Skocz do zawartości

Standard mini jack 4-pin


mxw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

szukam i szukam, ale czegoś w rodzaju "kompendium" na forum nie znalazłem - czy mamy tu gdzieś spisaną wiedzę o kompatybilności lub nie różnych słuchawek do telefonów?

 

Chodzi mi o standardowe wtyczki mini jack 4-pin. B)

 

Jak do iPhone.

Jak do Nokii, Sony, Samsunga, itp. itd.

I jeszcze do laptopa.

Oczywiście chodzi o kwestię mikrofonu i przycisku lub przycisków.

 

Po prostu chciałbym sobie zrobić własny zestaw przyzwoitych słuchawek mobilnych i nie musieć nosić ze sobą słuchawek stacjonarnych ani trzech kompletów jakichś innych. To tak w skrócie.

 

Jeżeli wątek już był, to poproszę o linki, nie chciałbym dublować tematu.

A jeżeli jeszcze nie było, to tutaj podrążę.

Chyba, że nie wypada... -_-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,

choć to nie do końca jest wtyk audio.

 

 

chodziło mi bardziej o rozpiskę dla zestawów słuchawkowych przewodowych, czyli mini jacków w telefonach i smartfonach.

 

generalnie chodzi o to:

minijack4pin.gif

 

 

i standardy podłączania pinów.

 

większość firm jako tako prawidłowo stosuje piny 1 i 2:

1 - kanał lewy

2 - kanał prawy

czyli tak samo, jak przy zwykłym mini jacku stereo.

 

schody zaczynają się dla pinów 3 i 4:

 

iPhone ma tzw. standard A:

3 - wspólna masa

4 - mikrofon i przycisk (lub przyciski)

 

możliwy jest też standard B:

3 - mikrofon i przycisk (lub przyciski)

4 - wspólna masa

 

i teraz zaczyna się zabawa, bo firmy stosują różnie ww. standardy, np.:

Sony Ericsson - zasadniczo standard B,

Sony - zasadniczo standard B, ale czasami A,

Nokia - zasadniczo standard B, ale ostatnio A (np. Nokia Lumia 800),

Samsung - różnie, ostatnio Standard A (np. w Galaxy SII),

HTC - zasadniczo standard A.

 

ale tak naprawdę, dopóki się nie sprawdzi konkretnego modelu telefonu, to się nie wie.

 

więcej info tutaj: pinoutsguide

 

a chodzi o proste pytanie: mam telefon XY - od jakiego innego telefonu będą pasowały słuchawki?

 

na szczęście, jak napisałem, problemem może być głównie tylko zamiana standardów A lub B.

impedancja słuchawek raczej jest podobna (ok. 30 om), większe różnice są w mikrofonach (od 1 do 20 kom) i w pilotach, które raczej działać nie będą, a jedynie działać będzie "jedno-przyciskowy przycisk" odbierania i kończenia rozmów.

 

co do zamiany standardów A i B - na szczęście ktoś wymyślił przejściówki:

LU-1 - prosta

LU-2 - kątowa (zamieniają one ze sobą styki 3 i 4)

 

ADPTR-TRRS-35-1.jpg

 

do tego przejściówka do komputera i nasze słuchawki z mikrofonem już zaczynają być naprawdę uniwersalne:

http://www.meelec.co...ype-22in-35.htm

Adptr-Skype-22in-35-1.jpg?1315835902

jest jeszcze taka sama przejściówka robiona przez Nokię o nazwie AD-77, ale co ciekawe jest to standard B, czyli obecnie nie pasuje do większości Nokii:

nokia-nokia-audio-adapter-for-voip-ad-77-default-1336037987874.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to w takim razie złożę zamówienie u tego chińczyka. ktoś jeszcze zainteresowany? B)

 

"Shop Tips: We will have around 15 days holidays during 20th Sep.2012-5th Oct.2012 (China National Day),If you place an order during this time your order will not be shipped out until 6th. Oct.2012."

​+ czas oczekiwania 3-4 tygodnie na przesylke ;p

Edytowane przez Mayster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miej na względzie, że przy tej przejściówce będzie o wiele łatwiej wyłamać gniazdo w odtwarzaczu

racja.

bezpośrednio do odtwarzacza przydałoby się coś kątowego (czyli LU-2).

 

ta przejściówka bardziej pasowałaby mi do adaptera do peceta/laptopa - wtedy będzie "dyndać" na kablu.

 

 

"Shop Tips: We will have around 15 days holidays during 20th Sep.2012-5th Oct.2012 (China National Day),If you place an order during this time your order will not be shipped out until 6th. Oct.2012."

​+ czas oczekiwania 3-4 tygodnie na przesylke ;p

o, dzięki za zwrócenie uwagi. B)

czyli ze spokojem, żadnych gwałtownych ruchów - na razie mam i używam LU-1 - z zamówieniem ciekawych wtyczek u chińczyka mogę zaczekać do 6th Oct (sobota?), czyli do 8 października. jak dobrze pójdzie, to towar będzie na święta. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam,

 

zabieram się za zamówienie od chińczyka (szczerze mówiąc bardziej z ciekawości, niż z potrzeby), więc jak ktoś jest jeszcze zainteresowany, to proszę o szybkie PW.

 

przypominam, chodzi o taką przejściówkę mini jack - standard A/B i B/A do słuchawek z mikrofonem:

 

dzięki niej można podłączyć praktycznie dowolne słuchawki od dowolnej komórki do dowolnej innej komórki,

np. od iPhone do Nokii, albo odwrotnie.

sam obecnie używam słuchawek od Samsunga Galaxy S2 do Sony Ericssona (normalnie, bez przejściówki, pojawia się komunikat 'akcesorium nie jest obsługiwane') oraz słuchawek Nokii do Sony. Przejściówka może też się przydać, gdy chcemy słuchawki od komórki podpiąć do laptopa lub PC.

 

koszt przejściówki u Chińczyka to 3 US$, czyli jakieś 10 PLN (plus ewentualnie kw potem w kraju).

 

3_5mm-converter-for-iphone2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Witam jestem zielony mam słuchawki monsterbeats i chcialbym je podlaczyc do kompa tak rzeby dzialal mikrofon jest to mozliwe dzieki temu adapterowi?

 

teoretycznie NIE powinno to zadziałać, bo ta przejściówka Nokii ma zamienione piny 3 z 4 (jest to standard B, a Monsterbeats - z mikrofonem? - to raczej standard A - czytaj posty wyżej), i do prawidłowego działania powinna być wymagana dodatkowo przejściówka typu LU-1 lub LU-2.

 

ale tak naprawdę, dopóki nie sprawdzisz, to sie nie dowiesz. :P

są minimalne różnice w konstrukcji gniazdek mini-jack i czasami zadziała coś, co nie ma prawa zadziałać. ;)

 

pytanie też, do jakiego kompa chcesz to podłączać?

niektóre nowe laptopy mają już wbudowane gniazda mini jack 4-pin i wtedy do podłączenia standardowych słuchawek z mikrofonem (standard A) nie będzie potrzebna żadna przejściówka. -_-

 

dodatkowo przejściówka Nokia AD-77 do "pomarańczowej" wtyczki przenosi tylko jeden kanał (chyba lewy, drugi styk jest niepodłączony) i to przez rezystor, co dla niektórych komputerów może być problemem. niemniej jednak ja stosuję tę przejściówkę z laptopami HP Pavilion (te z 3 gniazdami mini-jack, z Beats Audio) i nie ma żadnych problemów - słuchawki działają, mikrofon działa (oczywiście mono, ale na obu kanałach). :)

(standard B słuchawek działa od razu, a A z przejściówką LU-1).

Edytowane przez mxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie standardów połączeń podrzucę link: http://thatsme-kris.blogspot.com/2012/12/connecting-pc-headset-to.html . Z moich eksperymentów wynika że ten standard jest stosowany:

 

- we wszystkich smartfonach apple.

- w znakomitej większości smartfonów Samsunaga.

- w większości smartfonów HTC.

 

Lista smartfonów które mają standard odwrócony (Nokii): http://www.meelec.com/MEElectronic_TRRS_Adapter_for_P_Version_Headphones_p/adptr-trrs-35.htm

Edytowane przez soulreaver
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności