Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Superlux HD-330 - Garść spostrzeżeń


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem czegoś, co zastąpi AKG K540. Wybór padł na Superluxy HD-330. Nie spodziewałem się cudów za tę cenę, ale muszę przyznać, że słuchawki bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły.

 

dsc_2257_377_432.jpg

 

Budowa

Słuchawki otrzymujemy w dosyć solidnym kartonowym pudełku. Wewnątrz jest jeszcze jedno - plastikowe. Same słuchawki sprawiają dobre wrażenie. Pałąk jest metalowy (nie to, co ten szajs z K540), muszle z solidnego plastiku. Nie byłoby na co narzekać, gdyby nie irytujący kabel. Niby jest skręcany, ale na tyle sztywny, że nie chce się rozwinąć jak należy. Myślę, że Superlux powinien tutaj wziąć przykład z Sennheisera i po prostu przy muszli dać nieco prostego kabla.

 

dsc_2239_401_419.jpg

 

dsc_2240_402_420.jpg

 

dsc_2267_381_436.jpg

 

dsc_2283_447.jpg

 

 

Wygoda

Dla mnie słuchawki są wygodne za wyjątkiem tego nieszczęsnego kabla. Pady pokrywa gąbeczka rodem z HD 380 pro. Jest bardzo przyjemna i nie ma się do czego przyczepić.

 

Brzmienie

Na początku wydawało mi się, że słuchawki są nieco zamulone, ale myślę, że to wrażenie pochodzi z dużej ilości wysokich tonów w K540. W porównaniu z nimi rzeczywiście można odnieść wrażenie lekkiego zamulenia HD-330. Po przyzwyczajeniu się do Superluxów, wrażenie znika. Powiedziałbym nawet, że są to najbardziej szczegółowe słuchawki z tych, które miałem (PX 100, SR60i, HD 380 pro, K540). Góra, jak łatwo się domyślić, nie kłuje. Jest jej więcej niż w HD 380, ale mniej niż w K540.

Średnica - myślę, że jest to najbardziej kontrowersyjne pasmo w tych słuchawkach. Wokale są chyba najbardziej wysunięte spośród wszystkich słuchawek, jakich używałem. Średnica czasami potrafi zdominować całe nagranie i przyćmić bas oraz górę, ale dużo zależy tu od konkretnego utworu.

Bas - jest go całkiem sporo i jest dosyć zróżnicowany. Słuchawki potrafią całkiem nisko zejść, chociaż nie mogę tego w pełni ocenić, gdyż moje źródło nie schodzi bardzo nisko nawet z HD 380 pro. Natomiast na tym samym źródle nie ma wielkiej różnicy wobec HD 380. Basik daje radę oddać bębny w kawałkach Chimeiry. Jest dosyć szybki.

 

Przestrzeń stoi na wysokim poziomie. Jest chyba najlepsza spośród słuchawek, z którymi się zetknąłem. Słychać piękne rozchodzenie się dźwięków w przestrzeni, wybrzmiewanie, wszelkie echa.

Scena - z oceną tego elementu mam zawsze największy problem. Virtual barbershop wypadł na tych słuchawkach najbardziej przekonująco. Słychać czy perkusja jest z lewej, prawej etc.

 

Cena: REWELACJA. Słuchawki nabyłem w akcji zbiorowego zakupu, więc z przesyłką kosztowały mnie jakieś 141 zł. Myślę, że spokojnie mogą konkurować ze słuchawkami z przedziału 500 zł. W porównaniu z HD 380, czy K540, absolutnie nie ma wstydu, a nawet bardziej podobają mi się Superluxy.

 

Jeśli komuś zależy na izolacji - te słuchawki nie izolują. Jest to pierwszy powód, dla którego słuchawki nie nadają się jako przenośne. Drugim powodem jest ich spory opór - 150 Ohmów (chociaż z V39 grają i to nawet nie na połowie skali).

 

dsc_2256_376_431.jpg

 

Jeszcze z wad - coś mi brzęczy, wibruje w lewym przetworniku. :(

 

EDIT: Video recenzja z postu #11: >>KLIK<< //Siekiera

Edytowane przez Siekiera
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam HD660, czyli "zamkniętą wersję", i kabel jest ten sam. Tragedia. Trochę go rozciągałem, ale nie stał się bardziej rozciągliwy, tylko dłuższy :lol: ! Dźwiękowo również polecam. Fajnie byłoby je kiedyś porównać (razem z półotwartą wersją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też dotarły te słuchawki, jednak "awaria" ucha nie pozwala mi w pełni je ocenić. Mogę napisać, że jak dla mnie to ściskają strasznie mocno a pałąk nie jest przewidziany dla osób o dużych głowach - mam wyciągnięty na maxa i jest na styk - przydałoby się więcej. Co do kabla to mi się podoba ta sprężynka - u mnie i tak jest nierozciągnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też dotarły te słuchawki, jednak "awaria" ucha nie pozwala mi w pełni je ocenić. Mogę napisać, że jak dla mnie to ściskają strasznie mocno a pałąk nie jest przewidziany dla osób o dużych głowach - mam wyciągnięty na maxa i jest na styk - przydałoby się więcej. Co do kabla to mi się podoba ta sprężynka - u mnie i tak jest nierozciągnięta.

Też mam na maksa(lub minimalnie mniej, może 0,5cm) rozsunięte :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No, po tym co wkleił Mayster to już warto do recenzji przenieść. Z ta videorecenzją to nie do końca się zgodzę odnośnie wygody i porównania z CAL - dla mnie CAL są wygodniejsze, mimo, że opierają się na uszach, z reszta HD330 też się trochę opierają - dociskają dół ucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu jak jest z tymi HD-330. Są zamknięte czy półotwarte? Napisałem temat m.in. o hd-330, ale jeszcze nie został zaakceptowany.

 

Czemu te słuchawki nie są jeszcze dostępne w Polsce? Z tego co czytam na forum to są bardzo zachwalane, a jak wszedłem na niemiecki sklep i wybrałem kolejnośc według "popularności", to były one w środku/pod koniec całej stawki SL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie są zamknięte, widzisz przeciez otwory wentylacyjne... Zamknięte są HD660. Mnie się wydawało zawsze, że ona są otwarte, ale thomann podaje, że są "semi-open"...

 

Nawiązując do tego obrazka, prezentującego 3 modele z serii:

superlux_hd330_440_660_05.jpg

od lewej pół-otwarte HD440, otwarte HD330, zamknięte HD660.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie są w czołówce superlux'a ponieważ wcześniej bardzo rozpowszechniły się hd-681, hd-668 itp. Potem pojawiły się wzmianki o hd-660, które też wywarły niezłe wrażenie i ludzie kierowali się numerkiem (hd-660 coś lepszego od hd-330). Moim zdaniem tak nie jest. Miałem dwie pary superlux'ów hd-660 i hd-330. Dużo lepsze wrażenie na mnie wywarły te drugie. 660 miały nieco męczący bas, a 330 były dość zwiewne i bardziej uniwersalne, choć na moim źródle i z welurowymi padami potrafiły lekko zakłóć.

 

A co do tego czy są otwarte czy półotwarte(otwarte). Na pewno nie są zamknięte. Moim zdaniem tak jak napisali są to słuchawki półotwarte, pomiędzy przetwornikiem a siateczką muszli jest gąbka więc nie ma tak bezpośredniej wymiany powietrza, a i pady dobrze izolują, więc stwierdzenie że są to słuchawki półotwarte jest jak najbardziej na miejscu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że grają lepiej od HD-660, ale pewnie masz do nich dobre źródło. Ja np. szukam słuchawek z odpowiednim basem do rapu (potrzebny dobry bas i wokal). Tyle, że obawiam się troche konstrukcji zamkniętej ze względu na to grzanie i brak wentylacji ucha. W związku z czym szukam półotwartych i jak na razie poza 681 - podobno może brakować basu i troche za wysoka góra nic konkretnego nie znalazłem.

Szkoda, że 330 nie są dostępne w Polsce, bo problem pewnie byłby rozwiązany.

BTW, Twoim zdaniem HD-330 (bas, wokal itd.) dadzą radę w hip-hopie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej podszedł mi sposób grania HD330, choć nie dla każdego może tak być. Niestety nie powiem Ci jak się spiszą w hip-hopie ponieważ nie słucham takiej muzyki, ale wydaje mi się że faktycznie może brakować Ci basu. Chyba że dobierzesz sobie jakieś ocieplone źródło.

Widziałem, że jest już trochę chętnych na zamówienie z thomann.de więc jak się coś ruszy to możesz tam kupić HD330 za nieco ponad 120zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej podszedł mi sposób grania HD330, choć nie dla każdego może tak być. Niestety nie powiem Ci jak się spiszą w hip-hopie ponieważ nie słucham takiej muzyki, ale wydaje mi się że faktycznie może brakować Ci basu. Chyba że dobierzesz sobie jakieś ocieplone źródło.

Widziałem, że jest już trochę chętnych na zamówienie z thomann.de więc jak się coś ruszy to możesz tam kupić HD330 za nieco ponad 120zł.

Właśnie mam HD330 na uszach. Moim zdaniem bas w nich jest świetny, mocny i dobrze kontrolowany. Podłączone pod niezłą integrę (na poziomie Audigy) spokojnie daje radę je wysterować.

W hip-hopie bas powinien być wystarczający, chyba, że masz wyjątkowe wymagania co do jego ilości. Na pewno jest tu lepiej niż w HD681.

Co do zamówienia z thomann.de to z przesyłkami od organizatora wyszło 141zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu z Panasonic HTF600 średnica jest trochę bardziej cofnięta, z kolei porównując HTF600 z HD600 to w HTF600 jest tez trochę cofnięta,

Przyjmując więc HD600 jako neutralnie brzmiące wychodzi, że HD330 mają zauważalnie cofnięty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności