Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

NuForce Icon HDP


piotrus-g

Rekomendowane odpowiedzi

Na samym początku pragnę podziękować po raz kolejny lawrence'owi za użyczenie sprzętu firmy NuForce do testów.

Dzisiaj pod lupę idzie high-endowy produkt - model HDP czyli akronim: Headphone-amp, Dac, Pre-amp.

 

Produkt dostajemy już w większym opakowaniu niż wszystkie inne wyroby od NF, z którymi miałem do tej pory do czynienia. Jakoś mnie to nie dziwi :) W końcu HDP jest produktem stacjonarnym, a nie przenośnym, więc rozmiar nie gra roli. Aczkolwiek wciąż HDP jest bardzo mały jak na swoje "osiągi". Uważam to za całkowity plus, ponieważ jest zgrabny i zmieści się na każdym biurku.

 

W pudełku dostajemy HDP, zasilacz z kablami, przejściówki optical-spdif, jack 6,3-3,5, kabelek USB oraz silikonową podstawkę. Moim zdaniem zabrakło w komplecie jakiegoś opticala i coaxiala - szkoda.

 

Wykonanie nie pozostawia złudzeń. Wszystko chodzi z należytym oporem, nie ma luzów na gniazdach i potencjometrach. Dokładnie tego można się było spodziewać, więc się nie zawiodłem.

Kiedy przełączamy dolne pokrętło wyboru źródła, zmienia się kolor diody: USB-niebieska, Digital-biała, Amp-czerwona. Całkiem fajny dodatek. Potencjometr głośności jest jednocześnie włącznikiem. Na niższych głośnościach słychać pewne rozbieżności między kanałami, mogło być troszkę lepiej.

 

Od razu zaznaczę, że pisząc recenzje byłem w pewien sposób ograniczony sprzętowo. Na razie nie mam możliwości przetestowania wejścia optycznego, nie mam również do dyspozycji nausznych słuchawek, a jedynie IEMy, które czuję, że nie oddają w 100% możliwości sprzętu, bo pamiętam co HDP zrobił z Denonanmi D2000. :rolleyes: Jednak niedociągnięcia te zostaną wkrótce naprawione, czekajcie więc na update.

 

Dźwięk... :rolleyes: mógłbym już nic więcej nie mówić... Po prostu - najlepszy sprzęt z jakim miałem do tej pory możliwość obcowania.

Zacznijmy od DAC'a po USB. Jak już kiedyś pisałem, pierwsze wrażenie podczas odsłuchu to "wow". Dźwięk jest naprawdę klasowy, trudno mi jest nawet porównać tego DACa do wszystkich innych, które słyszałem. Jakość jest porażająca i wgniata w fotel. W pierwszej kolejności rzuca się w uszy niesamowita przestrzeń z piękną głębią. Również niesamowita szczegółowość. Słuchawki w wyżej wymienionych kwestiach dostają po prostu skrzydeł - jest szeroko, głęboko, z genialną separacją i jeszcze genialniejszą holografią i planowaniem.

Druga rzecz, która rzuca się w uszy - dynamika - kolejne "wow" nie brakuje basu, który posiada piękną fakturę, zejście oraz impakt.

W każdym DACu, który testowałem zwracałem uwagę na wysokie tony - te zazwyczaj są w urządzeniach niskiej klasy bardzo mocno wyeksponowane i przesadzone - ostre i nienaturalne. HDP nie rozczarował. Wysokie są bardzo naturalne, mają niesamowitą barwę, na D2000 talerze zrobiły na mnie ogromne wrażenie (wrócimy do tego później kiedy zdobędę D2000 :) )

 

Przejdźmy dalej do wzmacniacza jako takiego. W torze znalazło się s:flo2(line-out)->jack-RCA->HDP->UM3w.

Połączenie to ma jeszcze lepszą dynamikę od DACa USB. Bas ma większy wykop. Brzmienie jest bardziej fun'owe. Natomiast kurczy się troszkę scena, która mimo tego pozostaje bardzo szeroka. Ogólna ocena wzmacniacza jest również bardzo pozytywna, jest dynamicznie, funowo i z rozmachem. Jestem pewien że więcej pokazałyby tutaj słuchawki nauszne niż customy. (Więcej po updatecie)

Nie mniej jednak w połączeniu z customami jest klimat (szczególnie w jazzie), w dodatku przestrzeń jest porównywalna do dobrych słuchawek nausznych otwartych :)

 

Mając pod ręką również głośniki Behringer MS40 postanowiłem dać im szansę na pokazanie tego co potrafią.

Włączenie HDP jako preampa w torze: laptop->HDP->MS40 było strzałem w "10". Pojawiło się to czego mi brakowało w tych kolumnach (jeśli czytaliście moją recenzję owych głośników to wiecie o co chodzi). Muzyka nabrała barw, pojawiły się emocje, dynamika zdecydowanie się poprawiła. Zdecydowana poprawa nastąpiła również jeśli chodzi o wysokie tony. Dołączenie do toru hybrydowego wzmacniacza dodało jeszcze więcej kolorków i tego "czegoś" czego brakowało.

W dodatku poprawiła się przestrzeń i holografia, która i tak już była na bardzo wysokim poziomie.

 

"Nikt nie jest bez wad"

Niestety i w tym przypadku musimy spojrzeć prawdzie w oczy, sprzęt ma pewne niedociągnięcia. Np, mając podpięty pod analog line in kiedy przełączyłem z A(analog/amp) na U(Usb) bez podania sygnału cyfrowego, słyszałem muzykę z line in (oczywiście cicho). Jeżeli sygnał z USB jest podawany sytuacja nie występuje. Jednak wydaje mi się że takie coś nie powinno mieć miejsca w takim sprzęcie.

Kolejnym problemem, który nie powinien mieć miejsca, jest szum. Na bardzo czułych i niskoomowych IEMach szum jest wyraźny i dość denerwujący nawet, szum znika w dużej mierze po przekroczeniu 1/3 głośności (bez muzyki). W porównaniu do zupełnie bezszumowego uDAC'a jest to pewne rozczarowanie. Zapewne słuchawki o wyższej impedancji (pow. 50 Ohm) skutecznie wyeliminowałyby szum.

Na D(digital) słychać (bez muzyki) bardzo wysoki dźwięk - dość cichy, ale ponownie - nie powinno mieć to miejsca.

 

Podsumowując NuForce Icon HDP to wybitne urządzenie, posiadające wybitny i nieprzeciętny dźwięk! Charakteryzuje się niespotykaną głębią, dynamiką i holografią. Jak na DACa ma bardzo "analogowe" brzmienie. Zarówno dźwięk jak i wykonanie jest bezkompromisowe.

Pomimo kilku niedociągnięć w postaci przesłuchów (tylko kiedy nie ma sygnału) czy szumu, nadrabia swoimi możliwościami sonicznymi. Gdybym miał wolne pieniążki (dużo pieniążków) to bym go kupił bez zastanowienia po pierwszym odsłuchu. Jest to słownie najlepszy DAC, którego miałem okazję testować. I jeśli zastanawiałbym się nad kupnem Beresforda za 1k (jeśli miałbym taki budżet) to nie miałbym najmniejszych oporów przed dozbieraniem to tego cuda, jakim jest HDP.

 

Jeszcze raz dzięki lawrence za użyczenie sprzętu.

Update (optical + D2000) wkrótce.

Zdjęcia:

_MG_9407.jpg_MG_9408.jpg_MG_9409.jpg

_MG_9412.jpg_MG_9414.jpg

_MG_9416.jpg_MG_9417.jpg_MG_9420.jpg

Z góry przepraszam za artefakty na zdjęciach poniżej (były one niezamierzone):

_MG_9426.jpg_MG_9428.jpg_MG_9430.jpg

_MG_9432.jpg_MG_9433.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, piotrus, dzięki. Mój HDP zamówiony, czekamy... A co do szumu, śmiem twierdzić, że to wina potencjometru - na Head-Fi spotykano się już z takim problemem, a pierwszy recenzent strasznie poleca HDP do IEMów, dlatego to raczej wina Twojego egzemplarza.

Pamiętaj że moje IEMy mają 19 Ohmów i 119dB@1kHz są po prostu mega czułe. Zapewne słuchawki pokroju triple.fi czy UM3x nie szumiałyby aż tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaskakująca jest ilość świetnego sprzętu, który wypuszcza nuforce, co raz coś dobrego :)

Owszem, najbardziej zaskakujący jest stosunek cena/jakość większości produktów NF. No w sumie tylko w przypadku HDP czy wyższych modeli DACów/AMPów (po $1k) stosunek ten raczej nie będzie brany pod uwagę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zwykle recka pierwsza klasa. szkoda, że obecnie poza moim zasięgiem finansowym :) sprzęt robi niezłą furorę za oceanem, ponoć radzi sobie również z wysokomowymi nausznikami. piotrus nie masz może opcji wpięcia w to czegoś pokroju HD650? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zrobione jeszcze dzisiaj powinienem je wrzucić ;)

 

jak zwykle recka pierwsza klasa. szkoda, że obecnie poza moim zasięgiem finansowym :) sprzęt robi niezłą furorę za oceanem, ponoć radzi sobie również z wysokomowymi nausznikami. piotrus nie masz może opcji wpięcia w to czegoś pokroju HD650? :)

Dzięki, niestety nie mam możliwości wpięcia czegoś większego :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że moje IEMy mają 19 Ohmów i 119dB@1kHz są po prostu mega czułe. Zapewne słuchawki pokroju triple.fi czy UM3x nie szumiałyby aż tak.

Z tego co pamiętam mowa była o JH13, UE10 i ES3, nie wiem. W każdym razie temat o HDP ma na Head-Fi dosyć spore rozmiary i coś mi się wydaję, że taki problem się już pojawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko żeby produkt 4x droższy grał na podobnym poziomie :P a samo urządzenie jak na te bardzo pozytywne opinie to wygląda jednak mocno niepozornie...

 

zastanawia mnie jeszcze jak to wypada pod względem porównania do zestawu uDac + lampa, w podobnych okolicach cenowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko żeby produkt 4x droższy grał na podobnym poziomie :P a samo urządzenie jak na te bardzo pozytywne opinie to wygląda jednak mocno niepozornie...

 

zastanawia mnie jeszcze jak to wypada pod względem porównania do zestawu uDac + lampa, w podobnych okolicach cenowych.

 

Dlaczego nie?...4x droższy bo ma dodatkowe pierdółki i 96kHz/24-bit i headphones up to 600-Ohm (80 mW@600-Ohm) , ale teoretycznie przy nisko ohmowych słuchawkach tańszy uDAC mógłby czasami zagrać lepiej...ale nie wiem ,ja się nie znam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako, że szukam źródła dla swoich customów i protectora rozmawiam z ludzmi z head-fi ktorzy maja za sobą cale hordy hi-endowego stuffu, dlatego pozwole sobie zacytowac pmke ktora dostalem od mojego serdecznego e-przyjaciela jednego z autorytetow z head-fi, zeby wniesc nieco wiecej na temat potencjalu HDP i porownania go do innego bardzo mocnego amp/dac'a walczacego o miano hi-endowego.

 

Yes, I would say it sounds a little better than my D4 with upgraded opamps, with noticeably more power for full size phones as well. The HDP extreme low volume channel imbalance is just a little worse when using very sensitive IEM, and it can't run entirely off the grid like the D4. So, I tend to use the D4 with my IEM and laptop a lot, but use the HDP with my HD600/800, HE-5 and 600 ohm AKG K240M when I don't want to warm up a tube amp for an hour.

 

The HDP has an advantage in micro-detail when using 24/96 USB with hi-res files, or in it's ability to work with optical and coax digital. It's DAC seems to be on par with other $300-400 DAC's but a little below some $700-$1000 DAC's like Apoge mini-DAC and Digital Link III. It's DAC is surprisingly similar to my portable iMod with portable Vcap dock ($900), but that is also slightly below the Apogee or DLIII. It's amp seems to be on par with several other $300-400 amps as well, but a little below more costly ones.

 

The only issue I have had with HDP is some mild sensitivity to some other devices that are plugged into the same power strip and noise coming from that gear through the power or USB cable. This is minor and difficult to hear in some setups, and only with very sensitive IEM.

 

I również link do topicu jego autorstwa(recenzja HDP) -> http://www.head-fi.org/forum/thread/469767/review-in-progress-nuforce-hdp-24-96-usb-optical-24-192-coax-dac-preamp-and-headphone-amp

 

Dodałem to również z uwagi na fakt, że ostatnio otrzymałem od kilku osób pm'ki odnośnie zamawiania iBasso D4 mamba, z czego 2 osoby wyrazily rowniez zainteresowanie Nuforce'em HDP i pojawil sie dylemat i u nich, i u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Nawet w najsmielszych oczekiwaniach nie pomyslalem, ze bys mi go urzyczł, hihi :)

 

Słuchaj, najpierw kupie ibasso d4 i kupie reszte potrzebnych mi kabelkow, wtykow typu 2rca-jack, jack-jack, czesci wymienne do ibasso. Postaram sie tez dokupic sflo2. Wtedy sie do Ciebie odezwe i zrobie konkretna recenzje porownawcza DAC-ow w DAP-ach, w HDP i w D4 oraz DAC/amp combo i D4 vs HDP oraz HDP amp vs D4 amp vs Protector Un/Balanced.

Mam na chacie(tzn juz nie moje, ale mojego ojca, dwa wzmacniacze lampowe, nie byle gowno, tylko klasowy sprzet, jak i sennki hd600, denonki d5000) zatem sprzet pelnowymiarowy jak i przenosny(to co widac w sigu), wiec mysle ze bede w stanie uslyszec(i w miare mozliwosci - opisac i tu przekazac) co potrafia poszczegolne sprzety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

a mnie Panowie interesuje jak ten Dac zagra na monitorach aktywnych np. Yamaha msp5... Bo jak gra na sluchawkach to juz wiemy:) I kolejna watpliwosc...jesli mam juz wewnetrzna karte muzyczna Asus Xonar ST to czy jest sens zamiany jej na powyzszego Dac-a? Jakie jest Wasze zdanie?

 

W sumie karta Asusa Xonar ST w testach i praktyce sprawdza sie bardzo dobrze i jest dwukrotnie tansza...czy warto zaplacic dwukrotnie wiecej za Icon-a HDP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności