Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

No to chyba wiem na co odkładać :P Do tego kitowego obiektwu dokupię sobie 50mm f1.8 (lubię portrety). A jak ma się sprawa nagrywania filmów lustrzanką? Słyszałem (być może głupoty), że podczas nagrywania bardzo nagrzewa się matryca i ogólnie nie służy to lustrzankom?

Matryca sie nagrzewa, dlatego tez dużo lustrzanek ma czas nagrywania ograniczony np. do 12 minut. Niemniej jednak, jak mówią na canoniarzach - skutki nie są gorsze, niż te po robieniu fotek z długim czasem naświetlania.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dawid06 - muszę sie trochę poprawić. Nie do końca jest tak, ze lustrzanki maja ograniczony czas nagrywania ze względu na nagrzewanie sie matrycy, bo ludzie czasami lecą na bulbie po parę godzin i matryca jakoś nie pada. Ograniczane są z kwestii formalnych, żeby aparaty nie były zaliczane jako kamery etc. (Tak przynajmniej ja wyniosłem, choć mogę sie mylić). Niemniej jednak, podczas nagrywania trzeba uważać na lasery i mocne światła, szczególnie na koncertach, bo w takiej sytuacji nietrudno przypalić matryce (choć w większości przypadkach montowane są juz słabsze lasery).

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ograniczane są z kwestii formalnych, żeby aparaty nie były zaliczane jako kamery etc.

To teraz nasuwa mi się pytanie czy modyfikacje oprogramowania są w stanie znieść te ograniczenia.

 

 

Niemniej jednak, podczas nagrywania trzeba uważać na lasery i mocne światła, szczególnie na koncertach, bo w takiej sytuacji nietrudno przypalić matryce (choć w większości przypadkach montowane są juz słabsze lasery).

Fakt czytałem o tym jakiś artykuł, że po narażeniu matrycy na światło lasera później występowały jakieś artefakty (najczęściej pozioma lub pionowa czerwono/szara linia wzdłuż całej matrycy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To teraz nasuwa mi się pytanie czy modyfikacje oprogramowania są w stanie znieść te ograniczenia.

Tzn. w oryginalnym sofcie jest tak, że długość video obarczona jest limitem 12 minut (przy 1080p i 720p) lub 4GB danych (480p) ze względu na kompresję plików (FAT32). Wgrywając Magic Lantern możesz przedłużyć ten czas do 30 minut zmniejszając bitrate albo całkowicie pozbyć się ograniczeń używając nagrywarki HDMI (dodatkowe koszta).

 

 

 

Fakt czytałem o tym jakiś artykuł, że po narażeniu matrycy na światło lasera później występowały jakieś artefakty (najczęściej pozioma lub pionowa czerwono/szara linia wzdłuż całej matrycy)

Artefakty, czyli najczęściej pasek wypalonych pikseli. Na tym filmiku widać wszystko idealnie (chociaż nie zawsze tak to wygląda):

 

Pojedyncze hot pixele da się naprawić, ale takie coś to podejrzewam, że ciężko ogarnąć.

Edytowane przez iDaft
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z kalibratorem to nie jest tak, że zrobisz raz i już. To czynność, którą jest dobrze powtarzać.

Pożytek dyskusyjny, bo netowi ogladacze "paczą" i tak na sprzęcie jaki im fabryka dała. Drukarnia jak nie dopilnujesz zje... bie cos zawsze, przydatne mogą być profile ICC z labu gdzie wołasz zdjęcia.

 

A gammę i inne ******ły to ustawisz w miarę dobrze sam na podstawie ekranów kontrolnych dostępnych w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożytek dyskusyjny, bo netowi ogladacze "paczą" i tak na sprzęcie jaki im fabryka dała. Drukarnia jak nie dopilnujesz zje... bie cos zawsze, przydatne mogą być profile ICC z labu gdzie wołasz zdjęcia.

 

żadna prawda, każdy ma odchył w inną stronę i produkcja obrazka jak najbardziej neutralnego zdecydowanie ma sens. a drukarnie to swoją drogą ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"żadna prawda, każdy ma odchył w inną stronę i produkcja obrazka jak najbardziej neutralnego zdecydowanie ma sens" - tak, to jest w zasadzie oczywiste. Nie chce mi się pisać oczywistych rzeczy.I jadę skrótowcami. Siedzę w tym młynie od 20 lat i mam już tego dosyć, może dlatego piszę o tym jak piszę.

 

"Wszystko zależy jak bardzo musisz pilnować poprawności reprodukowanych barw.

To tak jak każdy inne narzędzie pomiarowe trzeba kalibrować." - tak, czyli czy skórka warta wyprawki. Kupować kalibrator dla samego "mienia kalibratora" to lepiej iść kilka razy na wystawną kolację z dobrym winem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc to nie kupuje się kalibratora albo spektrofotometru do IPSa HP :D

Jak masz eizo neca lacie i kilka innych mniej znanych firm to tak i jeśli NIE jest co ekran tych firm za min 3k to sensu to zbytnio nie ma.

 

No ale każdy ma inne potrzeby. Ale kupa ludzi jedzie na hp dellach i o takich zabawkach nie myśli a sprzęt kupują, ale to i tak pikuś najlepszy jest człowiek z amatorskim sprzętem i w pracy i na zapleczu :D cud że coś wychodzi a najlepsze jest że się podoba :ph34r: prostaczkowate kolory :ph34r::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W kwestii monitorów działa magia marki, a wiele osób zapomina, że np. Forisy od Eizo to taka sama bieda do postprodukcji video (wypowiadam się o zagadnieniu, w którym siedzę) jak droższe Delle i HP. Mowa oczywiście o IPSach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o aparatach Sony? Który będzie tam odpowiednikiem D7100 pod względem obrazka? Słyszałem, że Sony daje fajne narzędzia do manualnego ostrzenia. Są tam też całkiem fajne obiektywy (Mitakon 50mm f/0.95).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam portretówki dla starej sonki alfa :)

 

Cos jak ten którego sprzedawałem pod nikona: http://allegro.pl/nikon-af-50mm-f-1-8-d-nikkor-i5141524161.html

 

Ktoś coś poleci lub ma na sprzedaż prosze priv.

Edytowane przez WojtekC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii monitorów działa magia marki, a wiele osób zapomina, że np. Forisy od Eizo to taka sama bieda do postprodukcji video (wypowiadam się o zagadnieniu, w którym siedzę) jak droższe Delle i HP. Mowa oczywiście o IPSach.

Magia marki ? jak mi monitor napierd... po oczach że dostaje oczopląsu, gałki oczne wysychają a eizo (nie wiem czy wszystkie modele) daje taką regulacje że da się bardziej komfortowo pracować niż na oczoj*ebnych ekranach iyamy asusów i wielu innych tak że czuje się jak na przesłuchaniu z lampą 100W świecąca prosto w oczy ...

 

To tak można nazwać magia marki jak ktoś nie wie za co płaci, ja wiem. Na moje pytania czy są monitory które nie nazywają się eizo i dają regulacje wystarczająco na domowe warunki i świeca w miarę normalnie bez niebieskiego zafarbu w temperaturze 8000K tylko 5000-6500 K to jakoś nie słyszałem odpowiedzi po za NEC i EIZO :/

 

Moja irytacja nie jest personalnie do Ciebie tylko na to że jest tak słaby wybór. Czy ja mam jakieś nadzwyczajne wymagania ? NIE to są właśnie normalne wymagania do domowego użytku.

Zdaje sobie sprawę ze seria EV to biurowce, FS monitory do grania.

 

PS odpowiadasz na PMki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W kwestii monitorów działa magia marki, a wiele osób zapomina, że np. Forisy od Eizo to taka sama bieda do postprodukcji video (wypowiadam się o zagadnieniu, w którym siedzę) jak droższe Delle i HP. Mowa oczywiście o IPSach.

Magia marki ? jak mi monitor napierd... po oczach że dostaje oczopląsu, gałki oczne wysychają a eizo (nie wiem czy wszystkie modele) daje taką regulacje że da się bardziej komfortowo pracować niż na oczoj*ebnych ekranach iyamy asusów i wielu innych tak że czuje się jak na przesłuchaniu z lampą 100W świecąca prosto w oczy ...

 

To tak można nazwać magia marki jak ktoś nie wie za co płaci, ja wiem. Na moje pytania czy są monitory które nie nazywają się eizo i dają regulacje wystarczająco na domowe warunki i świeca w miarę normalnie bez niebieskiego zafarbu w temperaturze 8000K tylko 5000-6500 K to jakoś nie słyszałem odpowiedzi po za NEC i EIZO :/

 

Moja irytacja nie jest personalnie do Ciebie tylko na to że jest tak słaby wybór. Czy ja mam jakieś nadzwyczajne wymagania ? NIE to są właśnie normalne wymagania do domowego użytku.

Zdaje sobie sprawę ze seria EV to biurowce, FS monitory do grania.

 

PS odpowiadasz na PMki ?

 

Zgadzam się, że rynek dobrych monitorów jest słaby, ale też zapewne nie jest specjalnie intratny z punktu widzenia wielkich korporacji.

Co do Twoich zarzutów wobec monitorów innych niż NEC i Eizo, nie podałeś żadnych konkretów, poza tym nie mam żadnej potrzeby wchodzić w polemikę :) Być może nie trafiłeś w odpowiedni model z segmentu konsumenckiego i tyle. Jest sporo niezłych i pozwalających na długa pracę monitorów typowo biurowych, inna sprawa jeśli kupujesz poleasingowy szrot z Niemiec.

 

Co do odpowiedzi na PM, nie czuje się odpowiednią osoba do doradzania, który model wybrać. Od pewnego czasu pracuję wyłącznie na skalibrowanych CG247 w domu i 302 Ref w pracy i nie mam żadnego konkretnego odniesienia do "reszty świata", poza okazjonalnym użytkiem niemającym nic wspólnego z grafiką.

Gdybyś napisał w sprawie którychś z monitorów studyjnych, które sprzedaję, to już inna sprawa ;)

Edytowane przez daroq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności