Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Realtek vs. Ordnance DAC-1 vs. iPod Video


hal

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od tego, że jest to opinia subiektywna i każdy może o tym sądzić, co sobie chce. W każdym razie kupiłem sobie w celach 'testowych' Ordnance DAC-1, czyli malutkiego, prostego daca na usb. iPoda video postanowiłem sprzedać, bo i tak muzyki słucham tylko w domu. Mam netbooka, który do słuchania muzyki z dac-a wydaje się być wręcz stworzony (stoi zawsze przy łóżku ;) ) więc to właściwie prawie przenośny mini-system audio. Ale do rzeczy:

Po raz pierwszy podłączyłem Ordnance, słucham sobie muzyki z foobara (wszystko w flac) a pierwsze spostrzeżenia w stosunku do iPoda są takie, że jest trochę cieplejszy (na tym mi zależało), natomiast video ma trochę fajniejszą 'mięsistą' średnicę, która w DAC-1 jest troszkę bardziej wycofana. Jeśli chodzi o wysokie, to specjalnych różnic nie wychwyciłem. Generalnie z zakupu byłem zadowolony. I video, i DAC-1 grają dobrze. Trochę inaczej, jednak pozwalają słuchawkom wykorzystać ich możliwości.

 

ALE: w sumie nie wiem dlaczego, bo moja ostatnia przygoda z integrą tego producenta w moim stacjonarnym skończyła się odruchem wymiotnym - szumy, trzaski i dźwięk zlewający się w bezkształtną masę był chlebem powszednim dla tej dźwiękówki, podłączyłem słuchawki do integry realteka - nie wiem jaki model, prawdopodobnie alc888 - w netbooku (Asus EeePC 1000H) i... oniemiałem! Chyba z godzinę porównywałem dac-a z realtekiem, na zmianę wpinając i odłączając słuchawki i puszczając te same utwory na jednych i drugich... i szczerze powiedziawszy, nie potrafię powiedzieć, co brzmiało lepiej! Fakt, realtek jest sporo cieplejszy, ale przy tym absolutnie niepozbawiony szczegółowości, dynamiczny i nie gubi się w szybszych utworach. Ordnance DAC-1 brzmi BARDZO podobnie, z tą różnicą, jest naprawdę odrobinę chłodniejszy. Poziom szczegółowości zarówno video, DAC-1 jak i (o dziwo!) realteka oceniam podobnie - czyli dobrze w stosunku do moich wymagań.

Nie wiem co powiedzieć... Na pewno obie integry realteka - tą zintegrowaną z płytą msi (nienajnowsza, może trzyletnia) i tą obecną w netbooku asusa dzieli prawdziwa przepaść. Jeśli zaś chodzi o resztą, to dźwięk DAC-1 nie odstaje od iPoda (który oceniam co najmniej dobrze, zresztą moja opinia chyba nie jest odosobniona), a z kolei ten realtek nie gra gorzej niż DAC-1... Różnice są naprawdę bardzo słabo wyczuwalne i właściwie jedyną konkretną stanowi ilość basu. W realteku jest go więcej, ale wcale nie kosztem jakości.

 

Podsumowując: ten 'lepszy' realtek właściwie wcale nie szumi ('gorszy' - koszmarnie).

DACa-1 używałem z 3 kablami - 2 krótkich z dławikami ferrytowymi (jeden lekko szumiał) i 1 długiego (ok 1,5m) bez dławika. Różnic, poza poziomem szumu i to w małym stopniu, nie zaobserwowałem.

Wszystkie utwory były w formacie .flac We wszystkich przypadkach korzystałem z niemodowanych słuchawek Creative Aurvana Live!

 

Mam jeszcze SB Live! 24-bit, ale zgłupiałem już od porównywania szczegółów i ją zostawię sobie na jutro... W każdym razie z tego co pamiętam, nie grała lepiej niż Video.

Gdzieś coś czytałem o jakimś 'cudownym' chipie realteka. Oczywiście pseudoaudiofile od razu zmieszali go z błotem, bo przecież to realtek... Ale może jednak coś w tym jest?

Jak tak dalej pójdzie to DAC-1 stanie się zbędny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, technika idzie do przodu i o pierwszych integrach można było powiedzieć tyle że wydawały z siebie dźwięk stereo, później przyszła kolej na dźwięk wielokanałowy i obsługę najprostszych instrukcji EAX i najwidoczniej teraz poszli na jakość dźwięku dorównującą tanim DACom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się składa, że miałem kiedyś dac-1, teraz mam video, a w lapku conexanta hd (chipset venice) i powiem, że wrażenia mam bardzo podobne :) pamiętam, że porównując dac-1 z integrą słyszałem delikatną różnicę w wysokich/detalach na korzyść dac'a, był po prostu troszeczkę jaśniejszy, ale różnice te znikały na głośnikach (genius 1250x), a w domu tylko na nich słucham, więc dac znalazł innego właściciela. a porównując ipoda do integry mam wrażenie, że grają bardzo podobnie, na lapku bas jest trochę mocniejszy. co do szumów to na wyczulonych pod tym względem ex500 nie ma ich w ogóle, czego nei można powiedzieć o iphonie (video nie chce mi się teraz włączać, ale pewnie będzie tak samo, ogólnie ich brzmienie jest dla mnie praktycznie identyczne). także nie jesteś sam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całe szczęście, że nie jestem ;) - w miarę słuchania zauważyłem, że dac-1 ma trochę wyraźniej zarysowaną średnicę, za to integra nadrabia basem, absolutnie nie rozlazłym, takie ładne mięsko

z tego co wyczytałem chip to alc662 albo jakaś jego wariacja - o dziwo niewielu chwali sobie jego brzmienie, piszą o szumach i płaskim dźwięku... w każdym razie ja swoje wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc dac znalazł innego właściciela.

Pozdrawiam :P

 

Jaką dokładnie mam dźwiękówkę z swoim Asusie M51VA - nie wiem. Szukałem kiedyś info (Everest i inne tego typu zgodnie wyświetlają "Realtek Unknown @ Intel 82801IB ICH9") ale znalazłem tylko kilka sprzecznych ze sobą informacji i dałem spokój. To co ma znaczenie, to jej dźwięk. Góra i średnica są nawet nie najgorsze, góra względem ordnance wycofana. Szumów nie ma.

Powód dla którego nie da się jej używać to bas. Jest podbity i ustawiony w taki sposób, żeby każe, ale to każde, nawet najmniej basowe słuchawki brzmiały jak tani subwoofer. Stopa perkusji zagłusza wszystko na dodatek nie brzmiąc jak stopa tylko jak walenie płaską deską w kartonowe pudło. Skok jakościowy przy jakimkolwiek innym, przyzwoitym źródle jest więcej niż znaczny.

 

Inna sprawa to stopień bezmyślności kogoś, kto stwierdził: "tak, dajmy gniazdo słuchawkowe na przedniej ściance na samym środku! Na pewno każdemu będzie to pasowało, nikomu nie będą przeszkadzały kable biegnące przez środek talerza z jedzeniem ani wtyczka wbijająca się w brzuch jak weźmie laptopa na wyrko!"

 

 

Miło, że niektórzy wysilają się w kwestii zintegrowanych układów nieco bardziej. Nie ma co oczekiwać, że takie coś będzie grało na poziomie zewnętrznych DACów z wyższej półki, ale niech gra po prostu dobrze - to starczy. Większości całkowicie, co bardziej wymagającym jako zapas albo w podróży. Ja biorąc laptopa do pociągu czy jadąc do rodzinnego miasta na kilka dni i tak ciągnę ze sobą DAC, tyle dobrego że jest ekstremalnie mały i nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Jeden z powodów dla których raczej powoli rozglądam się za czymś lepszym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a u mnie właśnie bas jest całkiem ciekawy - więcej go i mocniejszy niż w dac-1, który gra raczej neutralnie ale zdecydowanie nie za dużo; 'pedałowanie' jest cięższe i głębsze, to fakt, ale dalej słychać że to bęben a nie studnia :)

na razie przeprowadzam testy na różnych gatunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Realteka ALC883 i porównuję go do EMU 0404. W zasadzie to nie ma czego porównywać. Jak wczoraj podpiąłem słuchawki do lapka to mnie zemdliło. Strasznie zmulony i kluchowaty dźwięk.

 

W każdym razie nie skreślam go. Jeszcze potestuję na spokojnie. A nóż widelec dostrzegę w nim potencjał :P 

 

Dziwi mnie natomiast inna sprawa. Jak podpinam słuchawki do wyjścia integry to po chwili wtyk robi się niepokojąco ciepły. Podejrzewam, że jakbym go dłużej potrzymał to mogłoby być gorąco, ale nie chcę póki co sprawdzać. Nie wiecie co to za zjawisko?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Swego czasu pozwoliłem sobie przetestować kilka chipsetów Realteka zintegrowanych kart dżwiękowych na różnych PC w pracy i muszę powiedzieć że różnice są kolosalne. Najbardziej zadziwił mnie fakt ze ten sam układ ALC883 grał zupełnie inaczej u mnie i inaczej na PC kolegi. Jak się okazało różnica wynikała z układu na płycie głównej Intel® I/O Controller Hub. U mnie był układ ICH 9 u kolegi ICH8 i to było przyczyną, że dźwięk u kolegi był spłaszczony na maksa (zero dynamiki zero przestrzeni) w odróżnieniu od dźwięku na moim PC w pracy, który to jest bardzo zbliżony do dźwięku na moim PC w domu (ALC888 ICH9).

Dodam że kodek ALC882 na ICH7 grał już karykaturalnie, nie dało się tego słuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Realtek'a ALC888S w laptopie. Jak na układ zintegrowany to gra bardzo dobrze, góra czysta i klarowna co nie pasuje do moich słuchawek zbytnio... Nano 4G przez LOD'a i E5 na podbiciu basu lepiej się sprawuje... Dół gra wyraźnie inaczej... Realtek nie schodzi tak nisko mimo podbicia na EQ.

 

Co nie znaczy że ALC888S nie jest dobry ^^ Na zewnętrznym sprzęcie a'la wieża bas jest bardzo dobry, reszta niegorsza. Na to wygląda że u mnie gra bardziej chłodno i tu jest problem.

 

--EDIT--

 

Ciekawostka... Na 7 gra ciszej ale jakoś tak bardziej "kosmicznie". Jest dobrze, nawet bardzo dobrze... Zmienił się bas, niżej schodzi, bardziej "miękki"... Podoba mi się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Co do zintegrowanych układów chyba często do laptopów montują lepsze niż do stacjonarnych. Jednakże właśnie i tak różnie to bywa.

Zapewne nie zależy to tylko od układu jaki zastosowano lecz od całego wykonania płyty główniej (chodź by wpływ innych układów na szumy).

Kiedyś używałem biurowej wersji laptopa HP w którym zintegrowana karta była masakryczna. Kupiłem wtedy sobie Creative Labs Sound Blaster X-Fi Surround 5.1. Nie jest może to świetna karta lecz akurat przy jej kupnie sugerowałem się głównie potrzebą podpięcia laptopa pod kino domowe, a wyjścia 5.1 jak i optyczne skusiły. Różnica była kolosalna, wiadomo że taka dźwiękówka i tak nie umywa się do profesjonalnych interfejsów audio jednak w porównaniu z zintegrowanym układem w HP było świetnie. Po jakimś czasie kupiłem sobie laptopa Sony VAIO VGN-FW21M. I oczywiście podłączyłem kartę Creativa w przekonaniu że zintegrowana jest badziewiem. Jednak coś mnie tknęło i porównałem sobie. Tu było moje zaskoczenie gdyż karta w VAIO gra dużo lepiej, basy dużo naturalniejsze (Creative lubi z tym przesadzać)środek też lepszy i góra całkiem dobra. Zasadniczo pod każdym względem lepsze od Creativa, dużo bardziej wyraźny dźwięk. Zasadniczo jakość mogę porównać do interfejsu e-mu 0202 są pewne różnice jednak ogólnie jakość na podobnym poziomie.

Wiadomo że zintegrować układy nie będą się równały z zaawansowanymi interfejsami, jednak ostatnio często się zdarza że do zwykłego słuchana muzyki już nie opłaca się kupować zewnętrznych kart do laptopa.

Oczywiście z pewnością wiele zależy od konkretnego ucha :) oraz od słuchawek. Ja osobiście znienawidziłem słuchawki Creative. Głównie przez model Creative Aurvana DJ który niby dobrze się zapowiadał i go nabyłem jednak okazało się że dźwięk pozostawia wiele do życzenia, w dodatku za tą cenę można nabyć dużo lepsze słuchawki (wtedy kosztowały mnie 350zł). Zaś Creative Aurvana Live! jakoś też mi nie przypadły do gustu, Creative (pod swoją marką gdyż nie mówię o e-mu) to robi sprzęt dla graczy, zarówno karty jak i słuchawki sprawdzają się dobrze w dźwiękach generowanych przez gry, szczególnie gdy jest dużo wybuchów,zaś np do muzyki poważnej jak dla mnie odpadają stanowczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Teraz mam Asusa P5Q, na nim niby jest Realtek ALC1200. Dla mnie gra słabo, chociaż lepiej niż poprzedni Realtek ALC850 (Gigabyte K8NE v2). Też szukam czegoś przenośnego do netbooka, jak najbardziej mobilnego z bardzo dobrym dźwiękiem. najlepiej pasowałaby mi karta w stylu Sound Blaster Play, sa jeszcze droższe wersje ale nie jestem pewien jakości. Chciałbym coś bezpośrednio podłączanego wtyczką a nie kablem. Co do Realteka to do tanich głośników ~70zł powiedzmy ze się nadaje, ale ze słuchawkami jest wyprany z basu szumi trzeszczy, jak podłączyłem shure scl2 to już wogóle tragedia była :P

Edytowane przez gumiak9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności