Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

może jakiś Metz?

dawno się nie interesowałem fotografią i wypadłem z obiegu, musiał bym sobie wszystko odświeżyć ale za wielkiego wyboru nie ma do 200zł. tej granicy nie chcę przekraczać

 

Edytowane przez Teti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kilka dni temu dorwałem używkę RX100 IV w dość niskiej cenie i muszę powiedzieć, że do filmowania to maleństwo jest genialne (o ile przymkniemy oko na brak jacka mikrofonowego). Wysoka jakość obrazu, świetna stabilizacja i płynny, niegubiący się, całkiem szybki autofokus. Kolorki też bliskie rzeczywistości. Po prostu wszystko chodzi tak, jak powinno.

 

Przeleciałem całą konkurencję, obejrzałem masę porównań i okazało się, że mój pierwszy kandydat okazał się całościowo najlepszy. Canon g7x mk2 ma nieco szybszy autofokus i wszystko inne gorsze, panas lumix lx10 jest mocno nieprzewidywalny (czasem jest super, czasem tragedia), wiekowy już lx100 niby nadal jest mocny zawodnikiem, ale sony jednak lepszy. Zastanawiał mnie jeszcze panasonic FZ1000, ale jakość obrazu w nim to dość spory kompromis spowodowany zastosowaniem bardzo dużego zooma. Sony RX10 trzyma cenę, a jest już troszkę wiekowy...

 

Jeśli chodzi o zdjęcia RX100 to świetny kompakty, ale gdybym nie brał pod uwagę filmowania, to w tej cenie bez problemu znalazłbym coś z większą matrycą i lepszym obiektywem (Fuji x100T, ricoh gr II i jeszcze pewnie parę innych). Całościowo sony jednak bardzo dobrze się broni. Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie w pełni używalne wysokie czułości. Matryca niewielka, a iso1600 w pełni używalne. Szum jest przyjemny, drobnoziarnisty, detalu sporo (ostry obiektyw + 20 megapikseli w zapasie). Optyka całkiem niezła. Zakres w porządku, jasność jeszcze bardziej na + (f 1.8 ostre i w pełni używalne).

 

Wygoda obsługi do zniesienia. Aparat jest niewielki, w dłoni leży całkiem dobrze, choć pewnie dokupię sobie naklejanego gripa. Klawiszologia sony miejscami jest troszkę niewygodna, miejscami nielogiczna, ale do ogarnięcia. Ekran bardzo dobry, choć przydałby się dotyk do wybierania punktów af... z drugiej strony dotykowe ekrany bywają upierdliwe, więc sam nie wiem... Za to wizjer jest boski. Pogasiłem światła, tak że ledwie co widziałem, na ekranie czarno, a w wizjer jeszcze coś wypatrzył. Może nie tyle co moje oczy, ale i tak jest super. Przede wszystkim nie ma lagów. AF w trudniejszych warunkach też sobie całkiem nieźle radzie.

 

Jedyna istotna wada, jaka przychodzi mi do głowy (oprócz ceny) to bateria. Zdycha błyskawicznie. 2 akumulatorki w zapasie + ładowarka do nich to raczej konieczność.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
On 1/14/2017 at 8:43 PM, Jimmi Dragon said:

Kolorki też bliskie rzeczywistości

oho, takie stwierdzenie to kij w mrowisko.

1 hour ago, xar said:

Używacie LensPena (z jakim skutkiem)?

kolega używa i bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3/23/2017 o 20:58, Jackzor napisał:

oho, takie stwierdzenie to kij w mrowisko.

No może źle się wyraziłem... Na tle konkurencji pod tym względem wypada najlepiej.

Jednak mimo wszystko rx100 IV zwróciłem, po czym za te same pieniądze kupiłem nowego canona g7x II... Ponoć miał sobie lepiej radzić w trudnych warunkach oświetleniowych i ogólnie miał być całościowo lepszy od sony. Niby prawda, ale nie do końca. Kolory gorsze, af choć szybszy to mniej płynny, stabilizacja niby lepsza, ale... obraz niesamowicie mydlany. Papka niemal jak ze smartphona. I chyba bardziej w tym wina kiepskiej optyki niż wcale nie takiej małej matrycy... Z zalet można jeszcze wymienić jakość wykonania... Korpus sprawia wrażenie pancernego. Ale to troszkę za mało, żeby usprawiedliwić taką cenę, więc także i  w tym przypadku podziękowałem i odesłałem aparat sprzedawcy.

Koniec końców po tych rozczarowaniach temat kompaktów olałem i kupiłem za grosze panasonica g6 z dwoma kitami (14-42, 45-150, czyli na pełną klatkę zakres 28-300) w zestawie. I muszę powiedzieć, że jestem mega zadowolony. Aparat jest dość spory, ale baaardzo lekki. Niby plastik, ale świetnej jakości. Do tego dochodzi rewelacyjna obsługa (tak klawiszologia jak i menu), uniwersalność, odchylany na wszystkie strony dotykowy wyświetlacz, wejście mikrofonowe, niezły af (niby kontrast, więc przy gorszym oświetleniu tak dobrze sobie nie radzi, ale jak jest jasno to jest super szybki, płynny i celny) i nie najgorsza matryca. Kity też są super. Troszkę ciemne (3.5/4-5.6), troszkę winietują, ale ostre są jak brzytwa ;) I w dodatku mają stabilizację. No i są wręcz kieszonkowych rozmiarów. Bardzo przyjemnie korzysta mi się z tego zestawu. A jak dodam, że wszystko kupiłem w stanie idealnym (jak nowe) za 1400zł...  masakra.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3/23/2017 o 20:58, Jackzor napisał:

oho, takie stwierdzenie to kij w mrowisko.

No może źle się wyraziłem... Na tle konkurencji pod tym względem wypada najlepiej.

Jednak mimo wszystko rx100 IV zwróciłem, po czym za te same pieniądze kupiłem nowego canona g7x II... Ponoć miał sobie lepiej radzić w trudnych warunkach oświetleniowych i ogólnie miał być całościowo lepszy od sony. Niby prawda, ale nie do końca. Kolory gorsze, af choć szybszy to mniej płynny, stabilizacja niby lepsza, ale... obraz niesamowicie mydlany. Papka niemal jak ze smartphona. I chyba bardziej w tym wina kiepskiej optyki niż wcale nie takiej małej matrycy... Z zalet można jeszcze wymienić jakość wykonania... Korpus sprawia wrażenie pancernego. Ale to troszkę za mało, żeby usprawiedliwić taką cenę, więc także i  w tym przypadku podziękowałem i odesłałem aparat sprzedawcy.

Koniec końców po tych rozczarowaniach temat kompaktów olałem i kupiłem za grosze panasonica g6 z dwoma kitami (14-42, 45-150, czyli na pełną klatkę zakres 28-300) w zestawie. I muszę powiedzieć, że jestem mega zadowolony. Aparat jest dość spory, ale baaardzo lekki. Niby plastik, ale świetnej jakości. Do tego dochodzi rewelacyjna obsługa (tak klawiszologia jak i menu), uniwersalność, odchylany na wszystkie strony dotykowy wyświetlacz, wejście mikrofonowe, niezły af (niby kontrast, więc przy gorszym oświetleniu tak dobrze sobie nie radzi, ale jak jest jasno to jest super szybki, płynny i celny) i nie najgorsza matryca. Kity też są super. Troszkę ciemne (3.5/4-5.6), troszkę winietują, ale ostre są jak brzytwa ;) I w dodatku mają stabilizację. No i są wręcz kieszonkowych rozmiarów. Bardzo przyjemnie korzysta mi się z tego zestawu. A jak dodam, że wszystko kupiłem w stanie idealnym (jak nowe) za 1400zł...  masakra.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez chwale sobie panasoniki. GX7 jest juz ze mnaja jakies 2.5 roku, zjechal sporo swiata w przeroznych warunkach i ciagle daje rade. Wczesniej uzywalem cannoc, sony, fuji i panas to jednak najlepszy kompromis miedzy jakoscia zdjec, gabarytami, ergonomia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szukam czegoś nowego do 3k. Ma to być następca nikona P7700, który ma świetny obiektyw ale dość małą matrycę... Aparat ma służyć zarówno do focenia jak i filmów... Znajdę coś lepszego od Panasa G7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ichris napisał:

Ja szukam czegoś nowego do 3k. Ma to być następca nikona P7700, który ma świetny obiektyw ale dość małą matrycę... Aparat ma służyć zarówno do focenia jak i filmów... Znajdę coś lepszego od Panasa G7?

Szukaj w starszych sprzętach z drugiej ręki. Cięcie kosztów spowodowało tak drastyczny spadek jakości, że marka i cena nie ma dziś kompletnie żadnego znaczenia.

Części w nowych body i obiekktywach są teraz tak "badziewne", że często po demontażu serwisowym sprzętu nie ma już możliwości złożenia tego z powrotem, bo rozlatuje się w rękach - dosłownie.

Info od serwisanta u którego od lat konserwuję swoje Canony.

Edytowane przez paratykus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ichris napisał:

Ja szukam czegoś nowego do 3k. Ma to być następca nikona P7700, który ma świetny obiektyw ale dość małą matrycę... Aparat ma służyć zarówno do focenia jak i filmów... Znajdę coś lepszego od Panasa G7?

Wygodniejszego w użytkowaniu raczej nic lepszego nie znajdziesz. Ale patrząc tylko na osiągi, jakość obrazka, to sony oferuje lepsze bezlusterkowce. W twoim budżecie łapiesz się na a6000 z kitem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie tak wielkie, jak lustrzankowe. No i zawsze można ograniczyć się do naleśnika. A korpus a6000 jest zdecydowania mniejszy od g7.

A i jeśli chodzi o następstwo dla P7700, to warto jeszcze rozważyć panasonica lx100 (ewentualnie nowego lx15, lub starszego fz1000). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem niezbyt się Sonym interesowałem i nawet nie wiedziałem, że coś takiego (16mm f2.8) wypuścili. Większa matryca oznacza większy obiektyw, co nie znaczy, że nie można zrobić małego. Ale zazwyczaj ma on sporo ograniczeń, albo potężną cenę. Albo i jedno i drugie. W systemie 4/3 jest to mniejszym problemem, więc mają tam małe obiektywy dobre optycznie. Nie wiem jak ten "naleśnik", ale kitowy i mały Sony 16-50mm, jest kiepski optycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy mały obiektyw będzie kiepski. Nie ma bata. 

Jak na kit ten obiektyw jest spoko, tylko straszna beczka na szerokim końcu. Osobiście raczej nie pchałbym się w m4/3 - chyba, że ktoś robi tylko portrety w studio. Proporcje kadru są imo lepsze, ale jakość obrazka słabsza. W studio może być ok, bo tam się raczej nie używa wyższych wartości iso (choć też nie do końca jest to prawdą).

Jest jeszcze opcja, że nazywacie się Marcin Dobas...

 

To zdjęcie zrobiłem a6000 i kitem:

https://500px.com/photo/150995159/spring-in-mountains-by-przemysław-walasik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności