Skocz do zawartości

PS3 / XboX360


WojtekC

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Jako że od jakiegoś czasu posiadam i PS3, i X360, to mogę się odnieść do moich wcześniejszych wątpliwości na temat tych konsol.

 

Według mnie X360 jest zdecydowanie lepszą konsolą pod względem sprzętowym. Kilka zupełnie obiektywnych argumentów:

 

- X wspiera natywnie rozdzielczość WXGA (1366x768), a taki mam telewizor. Natywnie, to znaczy gry działają w tej rozdzielczości bez żadnego skalowania. Na PS3 jest albo 720p albo 1080p. Po ustawieniu 720p wszystko wygląda okropnie, więc gram na 1080p. Więc konsola musi skalować w górę, a potem telewizor skaluje w dół. Bez sensu i jakość nie jest idealna. Dodatkowo na X360 prawie w każdym miejscu mam antyaliasing, a na PS3 często straszą piksele.

 

- integracja z Live jest pełna i nie wydaje się dodana na siłę jak w PSN. Na PS3 wchodząc do sklepu mam wrażenie, że uruchamiam jakąś osobną aplikację. Trzeba się naklikać i nagimnastykować, żeby np. odpalić ściąganie w tle. Nie da się wyłączyć konsoli i ściągać, wyjście HDMI jest cały czas aktywne. Nie da się podejrzeć ile zajmuje gra przed ściąganiem. Podczas nawigacji po PSN Store cały czas mam przycinki, w czasie których pad nie reaguje. Jest to wszystko po prostu niedopracowane. Na X dostęp do konta i np. aktualnych downloadów jest dostępny w każdym momencie w każdej aplikacji po wciśnięciu X na padzie. Wszystko chodzi superszybko i płynnie.

 

- na X prawie wszystko instaluje się na dysku, na PS3 wszystko idzie z płyty. Na razie mnie to nie boli (w GoW jest wystarczająco szybko), ale pewnie napęd będzie się zużywać.

 

- spusty na X360 są ZNACZNIE lepsze, na PS3 palec zsuwa się z przycisku po mocniejszym naciśnięciu.

 

- brak aplikacji YT na PS3 - na klocku muszę opłacać Gold, ale aplikacja YT jest doskonała, ma HD i loguje się na moje konto google - na PS3 jest tylko biedna przeglądarka, na której można kombinować z flashem, ale to nie jest to, o co mi chodzi.

 

- na X można płacić paypalem, na PS3 tylko kartą - nie muszę mówić jak to wpływa na bezpieczeństwo

 

- na X można przez WWW sprawdzić co mamy kupione, ile mamy microsoft points, można kupić gry, dodać do kolejki do ściągania, generalnie zrobić wszystko. Na PSN przez WWW można tylko przypomnieć sobie hasło, nie da się nawet wpisać nowego numeru karty kredytowej. O przeglądaniu sklepu nie ma mowy.

 

PS3 ma przewagę w kryteriach pozagrowych:

 

- odtwarzanie BR i DVD na PS3 po prostu miażdży klocka - pomijając brak BR, filmy DVD po upscalingu wyglądają na PS3 rewelacyjnie, jak na najlepszych kodekach pod Windows. X360 wyświetla filmy na odwal się.

 

- jest możliwość zgrywania płyt Audio do ATRAC w prawie 400 kbps - jakość powinna być zupełnie wystarczająca.

 

- dpad jest ZNACZNIE lepszy niż na klocku, to coś na X to jakaś parodia, plastikowe kółko które daje zerową precyzję w mordobiciach. Na PS3 jest to zrobione porządnie.

 

- pad ma wbudowane baterie - niby szczegół, ale wolę takie rozwiązanie niż własne aku czy baterie.

 

Tak więc jeśli ktoś szuka po prostu konsoli, to zdecydowanie lepszym wyborem jest X360, klocek jest po prostu przemyślany od początku do końca, PS3 wydaje się rozwinięciem koncepcji PS2 z dodanym PSN.

 

Co do GT5 vs Forza - muszę odszczekać co pisałem o GT4 - rzeczywiście większość contentu w grze wygląda bardzo biednie. Na YT królują głównie filmiki z F1 na Nurburgringu, gdzie grafika jest bardzo porządna, ale reszta gry jest okropna. Niedawno zobaczyłem to oglądając filmy z YT na TV, dziś ściągnąłem GT Academy i mogłem sam pojeździć - graficznie to takie GT4 HD, ilość róznych błędów wizualnych jest straszna, jakieś zapikselowane cienie, szachownice z polygonów, obleśne skaczące, rozpikselowane odbicia w karoserii - przy Forzie jest to dramat. Te kilka dobrze zrobionych torów nie ratuje całej gry. Content z GT4 wygląda okropnie. Forza mimo niekiedy sztucznego wyglądu (błyszcząca trawa...) ma po prostu taką grafikę, że wyrywa GT4 i jakąkolwiek inną grę wyścigową z dowolnej platformy z butów.

 

Model jazdy w GT5 niestety dalej powiela te same schematy co w GT4. Auta są podsterowne i nie da się wyczuć przyczepności - jakbyśmy grali w curling. Forza ma super model jazdy, nie jest to symulator w rodzaju rFactora, ale jest po prostu super przyjemna w prowadzeniu, a jednocześnie bliższa temu, co znam np. z Live For Speed. Czasem spędzam 2h jeżdżąc w kółko na Suzuce w kolejnych samochodach, bo tak bardzo mi się to podoba. Oczywiście w obu przypadkach mowa o graniu z wyłączonymi wszystkimi ułatwiaczkami.

 

Trybu kampanii nie mam jak porównać, bo nie mam pełnego GT5, ale jeśli jest to zbliżone do GT4 (musimy brac udział w dziwacznych wyścigach w stylu "tylko japońskie tuningowane wersje Lancera z lat 85-90 poniżej 300KM") to ja dziękuję. W Forzie wszystko jest zrobione dla przyjemności gracza, w każdym wyścigu możemy wybrać zupełnie dowolną klasę czy event i jeździć jak chcemy i gdzie chcemy. Nie ma żadnego odblokowywania, po prostu zarabiamy pieniądze. Gra się bez żadnej spinki.

Edytowane przez MathU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie od dzisiaj wiadomo ze xbox live > psn, czy jak to sie teraz nazywa. za to odpalenie sciagania w tle jest zupelnie intuicyjne, i szczerze nie wiem jak mozna miec z tym problem. chyba korzystalismy z innego psn.

 

przegladarka na ps3 to dno, prawda

 

wiele multiplatform na ps3 lezy i kwiczy

 

akurat argument wspierania takiej i takiej rozdzielczosci jest praktczynie bez znaczenia. dzisiaj standardem jest 1080p.

 

co do gt5 vs forza. gt5 daje choc namiastke tego, jak prowadzi sie prawdziwy samochod, forza nie, przynajmniej moim i znajomych zdaniem. przyczepnosc da sie wyczuc spokojnie, tylko trzeba natrzaskac troche kolek, poszukac optymalnych presetow dla kazdego samochodu, itp. po prostu trzeba przysiedziec, nie ma tak latwo... forza jest duzo bardziej casualowa pod kazdym wzgledem.

 

mi za to pasuje xmb w ps3. na xboxie mam wrazenie, ze producent traktuje mnie jak 5 latka. to takie zupelnie subiektywne stwierdzenie. poza tym na ps3 wiedzialem od razu co gdzie jest, wszystko jest logicznie poukladane, xbox nawet teraz ma przede mna tajemnice. sklepik ps mimo ze bardziej skomplikowany, wydaje sie lepiej pomyslany. nie ma problemu ze znalezieniem zadnych materialow. i w menu, chyba jak przytrzyma sie ten srodkowy przycisk na padzie (nie chce mi sie teraz biegac po domu sprawdzac, na codzien xboxa nie uzywam) atakuja straszne piksele, wstyd ze cos takiego wystepuje.

 

ps3 ma jeszcze jedna bardzo fajna funckjonalnosc. sczytuje cala zawartosc dysku mojego pc (muzyka w bezstratnym, filmy), i pelni funkcje transportu cyfrowego dla daca podpietego do duzego stereo. nie wiem czy xbox cos takiego zapewnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oghólnie jeśli chodzi o X to tym co najbardziej mi w nim nie pasuje to oryginalne pady. Te od PS3 są dużo wygodniejsze (nic dziwnego, ze od czasu psx nie wiele sie zmieniły).

Co do GT5 vs FORZA to mi bardziej odpowiada model jazdy z GT- bardziej techniczy mniej arcadeowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie nie jestem przekonany, czy ten model jest bardziej realistyczny... To co prezentuje Forza jest bliższe temu, co prezentują takie symulatory jak Live For Speed. W GT5 jest na przykład tak, że jestem rozpędzony i zaczynam skręcać i hamować w tym samym momencie, auto jest wtedy podsterowne i jedzie dalej prosto, koła piszczą jak oszalałe, ale takie prawdziwego poślizgu nie ma, za to po zwolnieniu do pewnej prędkości magicznie zaczynam jednak skręcać. W Forzie w takiej sytuacji (hamowanie + skręt) po prostu zrywa się przyczepność i od razu zaczyna się bączek, w którym hamowanie nic nie da, trzeba wycentrować koła i dodać gazu żeby z niego wyjść. Mam wrażenie, że w GT nie ma symulacji tarcia między samochodem i jezdnią, tylko są zaprogramowane trzy tryby (jazda, podsterowność i bączek) między którymi przełącza się engine w zależności od prędkości. W efekcie jest trudniejszy, ale niekoniecznie bardziej realistyczny. W Forzie czuć jak pracuje całe zawieszenie, coś takiego było kiedyś w NFS: Porsche. Jeździ się łatwo, ale nie czuć w tym engine tanich sztuczek jak w GT5.

 

Co do ściągania w tle - trzeba dać download, potem kliknąć jeszcze raz na download, potem kliknąć na ściąganie w tle, konsola chwilę pomieli i dopiero wtedy można tobić co innego. Na X360 wszystko ściąga się od razu w tle (bo dlaczego miałoby być inaczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oghólnie jeśli chodzi o X to tym co najbardziej mi w nim nie pasuje to oryginalne pady. Te od PS3 są dużo wygodniejsze (nic dziwnego, ze od czasu psx nie wiele sie zmieniły).

Co do GT5 vs FORZA to mi bardziej odpowiada model jazdy z GT- bardziej techniczy mniej arcadeowy.

 

akurat się zmienił i to dużo. Ten od PS3 jest dużo mniejszy od tego od PS2, a ten od PS2 był minimalnie większy od PSX. Wielogodzinne granie na padzie od ps3 kończy się raz że niewygodą, dwa sztywnieniem palców. A spusty jak napisane było wyżej to porażka w padzie od sony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio siedziałem u kumpeli przed PS3, Śmigałem w Resistance 3 i GT5 Prolouge. R3 super, bardzo mi się spodobał. GT5P to jakaś porażka moim zdaniem. Już przyjemniej i bardziej realistycznie prowadziło mi się w Carmageddonie. Tym pierwszym.

 

Do tego pady. Jezuś Maria, kto wymyślił te duperele? Spusty to tam nie istnieją. Lewa gałka jest w złym miejscu. I czemu one są takie małe? Ja nie mam 10 lata. Tylko 24 i wielkie łapska. Pady od Xa są najmniejszymi w moim domu. Potem mam Saitek Cyborg Rumble i jakiegoś taniego Apollo. Który jest ogromny.

 

Gdyby nie to. Chętnie bym przygarnął taką PS3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać 15 lat grania jakoś wyrobiło mi nadgrastki ;p. Bo jakoś mi wszystko jedno czy kilka godzim pogram padem od ps2/ps3 a jakoś palce mi nie sztywnieją. He pamietam odciski na kciuku na pierwszym plejaku od kręcenia półkółek na padzie.

 

ja też gram tyle lat, ale przykro mi najbardziej ergonomiczny pad jest od gamecube, a najgorszy od ps3.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Xboxa, z najwcześniejszej serii- data produkcji 28.06.2007. Można powiedzieć,że cudem jest,że ona jeszcze działą, bo do dnia dzisiejszego chyba tylkol niewielki odsetek działa. Faktem jest,że mój X działa jak suszarka... Chyba w 2009 miał wymienione pasty pod procesorem, i zmienione wiatraki, jestem pewien,że tylko dzięki temu działa do teraz.Osobiście nie mogę się już doczekać kolejnej generacji konsol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Xboxa, z najwcześniejszej serii- data produkcji 28.06.2007. Można powiedzieć,że cudem jest,że ona jeszcze działą, bo do dnia dzisiejszego chyba tylkol niewielki odsetek działa. Faktem jest,że mój X działa jak suszarka... Chyba w 2009 miał wymienione pasty pod procesorem, i zmienione wiatraki, jestem pewien,że tylko dzięki temu działa do teraz.Osobiście nie mogę się już doczekać kolejnej generacji konsol.

 

chciałem wgrać zdjęcie, ale niestety nie można.

2005-12-27. pierwszy właściciel i dalej działa. co prawda po 2 rodach, ale płyta nie wymieniana tylko jakoś tam odświeżana ostatni raz niecały miesiąc temu

Edytowane przez Matess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też, i jakiś dziwnym trafem na boki sa po 1cm inne.

Może masz jakieś chińskie Paystation?

 

J3GiH.jpg

 

ta z tesco. ps2 kupowałęm na premierze w PL. Akurat zdjęcie takie, że beczka lekka Ci wyszła i wydaję się więkrzy ten od ps3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności