olympusy, lustrzanki jeszcze. Przeważnie maja mały przebieg (to jest ważne przy aparacie używanym ;) ), 99% ludzi kupowała te lustrzanki od razu z zestawem dwóch obiektywów: 14-42mm i 50-200mm (chyba jak dobrze pamiętam ;) ) . Miała by duży zakres ogniskowych na początek bo nie wie raczej co chce i będzie lubiała fotografować :P . Do tego stabilizacja jest w puszcze wiec jak będzie chciała jakiś inny obiektyw zapiąć to jest stabilizacja. Obiektywy kitowe jedne z lepszych jakie były dodawane do lustrzanek (po dziś dzień można naprawdę super zdjęcie zrobić takim kitem olka, tylko kity pentaksa się równają do tych kitów z tych olków).  Albo jakiegoś pentaksa. Obiektywy droższe ale o wiele większy wybór i najlepsza współpraca z obiektywami manualnymi na rynku. Jest to droższa opcja i pentaksy będą miały większy przebieg. W obu przypadkach jest tryb RAW i pełen manual. Można by też jakiegoś bezlusterkowca kupić tylko że tam nie wiem jak z jakością szkieł, a to przecież one dają w dużej mierze efekty ;) . 

 

Zestaw olka (puszka i ******ły + 2 bdb obiektywy kitowe) da się wyrwać za ~500zł. a na pentaxa z jednym kitem trzeba dać ~800zł.

 

Ja mam pentaksa i uważam że do nauki fotografii nadaje się super, ale ja rzadko kiedy fotografuję kitowym obiektywem. Przeważnie stare manualne szkła.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość tanio można dostać Samsungi NX3300 z matrycą APS-C, jakoś fotek bardzo dobra, aczkolwiek system już martwy i nie będzie rozwijany. 

A tak to pozostają "Olki". Ewentualnie Starsze Sony NEX, np 5R, bo w tej cenie może być cieżko  nawet z używanym A5100 lub A6000.  

Tutaj mogłaby być dobra okazja gdyby nikt nie licytował, Panas GM1+ dodatki za 1499 zł http://allegro.pl/panasonic-gm1-12-32-grip-etui-dodatkowy-aku-i6929145946.html

Sam posiadam A5100 i jestem bardzo zadowolony z jakości zdjęć przy tak kompaktowym i relatywnie tanim sprzęcie. 

Edytowane przez Damix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oskar2905 wydajesz się specem od wyntycz sprzętu.

Zbieram się od dawna, żeby zacząć jakąś przygodę z fotografią - od zabrać aparat na wycieczkę rowerową, w góry itd.
Aczkolwiek nie mam pojęcia czy się wkręcę czy nie, wiec w razie czego chcę "utopić" jak najmniej kasy.

Ze starszych, używanych aparatów, nawet ze względnie dużym przebiegiem, które warto brać pod uwagę dla laika? Na co zwracać uwagę poza stanem technicznym?
Im mniej wydam, tym lepiej, to ma robić po prostu lepsze zdjęcia od smartfonów i dać możliwość zabawy w manualną regulację itd.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem...no nie bez przesady ;) . Swoje przeczytałem jak kupowałem pentaxa i mi zostało :) .  Ogólnie fajnymi aparatami były stare konice z serii dimage (tylko tam nie było jeszcze c-mos-ów bo nie istniały w skutek czego przy gorszym świetle jest sporo szumów). Wyższe modele miały jako pierwsze stabilizacje matrycy. Nie mają duzo mpx...no ale nie o to w tym chyba chodzi ;) . Ogólnie to dzisiaj telefony mają też bdb aparaty. Do robienia zdjęć w dzień są niezłe. 

 

Tutaj https://www.dpreview.com/reviews/olympuse520/33 na końcu recenzji masz sample. Wyżej jak pisałem o kitach olkowych to mi się pomyliło. Do olków były standardowo dawane 2 szkła. 14-42mm i 40-150mm. W tych samplach jest też parę fotek wykonanych kitem 14-42mm. 

 

Jak chcesz półkę wyżej i chcesz się naprawdę nauczyć fotografii to najlepsze by były stare obiektywy i do tego pentax jakiś. Tutaj https://www.pentaxforums.com/userreviews/industar-50-50mm-f3-5.html masz przykład kilku zdjęć wykonanych pentaxami i starym ruskim industarem (tak naprawdę to leica skopiowana ale ciiii :) ) . Tutaj https://www.pentaxforums.com/userreviews/kmz-helios-44-2-58mm-f-2.html stary ruski helios i sample na pentaxach. Ogólnie stare szkła zapewniają super jakość zdjęć (i są śmiesznie tanie w porównaniu do ich jakości) jeśli ma się trochę cierpliwości i oleju w głowie a nie chce się na pstrykać miliona zdjęć. One pozwalają pomyśleć i to tak naprawdę się liczy, bo można zrobić setkę zdjęć takich se, a jak pomyślisz to można zrobić jedno ale piękne. 

 

Z olków mozna na początek polecić e-520. Z pentaxów...tak naprawdę wszystko na matrycach c-mos. Z sonych tak samo, jak ma c-mosa to będzie ok. Możesz też kupić jakiegoś bezlusterkowca, ale tam już niestety nie orientuję się jak to wygląda ze szkłami manualnymi i ich współpracą z nimi. Nie polecam nikona, canona bo puszki tych firm same w sobie nie mają stabilizacji. Stabilizacja jest w nich w obiektywie. Jak podepniesz inny obiektyw to zostaniesz bez stabilizacji :P . 

 

Co do kupna. Najważniejszy jest przebieg migawki. Kupuj z jak najmniejszym. Tak naprawdę to nie wiadomo kiedy taka migawka może paść. Wpływa na to wiele czynników np. czy ktoś robił zdjęcia z długimi czasami itd. 

 

Jeszcze co do starych szkieł manualnych. Najbardziej rozwinięta pod tym względem jest społeczność pentaxa chyba. Przez bezproblemową współpracę pentaxów z manualami można podpiąć każde szkło w standardzie p-k lub m42 i oprócz AF będzie działało to jak współczesne szkło. Do tego masz tzw. focus peaking czyli że jak ostrzysz to pokazuje Ci kiedy fotografowana rzecz jest w ostrości/focusie. Masz też pomiar światła i aparat automatycznie dostosowuje do tego migawkę. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początek taką zabawkę Benq G1 za te pieniądze warta swojej ceny. Jak nie spasuje sprzedasz bez straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym jest bardzo przyzwoita, chyba panasonica jeśli dobrze pamiętam. I niezła optyka. Kupowałem go kiedyś na prezent i nikt nie chciał uwierzyć, że taki tani. Full wypas z futerałem. I robi bardzo dobre zdjęcia, szczególnie wieczorem i w nocy bo ma światło f 1,8 co raczej nie spotyka się w takich tanich kompaktach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj testów i zobacz jakie ten maluch robi zdjęcia. Jak twój telefon takie zrobi to moje gratulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie smartfony topowe zrównują sie z niektórymi bezlusterkowcami nawet jak patrzę. Raczej kompaktu nie biorę pod uwagę, chcę się pobawić w "kręcenie obiektywem" że tak to kolokwialnie ujmę - zobaczyć czy manualnie wyciągnę więcej niż smartfon/kompakt z autofocusem. Dlatego też nie chcę przewalić nie wiadomo ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, bachankas napisał:

Obecnie smartfony topowe zrównują sie z niektórymi bezlusterkowcami nawet jak patrzę. Raczej kompaktu nie biorę pod uwagę, chcę się pobawić w "kręcenie obiektywem" że tak to kolokwialnie ujmę - zobaczyć czy manualnie wyciągnę więcej niż smartfon/kompakt z autofocusem. Dlatego też nie chcę przewalić nie wiadomo ile.

Zależy co chcesz  "wyciągać". To dosyć pojemne określenie. Z lustrzankami jest tak, że puszka zapisuje, ale "rysuje" to jednak obiektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, paratykus napisał:

Zależy co chcesz  "wyciągać". To dosyć pojemne określenie. Z lustrzankami jest tak, że puszka zapisuje, ale "rysuje" to jednak obiektyw.

ciężko ując w słowa coś w temacie, na który trochę zielony jestem; na początek zacząć trochę od zabawy - mam w Graz i dookoła ładne krajobrazy, samo miasto śliczne, mam gdzie ćwiczyć :) sprawdzić czy umiem robić fajne zdjęcia i czy mnie to jara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oskar2905 napisał:

Tak naprawdę to nie wiadomo kiedy taka migawka może paść. Wpływa na to wiele czynników np. czy ktoś robił zdjęcia z długimi czasami itd. 

 

Jaki jest związek między fotografowaniem z długimi czasami a żywotnością migawki?

 

14 minut temu, bachankas napisał:

mam w Graz i dookoła ładne krajobrazy, samo miasto śliczne

 

: O przenocuj mnie tam kilka dni, a wezmę cały mój sprzęt foto i będziesz mógł bawić się do woli :P ja mogę robić zdjęcia telefonem.

 

I jeśli ma robić zdjęcia wyraźnie lepsze (i z bardziej rozmytym tłem!) niż telefony to może Mamiya C330 ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze od razu fuji gx-y ;) ? 690-tkę bym przytulił :D .

Gdzieś czytałem coś o długich czasach migawki i sporo osób sie pod tym podpisywało. Nie wiem gdzie ale tak było ;) ...albo to o matrycy było...nie pamiętam już ;) . 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lustrzankami to jest teraz tak, że pogoń "więcej za mniej" spowodowała, że producenci tną koszty gdzie się da i jak się da, a jak się nie da to i tak tną. Efektem tego jest między innymi to, że jak dawniej dało się rozebrać jakieś tam elementy i spokojnie wymienić tę walniętą część to teraz często jest tak, że się jakiś zespół elementów dosłownie rozsypuje serwisantom w rękach. Producenci oszczędzają na wszystkim, nawet luty ( jeśli są ) to są parszywe i oszczędnościowe. Kabelki połączeniowe wewnątrz, praktycznie jednorazówki itp, itd. To są narzekania z zaprzyjaźnionego serwisu gdzie od lat serwisuję puszki i obiektywy. I tak np. mój stary Canon 5D kupiony jakiś miesiąc po premierze ( więc laaata temu ) ma się całkiem dobrze. Ile razy mu się licznik przekręcił tego nawet nie wiem. Jedyne co to na wiosnę w ub.roku w czasie chałtury odkleiło się lustro. Zawinąłem je delikatnie w chusteczkę, a chałę dokończyłem drugim body - 5D MK II ( też kupowany świeżo po premierze, więc już wiekowy ), też ma się znakomicie. Szkła L-ki kupowane lata temu chodzą jak messerschmitty. Nigdy nie było z nimi problemów.

Szkła to mnie z pewnością przeżyją.

Zmierzam do tego, że cięcia kosztów są wszędzie. W każdym segmencie rynku konsumenckiego. Już raczej nie kupię pralki, która mi pociągnie bez remontu prawie 17 lat ;)

 

Teraz żeby było porządnie to albo musi cholernie drogo albo idziemy w vintage, zupełnie jak w audio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaproponowałem vintage ;) . Te ostatnie olki z tego co wiem to mają migawkę zbudowaną jak czołg i nawet ponad 100tysi często wytrzymuje (widziałem już takie egzemplarze). Pentaxy tak samo są dosyć wytrzymałe i nie ma czegoś takiego co często słyszę o nikonach, czy canonach że migawka padła po kilkunastu tysiącach. Prawdą jest natomiast że teraz się oszczędza. Najbardziej to w szkłach widać. Kiedyś były metalowe i zbudowane jak czołgi. Teraz jest plastik i zabawkowa waga.

 

Nie mówię o sytuacjach kiedy ten plastik, jest dobrze wykonany i nic nie skrzypi, jest dobrze spasowane itd np. kity do e-systemu olka czy stare kity pentaxa . Te nowe począwszy od tego z czerwonym paskiem są gorzej wykonane. Nagorsze kitowe obiektywy ma sony, canon i nikon :) . Plastiki na potęgę.  

 

Dodatkowym plusem jeśli chodzi o używane olympusy jest licznik przebiegu. Sprzedawca tutaj Cię nie oszuka raczej ;) . W pentaxach i innych firmach tego niestety nie ma :( . 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.08.2017 o 10:48, Oskar2905 napisał:

Tutaj https://www.dpreview.com/reviews/olympuse520/33 na końcu recenzji masz sample. Wyżej jak pisałem o kitach olkowych to mi się pomyliło. Do olków były standardowo dawane 2 szkła. 14-42mm i 40-150mm. W tych samplach jest też parę fotek wykonanych kitem 14-42mm. 

 

W końcu kupiłem znajomej e-pl5 z tymi dwoma słoikami (czyli to co kupiłem kiedyś ja). Do niezłych zdjęć i nauki wystarczy, wszechstronny zestaw. Kiedyś dokupi sobie 45 f/1.8 i  będzie elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się.

Jako, że mój Panasonic FZ-20 wyzionął ducha potrzebuję kupić nowy aparat.

Po selekcji wstępnej na placu boju pozostały Panasonic FZ1000 i Sony rx10.

 

Są jacyś użytkownicy tych aparatów mogący powiedzieć o ich słabych mocnych stronach po jakimś czasie użytkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę się wypowiedzieć co do ich słabych stron od razu :) . Taka ilość mpx przy tak małej matrcycy równa się nieziemskie szumy. 

490px-Sensor_sizes_overlaid_inside.svg.p

 

Zobacz jak mała jest ta matryca w porównaniu do chociażby m4/3. W dzień to może nie będzie za bardzo przeszkadzać (chociaż pewnie i tak będzie widać lekkie szumy), ale po zmroku albo przy słabszym świetle w dzień to będzie masakra. 

 

Po obejrzeniu sampli panasonica rzucił mi sie też w oczy od razu kompletny brak detali...jakby osoba/obiekt/rzecz fotografowana była zawsze lekko "out of focus". Soniacz sobie pod tym względem lepiej radzi z tego co widzę. Jest więcej detali na zdjęciach. Sony ma też mniej szumów ale nie wiem czy to zasługa odszumiania czy rzeczywiście matryca ma mniej szumów. Tylko że do lustrzanki z matrycą aps-c albo nawet do aparatów z m4/3 to się nie umywa IMO. Zarówno ten panasonic jak i sony kosztują tyle że można sobie spokojnie złożyć lepszy zestaw. 

 

Nowy pentax k-50 z kitem 18-55 kosztuje ~2100zł. Mniej niż panasonic jak i sony. Za różnicę można sobie kupić jakieś lepsze szkło i będzie super. Oprócz braku bardzo dużego zooma to taki zestaw jest lepszy we wszystkim od takiego panasonica jak i soniacza.

 

Można też kupić jakiegoś bezlusterkowca. Nie będzie miał takiego dużego wyboru tanich używanych obiektywów jak lustrzanki ale będzie i tak lepszy od superzoomów (tutaj nie jestem pewien więc jak jest inaczej to niech mnie ktoś poprawi ;) ).

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności