Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

X5L z dyskiem Kingspec SSD -- porażka


Konrad B

Rekomendowane odpowiedzi

Będąc w Chinach udało mi się (za na szczęście nieduże pieniądze) kupić dysk Kingspec SSD 64GB z odpowiednim złączem z zamiarem podmiany oryginalnej Toshiby MK3006GAL w iAudio X5L 30GB.

 

Nie polecam. A nawet zdecydowanie odradzam.

 

Dysk trzeba było sformatować na FAT32, co już było małym wyzwaniem, bo Windows uważa, że dla tak dużych dysków lepszy jest NTFS i nie zgadza się z pomysłem by przy formacie dać FAT32. Ale są inne narzędzia: użyłem fat32format.

 

Oryginalny firmware: startuje, da się po katalogach połazić... Próba odtworzenia jakiegoś pliku ma tak ok. 75% szans się udać: albo gra, albo system wisi i kręci klepsydrą w nieskończoność, tylko 'reset' pomaga. Tyle, że po resecie w jednej trzeciej przypadków dostaję 'HDD error' i dysk wymaga nowego formatowania.

 

Rockbox: prawie działa. Przy przeglądaniu plików i innych opcji menu od czasu do czasu system 'zawiesza się' na minutę albo kilka. Zwykle później wszystko chodzi, ale takie przerwy wkurzają. Reset był potrzebny tylko raz, gdy chciałem zmienić 'theme', nie udało się.

 

Dysk SSD jest ewidentnie sprawny: po podłączeniu kablem do laptopa wszystko się bez problemu zapisuje i czyta (i to całkiem szybko), przechodzi bezbłędnie wszystkie testy i chkdsk'i.

 

Oczywiście cała zabawka jest lżejsza, cichutka, pewnie dużo dłużej by chodziła na bateriach, ale po całym dniu zabawy wmontowałem z powrotem oryginalny twardy dysk. Jak padnie i będę w desperacji, to wsadzę ten SSD i Rockboxa, to się prawie da używać.

 

Jakby ktoś miał pomysły jak taką kombinację zmusić do lepszego działania, to poproszę o pomysły. Oryginalna Toshiba wciąż śmiga bezbłędnie, więc mogę spokojnie eksperymentować na Kingspecu SSD.

 

Nie należało się poddawać zbyt szybko, wszystko śmiga ślicznie i bez zacinania się na Rockboxie: trzeba było pozmieniać kilka #define'ów i zbudować własną wersję Rockbox'a, na Debianie jest to dziecinnie proste, wszystkie kroki są opisane w rockboxowym wiki.

 

Tak więc SSD nie wyląduje w szafie, mój X5L ma od dziś 64GB i nie jest już playerem z twardym dyskiem :-)

 

Da się jakoś wyedytować tytuł wątku? Zmieniłbym 'porażka' na 'sukces'...

 

UPDATE: wszystko działa OK. Trzeba było skompilować Rockboxa z pozmienianymi niektórymi flagami i playerek ładnie śmiga i się nie zacina. Kompilacja pod Debianem jest dziecinnie prosta, instrukcje krok po kroku są na wiki.

 

A więc mam X5L z 64GB i bez twardego dysku!

 

Ale są i złe wieści: zgubiłem jedną z 4 śrubek do dokręcenia tylnej obudowy :-) Jakby ktoś wyrzucał swojego X5L'a, to zamienię piwo na śrubki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Mam w domu X5L z uszkodzonym dyskiem 30GB, zastanawiam sie nad reaktywacją tego cudownego sprzętu. Znalazłem dysk SSD

PQI 64GB 1,8" na micro SATA za 725 PLN. I czy da go jakoś podłączyć pod playera??Jakaś przejściówka z micro SATa na IDE??

bo wymiary ma identyczne te same. Bo fajnie by było ożywić dziadka :))

Jak z wgraniem oprogramowania/. Czy lepiej kupic Toshibe MK3006GAL ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym pewien ostatnio na aliexpress widziałem dyski SSD kingspec w przecenie 42% to śmiesznie tanio wychodziło ale z moim iPodem albo nie działaja albo jakos działają na rockboxsie przebudowanym.


Do Cowonów jak dzialaja to jak najbardziej dobre wyjście.

Obecnie to 75-80 $
http://www.aliexpress.com/item/Kingspec-64GB-1-8-ZIF-SSD-Hard-Solid-State-Disk-Flash-Drive-for-HP-Dell-w/617034061.html

Edytowane przez GarsteK1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się jakoś wyedytować tytuł wątku? Zmieniłbym 'porażka' na 'sukces'...

 

UPDATE: wszystko działa OK. Trzeba było skompilować Rockboxa z pozmienianymi niektórymi flagami i playerek ładnie śmiga i się nie zacina. Kompilacja pod Debianem jest dziecinnie prosta, instrukcje krok po kroku są na wiki.

 

A więc mam X5L z 64GB i bez twardego dysku!

 

Był UPDATE i wiem że na bank działają w Cowon'ie i w iPodach tylko nie wszystkie i pod niektóre trzeba RockBox'a dodatkowo skompilować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to w takim razie przepraszam.

W sumie nie doczytałem do końca pierwszego posta + zasugerowałem się nazwą tematu. Stąd wynika mój błąd w poprzednim poście.

 

Jeżeli się da i rzeczywiście rozwiązanie sprawdza się w użyciu to jest bardzo dobra alternatywa dla dysków oraz kart pamięci. Chociaż widzę, że rozwiązanie to sprawia też trochę problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GarsteK1989

 

No niezła cena jakies 240 PLN, i darmowa wysyłka. Ciekawe czy cła do tego mi nie doliczą jakbym chciał to zamówić;).

a co do podłączenia to nie wiem czy dobrze rozumuj. Rozkręcić, wyjąc stary dysk, podłączyć ten nowy SSD i wgrać RockBoxa tak??

Gniazdo ZIF bedzie pasowało bez problemu tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazdo będzie pasowało tylko RockBoxa trzema troche zmodyfikować ale to już wszystko jest na forum rockbox.org

A co do zakupu z linka to z tamtej strony zawsze miałem wszystko wysłane jako gift i nigdzy cła mi nie doliczyli.

Edytowane przez GarsteK1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności