Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zamawianie z Amazon.com - koszty


Sabko

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie dokładnie koszty będę musiał ponieść przy zamawianiu z Amazona?

Chciałem zakupić kilka płytek, ciężko dostępnych w Polsce, znalazłem taki cennik:

 

Standard Shipping Rates to Europe

CDs, DVDs, Music Cassettes, Vinyl

Per Shipment 3,99$

Per Item 2,49$

Source: http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/?nodeId=596194

 

Czy zamawiając np 5 płyt będę musiał zapłacić 3,99 + 5 x 2,49, czy może Amazon wysyłając w jednej paczce liczy jakoś korzystniej koszty wysyłki?

W końcu to tylko płytki i płacenie ponad 15$ za wysyłkę sprawia, że ceny stają się mniej atrakcyjne :/

 

Czy będę musiał także zapłacić jakieś cło/inne obciążenia fiskalne?

 

Ostatnie pytanko: da się w jakiś sposób zapłacić za zamówienie bez prowizji? Przy przelewie zagranicznych MultiBank mnie chyba skasuje na 20zł. Jakiś PayPal czy cuś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,99 jest za dostawę i do tego doliczasz 2,49 za każdy przedmiot, czyli tak jak liczysz, ~15$. Cło płacisz przy kwotach powyżej chyba 50 albo 100 zł, nie jestem pewny, tak czy siak to są grosze, problem byłby z VAT'em ale jeżeli nie przekroczysz 600 zł to nie obowiązuje. PayPal byłby najlepszą opcją ale Amazon nie obsługuje PayPala...

Edytowane przez Quake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem czy z Polski możesz zamówić CD/DVD/mp3 z Amazona ;-(

 

To chyba zależy od sprzedawcy, jeśli nie będzie można pojawi się taka informacja bodajże w "karcie zakupów" koszt wysyłki też tam się znajduje. Niektóre wysyłki są wysyłane pocztą lotniczą za darmo "Free standard shipping" czy coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, żeby amerykański Amazon wysyłał do Polski, możesz poszukać tych płytek na brytyjskim Amazonie. Oni wysyłają do Polski za darmo przy zamówieniach powyżej 25 funtów (chyba?). Jeśli chodzi o kwestię płatności, to dokonuje się jej kartą kredytową.

Edytowane przez zodiac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem czy z Polski możesz zamówić CD/DVD/mp3 z Amazona ;-(

Hm, na stronie nie znalazłem żadnych przeszkód do tego, ale nigdy się w to nie bawiłem, więc nie jestem pewien.

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=596184restrict

 

3,99 jest za dostawę i do tego doliczasz 2,49 za każdy przedmiot, czyli tak jak liczysz, ~15$. Cło płacisz przy kwotach powyżej chyba 50 albo 100 zł, nie jestem pewny, tak czy siak to są grosze, problem byłby z VAT'em ale jeżeli nie przekroczysz 600 zł to nie obowiązuje. PayPal byłby najlepszą opcją ale Amazon nie obsługuje PayPala...

A jakieś inne formy płatności?

Znalazłem informację, że do 150 euro cła się nie płaci, VATu tylko do 22. :/

 

To chyba zależy od sprzedawcy, jeśli nie będzie można pojawi się taka informacja bodajże w "karcie zakupów" koszt wysyłki też tam się znajduje. Niektóre wysyłki są wysyłane pocztą lotniczą za darmo "Free standard shipping" czy coś takiego.

Chyba tylko na terenie USA

 

 

Wątpię, żeby amerykański Amazon wysyłał do Polski, możesz poszukać tych płytek na brytyjskim Amazonie. Oni wysyłają do Polski za darmo przy zamówieniach powyżej 25 funtów (chyba?). Jeśli chodzi o kwestię płatności, to dokonuje się jej kartą kredytową.

 

To akurat chyba mi się nie opłaca. Płytka z US ~ 8 dolarów, z UK ~ 10-15 funtów. Dolar 2,85; funt 4,65 :/

Karty kredytowej nie mam, jedynie zwykłą płatniczą VISĘ.

Edytowane przez Sabko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co ja zrozumiałem, to opłata 2,49 "per item" naliczana jest tylko dla produktów o niestandardowym rozmiarze. Informacji o niewysyłaniu do Polski płyt też chyba nigdzie nie ma. Taką przynajmniej mam nadzieję - amerykański amazon to jedyne miejsce, gdzie wiele płyt ECMu kosztuje ok. 36-40zł, a nie 60-70...

 

Czy któryś z wypowiadających się rzeczywiście już coś stamtąd zamówił, czy na razie wszyscy gdybamy?

 

 

 

 

EDIT: Dobra, widzę, że jednak działa to tak: Total shipping cost = "Per Shipment" cost + "Per Item" cost. Za wielkie przedmioty płaci się jeszcze więcej. Trochę szkoda...

 

 

 

Edytowane przez MatusP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy koszty przesyłki liczone są do wartości paczki?

 

Z tego co policzyłem 4 płytki kosztowały by mnie 29,05$, co stanowi równowartość 83zł.

22 ojro to obecnie 88,93zł, tak więc udało by się uniknąć i cła, i VATu.

 

Przy CDkach widnieje adnotacja "Gift-wrap available". Tak więc nawet zamawiając za więcej nie musiałbym płacić? Czy Urzędy Celne czepiają się takich paczek?

Może dało by radę nachapać się więcej płytek? drool.gif

 

29,05 + 13,95 za przesyłkę wychodzi jakieś ~ 122 zł za 4 płytki, więc chyba warto.

Edytowane przez Sabko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamiawiasz z UK nie płacisz cła. To jest zaleta należenia do Unii...

 

Przy CDkach widnieje adnotacja "Gift-wrap available"

 

To oznacza że możesz zamówić jako prezent. Wtedy jeśli bedzie jeszcze dodatkowa opcja ładnie pakują i nie oznaczają paczki jako handlową, nie wpisują jej wartości. Nie oznacza to nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamiawiasz z UK nie płacisz cła. To jest zaleta należenia do Unii...

 

Przy CDkach widnieje adnotacja "Gift-wrap available"

 

To oznacza że możesz zamówić jako prezent. Wtedy jeśli bedzie jeszcze dodatkowa opcja ładnie pakują i nie oznaczają paczki jako handlową, nie wpisują jej wartości. Nie oznacza to nic więcej.

 

 

 

 

A czy brak oznaczenia handlowego i podania wartości paczkie nie działa przypadkiem tak, że nie płaci się cła i podatku? Przesyłki z Chin zawsze dostaję jako gift i nigdy nie ma takich cyrków...

I mam tu na myśli paczki z USA - te z Anglii rzeczywiście nie są oclone.

Edytowane przez MatusP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amazon.co.uk - przy zamowieniach >=20 funciakow przysylaja za darmo kurierem (3-5 dni) do Polski. Czesto maja smiesznie tanie plytki cd, trzeba obserwowac co sie dzieje:-). Mozna sobie pododawac tam do Wishlist co Cie interesuje i sprawdzac ją co jakis czas patrzac czy akurat cos jest przecenione.

Edytowane przez meehooj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy brak oznaczenia handlowego i podania wartości paczkie nie działa przypadkiem tak, że nie płaci się cła i podatku? Przesyłki z Chin zawsze dostaję jako gift i nigdy nie ma takich cyrków...

 

Generalnie nie ma reguły ryzyk fizyk :) Jak są oznaczone to sprawdzą na pewno, jak wysłane jako gift albo sprawdzą albo nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można napewno z UK a jesli uzbierasz 25 funtów to przesyłka jest gratis. Do tego do każdej ceny trzeba doliczyć 3% ponieważ u nich jest 20% VAT a u nas 23 i jeszcze jedno mianowicie żeby przesyłka mogła być darmowa można kupić tylko a AMAZONA (Dispatched from and sold by Amazon.co.uk.) bo kupno od innych sprzedawców się nie wlicza w to 25 funtów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na wątpliwości:

 

1. Tak, można zamawiać w Amazonie US płyty i wielokrotnie tak robiłem.

 

2. Tak, mogą przywalić cło i VAT, zależy to głównie od wielkości paczki. Amazon US zwykle dzielił mi zamówienie na kilka paczek (czasem zawierających jedną płytę), ale raz dostałem cztery CD w jednej i musiałem już płacić.

 

3. Nie, nie uda się tego ominąć zamawiająć jako gift.

 

4. Jest całkowitą nieprawdą, że poniżej 600 zł nie ma vatu, jest to bzdura, to właśnie cło nie obowiązuje poniżej 150 EUR, ale VAT płaci się zawsze, jeśli paczka zostanie wzięta na odprawę celną (a to zależy od tego, czy celnikom opłaca się na nią tracić czas, co oceniają m.in. po gabarytach). A VAT to 23% płacone od kwoty zawierającej koszt przesyłki!

 

5. Tak, dopłaca się parę dolców za przesyłkę każdego przedmiotu z osobna + płaci się podstawową opłatę za przesyłkę.

 

6. Ogólnie, po wprowadzeniu darmowej dostawy z Amazonu UK, nie opłaca się już zupełnie kupować czegokolwiek w USA. Dostępność płyt w USA jest nawet mniejsza niż w UK, bo wiele wydawnictw z Europy jest tam sprzedawanych jako towar importowany, o znacznie zawyżonej cenie. Amazon US był fajny przy dolarze po 2 zł (przeciętna płyta kosztowała tam wtedy 25 zł razem z przesyłką), ale to szybko nie wróci.

 

7. Płaci się wyłącznie kartą, pobranie kasy następuje w momencie wysyłki (wcześniej kompletują zamówienie, zwykle przez jeden dzień).

 

Podsumowując - kup w UK i ciesz się płytami po 5. dniach roboczych. Masz pewność kosztów i nie musisz czekać dwóch tygodni na przesyłkę i oclenie.

Edytowane przez MathU
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MathU: "6. Ogólnie, po wprowadzeniu darmowej dostawy z Amazonu UK, nie opłaca się już zupełnie kupować czegokolwiek w USA. "

 

No nie do końca. Przykładowo From the Green Hill, Lontano, The Koln Concert (i pewnie wiele innych, ja podaję te, które zamierzam kiedyś kupić) kosztują jednak w USA wyraźnienie taniej, niż w UK, czy w Polsce. Choć w sumie różnica może nie być warta czasu i nerwów.

Edytowane przez MatusP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca. Przykładowo From the Green Hill, Lontano, The Koln Concert (i pewnie wiele innych, ja podaję te, które zamierzam kiedyś kupić) kosztują jednak w USA wyraźnienie taniej, niż w UK, czy w Polsce. Choć w sumie różnica może nie być warta czasu i nerwów.

Kupiłem w Amazonie UK już kilkanaście ECM-ów, między innymi From the Green Hill, za którą zapłaciłem w kwietniu 15 funtów. Te ceny są zmienne i zależą chyba od popytu i zapasów magazynowych. Zwykle płaciłem średnio trochę ponad 50 zł za płytę. 14 USD to niby mniej, ale dolicz jeszcze jakieś 5 USD za przesyłkę i już masz niewiele mniej, a ryzykujesz ocleniem.

 

BTW FTGH był niedawno na allegro za 40 zł w którymś z sklepów. Koln Concert też kupiłem u nas za 40 zł, więc trzeba po prostu polować na okazje. Teraz sprawdziłem i Lontano też kupiłem na Allegro za 43 zł dwa lata temu :) Oczywiście wszystko nowe i zafoliowane.

 

wszystko zalezy od tego jak amazon traktuje bo np. Kindla- sam opłaca ewentualne opłaty celne.

Żaden sklep nie rozlicza opłat celnych za przedmioty fizyczne. Tylko dane cyfrowe są tak taksowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca. Przykładowo From the Green Hill, Lontano, The Koln Concert (i pewnie wiele innych, ja podaję te, które zamierzam kiedyś kupić) kosztują jednak w USA wyraźnienie taniej, niż w UK, czy w Polsce. Choć w sumie różnica może nie być warta czasu i nerwów.

Kupiłem w Amazonie UK już kilkanaście ECM-ów, między innymi From the Green Hill, za którą zapłaciłem w kwietniu 15 funtów. Te ceny są zmienne i zależą chyba od popytu i zapasów magazynowych. Zwykle płaciłem średnio trochę ponad 50 zł za płytę. 14 USD to niby mniej, ale dolicz jeszcze jakieś 5 USD za przesyłkę i już masz niewiele mniej, a ryzykujesz ocleniem.

 

BTW FTGH był niedawno na allegro za 40 zł w którymś z sklepów. Koln Concert też kupiłem u nas za 40 zł, więc trzeba po prostu polować na okazje. Teraz sprawdziłem i Lontano też kupiłem na Allegro za 43 zł dwa lata temu :) Oczywiście wszystko nowe i zafoliowane.

 

wszystko zalezy od tego jak amazon traktuje bo np. Kindla- sam opłaca ewentualne opłaty celne.

Żaden sklep nie rozlicza opłat celnych za przedmioty fizyczne. Tylko dane cyfrowe są tak taksowane.

 

 

niestety rozlicza- ewentualnie koszta jak są wbite- w środku jest karteczka, że amazon bierze na siebie odpowiedzialność. Potem jak Ci pan kurier woła o opłaty celne, które zostały naliczone- dajesz mu ładnie karteczkę :) A jak przekroczysz 200 dolarów- to sam Amazon oblicza podatek celny i dolicza do podstawowej ceny. Ostatecznie płacisz cenę + podatek już amazonowi.

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamiawiasz z UK nie płacisz cła. To jest zaleta należenia do Unii...

Cło na płytki Cd wynosi 3,5%, więc to nie problem. Za to nasz kochany 23-procentowy VAT przeraża ;)

 

4. Jest całkowitą nieprawdą, że poniżej 600 zł nie ma vatu, jest to bzdura, to właśnie cło nie obowiązuje poniżej 150 EUR, ale VAT płaci się zawsze, jeśli paczka zostanie wzięta na odprawę celną (a to zależy od tego, czy celnikom opłaca się na nią tracić czas, co oceniają m.in. po gabarytach). A VAT to 23% płacone od kwoty zawierającej koszt przesyłki!

 

Z VATem chyba faktycznie masz rację :/

 

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Dz.U.Nr 54, poz.535 - z 2004 r.; z późniejszymi zmianami.) zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem , że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Zwolnienia od podatku, o którym mowa wyżej nie stosuje się do: napojów alkoholowych; tytoniu i wyrobów tytoniowych; perfum i wód toaletowych.

Zwolnienia od podatku, o którym mowa wyżej, nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego (w tym również za pośrednictwem internetu).

 

6. Ogólnie, po wprowadzeniu darmowej dostawy z Amazonu UK, nie opłaca się już zupełnie kupować czegokolwiek w USA. Dostępność płyt w USA jest nawet mniejsza niż w UK, bo wiele wydawnictw z Europy jest tam sprzedawanych jako towar importowany, o znacznie zawyżonej cenie. Amazon US był fajny przy dolarze po 2 zł (przeciętna płyta kosztowała tam wtedy 25 zł razem z przesyłką), ale to szybko nie wróci.

Trafiłem na takie, że niestety bardziej mi się opłaca kupić gdzieś na allegro niż sprowadzać z UK. :/

 

7. Płaci się wyłącznie kartą, pobranie kasy następuje w momencie wysyłki (wcześniej kompletują zamówienie, zwykle przez jeden dzień).

Czy to musi być karta kredytowa? Na chwilę obecną mam zwykłą debetową VISA Electron z MultiBanku, a nią chyba nie bardzo da się płacić na Amazonie.

Do kredytowej widzę, że wymagają stałych wpływów na konto, no i też kosztuje co nieco.

Karta internetowa chyba wychodzi mi najkorzystniej. Bawił się ktoś może czymś takim?

Edytowane przez Sabko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja płacę od zawsze kartą Visa Electron z Inteligo i nigdy nie miałem problemów. Mam konto specjalnie do płatności w sieci i nie muszę się bać, że ktoś mi ukranie numer - przelewam tam kasę dopiero przed zakupami.

 

Sprawdź, czy masz z tyłu trzycyfrowy kod bezpieczeństwa, jeśli tak, to pewnie umożliwia płatności. A najprościej to sprawdzić np. dodając ją do paypala.

Edytowane przez MathU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie powinno się powiązywać głównej karty bankowej do konta Paypal - jeżeli jakiś nicpoń włamie się do Twojego konta PayPal, to ma bezpośredni dostęp do środków z konta bankowego. Warto załatwić sobie jakąś poboczną kartę, np. internetową, ale radze uważać z przelewaniem na nią pieniędzy, bo jeżeli rozmyślimy się z zakupu to by odzyskać pieniądze z rachunku trzeba zapłacić około 30 zł (w przypadku karty internetowej WBK).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności