Skocz do zawartości

NuForce Icon uDAC


Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie pragnę podziękować lawrence'owi za udostępnienie sprzętu od testów, po raz kolejny :)

Dzisiaj na warsztat idzie kolejny produkt firmy NuForce. Tym razem będzie to jeden z najmniejszych, jeśli nie najmniejszy, seryjnie produkowany DAC. Wygląda na to, że uDAC jest mniejszy od cztery razy droższego Pico DAC'a.

Dlaczego "u" DAC ? literka "u" zastępuje tu symbol mikro. Tak więc mamy do czynienia z microDAC'iem ;) NuForce całkowicie trafił w sendo nazywając tak swój produkt. uDAC jest niewiele większy od pudełka zapałek.

Nie oceniajcie jednak książki po okładce ;)

 

Urządzenie dostajemy w przezroczysto-szarym pudełku, identycznej wielkości jak te od słuchawek NE-7 i 8.

W środku znajdziemy DAC'a, kabel USB i instrukcję obsługi.

 

Warto zatrzymać się nad tym co posiada uDAC. A więc mamy wejście na USB, wyjście Coaxial, 2x RCA i wyjście słuchawkowe. Spasowanie materiałów jest na naprawdę wysokim poziomie. Potencjometr chodzi z należytym oporem.

Samo urządzenie jest piękne w swojej prostocie. Niebieska diodka z przodu dodaje mu tylko uroku. Na górze znajduje się wytłoczony napis "nu force". Jednym słowem schludnie i ładnie. Nic dodać nic ująć.

 

Pierwsze podłączenie urządzenia powoduje ogromny uśmiech, przynajmniej tak było w moim przypadku. To co się najbardziej rzuca w uszy to... cisza! Każdy DAC, z którym do tej pory obcowałem, szumiał niemiłosiernie. MicroDAC jest całkowicie cichy. Czy to na 12 Ohmowych NE8, czy na 19 Ohmowych i bardzo czułych customach, po prostu zero szumów! Bardzo pozytywne zaskoczenie.

Wzmacniacz słuchawkowy zainstalowany na pokładzie jest wystarczająco mocny (80mw/kanał/16 Ohm). Nawet na Audeo nie udało mi się przekroczyć połowy skali. Myślę, że ze 100 Ohmowymi słuchawkami nie miałby większych problemów, aby napędzić je do wystarczającej głośności.

Brzmienie to kolejne zaskoczenie. Nie ma co się oszukiwać - ten maluch przeskakuje brzmieniem ...wiele drogich urządzeń. Nie będzie herezją powiedzenie, że cała, słownie cała, linia Beresforda chowa się przy uDAC'u. Jakość i poziom dźwięku jest na poziomie 3 razy droższego modowanego Beresfroda 7520.

DAC NuForca brzmi dynamicznie, z ładną porcją niskich tonów i sporą ilością wysokich tonów, jakże charakterystyczną dla chyba wszystkich przetworników cyfrowo-analogowych. Nie brzmi jednak w żadnej sposób mechanicznie czy "cyfrowo", a raczej jak naprawdę wysokiej klasy odtwarzacz CD. Posiada bardzo ładną szeroką i głęboką scenę.

 

W połączeniu z customowymi UM-3w pokazał chyba wszystko co najlepsze. Dynamika basu jest spora, bas dostał kopa i wybrzmiewa genialnie. Wysokich przybyło i ilościowo jest ich w końcu tyle ile chciałbym, aby było, słuchając z komputera. Jeszcze bardziej zwiększyła się szczegółowość. Pogłębiła i poszerzyła się scena. Uzyskany efekt jest naprawdę trójwymiarowy.

 

Połączenie z NE-7M przypadło mi bardzo do gustu. Bas zyskał na szczegółowości tak samo jak reszta pasm. Ogólna szczegółowość jest już na poziomie bardzo dobrym. Największa zmiana chyba w scenie. Jest jeszcze szerzej. Pozytywna zmiana również w wysokich tonach. Jest ich teraz więcej i są bardziej szczegółowe.

Jednym słowem świetne połączenie!

 

Podobnie w połączeniu z NE-8 Takie połączenie jest zdecydowanie na plus. Dzięki zwiększonej dynamice przyjemniej się słucha rocka. Jednak nie przepuściłem okazji by posłuchać na nich Diany Krall... Moim zdaniem całkowicie pochłaniające i angażujące wydanie jazzu! Bardzo szeroko jednocześnie oddając esencję tej muzyki.

 

Z Audeo mimo wszystko brakło mi dynamiki i tu z pomocą przyszło wyjście RCA i fiio E5. Audeo z Fiio E5 na podbiciu basu tworzą wspaniałą parę, a puszczonym przez microDAC's nie można nic zarzucić!

Warto dodać w tym miejscu, że poziom głośności wyjścia RCA jest kontrolowany za pomocą potencjometru.

 

uDAC jednym słowem mnie zachwycił. Jest naprawdę mały, a wydobywa się z niego wielki dźwięk. Może nie jest on, aż tak aksamitny jak ten z HiFiMana EF-2, jednak ten ma hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy i jest z 5 razy większy, a w dodatku droższy. Poza tym nie można temu DAC'owi nic zarzucić pod kątem brzmienia. Jest ono po prostu klasowe. W dodatku jego stosunek cena/jakość jest niezaprzeczalnie genialny.

uDAC jest świetnym dodatkiem do laptopa lub do komputera na małym biurku. Osobiście zostałem zaskoczony przepaścią pomiędzy moją kartą dźwiękową, którą uważałem za całkiem dobrze brzmiącą (jak na integrę), a uDAC'iem.

MicroDAC nada się z powodzeniem do napędzania chyba wszystkich słuchawek dokanałowych jak i większych słuchawek nausznych o stosunkowo niskiej impedancji. Poza tym przekonwertowany sygnał można puścić dalej na inny wzmacniacz słuchawkowy lub nawet głośnikowy. Dzięki wyjściu Coaxial może posłużyć również jako konwerter sygnału USB na Coax dla DAC'a, którego już posiadamy, a który nie ma wejścia USB.

Jest to kolejny produkt od NuForce, który wywarł na mnie bardzo bardzo dobre wrażenie. Oby tak dalej.

_MG_9387.jpg

_MG_9390.jpg

_MG_9391.jpg

_MG_9392.jpg

_MG_9393.jpg

_MG_9399.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna recka :)

 

Ogólnie zgadzam się z wnioskami, ten maluch naprawdę jest kapitalny. zachwycił mnie do tego stopnia, że zrezygnowałem z pierwotnych planów wspomagania go wzmacniaczem dla moich niskoohmowych słuchawek. z filipami hp1000 tworzy fantastyczną parę, a i grado brzmią na nim bardzo przyjemnie. na chwilę obecną nie widzę sensu poszukiwania wzmacniacza, może z zakupem bardziej wymagających słuchawek coś mu dołożę, ale jako DAC spełnia moje wymagania w pełni :)

 

Przykładowa fotka, bo Piotruś coś nie lubi recek wzbogacać graficznie i jest to jedyne co można mu zarzucić :)

 

P1020277.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uDACem w kieszeni (dosłownie) także podpisuję się pod recenzją. Mam tylko jedno "ale", sorry - 100-Ohmowych słuchawek on nie uciągnie. DAC zasilany jest tylko z USB, które ma bodajże 5V i jakiejś nadzwyczajnej mocy spodziewać się nie należy - DAC zasilany bateryjnie (np. iBasso D2) będzie mocniejszy. Dodatkowo - szkoda, że producent nie zdecydował się na mini/micro USB, zawsze o kabelek mniej do noszenia. ;) Niemniej jednak, świetny sprzęt za świetną cenę.

 

@Edit

Dzięki, hesus. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uDACem w kieszeni (dosłownie) także podpisuję się pod recenzją. Mam tylko jedno "ale", sorry - 100-Ohmowych słuchawek on nie uciągnie. DAC zasilany jest tylko z USB, które ma bodajże 2V i jakiejś nadzwyczajnej mocy spodziewać się nie należy - DAC zasilany bateryjnie (np. iBasso D2) będzie mocniejszy. Dodatkowo - szkoda, że producent nie zdecydował się na mini/micro USB, zawsze o kabelek mniej do noszenia. ;) Niemniej jednak, świetny sprzęt za świetną cenę.

 

USB ma 5V, ale ogólnie masz racje ;) do wysokoohmowych potworów takie maleństwo na zdrowy rozsądek nie będzie pasować. Jednak z wszystkim co do tej pory miałem radził sobie lepiej niż taki Touch2g, który rzekomo spokojnie napędza 250om Beyery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uDACem w kieszeni (dosłownie) także podpisuję się pod recenzją. Mam tylko jedno "ale", sorry - 100-Ohmowych słuchawek on nie uciągnie. DAC zasilany jest tylko z USB, które ma bodajże 2V i jakiejś nadzwyczajnej mocy spodziewać się nie należy - DAC zasilany bateryjnie (np. iBasso D2) będzie mocniejszy. Dodatkowo - szkoda, że producent nie zdecydował się na mini/micro USB, zawsze o kabelek mniej do noszenia. ;) Niemniej jednak, świetny sprzęt za świetną cenę.

 

USB ma 5V, ale ogólnie masz racje ;) do wysokoohmowych potworów takie maleństwo na zdrowy rozsądek nie będzie pasować. Jednak z wszystkim co do tej pory miałem radził sobie lepiej niż taki Touch2g, który rzekomo spokojnie napędza 250om Beyery.

Dzięki, poprawione. Haha, wiesz, też K701 podłączałem do iPhona, było głośno, ale na pewno nie były nawet w najmniejszym stopniu dobrze napędzone. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat zdjęcia zrobiłem i miałem zamiar je wrzucić, ale tak narzekacie że nie wiem czy się nie rozmyślę :P

Joke. Zdjęcia będą za pół godzinki.

Tak, DAC zasilany jest przez usb tylko. 100 Ohmowych słuchawek nie posiadam, był to raczej strzał w ciemno. Skoro Audeo (32 Ohmy) ciągnie na jakieś 1/3. Nie mniej jednak słuchawki nauszne mają mniejszą czułość no i tu faktycznie. Prawdopodobnie 60 Ohmów już może być granicą.

Na meecie słuchaliśmy z D2000 i brzmiał też bardzo fajnie :)

 

Tak zapomniałem jeszcze wspomnieć że uDAC występuje w kilku różnych wersjach kolorystycznych ;)

 

Zdjęcia dodane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za recenzje, na to czekałem....brakuje tylko porównania do jakiś popularnych daców/kart w podobnym przedziale cenowym,np. EMU lub Dr DAC nano...

 

ale może wątek się jeszcze rozwinie...szkoda że nie można go wypożyczyć za kaucją.....aha ,jak zwykle dobra recenzja....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jey, a tak z ciekawości, nie wiem jak długo miałeś LD DAC_I, ale może mógłbyś napisać jak on stoi względem NF? :)

LD nawet nie słuchałem - pooglądałem i wysłałem dalej. ;) Myślę natomiast, że wynik byłby dosyć oczywisty. uDAC to genialny sprzęt jak za swoją cenę, a np. Beresford jest strasznie przeceniony i ssie niemiłosiernie, ale chyba nie jest to ta sama klasa co sam, stacjonarny DAC, do tego 3 razy droższy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za recenzje, na to czekałem....brakuje tylko porównania do jakiś popularnych daców/kart w podobnym przedziale cenowym,np. EMU lub Dr DAC nano...

 

ale może wątek się jeszcze rozwinie...szkoda że nie można go wypożyczyć za kaucją.....aha ,jak zwykle dobra recenzja....

Jest mozliwosc wypozyczenia uDACA za kaucja. Z poprzedniej dostawy zostal mi tylko 1, na ktorego rezerwacje zrobil sobie Homzik. Teraz jak przyjda kolejne to bede mogl go do Ciebie wyslac. Jezeli jestes zainteresowany to kontakt przez priv.

 

Pozdrawiam, Patryk Lauryn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc w dużym skrócie:

16 bitów daje około 65.000 poziomów kwantowania, 24 bity dają około 16.800.000 poziomów kwantowania. Oznacza to po prostu, że 24 bitowy sygnał cyfrowy po zamianie na sygnał analogowy w przetworniku C/A jest po prostu bardziej zbliżony do sygnału analogowego. Tyle teoria. W praktyce jest to bardziej złożone i na dźwięk wpływa wiele innych elementów, w tym jako jeden z istotniejszych filtracja. Trzeba jednak pamiętać, że na płycie CD-Audio zapisany jest i tak sygnał w rodzielczości 16 bitowej i uzyskiwane dłuższe słowa są w sposób sztuczny (tzw. nadpróbkowanie). Co do praktycznych aplikacji, nie wypowiadam się, nie mam wystarczającej wiedzy i doświadczenia. Ale są tutaj napewno tacy, którzy się znają. Pzdr

źródło

 

Generalnie nie ma SŁYSZALNEJ różnicy między 16 a 24 bity

 

http://www.tweakheadz.com/16_vs_24_bit_audio.htm a tu już masz zupełnie wszystko opisane pięknie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niestety moje odczucia związane z uDac`iem nie są takie optymistyczne, gdyż różnica pomiędzy nim, a dźwiękówką z Lenovo Y530 (na moje ucho) jest praktycznie żadna. Bas na uDac minimalnie niżej schodzi, na tym w zasadzie kończą się różnice. W stosunku do iaudio i7 (ustawienia flat, bez "ulepszeń") uDac faktycznie gra ciekawiej, z większym wykopem, szerzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku NE-7 powiem tyle, że jest słabo w kwestii przydźwięku siecowego. Muszę dotykać obudowy laptopa by dźwięk ten się uciszał, aczkolwiek nie w 100% cichnie. Na Nx3, CAL tego efektu w ogóle nie słychać, a na NuForce`ach strasznie. Co do samych szumów, to ciężko przy nuforce`ach o nim bo sam przydźwięk jest zbyt duży, by słyszeć szumy ;) Tylko teraz nie pamiętam, czy poprzez uDac`a przydźwięk także był, ale na 90% jestem pewny, że tak, natomiast jak słuchałem uDac`a w pracy na komputerze stacjonarnym, to faktycznie szumu nawet przy wyższej głośności nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności