Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Jak nagrać zespół ?


matis_x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mój tata ma zespól (wesela,sylwester itp.) i potrzebuję nagrać jakieś demo. Kiedys próbowałem ale jakość znacznie odbiega od ideału. Możecie zresztą posłuchać http://zespolsezam.pl/muzyka.html . Na żywo to całkiem inna muzyka. Wiem że w domowych warunkach ciężko wykonać prawie profesjonalne nagranie, ale może da się choć trochę poprawić jakość. Szczególnie chodzi o wokal, który jest strasznie zniekształcony. Mikrofon to Shure Pg 58, wzmacniacz Behringer, perkusja elektroniczna (i reszta co widać na stronie z linku w zakładce sprzęt).

Mam karte dzwiękową Creative Sound Blaster PCI128 (WDM) i zintegrowaną - realtek ALC888. Czy zakup czegoś lepszego zapewni lepszą jakość ?? Czy znacie w miare dobry program no takich nagrań ?? I czy można nagrać to kanałowo ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kanałowo"? :)

 

wielokanałowo chyba? można - tak osobno (jak w studio) jak i ustawiając kilka mikrofonów tak żeby łapały tylko jeden instrument

 

ale wtedy lepiej kup i poczytaj: http://www.ceneo.pl/1135235

product.jpg

 

 

ta książka powie Ci znacznie więcej niż my tu na forum (musiał bym sporo cytować książkę)

 

a zakup czegoś lepszego naturalnie zawsze poprawi jakość... o ile wiesz jak użyć tego sprzętu (czytaj: wykorzystać jego zalety w pełni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywałem przez wyjście z miksera. Znacie może program który umożliwia wielokanałowe nagrywanie ??

 

najpierw trzeba mieć sprzęt który pozwala na wielokanałowe ngarywanie (jeśli o to chodziło w pytaniu)

 

jeśli nie to Audacity (darmowy a do Twojego zastosowania - i nie tylko - równie dobry co oprogramowanie komercyjne)

 

Jeśli tak to przez jaką karte dzwiękową.

 

teoretycznie przez każdą się da o ile wiesz jak: ustawić kapelę (albo pojedynczych muzyków), ustawić mikrofon żeby nagrać dany instrument (wszystko pisze w książce), jak zorganizować odsłuch kapeli (jeśli nagrywasz każdy instrument osobno), jak usunąć szum z nagrania, jak wyrównać głośność, jak rozłożyć instrumenty w panoramie (trzeba mieć do tego wyczucie) ewentualnie zostawić charakterystykę pomieszczenia, wreszcie jak zmiksować i zapisać...

 

... a jaki jest efekt jak zrobisz wszystko "ot tak" sam wiesz, z tego powodu w ogóle o to zapytałeś w pierwszej kolejności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowalbym nagrywanie kazdego instrumentu oddzielnie zaczynajac od perkusji, potem bas i reszta juz chyba mniej istotna kolejnosc. Nagrywajac wszystkich grajkow na raz nie masz zbyt wielkiego pola manewru przy obrobce nagrania. Po nagraniu danej sciezki puszczamy na sluchawki odsluch dla kolejnego grajka(trzeba zadbac o to, zeby opoznienie bylo jak najmniejsze). Potem trzeba poszczegolne sciezki zsynchronizowac ze soba - poprzesuwac w czasie o jakies milisekundy odpowiednio - zaczynajac od zsynchronizowania perkusji i basu, a potem kolejne instrumenty. Jak juz sciezki sa zsynchronizowane ze soba - powinno juz byc rytmicznie i dosc wyraznie slychac poszczegolne intrumenty - trzeba rozmiescic wszystko w przestrzeni(panorama, jakies efekty poglosu, czy cos w tym stylu). Standardowo wokal, bas, stopa perkusji idzie mniej wiecej na srodek, reszte przesuwamy na boki tak, zeby bylo dobrze. ;) Potem pobawic sie kompresorem dynamiki, equalizerem parametrycznym. Moze cos wyjdzie. ;)

Bardzo wazna sprawa to rozmieszczenie mikrofonow. Jako, ze pomieszczenie nie jest pewnie dostosowane do nagrywania, to dobrze byloby ustawic mikrofon dosc blisko zrodla dzwieku(kilka, moze kilkanascie centymetrow). Mozna sprawdzic kilka ustawien mikrofonu i posluchac, ktore najlepiej brzmi.

 

Proponowalbym poczytac ksiazki o nagrywaniu i obrobce nagran, ale dosc czesto rozne ksiazki dostarczaja sprzecznych ze soba informacji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak będziesz miał sprzeciora to zastosuj taką sztuczkę jak Jimmy Page: Ustaw jeden mikrofon dynamiczny bliżej wzmacniacza drugi dalej, a potem wszystko wyciągnij na masterze (jeśli masz). Nie wiem jak się nagrywa elektryczną perkusję ale zwykłą nagrywa się przez mikrofony dynamiczne; każdy mikrofon osobno, do hi-hatu, stopy, tom-toma i werbla.

Ja trochę się znam na nagrywaniu bo sam nagrywam, ale rap, więc zostaje tylko wokal i poprawki na masterze. Wynajmij studio i się popytaj tam ludzi, oni zrobią Ci to profesjonalnie. W końcu reklama dźwignią handlu.

Sukcesów z zespołem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Mój tata ma samochód. Chciałbym go naprawić, ale nie do końca wiem jak. Mam zestaw kluczy, śrubokręty, ale jak kręce jakieś śruby to nic z tego nie wychodzi. Ktoś może pomóc? Jak kupie lepsze śrubokręty i spawarke, to uda mi się coś naprawić? A polutować da tym rade?

 

Tyle powiem w tym odgrzebanym temacie :) W nagrode za TOTALNE OLANIE jedynej sensownej w tym momencie porady - kupna i przeczytania 5 razy książki z drugiego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności