Skocz do zawartości

MP3 128kbps vs. 320kbps


zbig992

Rekomendowane odpowiedzi

No i ładna się zrobiła dyskusja o gustach muzycznych.

 

A wiadomo że jeden lubi jak mu coś łupie z parapetu na kształt disco polo,

 

drugi zachwyca się Czterema porami roku albo solówką Chuck'a Shuldiner'a.

 

A gusta różne są  ;) (i raczej nie powinno się ich oceniać).

 

Jeśli chodzi o kompresję, to trzeba doświadczalnie sprawdzić w jakim bitrate ew. kodeku muza brzmi akceptowalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Dobrze zrobic tak jak ktos to wspomnial gdzies powyzej.Porobic sobie kilka rodzajow tego samego pliku,potestowac i wybrac ten ktory najbardziej odpowiada.

Mi najbardziej odpowiada 320 z uwagi ze jest nabardziej "mobilna" (czyt. odtworze ja w playerku,w aucie jak i u siebie w pracy) a dwa ze nie jestem jakims maniakiem i nie mam w uszach radaru do wychwytywania trzaskow nie trzaskow i innych syfkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz mam prawie wszystko w mp3 320. Jak miałem v39 4GB i zależało mi zarówno na jakosci, jak i na dźwięku to zgrywałem wszystko do ogg q6 (lub 7, chociaż różnicy nie słyszałem ale "dla pewności" :P) i zyskiwałem zarówno na miejscu jak i brzmieniu. O ile dobrze zrobione mp3 192 vbr było czasem ciężko rozróżnić od 320, to ogg nieważne w jakiej jakości zawsze brzmiało inaczej i od razu wiedziałem. Ogg podobało mi się bardziej ze względu na góre, która brzmiała super. Kiedyś ktoś napisał, że OGG robi błędy "analogowe" przez to nawet przy wyższej kompresji nie słychać ich tak jak w przypadku mp3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

 

Hey @grid

W foobar trzeba po prostu ustawić sobie parametry konwersji w profilu > preferences > tools > converter i tam dodajesz nowy lub edytuj.

Np. dla 192 kbps ja mam -S --noreplaygain -V2 --vbr-new -q 0 - %d

Ja mam foobar v1.0.3 i tam ten kodek w edycji wygląda tak jak na obrazku , czyli nie ma możliwości innej zmiany jak bitrate.

Ale na razie się tym nie przejmuję.

 

Zrobiłem dziś konwersję utworu DD ,,Ordinary World,, z flac na cztery formaty - ALAC(53mb) AAC(18.2mb) Fhg(5.18mb) Lame(5.19mb)

Praktycznie nie ma takiego formatu który gra gorzej. Kompresja stratna na sprzęcie nieaudiofilskim jest nieodczuwalna i niezauważalna dla ucha.

Już nie wspomnę o Ipodzie gdzie wszystkie formaty brzmią tak samo dobrze i bardzo przestrzennie. Czyli decyzja jest prosta - mniejszy plik jest lepszy.

 

Grid, na wstępie chcę zaznaczyć, że mój post nie jest zaczepny, nastawiony na konfrontację ani wrogi Tobie.

 

Jedyne, co mogę skrytykować w twoim poście to fakt, że popełniasz jeden, za to duży błąd: przedstawiasz swoje zdanie na temat, który dla każdego wygląda inaczej, a następnie te swoje wnioski generalizujesz, stwierdzając że "TAK WŁAŚNIE JEST" i basta :)

Kompresja stratna jest zupełnie wyraźnie słyszalna dla bardzo wielu ludzi. Stacjonarnie słucham na zestawie stereo: wzmacniacz z lat 80tych plus kolumny warte 500PLN. Fakt, wszystkie elementy są przeze mnie modyfikowane i gra to świetnie, ale zestaw za ok. 1500PLN na pewno jest "nieaudiofilski". Robiłem porównia za pomocą wtyczki "ABX Compare" do Foobara. Nie było problemu w rozróżnieniu (i wskazaniu) MP3 od Vorbis, oraz różnych bitrejtów w obrębie tego samego kodeka.

Dodam jeszcze, że Ipod naprawdę nie jest dobrym odtwarzaczem.. Na tych samych plikach (MP3 230kbps) YP-Z5 wręcz bije go na głowę (sprawdzałem ze 3 modele Ipodów, nie pamiętam, jakie..).

Z drugiej strony, ABSOLUTNIE SIĘ Z TOBĄ zgadzam, że DLA CIEBIE nie ma różnicy między stratnymi i nie stratnymi. Po prostu tak to słyszysz. I nie uważam, że słyszysz "gorzej". Jeśli przy MP3 128kbps muzyka daje Ci przyjemność, to WSZYSTKO JEST OK, bo przecież o tą frajdę w tym chodzi :) Po prostu my dwaj docierami do niej innymi drogami.

---------------------------------------------------------------------------

 

Żeby nie było, że to offtop: dla mnie MP3 nawet przy 224kbps brzmi paskudnie, produkuje dużo "świstów" i zniekształca wysokie tony. Uczucie jak piach w zębach lub kreda po tablicy, więc nie przesadzę, gdy napiszę, że nie mogę tego słuchać.. Dopiero przy 320kbps mogę słuchać, jest nawet całkiem fajnie: na przęt przenośny da radę.

Chociaż na YP-Z5 i Sennkach PX100, słuchając spokojnie i w ciszy, wyraźnie dostrzegam, że MP3 320 gubi ciekawe przestrzenne szczegóły, choćby w porównaniu z OGG (Vorbis) 160kbps.

Konkluzja: MP3 przy 128kbs jest drastycznie gorsze niż przy 320kbps, ale MP3 320kbps to ciągle troszke za słabo...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo kumam tego całego szumu wokół odkopywania. Chciał się wypowiedzieć to to zrobił od tego jest forum a że minęło w uj czasu to nic nie szkodzi można sobie dalej podyskutować jeżeli temat jest ciekawy. Lepiej odkopywać niż zakładać drugi taki sam temat. Autor może już nie odczyta tej odpowiedzi bo nie loguje się na forum ale inni to zrobią i może czegoś się dowiedzą :P

Edytowane przez Dawid06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np ja;) przeczytalem caly temat bo chce se wrescie zrobic test i powiem szczeze ze mam troche mentlik

zawsze jak potrzebowalem cos zripowac uzywalem cos co sie nazywa Free CD-DA Extractor 4.8

i tak sie zastanawiam czy ten programik wystarczy bo po lektorze tematu teraz wydaje mi sie to strasznie skomplikowane wszystko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności