Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zakupy zagraniczne. Cło + VAT.


Troy

Rekomendowane odpowiedzi

Co jeśli zostanie do mnie wysłana paczka warta 900zł (ponad 150 euro) bez rachunku, w dodatku "pseudo używana" i jako prezent ? Myślicie, że to przejdzie bez dodatkowych opłat?

 

Paczka miałaby polecieć z Japonii. Jak to by było w przypadku UE, czy USA ?

Edytowane przez Troy92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz tylko na jakiej podstawie wyceniaja... wpisuja w google i sprawdzaja ceny? troche sredni pomysl, jezeliby sie dalo to moze lepiej zeby sami wycenili, w koncu "doki za 900zl? wtf, kto to slyszal, one kosztowaly 200..., nie kupilbym dokow za 900zl!" czy inny kit, ale cholera ich wie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oznaczone jako prezent, więc pytanie retoryczne - jak można płacić za prezent ? Co prawda ja tylko studiuję prawo, ale mama jest radcą prawnym, więc nie wiem czy mogliby się "prawnie" do czegoś doczepić. Jedna para słuchawek na użytek własny.

Edytowane przez Troy92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro studiujesz prawo, a mama jest radcą, to rzuć okiem do następującego materiału źródłowego - USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W tym przypadku zastosowanie będą chyba miały art.: 52 i 81.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to nie podlega dyskusji. Dostaniesz do zapłaty i płacisz i odbierasz albo nie płacisz i wraca do nadawcy :) Jeśli kupiłeś coś okazyjnie to zawsze możesz dostarczyć tak jak pisałem dowód zakupu czy zapłaty (paypal, przelew). Celnik może sobie sprawdzić na ebayu albo walnąć Ci od ceny sugerowanej. Z tego co słyszałem większość rzeczy przechodzi bez cła ale trzeba brać pod uwagę że akurat może trafić na Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (art. 52 i 81) z cła i podatku VAT zwolnione są towary umieszczone w przesyłce wysłanej przez osobę fizyczną poza Polską i przeznaczonej dla osoby fizycznej przebywającej w Polsce, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) ilość i rodzaj towarów nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe,

2) odbiorca nie jest obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związkuz otrzymaniem przesyłki,

3) przesyłki mają charakter okazjonalny.

Zwolnienia od cła i podatku stosuje się, jeżeli wartość przesyłki nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 45 euro.

 

3. Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo oclenia przesyłki ?

[ a ] Robiąc zakupy w sklepach internetowych poza Unią Europejską wybierajmy najtańszą formę przesyłki: pocztą zwykłą lub lotniczą (Airmail, Worldmail lub Standard International Shipping). Towary przesłane w inny sposób tzn. pocztą ekspresową lub przesyłką kurierską zostaną oclone na 99,99%. Do tego dojdzie 22% VAT.

Wysyłka pocztą lotniczą nie gwarantuje, że zakupione towary unikną cła. W znacznym stopniu maleje jednak prawdopodobieństwo "wpadki". W przypadku przesyłek lotniczych decyduje czysty przypadek. Dlatego im mniejsza przesyłka i jej wartość celna tym lepiej.

 

W przypadku, gdy kupujemy towary wyprodukowane na terenie UE (w sklepach na terenie UE), możemy bez oporów korzystać z poczty ekspresowej i firm kurierskich.

 

[ b ] Lepiej złożyć kilka mniejszych zamówień niż jedno duże. Koszty przesyłki będą większe, ale ryzyko wpadki na cle dużo mniejsze.

 

[ c ] Jeżeli chcemy kupić towar większej wartości, wykorzystajmy pośrednictwo polonijnych firm wysyłkowych (dotyczy szczególnie zakupów w amerykańskich sklepach internetowych).

 

[ d ] Korzystajmy ze sklepów, które zakupione towary przesyłają jako prezenty lub zaniżają ich wartość celną (wielkie dzięki dla ludu zamieszkującego pewien odległy kontynent !!!). W małych sklepach można o to poprosić.

 

[ e ] Jeżeli w USA mieszka nasz zaufany kolega / koleżanka / członek rodziny...

Rozwiązanie podobne do przedstawionego w punkcie [ c ]. Paczka ze sklepu wędruje do naszego znajomego w USA. On przesyła ją do nas polonijną firmą wysyłkową lub zwykłą pocztą USPS.

 

[ f ] Korzystajmy z usług osób, które zajmują się sprowadzaniem określonych towarów np. płyt CD / DVD. Cło i koszty przesyłki przestają być naszym problemem.... opłacamy jedynie prowizję importera. Radzę popytać na odpowiednich grupach dyskusyjnych.

 

Właściwie już mam wszystkie odpowiedzi ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie kupowałem regularnie paczki poniżej 150 euro z zagranicy - celnicy nawet ich nie dotykali. Teraz po prostu zaniżę wartość słuchawek z 900 do 200zł, więc prawdopodobieństwo jest małe. Nawet jeśli, to VAT od 200zł mniej zaboli niż od 900. Niemniej jak poznają realną cenę (w co wątpię) to niech wysyłają do Japonii, a mi firma kasę zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według prawa nie mogą tego tknąć (obowiązuje na całym świecie takie prawo) jeżeli jest to oznaczone jako prezent i w paczce jest nie więcej jak 1 przedmiot :) Jeżeli tak sprawa się wydarzy, że zechcą pobrać opłatę celną to wkracza się na drogę sądową (matka prawnik, ja się nie znam). Ogólnie to przy zakupie drogich sprzętów zza granicy nie opłaca się zaniżać wartości, bo ewentualne konsekwencje prawne oraz najazd fiskusa jak już wyżej wymieniłeś jest już kompletnie nieopłacalny (kary są kolosalnie wysokie). Mi udało się zakupić kolumny również oznaczone przy przesyłce jako prezent i nie miałem problemu (w paczce sprzedawca załączył kartkę z życzeniami od "wujka" i wysyłał jako osoba prywatna nie sklep. Zero problemu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co wtedy? celnik nie wydaje paczki i czekasz az ten rachunek przybedzie, o ile przybedzie....?

 

Dlaczego miałbym dostarczyć rachunek skoro to jest prezent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeżeli paczka będzie wzbudzała podejrzenie to celnicy sprawdzą i poproszę o dowody zakupu, aby ocenić wartość. Na sprzęt elektroniczny cło wynosi od 2 do 5% przeważnie, jednak gorszy jest vat. Cło liczą wartość słuchawek + vat i z tego dopiero leci cło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem ostatnio w Chinach za 850 zł.

Cło + Vat = 230 zł

Przesyłka szła 6 tygodni.

Edytowane przez jd1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem teraz w dokument celny i masz rację Soulreaver, nic o cle tylko Vat i stawka celna 4.50. I należności przywozowe 37 zł.

Edytowane przez jd1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności