Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wymiana jacka


Tony Halik

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ostatnio moje PL30 uległy awarii - konieczna jest wymiana jacka. Żeby zobaczyć czy takie dokanałówki idzie naprawić, rozbebeszyłem swoje stare EP-630 z również uszkodzonym jackiem, jednak to co zobaczyłem wywołało małą zagwozdkę.

Kable są dość nietypowe, wygląda to jakby sam kabel był nawinięty na jakieś włókno, przewody wydają się nie być oddzielone izolacją (od każdej słuchawki po dwa kable). Czy takie coś da radę przylutować aby działało? Zdarzyło mi się lutować jacka, ale do zwykłych kabli w izolacji, nie wiem co zrobić z tymi wynalazkami montowanymi w dokanałowych słuchawkach. Zresztą nie wiem który gdzie przylutować, bo nie idzie sprawdzić tego zwyczajnie przykładając kable do wtyczki podłączonej do playera, jak to robiłem zazwyczaj. Ktoś może lutował jacka w dokach i jest w stanie pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Da się je przylutować, ale nie koniecznie bez problemu, trzeba "zdrapać" lakier na tych kabelkach bo spełnia on właśnie role izolacji, dlatego nie są osobno w gumowej izolacji tak jak inne przewody i zapewne kabelki które ujrzałeś nie są jednakowego koloru, musisz delikatnie przewody oddzielić od tego "sznureczka" i go ewentualnie uciać, aby został sam kabelek i zdrap z nich ok. 2mm tego lakieru aż ukarze Ci się miedziany kolor, później spróbuj je przylutować, musisz robić to dosyć deliaktnie, bo łatwo idzie urwać poszczególne żyły kabelka.

Edytowane przez heiser092
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten lakier pod wpływem temperatury zejdzie. Podczas delikatnego podgrzania zapalniczką się spali, a włókna stopią. co do kolorów żył, to złoty to zazwyczaj masa. do tego najczesciej w dokach sa czerwone i zielone ( Lewy i Prawy ). najlepiej podłącz pod jakieś źródlo dźwięku/baterię złoty i któryś z kolorów, żeby zobaczyć, który kanał gra. No i lutować. Gora jacka to masa, środkowy pierscień to prawy a dolny to lewy kanał.

 

 

/edit

 

neutrik a nie neutrix;)

to bardzo fajny jack, o wiele lepsza jakość niż chinski za 2 zl. Nic nie przerywa ani nie trzeszczy. Na allegro od 4 zl mozna kupic.

 

co do przygrzania to weź delikatnie opal fragment kabelka, który będzie potem zatopiony w cynie.

Edytowane przez kamil3762
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Da się je przylutować, ale nie koniecznie bez problemu, trzeba "zdrapać" lakier na tych kabelkach bo spełnia on właśnie role izolacji, dlatego nie są osobno w gumowej izolacji tak jak inne przewody i zapewne kabelki które ujrzałeś nie są jednakowego koloru, musisz delikatnie przewody oddzielić od tego "sznureczka" i go ewentualnie uciać, aby został sam kabelek i zdrap z nich ok. 2mm tego lakieru aż ukarze Ci się miedziany kolor, później spróbuj je przylutować, musisz robić to dosyć deliaktnie, bo łatwo idzie urwać poszczególne żyły kabelka.

Uch, ciężka sprawa - druciki są cienkie jak włos. Może zamiast mechanicznie da radę usunąć lakier chemicznie? Próbował już ktoś czegoś takiego? W creativach zdrapanie farby z drutu to będzie trudne przedsięwzięcie, zobaczę później tylko jak to wygląda w soundmagic'ach (jeszcze w nich przewodu nie rozbebeszałem, na razie zaś nie mam do nich dostępu). Tak czy siak dzięki za informacje, przynajmniej wiem, że jest to możliwe.

E no, pomysł z zapalniczką mi się spodobał. Co prawda dzisiaj nie mam czasu, ale jutro zobaczę jak to działa i dam znać o wynikach.

PS: czy do słuchawek pokroju PL30 jest sens montować jacka neutrixa, czy też jest to przerost formy nad treścią i wystarczy zwykły metalowy jacek z sklepu elektronicznego za 2-3 zł sztuka?

Edytowane przez Tony Halik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dołożyć do tego Neutrika, jeżeli chcesz żeby Ci dłużej wytrzymał, później możesz go wykorzystać do czegoś innego gdybyś pozbył się już słuchawek. Pomysł z zapalniczką jest dobry, ale nie wiadomo czy nie pozostaną zabrudzenia na przewodach i czy cyna będzie chciała się tego trzymać, możesz spróbować. Co do przewodów w tego typu słuchawkach, to raczej wszystkie robione są bardzo podobnie, a nawet tak samo z tego względu że grubszego zbytnio dać nie mogą, a wiadomo każdy przewód osobno izolowany itp. to dodatkowy milimetr grubości przewodu, a chyba nie chcesz żeby słuchawki wyciągało Ci z uszu ;)

Edytowane przez heiser092
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu kolejna zagwozdka: wprawdzie patent z podgrzaniem zapalniczką spisał się dobrze (dzięki za podpowiedź), to jednak nie mogę wykminić, jak to podłączyć. Zwykle podłączałem kabelki do jacka metodą prób i błędów: sprawdzałem konfiguracje kabelków najpierw tak, by dźwięk w ogóle był, później sprawdzałem ustawienie, na którym sygnał będzie leciał do właściwego kanału (przy pomocy odtwarzacza z balansem mocy na kanał). W przypadku PL30 ucieszyłem się, że były w przewodzie tylko 3 kabelki - zawsze to mniej sprawdzania pomyślałem. Sęk w tym, że jak bym tego teraz nie podłączył, zawsze leci dźwięk mono: przerzucenie mocy na jeden kanał nie powoduje milknięcia jednej słuchawki, po prostu obie zaczynają grać uboższą melodię. Dlaczego tak się dzieje? Jak mam teraz znaleźć właściwy kanał, by mieć dokanałówki w pełnym stereo? Przewody są tak jak kolega wspominał: złoty, zielony, czerwony - czy zatem powinienem po prostu przylutować to według schematu, tj: złoty przewód i najdłuższa blaszka to masa, średnia blaszka i czerwony przewód to prawy kanał, najkrótsza blaszka i zielony przewód to kanał lewy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli badasz metodą prób i błędów, a gra cicho, to musi Ci sie gdzieś zielony z czerwonym stykać. obetnij jeszcze z 1 cm kabelek. lutujesz zloty do duzej, czerwony najczesciej lewy, powinien byc polaczony z blaszką tą na środku, która łączy się z "czubkiem" jacka, prawy kanal (zielony) laczysz z trzecią blaszką, która jest polaczona ze środkowym pierscieniem na jacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności