Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Film DVD 5.1 na słuchawkach stereo


ubidragon

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda odtwarzanie filmu z oryginalnej płyty DVD a więc w jakości audio dolby digital 5.1

Niedawno dźwięku temu forum zakupiłem słuchawki dokanałowe i dzięki nim poznałem co to znaczy dobra jakość dźwięku.

Więc jak to wygląda odtwarzane na komputerze? Czy wszystkie kanały są konwertowane do stereo czy obcinane są i tylko dwa główne lecą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od konkretnego przypadku... a konkretnie od odtwarzacza, który może tak albo inaczej "potraktować" dźwięk sam (jeśli jest monolitycznym programem) bądź przez używany przezeń plugin do obsługi dźwięku (jeśli zrzuca część zadań na istniejące komponenty).

 

Niezależnie od powyższego, istnieje kilka uniwersalnych podejść do downmiksu 5.1 do 2.0:

- po prostu połączenie kanałów (lewy kanał odtwarza sumę lewego + lewego otaczającego + centralnego, prawy analogicznie dla prawych i centralnego)

- sprytne połączenie kanałów dające wrażenie przestrzenności

 

To ostatnie ponownie można podzielić na kilka specyficznych implementacji:

- DPL/DPLII/DPLIIx - opracowana przez Dolby metoda łączenia wielu kanałów do stereo, która z jednej strony daje pewne wrażenie przestrzenności, a z drugiej pozwala na odtworzenie oryginalnych kanałów przy użyciu odpowiedniego "dekodera"

- SRS TruSurround - analogiczna do powyższej metody, tylko opracowana przez inne laboratorium dźwięku (tu: SRS), jako nieco nowsza może dawać lepsze efekty w przypadku odsłuchu na słuchawkach, a przy tym pozwala na kontrolę parametrów takich jak: podbicie basu, poprawa "czytelności" dialogów, kontrola nad "efektem przestrzeni" etc.

- różne implementacje pochodzące od producentów kart dźwiękowych, przykładowo creative miał już ze trzy w tym ostatnia ma w nazwie "THX" (czyli podmiotu certyfikującego jakość sprzętu)... choć po pierwsze ciężko mi powiedzieć jak naprawdę one działają, a poza tym działają one o poziom wyżej niż wymienione wcześniej metody - w ich przypadku odtwarzacz musi "wypuszczać" normalny dźwięk 5.1 a dopiero na poziomie sterowników "dzieje się magia" i otrzymujemy dźwięk stereo będący odbiciem "5.1 w słuchawkach" :)

 

... innymi słowy zacznij od przyglądnięcia się temu, co właściwie masz już zainstalowane i ewentualnie (jeśli efekt jest niezadowalający) zastanów się jak to poprawić - np. kupując lepszy odtwarzacz (dajmy na to PowerDVD któro ma w standardzie SRS TruSurround) bądź przez instalację sterowników karty dźwiękowej i wykorzystanie ich możliwości (jeśli masz takie a do tej pory ich nie używasz) albo wykorzystanie rozwiązania niezależnego od odtwarzacza (byle wypuszczał dźwięk 5.1) i karty dźwiękowej (i jej sterowników) takie jak SRS Audio Sandbox pozwalające na konwersję każdego źródła 5.1 do stereo (np. celem odsłuchu na słuchawkach z zachowaniem "efektu przestrzeni")... i nie tylko, ponieważ ten ostatni pozwala na to, na co normalnie pozwalają efekty SRS (co opisałem wyżej)

 

wracając jeszcze do głównego pytania, "które kanały lecą" - w przypadku płyt DVD istnieje możliwość iż przygotowane zostały dwie niezależne wersje ścieżek dźwiękowych - 5.1 oraz 2.0 DPL - ta ostatnia jest przygotowana specjalnie na okazję, iż sprzętowy odtwarzacz może nie obsługiwać wersji 5.1 (albo ta obsługa jest kiepska) i z założenia takie "studyjne 2.0" ma być lepsze niż "biedne odtwarzaczowe 5.1 do 2.0"... co kiedyś było prawdą, ale dziś (w czasach lepszego sprzętu, szybkich procesorów i zaawansowanych algorytmów jak SRS czy THX) nie zawsze jest to prawdą i takie "5.1 do 2.0" może być w pewnych warunkach "zabawniejsze do słuchania" niż to "studyjne 2.0 prosto z płyty"

 

co do "odtwarzania tylko dwóch głównych kanałów z sześciu dostępnych"... jeśli ma miejsce taka sytuacja, to znaczy że coś jest nie tak (z konfiguracją bądź sprzętem) - kanał centralny i otaczające niosą zbyt wiele informacji (w tym centralny dialogi), żeby je ot-tak ignorować... kiedyś - dawno - faktycznie tak mogło być, i specjalnie po to dostarczano tą ścieżkę 2.0 o której piszę akapit wyżej... ale dziś była by to dość głupia i raczej niespotykana sytuacja...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dość wyczerpującą odpowiedź i postaram się opisać dokładnie co mam.

Więc dźwięk filmu na płycie jest w formacie Dolby digital 5.1 surround (AC-3)

Początkowo zastanawiałem się nad odtwarzaniem go w Allplayerze którego zawsze używam , ale zrezygnowałem, bo menu nie działa.

Z innych odtwarzaczy zainstalowane jest jeszcze Nero showtime 8 i oczywiście Windows Media player.

Karta dźwiękowa zintegrowana VIA HD 6 kanałowa, zainstalowane sterowniki z płyty głównej do niej.

System operacyjny Windows 7 ultimate x64 i K-lite codec pack najnowszy.

Słuchawki Sound magic ES18 dokanałowe.

Mogę używać dowolnego odtwarzacza, zależy mi jedynie by z tego sprzętu wyciągnąć jak najwięcej skrawka surroundu, który może oferować i przed testem chciałbym się dowiedzieć czy wybór kodeków, odtwarzaczy itp. może zwiększyć doznania surroundu.

Kolejna sprawa jak ma się to w filmach formatu blu ray odtwarzanych w All player z kodekiem audio i wideo FFDshow (w jaki sposób go ustawić, żeby surround był jak najlepszy i co robi ten kodek z audio).

Oprócz tego kilka dodatkowych pytań:

1. Jak to wygląda z ustawieniami surroundu do uzyskania efektu w grach?

2. Czy istnieją jakieś programy/wtyczki/kodeki dedykowane dla słuchawek dokanałowych polepszających wrażenia przestrzenne?

3. Czy istnieje jakiś sposób na sprawdzenie poziomu natężenia dźwięku wydobywającego się z słuchawek podłączonych do komputera/MP3 żeby ustalić jakiego poziomu głośności w ustawieniach nie powinno się przekraczać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1) zależy czy karta dźwiękowa obsługuje w ogóle dźwięk przestrzenny w grach... jeśli nie, to nijak - wówczas pozostaje tylko sztuczka o której już pisałem, mianowicie ustawienie w grze wyjścia 5.1 i używanie SRS Audio Sandbox do downmiksu do "przestrzennego 2.0" (o ile gra pozwala na coś takiego)

 

ja z tego powodu (bo nie byłem w stanie tego ustawić) kupiłem: http://blog.khron.ne...3d_alpha_sigma/

 

ad. 2) tak, wymieniony już SRS i dodatkowe opcje w sterownikach karty dźwiękowej (wymienione już Creative), przykładowo poczytaj recenzję, którą podlinkowałem - jest tam fragment o "dopalaczach" dźwięku

 

ad. 3) oczywiście że nie :) albo inaczej - nie ma żdadnego "magicznego, programowego sposobu" - do tego trzeba miernik natężenia dźwięku (taki jak do oceny hałasu w miejscu pracy) albo wyspecjalizowaną "głowę", na którą zakłada się słuchawki

 

natężenie dźwięku w słuchawkach zależy od wielu czynników (źródło, kabel, same przetworniki, ewentualny wzmacniacz czy potencjometr, ułożenie na głowie etc.) więc jedynym poprawnym sposobem pomiaru głośności jest właśnie fantomowa głowa ze skalibrowanymi mikrofonami ukrytymi wewnątrz uszu... wtedy wiadomo na co faktycznie narażone są uszy w czasie słuchania (z uwzględnieniem ułożenia na głowie - nawet to jest ważne)

 

---

 

co do pytania "jak odtwarzać" - w czasach jak oglądałem filmy DVD z wypożyczalni miałem po prostu zainstalowany program PowerDVD - kosztuje parę dolarów, ale warto :)

 

ma (a przynajmniej miał) wbudowaną wtyczkę SRS TruSurround oraz Dolby Headphones, więc nie miałem najmniejszego problemu z ustawieniem sobie dźwięku przestrzennego "pod słuchawki" w taki czy inny sposób...

 

... obecna konfiguracja (jakiś odtwarzacz, jakieś kodeki) nie daje możliwości regulacji efektu 3d innej niż ustawienie sobie w AC3filter (jeśli masz zainstalowany) downmiksu do "2.0 DPLII" - wówczas uzyskasz dźwięk o którym już pisałem w pierwszym poście, ale nie będziesz miał żadnego wpływu na jego parametry (jakbyś chciał np. "więcej przestrzeni", "więcej basu" etc. - czyli regulacji, jaką zapewniła by wtyczka SRS)

 

---

 

kodek audio nie robi z dźwiękiem nic - po prostu go odtwarza (dekoduje)

 

dopiero jakiś filtr "robi coś z dźwiękiem" - może to być wyrównywanie głośności, może to być podbicie basu, a może właśnie "kontrola efektu 3d" czy "downmiks dźwięku przestrzennego do stereo z zachowaniem wrażenia przestrzeni"

 

ffdshow jest kodekiem i filtrem, ale nie przypominam sobie, żeby posiadał opcje związane akurat z downmiksem dźwięku przestrzennego do stereo (poza możliwością downmiksu do DPLII - co jest standardem)

 

[dopisek] tak, w ffdshow jest ta sama opcja co w AC3filter - pod "Mixer" masz możliwość wyboru wyjścia dźwięku - po zmianie "stereo 2.0" na "Dolby ProLogic II" dostajesz dźwięk "z zachowaną informacją o przestrzeni", o którym już pisałem... ale taki dźwięk (mimo iż lepszy niż "po prostu stereo") nie umywa się do efektu SRS TruSurround :)

 

co prawda można się tam bawić suwaczkami "center", "lfe" i "surround" żeby zmieniać natężenie kanału centralnego, woofera (basu) i otaczającego (przestrzeń), ale nic poza tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem właśnie SRS Audio Sandbox i zastanawiam się jak to wszystko ustawić. Moja karta dźwiękowa to VIA HD Audio i jest ona 6 kanałowa, w sterownikach karty dźwiękowej można ustawić wyjście 2.0 lub 5.1 Zastanawiam się tez nad ustawieniem w sterowniku tej karty jakości dźwięku: Bit Depth 24 bit, Smaple rate 48k i zastanawiam się czy ustawić na więcej, czy jest to bez sensu.

Jeżeli chodzi i o equalizowanie i tak dalej to jest to zbędne i nie zależy mi na tym.

Czy wybór odtwarzacza filmu/muzyki będzie miało tutaj znaczenie?

Ustawienia SRS: Headphones, Technology auto (Do wyboru są TruSurround XT, CirceSurround II który nie działa, WOW HD, Headphone 360) Więc które wybrać, albo ustawić na auto?

Jak to wpływa np. na muzykę stereo słuchaną z kompa?

 

Przed chwilą wytestowałem na pierwszej lepszej muzyce i porównywałem z wyłączanie SRS i słychać różnicę. Automatyczne ustawienia ustawiały WOW HD, ale ręcznie ustawiłem TruSurround XT, bo według mnie WOW za bardzo basy uwypuklał a TruSurround dał ładną ogólną klarowność dźwięku.

 

Dzięki wielkie za polecenie SRS, od kilku dni używam nowych słuchawek SoundMagic ES 18 i odsłuch pomiędzy Creativami EP-510 był po prostu miażdżący ale po podłączeniu do kompa i włączeniu SRS ta sama muzyka zyskała jeszcze więcej na klarowności.

Zastanawiam mnie ustawienie Advanced w TruSurround "SRS Dialog Clarity Level" bo basie się suwakiem i nie słyszę żadnej różnicy. Od czego to jest?

Edytowane przez ubidragon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CircleSurround działa na odwrót - bierze dźwięk stereo i robi z niego 5.1

 

do oglądania filmów używaj TruSurround (który z 5.1 robi "uprzestrzennione stereo")

 

SRS WOW jest - przynajmniej z założenia - przeznaczony właśnie do słuchania muzyki, w odtwarzaczach przenośnych znajdziesz właśnie SRS WOW, poza tym nie ma nic wspólnego z dźwiękiem 5.1 (nie jest przeznaczony do takiej sytuacji)

 

Headphone 360 niby (wg. ulotki reklamowej) został stworzony właśnie po to, żeby dać efekt słuchania wielu głośników na zwykłych słuchawkach...

 

... więc wypróbuj co lepiej brzmi i czego wolisz słuchać - TruSurround czy Headphone 360 - przy czym TruSurround to technologia która faktycznie z 5.1 robi to nieszczęsne "przestrzenne stereo" a Headphone 360 tylko udaje (np. ze stereo robi "udawane przestrzenne strereo")

 

---

 

jako iż TruSurround wymaga aby źródło dźwięku było 5.1, więc jeśli faktycznie jest, to opcja "Dialog Clarity Level" - jak sama nazwa sugeruje - jest od poprawy czytelności mowy (w kanale centralnym 5.1) tak, żeby nie była zagłuszana przez inne efekty filmowe

 

---

 

doczytałem jeszcze tą ulotkę i faktycznie jest tam napisane, iż "(headphone 360) renders discrete 5.1 channels" - co oznacza, że jednak nie jest to udawany dźwięk przestrzenny, tylko faktycznie jest to "5.1 do stereo, z zachowaniem efektu przestrzeni przy słuchaniu na słuchawkach"... przynajmniej tyle mówi ulotka... za moich czasów było po prostu TruSurround i nic więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać więcej na temat Tych dwóch technologii (Headphone 360 oraz TruSurround) jak to działa w praktyce? Która lepiej powinna oddać przestrzeń w słuchawkach dokanałowych ze źródła 5.1?

 

Pobawiłem się trochę ustawieniami i potestowałem. Moje obecne ustawienia:

Konfiguracja źródła dźwięku w panelu sterowania SRS na 5.1

Jak dla mnie TruSurround nie oferuje efektu przestrzennego, natomiast odznacza się czystym i dobrym dźwiękiem w porównaniu do reszty.

Jest on używany do odsłuchiwania muzyki.

Do gier i filmów najlepiej sprawdza się Headphone 360. Szybki test fragmentu filmu na Allplayer z ustawieniem filtra Audio FFdoshow na Dolby Pro Logic II Daje najlepsze rezultaty dźwięku i słychać dużo dźwięków w tle. Efekt przestrzenności sprawdzę kiedy indziej

Test przestrzenności w grach. Heaphone 360 na profilu Games, First person shooter w Call of duty 5 (Nazi zombies) w opcjach ustawiony 5.1 zadowolił mnie bardzo. Próbowałem tego na różnych ustawieniach i dało sie słyszeć czy dźwięk pochodzi z lewe/prawej strony. Na tych ustawieniach z Headphones 360 na zwykłych słuchawkach dokanałowych dało się łatwo i dokładnie określić źródło dźwięku z każdej strony w przestrzeni. Bez problemu ustalałem czy coś jest z tyłu czy z innej strony. Dziękuję Ci bardzo za informacje na temat tego wszystkiego, bo dzięki temu uzyskałem na słuchawkach dokanałowych efekt surroundu a muzyka zyskała na czystości i lepszym brzmieniu.

Edytowane przez ubidragon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie Dolby Pro Logic II powoduje, że SRS Audio Sandbox dostaje już dźwięk stereo (a nie 5.1)... co prawda DPLII można zdekodować do 5.1, ale nie jest to 5.1 identycznej jakości jak oryginał... więc chyba nie o to chodziło...

 

... zrób więc to samo co zrobiłeś w przypadku gier - ustaw 5.1 w ffshow i nawet zostaw ten profil "dla gier"

 

oo... dawno się SRS-em nie interesowałem (a potem kupiłem te słuchawki, które i tak miały wszystko w sterownikach)... widzę że SRS Audio Sandbox został zastąpiony przez SRS Audio Essentials:

 

http://www.srslabs.c...ials/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zauważyłem problem po zainstalowaniu SRS Audio Sandbox - mikrofon mocno szwankuje! Zacznę od początku - Pewien czas przed zainstalowaniem SRS nie rozmawiałem przez Skype, jakiś czas po zainstalowaniu chciałem przeprowadzić rozmowę - niestety rozmówca mnie nie słyszał. Sprawdziłem ustawienia systemowe i Skype - było w porządku, jak przedtem: Główne urządzenie nagrywające to właśnie mikrofon. Sprawdziłem w sterowniku karty dźwiękowej, gdzie jest konfiguracja głośności mikrofonu, ale pasek głośności wejścia ani drgnął, to samo w zaawansowanych ustawieniach Windows nagrywania. Zupełnie tak jak by był wyłączony. Bawiłem się w wypinanie jacka, ale nie pomogło. Wypiąłem jacka, zrestartowałem komputer, podpiąłem jacka i... zaczęło normalnie działać! Przez chwilę wystraszyłem się, że spaliło mi mikrofon, albo jakieś inne uszkodzenie mechaniczne (co w przypadku było abstrakcyjne, gdyż słuchawki podpięte do mikrofonu działały sprawnie, a z mikrofonem nic nie robiłem, co mogłoby go uszkodzić, nawet go rozkręciłem i wszystko było w porządku). Przy wcześniejszych ustawieniach działał bezproblemowo, jak zawsze. Po załączeniu komputera na następny dzień sytuacja się powtórzyła, wypinanie mikrofonu, restartowanie komputera, bawienie się chyba wszystkimi dostępnymi ustawieniami nie dało żadnych efektów. Tym razem na prawdę uwierzyłem, że w końcu się zepsuł (skoro ponad dobrych 5 lat mi służył), wypiąłem go i na test podpiąłem do drugiego komputera, gdzie tuż po podłączeniu działał bez zarzutu. Co dziwniejsze po podpięciu z powrotem do pierwszego komputera, który przez cały czas był włączony i od razu po podpięciu zaczął działać. Na następny dzień jak zwykle to samo, choć pamiętam że jeden dzień bez niczego był sprawny po starcie systemu. Ale właściwie teraz zawsze co bym nie robił, mikrofon zachowuje się jak wyłączony, choć bawiłem się wszystkimi ustawieniami, włącznikiem mikrofonu, nie było żadnego dźwięku. Nasłuch/odsłuch tego urządzenia dał tylko szum ciszy. Po raz kolejny nie bawiłem się już w wpinanie do innego komputera. Obecnie nie działa, po kliknięciu konfiguracji na urządzeniu w panelu sterowania przekierowuje mnie do rozpoznania mowy. Poszukałem informacji w internecie na ten temat i znalazłem kilka tematów z podobnym problemem, jednak bez odpowiedzi. Chciałem dziś przeprowadzić rozmowę Skype, ale jest to niemożliwe. Odinstalowanie SRS nic nie daje. Zastanawiam się nad Audio Essentials, niedługo przeinstalowuje system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności