Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Naprawa zawiasu pałąka w CAL


Perul

Rekomendowane odpowiedzi

Częsta przypadłością w CAL jest złamanie się bolca obrotowego. Można to skleić plastrem/klejem na stałe (ja takie zakupiłem), szukać części zamiennej albo naprawić. Właśnie ta ostatnią opcję wybrałem. W przytoczonym linku krótka historyjka obrazkowa z komentarzem http://pokazywarka.pl/naprawa_cal/

Edytowane przez Perul
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak. CAL-e nie sa wyznacznikiem trwałości - niestety. w szczegolnosci sa wg mnie wrażliwe na upadek z nawet niewielkiej wysokości i nieszczęscie gotowe. swoja drogą ladnie wszystko pokazane a o srubki u nas nietrudno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo pomysłowe, szkoda że dopiero teraz takie coś się tu znalazło bo ja swoje już też skleiłem, ale może da się jeszcze coś z tym zrobić.

A jak skleiłeś - możesz jakąś fotkę zamieścić? Może coś się jeszcze da z tym zrobić. To co uwieczniłem na zdjęciach to był już drugi zawias robiony w ten sposób. Pierwszy był równo zawalony klejem przez poprzedniego właściciela, ale jakoś udało się to wydłubać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zrobiłem troszkę mniej elegancko. Blaszki to zaślepki z obudowy komputera.

To jest rozwiązanie "na stałe". W moim muszle normalnie się obracają i dopasowują, można je nawet kłaść jak DJ-ki, czego oryginał nie potrafi :P . Znalazłem nawet fotki CAL w towarzystwie Shure SRH240

cal-1.jpg

cal-2.jpg

cal-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zrobiłem troszkę mniej elegancko. Blaszki to zaślepki z obudowy komputera.

To jest rozwiązanie "na stałe". W moim muszle normalnie się obracają i dopasowują, można je nawet kłaść jak DJ-ki, czego oryginał nie potrafi :P . Znalazłem nawet fotki CAL w towarzystwie Shure SRH240

 

nie wiedziałem jak zdjąć ten plastik ze zdjęcia i zrobiłem to metodą podważania. Dopiero potem zauważyłem, że po odkręceniu śrubek trzeba bo przesunąć. Teraz niezbyt dobrze się przesuwa (niepłynnie) i nie chce rozłożyć się na dwie części. Foto:

JzMfy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też to podważałem. Teraz wystarczy podważyć w zaznaczonym miejscu, żeby rozgiąć dolną część.

Co do samych śrubek to ja zastosowałem 2,5mm ale były ciut za duże i musiałem je podgrzać nad palnikiem, żeby wtopiły się w otaczający plastik.

Obecnie robiłbym to śrubkami 2,0mm a luzy zlikwidował poprzez zastosowanie kleju typu distal.

JzMfy_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też to podważałem. Teraz wystarczy podważyć w zaznaczonym miejscu, żeby rozgiąć dolną część.

Co do samych śrubek to ja zastosowałem 2,5mm ale były ciut za duże i musiałem je podgrzać nad palnikiem, żeby wtopiły się w otaczający plastik.

Obecnie robiłbym to śrubkami 2,0mm a luzy zlikwidował poprzez zastosowanie kleju typu distal.

 

Ok, udało się. A jak chciałbym to złożyć to jak? Gdy je zsuwam to górna część wystaje.

 

Nigdy więcej jednorazowego sprzętu, którego nie da się rozkręcić. Chamsko złożyłem to, podgrzałem suszarką, potrzaskałem o biurko, zalałem żywicą i włożyłem zawias na sztywno. Co za szajs.

Edytowane przez czosnek112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składa się na siłę, przynajmniej nie udało mi się znaleźć lepszego sposobu. Z włożoną śrubką i nakrętkami nie jest to zbyt proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świetne rozwiązanie Perul. Moje też sklejałem niestety, a tu proszę ja ciebie - lepsze niż oryginalnie. Takie proste rozwiązania powinny być fabryczne.

 

PS: Sorki, ale ciężko mi się powstrzymać. Dawno temu mówiłem, że CALe są źle zaprojektowane, a mi nie wierzyli :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja moje cale juz z obu stron naprawialem. Ale chyba najtrudniejszy sposobem:

No tokarce utoczylem identyczne bolce z wystajacymi zaczepami(dobre trzymanie z plastkiem), nastepnie na po rozgrzaniu zlamanego fragmetu wyciagnalem go z palaku i w jego miejsce wtopilem ten utoczony. Przez rok nic sie nie stalo, nawet kilka razy na nie usiadlem

 

Wysyłane z mojego Galaxy Nexus za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkurzam temat... Moja córka przez przypadek usiadła na moich półrocznych CAL. W pierwszej chwili z żalu i wściekłości chciałem je walnąć do kubła. Potem jednak przyszło otrzeźwienie. Zacząłem grzebać w necie i trafiłem na twój poradnik. No i udało mi się je naprawić. Wielkie dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuję:

Rozebrałem sobie pałąk wszystko fajnie ale nie jestem w stanie dopasować blaszki ze środka tak, żeby po przesuwaniu było słuchać dźwięk "klik". Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyćjak ułożyć tę blaszkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W blaszce jest zagłębienie - powinien w nim być wałeczek. Prawdopodobnie zgubiłeś go przy otwieraniu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej,

 

Tym razem ja odkopuję: @Perul: pamiętasz, jaką średnicę miały śrubki których użyłeś podczas naprawy? Moje CALe dzisiaj szlag trafił i przymierzam się do naprawy...

 

EDIT: Dobra, napisałeś że 2,0mm, ślepy jestem... Post do kasacji.

Edytowane przez G_s_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś ma CAL ze złamanym pałąkiem z 1 strony i chciałby się ich pozbyć?

W 95% przypadków pada lewa strona. Widełki nie są identyczne po obu stronach, tylko są swoim odbiciem lustrzanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dziś, po 6 latach ułamał mi się jeden z pałąków.

Wpadłem na trochę inny pomysł naprawy, więc opiszę.

 

Naprawa polega na użyciu lutownicy w celu wytopienia pozostałości metalowego mocowania oraz na wtopieniu nakrętki.

 

Potrzebna lutownica np. transformatorowa.

Śrubki i nakrętki. Ja kupiłem w LeroyMerlin za chyba piątaka :) i tez tyle kosztowała mnie ta naprawa.

Po zdemontowaniu pałąka, bierzemy w dłoń lutownice i dotykamy element metalowy, nagrzewamy ten grzybek.

Po około 20 sekundach ja miałem już "pływający" w tym plastiku. Trzeba uważać żeby nie przesadzić, bo zrobi się dziura i pałąk poleci do kosza ...

Plastik zanim stwardnieje potrzebuje kilka sekund, więc w tym czasie wydłubujemy pozostałości metalowego grzybka.

Następnie wiertłem o średnicy 3mm wiercimy dziurkę na wylot.

Teraz wkręcamy śrubkę w nakrętkę tak aby czubek wystawał. Ten czubek wkładamy w dziurkę pałąka, która przed chwilą nawierciliśmy.

W ten sposób nakrętka nie przesuwa nam sie i podczas wtapiania nie zjedzie gdzieś na boki ...

Od góry przykładamy lutownice i nagrzewamy.

Po chwili nakrętka pięknie wtopi nam się w pałąk.

Jeszcze raz udrażniamy dziurkę w pałąku, bo przez to wtapianie pewnie się zawali stopionym plastikiem.

Wyszlifować z nadmiaru stopionego plastiku.

Pozostaje wszystko poskładać.

 

Na plus jest pewnie cena, bo nie licząc wiertła czy innych narzędzi, które miałem, naprawa kosztowała mnie tyle co nic.

Minusem jest na pewno późniejszy sposób pracy pałąka. Nie będzie on się już w jednej z płaszczyzn poruszał na boki, a będzie bardziej sztywny w zależności od tego jak skręcimy śrubkę z nakrętką. Mi to akurat nie przeszkadza.

 

Dodam jedynie, że śrubki lepiej kupić dłuższe o 2-3mm. Te z foto trzymają mi się na końcu gwintu nakrętki.

Jak kupię dłuższą śrubkę to pewnie też zabezpieczę ją od odkręcenia "klejąc" ją z nakrętką kroplą lakieru do paznokci itp.

Te zarysowania są od papieru ściernego. Po złożeniu słuchawki ich nie widać.

Śrubkę trzeba trochę pomęczyć żeby wskoczyła w wyżłobienie. Czasami nie mogłem w ogóle domknąć pokrywy pałąka.

Dla mających dużo czasu proponuję główkę śrubki lekko spiłować do lepszego osadzenia w rowku. Mi się nie chciało przez co pokrywa pałąka odstaje na pół milimetra. Niezauważalne ale jednak.

 

 

8584698100_1528138987_thumb.jpeg 9542569200_1528138988_thumb.jpeg 5142140400_1528138988_thumb.jpeg 1249202500_1528138988_thumb.jpeg 3697674600_1528138988_thumb.jpeg 1202839800_1528138989_thumb.jpeg

 

 

 

 

Edytowane przez ethan11
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie naprawa dość podobna, tylko zamiast wiertła i kleju użyłeś temperatury.

Nie pokazałeś na żadnej fotce w jaki sposób zamontowałeś śrubkę w pałąku, jedynie jest sposób "obróbki" widełek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności