Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Jak się rozliczacie i jak długo czekacie na zwrot podatku?


x X x

Rekomendowane odpowiedzi

Nastał czas rozliczeń a mnie, osobę pracującą od czasu do czasu i zarabiającą może maks 5000 w skali roku (przynajmniej do tej pory) nurtuje co rok to samo pytanie: kiedy mogę spodziewać się zwrotu podatku na zakup kolejnego audio sprzętu :D

 

Ja rozliczyłem się wczoraj w nocy, wysłałem swojego PITa przez program 'PITy 2011' - przez internet, bezpośrednio do US w Rzeszowie. Nie wymagany jest podpis cyfrowy, wystarczy wpisać wysokość dochodu z poprzedniego roku, z jakiegoś dokumentu, który składaliśmy.

 

Zastanawiam się teraz jak długo będę czekał na przelew na konto ze zwrotem, podobno jest to najszybszy sposób rozliczenia na tą chwilę.

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz fajnie :) ja w tym roku mam jeszcze około 300 zł do dopłacenia :D

A pieniądze pewnie za jakiś miesiąc dostaniesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty biorą się np. z faktu, że posiada się dochody z różnych źródeł, które to były inaczej zaliczkowane na poczet podatku dochodowego (przykładowo przychód z pit-8c, który rozlicza się z pitem rocznym). Jak to razem zsumujesz na rozliczeniu to wychodzą dopłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas oczekiwania na zwrot zależy głównie od okresu w jakim się składa zeznanie podatkowe, jeśli trafiamy w boom na rozliczenia to urząd dłużej obrabia nasze pity. Ja rozliczyłem swój, składając papierowo na początku lutego. Na pieniądze czekałem 3 dni. Jako, że zajmuję się tym (rozliczeniami) na codzień w biurze mogę powiedzieć, że ludzi nadal są niepewni co do wysyłania pitów przez internet i trzeba im potłumaczyć czasami dłużej dlaczego warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te dopłaty eliminują jakoś zwrot podatku? Czy może jest to odejmowane od kwoty zwrotu.

 

Przepraszam, że pytam o takie rzeczy, może dla kogoś jest to chleb powszedni, ale ja dopiero raczkuję w tym temacie :)

Końcowe rozliczenie to końcowa kwota do zwrotu lub dopłaty (zależy co wyjdzie). Jeżeli wpłacone w ciągu roku zaliczki na poczet podatku dochodowego (potraktuj to jako uogólnienie) są większe niż wyliczony podatek należny to masz nadpłatę, jeżeli mniejsze to musisz to uzupełnić dopłatą. Są też pewne ulgi, które uwzględnia się w rozliczeniu rocznym, ale także należności względem fiskusa, które trzeba zapłacić. Na końcu wychodzi ostateczna kwota, którą albo masz do dopłacenia albo do zwrotu lub też jest na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne, dzięki maslako za wyjaśnienie.

 

Wychodzi więc na to, że w sumie na ma chyba większej różnicy czy złożę pit elektronicznie czy w papierowej formie, jeśli chodzi o czas rozpatrzenia. Ta sytuacja kolegi TempleInDreams to chyba jakiś rekord. Liczę więc, że i u mnie wyjaśni się to dość szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas oczekiwania na zwrot zależy głównie od okresu w jakim się składa zeznanie podatkowe, jeśli trafiamy w boom na rozliczenia to urząd dłużej obrabia nasze pity. Ja rozliczyłem swój, składając papierowo na początku lutego. Na pieniądze czekałem 3 dni. Jako, że zajmuję się tym (rozliczeniami) na codzień w biurze mogę powiedzieć, że ludzi nadal są niepewni co do wysyłania pitów przez internet i trzeba im potłumaczyć czasami dłużej dlaczego warto.

 

A tak w skrócie warto bo ? Ja tam bede to robił 1 raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem od koleżanki - pracownicy US, że rozliczenia dokonane w sposób elektroniczny są załatwiane priorytetowo.

Ja w weekend przygotowałem i wysłałem PITa poprzez e-Deklaracje, w poniedziałek wysłałem poleconym prio formularz o przelaniu zwrotu podatku na konto bankowe i za tydzień (słownie 1 tydzień) dostałem zwrot podatku na konto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja z miesiąc temu rozliczyłem się przez e-deklaracje. Wiecie jak otrzymam zwrot? Przekaz pocztowy? Czy muszę wysłąć jakieś dodatkowe pismo, aby dostać to na konto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz: Tak, przy rozliczeniu wysyłasz dodatkowe pismo, ale już nie pamiętam jaki jest jego symbol - musisz poszukać w sieci albo ktoś, kto tu się zna na tym napisze. Jesli go nie składałeś dostaniesz na adres korespondencyjny zwrot poprzez przekaz pocztowy.

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z miesiąc temu rozliczyłem się przez e-deklaracje. Wiecie jak otrzymam zwrot? Przekaz pocztowy? Czy muszę wysłąć jakieś dodatkowe pismo, aby dostać to na konto?

Aby dostać na konto musisz wysłać do US dodatkowy formularz - od tego roku nazywa się ZAP-3. Niestety nie da się go wysłać elektronicznie poprzez e-Deklaracje, trzeba albo zanieść do US albo wysłać pocztą.

Jeżeli tego nie zrobisz, dostaniesz zwrot przekazem pocztowym, za który poczta polska pobierze sobie odpowiedni haracz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności