Skocz do zawartości

ALAC powalczy z FLAC


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie to chodzi tu o coś innego - producenci są niechętni implementacji czegoś, co "pochodzi niewiadomo skąd" - dlatego w typowym odtwarzaczu nie ma wsparcia formatów OGG Vorbis, FLAC czy - a zwłaszcza tego ostatniego - Musepack. Za to ALAC ma dwie interesujące cechy:

- nie pochodzi "niewiadomo skąd" (pochodzi od apple)

- jest bezstratny (czyli zupełnie innej jakości niż typowe pliki MP3 czy WMA)

 

... oczywiście wciąż traktuję to jako ciekawostkę, a nie jako wróżbę na przyszłość... jakoś nie widzę żeby wszyscy producenci rzucali się by zaimplementować wsparcie dla formatu ALAC w swoich odtwarzaczach :) jakkolwiek interesująca była by sytuacja, gdyby zaistniało jakiekolwiek wsparcie poza iPodami...

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to chodzi tu o coś innego - producenci są niechętni implementacji czegoś, co "pochodzi niewiadomo skąd" - dlatego w typowym odtwarzaczu nie ma wsparcia formatów OGG Vorbis, FLAC czy - a zwłaszcza tego ostatniego - Musepack. Za to ALAC ma dwie interesujące cechy:

- nie pochodzi "niewiadomo skąd" (pochodzi od apple)

- jest bezstratny (czyli zupełnie innej jakości niż typowe pliki MP3 czy WMA)[...]

No akurat za OGG Vorbis stoi całkiem realnie Xiph.Org Foundation (może to nie Apple, ale jednak). Mało tego, na tej kompresji dźwięku opiera się format WebM (powstały z inicjatywy Google i używany np. na YouTube https://www.youtube.com/html5), który forsowany jest na standard znacznika video w HTML5.

Poza tym jeżeli producent nie ma własnego kodowania bezstratnego to zastosowanie najbardziej popularnego, otwartego i darmowego FLAC wydawałoby się całkiem uzasadnione, mimo że "nie wiadomo skąd pochodzi".

 

A w kwestii pokrewnej, czyli kodowania AAC przez Appple (podobno najlepszego z dostępnych implementacji, ma ktoś jakieś nowe porównania, testy?), to ciekawe czy kod tego enkodera też otworzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..]

 

A w kwestii pokrewnej, czyli kodowania AAC przez Appple (podobno najlepszego z dostępnych implementacji, ma ktoś jakieś nowe porównania, testy?), to ciekawe czy kod tego enkodera też otworzą...

 

"[..] W pakiecie znajduje się kod źródłowy enkodera i dekodera ALAC oraz przykładowe narzędzie obsługiwane z linii poleceń — alacconvert — mogące kodować i dekodować pliki między ALAC a WAVE lub Core Audio Format (CAF)."

 

Może Sony dostanie wsparcie dla ALAC, kiepsko u nich z bezstratnymi formatami (WAV), AAC odtwarzają, także może się nawet uda w jakimś fw dodać wsparcie dla ALAC, bo na FLAC nie liczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież od dawna istnieje otwarta implementacja AAC (FAAC i FAAD), apple nie ma żadnego powodu by otworzyć kod ich wersji komercyjnego kodeka... alac jest apple zwyczajnie zbędne, do tego ich własne (AAC nie zostało opracowane przez apple, oni tylko zaczęli w pewnym momencie robić własny kodek)

 

z tego samego powodu kodek FhG nigdy nie zostanie otwarty, co nie znaczy że jest nam źle używając LAME-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem, że istnieje otwarta implementacja AAC, a pytałem szczególnie o ten enkoder od Apple, bo w różnych porównaniach i recenzjach zazwyczaj "wypluwał" lepsze pliki (przy porównaniach zajmował pierwsze miejsca, a FAAC ostatnie), no i warto by mieć możliwość wyboru.

Trochę na podobnej zasadzie można powiedzieć że mamy już inne bezstratne kodeki, więc po co nam otwarcie enkodera ALAC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a pytałem szczególnie o ten enkoder od Apple, bo w różnych porównaniach i recenzjach zazwyczaj "wypluwał" lepsze pliki

 

i myślisz że ktoś ot-tak otworzy kod komercyjnego kodeka? :)

 

> więc po co nam otwarcie enkodera ALAC?

 

właśnie o tym jest ten wątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodek ALAC został otwarty 6 lat temu. Nieoficjalnie ofc.

 

Nie za bardzo powalczy z FLAC, bo FLAC jest powszechny, jest wręcz standartem bezstratnej kompresji.

 

Taki ruch miałby sens rok, pół po wprowadzeniu ALAC.

 

Teraz zagwozdkę będą miały fanboje, co mają lepsze bezstratne, bo nadgryzione :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tylko nie trzeba było instalować iTunes i szyfrować wszystkich utworów tak jak ma to miejsce w przypadku super-zamkniętych urządzeń firmy apple. Poza tym nie widzę w czym ten ALAC jest lepszy od FLAC. FLAC jest obsługiwany przez większość znaczących odtwarzaczy na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas używania iTunes żal trochę dupę ściska ale taka jest już polityka Apple. Jobsa nie ma to może coś się zmieni aczkolwiek to bardzo wątpliwa kwestia.

 

W ogóle nie wiem dlaczego Apple nie robi jakiś fajnych ładowarek - ja w przeciwieństwie do Amerykanów nie mam odpalonego kompa 24/7.

 

A tego całego ALAC to mogą sobie w dupę wsadzić, bo i tak będzie trzeba za to bulić jak za zboże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tylko nie trzeba było instalować iTunes i szyfrować wszystkich utworów tak jak ma to miejsce w przypadku super-zamkniętych urządzeń firmy apple.

 

chyba pomyliłeś aplikacje, to windowsmedia player domyślnie ma włączone szyfrowanie (DRM) i wymaga urządzeń zgodnych ze "standardem" MTP... w iTunes nigdy nie było szyfrowania ripowanych samodzielnie plików i nie ma już żadnego DRM-u w plikach kupowanych w ichniejszym sklepiku z muzyką :)

 

a to że iPod nie jest widoczny w systemie jako dysk przenośny i nie da się "tak po prostu" skopiować nań muzyki, to już zupełnie inna sprawa...

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehm. ale Khrom, wgrywasz odpowiedni programik i możesz zapomnieć o iTunes. Z drugiej strony używanie playrów Apple bez iTuns to tak jakby za przeproszeniem uprawiać seks z założoną skarpetą na wiadomo czym. iTunes jest upierdliwy ale ma swoje plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istniej w sieci jakieś porównanie? Coś typu "FLAC vs ALAC" - jakieś wykresy itp.

 

wykresy czego? :)

 

zarówno FLAC jak i ALAC to formaty kompresji bezstratnej, więc "efekt ich działania" jest w 100% identyczny jak dźwięk na oryginalnej płycie CD-Audio :)

 

... jedyne czym się różnią, to rozmiarem utworu po kompresji (FLAC ma nieco mocniejszą kompresję) i kompatybilnością (pliki FLAC w zależności od kompresji mogą ale nie muszą być poprawnie odtwarzane na odtwarzaczach "kompatybilnych z formatem FLAC", zaś ALAC jest odtwarzany zawsze - przez iPody i przez dowolny odtwarzacz z zainstalowanym Rockboksem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli FLAC lepszy. :P

 

no jak dla mnie fakt, że na reklamie odtwarzacza pisze "odtwarza pliki flac" a jak masz go w ręce okazuje się że jednak nie, bo ktoś zapomniał małym druczkiem dopisać "ale tylko przy niskich poziomach kompresji", flac nie tylko nie jest lepszy ale jest też pewnego rodzaju loterią :)

 

alac ma potencjał by mieć lepszą kompresję niż flac (po prostu nikt się nim dotąd nie zajmował pod względem optymalizacji) i właśnie to może zapewnić nam otwarcie kodu - jeśli przysiąść się nim tak jak nad flac, to się okaże że alac ma lepszą kompatybilność oraz kompresję, a do tego w standardzie jest odtwarzany na iPodach i w Rockboksie ;)

 

oczywiście powyższe to tylko jakiś tam głos w dyskusji, sam osobiście już dawno przehandlowałem pliki flac za alac z powodu takiego, że coraz więcej słuchałem na sprzęcie apple i tak nie miałem (odkąd sprzedałem Karmę) odtwarzacza, który jest w stanie grać pliki flac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Są jakieś pluginy, ale najprostszy sposób to po prostu przekonwertować pliki FLAC do ALAC przy pomocy dbpoweramp

 

A jeśli ktoś przypadkiem korzystać z Maca, to niezmiennie do konwersji Flaców do Alaców polecam program XLD. A w kwestii odtwarzania ALACów PCtowym Foobarem, to wystarczy malutki plugin w postaci DLLa i też będzie gadać. Ja tam osobiście jadę zasadniczo na ALACach, ale to głównie w związku z tym, że pół na pół używam PCta i MacBooka, więc tak jest po prostu łatwiej i bardziej uniwersalnie.

 

iPody i tak nie będą w stanie odtwarzać plików FLAC, nawet jeśli iTunes będzie w stanie odtworzyć te pliki

 

Potwierdzam, nawet jeśli Itunes, czy to na Macu czy na PC, zmusimy jakąś sztuczką, do odtwarzania natywnego Flaców, to i tak nie będą się one nijak synchronizować z innymi odtwarzaczami Apple, więc pozostaje niestety tylko konwersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności