Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wymywanie woskowiny


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

Z okazji zimy (?!) coś mi się stało w ucho i po raz pierwszy w życiu rano obudziłem się z uchem zaklejonym woskowiną. Nie licząc tego że pewnie skończy się u doktora, to staram się doraźnie utrzymywać ucho w jako takim stanie (i nie ogłupieć - nigdy wcześniej nie miałem w ten sposób zatkanego ucha).

 

Kupiłem sobie w aptece Solwax i co prawda jako-tako wyczyścił mi ucho (słyszałem jak musuje mi w uchu i - wg. ulotki - aktywny tlen odrywał woskowinę... jak w reklamie płynu do mycia podłóg, gdzie aktywny tlen odrywa brud O_o ), ale po tym jak się oczytałem waszych opisów "delikatnie rozpuszcza i wypłukuje woskowinę, zostawiając skórkę miękką jak cośtam niemowlaka i zapach rosy o poranku", może macie jakieś rekomendacje lepszych środków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem Solwax w jakimś sklepie internetowym. Opis użycia rozkłada na łopatki.

Przed użyciem nalezy buteleczkę ogrzać w dłoni, jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, należy wykropić do ucha 5-10 kropli, odczekać kilka minut, można zaatakować ucho wacikiem. Zabieg należy powtarzać przez cztery dni rano i wieczorem.

:D

Ja osobiście czasem używam Acerumen. Uczucia zatkania nie mam, także chyba jest okej. Najlepszy czyścik to IMHO silikonowe tipsy doków. Posiedzą w uchu, rozgrzeją zawartość i wychodzą razem z nią... Comply są jeszcze lepsze ale szkoda pianek 20zł za parę do czyszczenia uszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było wątpliwości - uczucie zatkania mam w wyniku choroby ucha (złogi woskowiny), nie "z powodu nieaudiofilskiego mycia"... przez wiele lat używałem dokanałówek i nie miałem tego typu problemu bez żadnych audiofilskich płynów do mycia ucha. Od dawna nie używam dokanałówek i gdzieś mi pewnie przewiało ucho...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywny tlen? Tzw. woda utleniona też zawiera aktywny tlen i prawdopodobnie działa na tej samej zasadzie (sprawdzałem na sobie - też musuje). Innych środków nie znam. W naprawdę ciężkich przypadkach wystarcza mi zwykle woda utleniona + woda z mydłem, choć nigdy jeszcze nie miałem takiej sytuacji jak ty

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z wodą utlenioną, odczekaj kilka - nawet do dziesięciu minut (dopóki będzie musować). Jak dla mnie najtańszy i najskuteczniejszy środek, mnie zawsze pomagał. Tylko nalej tego sporo, nie parę kropelek. Jak już przestanie musować, to przechylasz głowę i powinna się wylać stopiona, ciepła woskowina :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również używam Acerumen, wypłukuje się solą fizjologiczną czy wodą i rozpuszcza wszystko elegancko. Kiedyś rozmawiałem z lekarzem, stwierdził, że jeżeli dojdzie już do korka z woskowiny to takie rozpuszczalniki nie pomagają, zostaje płukanie u laryngologa. A jeżeli czujesz, że dostałeś jakiś nalot na bębenek to idź do lekarza, bo to wcale nie musi być woskowina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalot na bębenek to jeszcze może być grzyb... :>

 

Dobra, czyli skoro mówicie że i tak stosujecie wodę utlenioną, to wieczorem zaleję sobie porządnie ucho tym Solwaksem i zobaczę co się stanie... skoro składa się z czegoś co wydziela ten tlen, gliceryny i czegoś co rozmiękcza woskowinę, to pewnie nie zaszkodzi...

 

... a jutro zobaczę czy mają w aptece Acerumen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej szpital, pomoc doraźna, jest to praktycznie jak wizyta u normalnego lekarza, ale "doraźna" brzmi źle i ludzie się boją, skierowanie do laryngologa. Najlepiej zrób to dzisiaj, to skierowanie szybko możesz jutro zrealizować. Nawet jak przejdzie, to się możesz upewnić co do stanu ucha, a bagatelizować tego nie wolno.

Miałem podobnie niedawno, przewiało ucho, płukania, czyszczenie, nic nie dawało efektów (ale jak się uprzesz, duża strzykawka, letnia woda - zimna i ciepła nie będą "przyjemne" dla błony bębenkowej, lać po "ściance", nie bezpośrednio na błonę bębenkową, bo uszkodzisz - ot, taka pielęgniarska porada mojej mamy :P). Laryngolog popatrzył, powiedział, że początek zapalenia ucha i coś tam, ze nastąpiło wypchnięcie (uwypuklenie do zewnątrz) błony bębenkowej, co powodowało ekscesy słuchowe, przepisał zestaw antybiotyków, przeszło po ~10 dniach :(

No i musisz pamiętać, że płucząc wypłukujesz większość lub całą woskowinę, co uchu nie sprzyja, ponieważ spełnia funkcję ochronną - ergo, płuczesz, płuczesz a potem musisz powiedzieć lekarzowi, że płukałeś, bo inaczej stwierdzi, że nie masz woskowiny.

Jeżeli masz dodatkowo migdałki, tak jak ja, warto się skonsultować w sprawie ich usunięcia, ponieważ częste infekcje na migdałkach też mogą doprowadzić do zapalenia ucha, przynajmniej tamten lekarz tak twierdził.

 

@fructo

też bym poszedł na Twoim miejscu do lekarza. Nie żebym straszył kogokolwiek, ale profilaktycznie. Jak chcesz spróbować, to wciągnij powietrze, zatkaj nos, stwórz ciśnienie, może pomoże czasowo odetkać ucho.

 

EDIT: nie jestem lekarzem, także nie możecie moich opinii traktować jako diagnozy, są to jedynie propozycje działania, mimo wszystko polecam wizytę u lekarza

Edytowane przez magnet13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Twoja Matka wie jak to robić, bo jest lekarzem- samemu można sobie uszkodzić ucho. Po za tym ta metoda najlepsza nie jest, bo usuwasz całą woskownę to raz, dwa zmuszasz organizm do większego wytwarzania.

Edytowane przez Azahiel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką strzykawą strzela się pod sporym ciśnieniem a nie delikatnie, bo chodzi tu o złogi woskowiny a nie wypłukanie wody po basenie. Lekarz wie jak to robić.

 

Po za tym ta metoda najlepsza nie jest, bo usuwasz całą woskownę to raz, dwa zmuszasz organizm do większego wytwarzania.

Całkowicie usuwa się woskowinę również rozpuszczalnikiem, nie da się niestety tego uniknąć. Ale stosując Acerumen czy podobny preparat co 2-3 tygodnie nie powinno się nic złego dziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest pewien zabieg z użyciem świec który nazywa sie konhowanie. Jest znacznie przyjemniejsze niż wlewanie wody do ucha.

 

Zabieg wyglada mniej wiecej tak ze kupuje sie konhy (swiece) w zielarskim. Bierzemy kawałęk gazety wyciany dziurke aby swobodnie przeszła swieca, to jest na opadające spalone resztki swiecy cos jak kawałki spalonego papieru, nie szkodliwe ale tak jest wygodniej to zebrac.

 

 

Pacjent kładzie sie na jednym boku, kłądziemy gazete otworem na ucho wsadzamy delikatnie konhe metalową koncówką w ucho i sie podpala drugi koniec, swieca spala sie prawie aż to wstawki metalowej. Nie wiem jak to działa ale faktycznie wyciaga woskowine, na drugi bok i dalej podobnie.

 

Po zabiegu dobrze jest nie wychodzic przez ok 3 dni z domu za bardzo bo może przewiac ostro uszy, jak juz to w zatyczkach, stoperach i czapce. Po zabiegu pełne słysznie uzyskujemy po ok 3 dniach.

 

Pierwszy zabieg dobrze by pokazała i wytłumaczyła na żywo osoba juz w tym doświadczona, ja to widzałem może z rok temu.

 

Koszt swiec nie jest specjalnie duzy u mnie ok 10zł za pare. Sposób można powiedziec babciny. Tak możemy swoim domownikom pomóc.

Edytowane przez retter6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy okazji robienia Customów miałem problem ze zrobieniem ich z racji woskowiny głębiej w uchu a później zaczerwienienia ucha. Pomogła jedynie wizyta u laryngologa i strzykawka :)

A ja nie miałem :) Ba, Pani nawet była zaskoczona że nic u mnie w uszach nie trzeba wyciągać. Miesiąc wcześniej zacząłem używać acerumen i użyłem co dwa tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności