Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Audio Technica M50 - mody


fallow

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Jakis czas temu zauwazylem, ze w _naprawde_ wielu sluchawkach da sie slyszec crosstalk. Ma to miejsce takze i w M50.

 

Pogooglowalem troche i zobaczylem co ludzie o tym pisza. Natknalem sie na taki oto mod (Zdjecia w obrzkach).

 

Jak sprawdzic ow crosstalk. Wystarczy wygenerowac sobie sinusa na 400Hz na lewym kanelu i posluchac cichego crosstalka na prawym.

 

Kabel standardowy ma 3 zyly ze wspolna masa dla obu L i R. Nalezy go zastapic 4 zylowym z osobna masa dla lewego i prawego kanalu. Zdjecia z HeadFi. Kabel to Canare L-4E5C

Mod w zasadzie mozna stosowac do wszystkich sluchawek o podobnej konstrukcji w ktorych slychac crosstalk.

 

 

_canare.jpg _original.jpg canare_2.jpg canare_3.jpg

 

O co jeszcze warto zadbac:

 

Podobnie jak w konstrukcjach Ultrasone - driver jest mocowany najpierw na plastikowej czesci z filtrem ktora pozycjonuje driver pod katem i koncentruje fale na kanal sluchowy a potem do obudowy - warto zadbac o to, by srobki trzymajace driver nie byly bardzo mocno dokrecone. Jezeli bede dokrecone za mocno, obudowa moze wpadac w rezonans przy czestotliwosciach basu. Mozna sobie sprawdzic czy tak jest puszczajac najlepiej stopniowo na oba kanaly czestotliwosci z zakresu 20 - 150 Hz powiedzmy co 10Hz ze spora glosnoscia. W egzemplarzu ktory mam, firmowo prawy driver byl dokrecony troche za mocno.

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety producenci oszczędzają na przewodach, stąd taka popularność recablingu. W HD 25-1 także dało się słyszeć crosstalk - nie wywnioskowałem tego w wyniku procedury sprawdzającej ale z powodu klaustrofobicznej sceny słuchawek.

 

Niedługo znowu będę miał Sennki u siebie, zobaczę co zmienia się po wstawieniu przewodu 4- żyłowego. StarQuad znakomicie się do tego nada, niestety jest zbyt sztywny, żeby dało się go komfortowo używać poza domem IMO.

 

fallow, wiesz może gdzie u nas w kraju można dostać M50?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnim meecie w Poznaniu napaliłem się na te ATH, ale ich polska cena jak dla mnie to kosmos. I właśnie jak już to bym je ze stanów brał pewnie.

Crosstalku nie zauważyłem, bo aż tak nie wnikałem w brzmienie, z resztą nie miałem na to aż tyle czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shure'y 840 maja zafundowany loudness, M50 maja zdecydowanie bardziej plaska charakterystyke. Balans tonalny mozna porownac do HD 25-1 - tyle, ze M50 maja wiecej basu (ten bas ma takze wyraznie wiekszy drive i impakt oraz cialo, nie jest taki "papierowy" jak w przypadku Senkow HD 25-1). Maja wieksza scene niz HD 25-1 - przetwornik jest ulozony pod katem i ma podobny filtr akustyczny jaki znajduje sie przed driverem w Ultrasone pozycjonujacy fale dzwiekowa na wlot do kanalu sluchowego. Gora nie jest tez taka sucha jak w przypadku Senkow ale kompletnie nie daje sie we znaki, jest podobna ilosciowo. Wokal - typowo dla ATH - pewnego rodzaju "eterycznosc" (lubi sie albo nie - dla niektorych moga zbyt angazowac sluchacza). Srednica tak czy siak szczegolowa i dokladna. Ogolnie brzmienie jest ocieplone, bas mimo ze solidny i obfity, dosc tlusty, nie zalewa reszty pasma w zaden sposob. Zeby nie bylo - jest go _znacznie_ mniej niz np. w takich Ultrasonach Pro 900. Ta "masa" kojarzy mi sie tylko Ultrasone Edition9 albo dobrze napedzonymi Sony MDR 7509. Ogolnie te sluchawki _wiele_ zyskuja na wzmacniaczu i wtedy dopiero mozna uslyszec, naprawde solidny bas z duzym cialem.

 

 

http://www.headphone...ica-ath-m50.php

 

_s2.png _s1.png

 

 

Wykresy z usrednianiem i bez usredniania HeadRoom'u.

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, cały czas zastanawiam się nad tymi słuchawkami.

 

Ale nie podoba mi się jedna rzecz - ten dołek na 80 Hz. Na head-fi spotkałem się z opiniami, że M50 mają dość mulaste brzmienie, być może właśnie z powodu tego wykastrowanego niskiego basu. Czy faktycznie słychać coś takiego?

 

Druga rzecz: czy one mają wycofaną średnicę? Z takimi zarzutami też się spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolkiem bym sie nie przejmowal. Sporo sluchawek zamknietych ma takie dolki w tym takze i legendy studyjnych sluchawek zamknietych - DT 770.

 

_s3.png

 

HD650 tez maja opinie dosc zamulonych z kotara i wycieta oraz cyzelowana przez dziurke od klucza gora a Tobie przeciez chyba sie podobaja ? (Ja subiektywnie uwazam, ze to b.dobre sluchawki - chociaz gora jest dla mnie w nich nie do przejscia)

 

Starajac sie okreslic to w miare obiektywnie ich cieplosc oraz balans tonalny - jest wlasnie podobny do HD650. Pomijam oczywiscie wszystkie inne roznice. Tak czy siak, absolutnie nie sa na tyle jasne co DT 880 albo przejzyste co K701. Z drugiej strony nie sa tak "ospale" lub ciemne jak Sony MDR 7509.

W moim odczuciu na pewno nie maja wycofanej srednicy. Raczej eteryczna i angazujaca. Oczywiscie na tle powiedzmy Grado bedzie ona pewnie i wycofana :)_s4.png

 

 

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD650 nie uważam za mulaste - raczej coś w stylu PX100, gdzie wszystko zalewa gęsta melasa. Zabasienie 650 to pozytyw, a mulenie M50 odbierałem na head-fi jako wadę.

 

Fajnie by było, gdybyś porównał je jednak z którymiś Shurami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD650 nie uważam za mulaste - raczej coś w stylu PX100, gdzie wszystko zalewa gęsta melasa. Zabasienie 650 to pozytyw, a mulenie M50 odbierałem na head-fi jako wadę.

 

Fajnie by było, gdybyś porównał je jednak z którymiś Shurami.

 

Nie porownywalem jednych i drugich nigdy bezposrednio wiec nie bede sie porywal na cos takiego. Proponuje olac te glupoty z HeadFi i poczytac np. to -> http://www.soundonso...oheadphones.htm

 

Jest o wielu ciekawych sluchawkach w tym M50 i HD650.

 

 

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Potrzebuje łopatologicznej podpowiedzi, bo sam planuje zrobić taki mod i już nawet mam materiał. Dla lewej słuchawki jak do płytki dolutować widzę, ale który to kanał, a który masa, niebieski czy biały? Takie same wątpliwości do prawego kanału ten czerwony który odchodzi od płytki na drugim zdjęciu to kanał czy masa? Normalnie potem we wtyku masy obie połączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zielony - lewy

czerwony - prawy

czarny - masa

 

resztę wywnioskujesz z płytki.

 

masy łączysz normalnie we wtyku.

 

Jak już rekalbujesz to może zrób symetrycznie ? ;)

Edytowane przez Matckhew
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja coś dorzucę do tematu, żeby nowego nie zakładać. Wymyśliłem filtr pasywny, który redukuje syczenie, na które niektórzy użytkownicy M50 się uskarżają - fotka poniżej.

 

20140604_232036.jpg

 

Właśnie na nich słucham i jak dla mnie jest OK, nawet Brodka w "Saute" nadmiernie nie syczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności