Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Cowon Z2, pierwsze wrażenia


D@rkSid3

Rekomendowane odpowiedzi

cowon_z2_plenue.jpg

 

 

Pierwsze z czym się spotyka użytkownik, to wygląd. Każdy już pewnie widział jak sprzęt się prezentuje na zdjęciach. A jak w dłoni? Praktycznie wzorowo. Jest kanciasty, co mi osobiście wcale nie przeszkadza. Lubię taki design. Ważna do odnotowania jest ramka na tyle Z2. Nie jest to tandetna zagrywka designerów, ale element który ma duży wpływ na ergonomię. Pozwala to na wygodniejszy chwyt urządzenia.

Po prawej stronie, tak jak w D3 i J3, mamy przyciski od odtwarzania i głośności. Na górze jest power/hold. Lewa strona jest gładkam jest tam tylko microfon. A na dolem dzieję się dużo. W sumiem tam aż 4 gniazda. Od lewej strony: jack 3.5mm, microUSB-B (nowość u Cowona), gniazdo microSDHC i microHDMI. Dużo tego. Jest to wynikiem tego że producent odszedł od gniazda stosowanego w modelach takich jak D3 i V5HD. MicroUSB-B jest ogólnie przyjętym standardem gniazd USB w EU dla telefonów i tabletów, to tak przy okazji. A zasłonięte to jest bardzo zmyślną zaślepką. Jest to elementy który też pełni rolę nóżki na której można podeprzeć odtwarzacz. O tak:

 

Cowon_Z2_Plenue_Smart_Android_MP3_Player_Sexy_Milk_White_Front_Left_Slant_Dandy_Gadget_Portable_Media.jpg

 

Odtwarzacz jest zrobiony z jednego kawałka (monoblok), nie licząc ekranu/panelu przedniego. Jest to jeden z nielicznych nowych Cowon'ów które sprawiają wrażenie naprawdę solidnego sprzętu (zaliczam do nich jeszcze E2, X7 i C2). Nic tu nie skrzypi, nie wygina się. Spasowanie idealne. Obudowa została pokryta gumą. Guma = zero rys, ale jak zacznie się to ździerać po pewnym czasie... No z tym już gorzej. Czuję że i tak odtwarzacz długo będzie się trzymał w jednym kawałku.

 

Pewnie zauważyliście głośnik który jest z przodu odtwarzacza, to jedno. Drugie, po lewej stronie jest mikrofon. Wyjaśnię to dalej, pisząc o sofcie.

 

Męczona przez moją osobę sztuka testowa posiada system w wersji 2.3.5. Nie wiem jak odczytać wersję nakładki interfejsu, więc pominę.

W sofcie nie zaszły z duże zmiany, porównując ten z D3. W sumie można powiedzieć że jest to samo. Prawie. Jedną z ciekawszych aplikacji jakie zostały zainstalowane na Z2 to... telefon! Ale nie taki klasyczny, gsm. Jest to telefon voip. Co oznacza że osoby które mają np. skype, mogą za pomocą Z2 prowadzić rozmowy wszędzie gdzie mają dostęp do wifi. Fajny bajer. Przypomniał mi się Samsung P2, którego można było sparować z telefonem jako headset i dzięki niemu prowadzić rozmowy. Dało się nawet dzwonić.

Poprawiła się znacznie prędkość działania systemu, to dzięki znacznie potężniejszym układom zamontowanych w odtwarzaczu, w stosunku do D3. A są to: 1GHz Telechips Cortex A8, 800 Mhz VPU i 300 Mhz Mali 3D GPU. Plus 512MB ramu.

 

Więc jeśli ktoś się zraził prędkością działania w D3, warto zrobić nowe podejście do Z2. Jest znacznie lepiej.

 

 

===================

 

 

Ok, tyle na temat tego co można ogarnąć okiem, lewym i prawym. No chyba że komuś brakuje.

 

Dźwięk jest najważniejszy w odtwarzaczu. Niezależnie od tego jak jest wykonany i jak się go obsługuje.

 

Z2 gra na modłę J3 czy takiego X7. Czyli schludnie i bez szaleństwa. Cyfrowe brzmienie, z lekko podbitą górą. Dobrze kontrolowanym dołem i wzorową średnicą. Fani grania z "jajem" nic tu ciekawego nie znajdą. Dla nich są Sony, Irivery czy Philipsy. No chyba że zaczną się bawić EQ i BBE+.

 

 

W skrócie:

plusy

- dźwięk po jasnej stronie mocy

- detaliczna prezentacja, jednak smaczków mniej niż w HIsoundaudio Rocoo P

- szeroka i głęboka, ale nieprzesadnie scena (w przypadku J3, S100 i NWZ-A826 miały większą niż Cowon. Nie wspominając o ogromie w C4)

- prezentacja dźwięku w sposób nienachalny, dłuższe odsłuchy nie są męczące

- dźwięczna, niezasłodzona średnica

- duża elastyczność w modyfikowaniu dźwięku dzięki eq i BBE+

- wzorowa kontrola basu (jak się wylewa na inne pasma, to już tylko z winy nagrania/słuchawek)

- nisko schodzący bas, potrafi ładnie mruczeć (przykład utworu: Brendan Perry - The Bogus Man)

 

minusy

- może mieć zbyt mało efekciarskie brzmienie dla niektórych

- na płaskim eq mógł by mieć z 3 - 5 dB mniej wysokich tonów (tak na doczepianie się)

 

Czyli grajek nie kierowany do posiadaczy jasnych/sterylnych słuchawek. O ile nie są fanami skalpela w uszach. Dobra partia dla słuchawek takich jak:

AKG K520

AKG K540 (amp)

Sennheiser HD448 (amp)

Sennheiser HD589

Audio Technica ATH-AD900

Audio Technica ATH-M50

Audio Technica ATH-ES7 (na dłuższą metę połączenie może męczyć)

Phiaton MS400

Soundmagic P30

Superlux HD661 (na dłuższą metę połączenie może męczyć)

 

Nie radzę łączyć np. z:

Audio Technica ATH-AD700 (za dużo góry)

AKG K514 MKII (występuje sybilizacja, bądź to wina niewygrzanej sztuki)

Audio Technica ATH-TAD400 (brak basu, metal nie do słuchania)

 

 

Na koniec tygodnia grajek jedzie do Krakowa. Tam chłopaki się bardziej rozpiszą.

Edytowane przez D@rkSid3
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, trochę może za dużo słuchawek porównałem. Dla tego tak długo to trwało. Ale mam nadzieję że daje wam to jako taki obraz. :)

 

Ewentualnie pytajcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Jestem zadowolony z Cowona z2 jednak mam wrażenie że radio czasami szumi i tylko wybiera najmocniejsze stacje

W Warszawie długo skanuje jesli mam znależć nowe radio porównując z moim dawnym samsungiem YP-M1

radio rozczarowuje reszta jest super ideał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 tygodnie później...

Vera, wieki temu słuchałem Z2. Mogę powiedzieć że brzmieniowo nie odbiega od J3. Ta sama szkoła. Więc jak podobało Ci się z J3, to tutaj zapewnie po zabawie z eq też będzie wszystko ok. Dodaję że tych AKG nie słuchałem.

Edytowane przez D@rkSid3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności