Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Tony niskie, średnie i wysokie


matej7

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że zaraz wszyscy będą się ze mnie śmiać ale cóż przeżyję :D Mianowicie mam problem nie wiem jakie dzwięki mogę określić jako tony średnie i wysokie. Co do niskich tonów to chyba każdy się orientuje mianowicie są to bassy. Licze na wasze wsparcie z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszymy dźwięki w zakresie od 20 Hz do 20 kHz - takie są też kresy możliwości wydawania dźwięków przez sprzęt przenośny :)

 

"normalnie" słyszymy około 36 Hz - 18.5 kHz (20-35 (50) Hz - nie wydaje żaden instrument, żadko nawet "basy klubowe", a 19-20 kHz są skutecznie usuwane przez kompresję)

 

granice są różnie podawane, ale cóż... podam takie a nie inne ;]

jak coś to są one "około" :]

 

- wszystko do 120 (180) Hz to basy

- 200 - 400 Hz to dolny środek

- środek to około 1 - 2 kHz

- około 5 - 7 kHz to górny środek (jeszcze nie "góra")

- powyżej 10 - 16 kHz to góra

 

... można np. ustawić wszystkie pasma (poza jednym) na minimum, i to co zostało to dźwięki których szukasz :]

 

---

 

pobaw się dowolnym generatorem tonów żeby się "osłuchać" :)

 

---

 

[edit] dobrą skalę ma equalizer w iriverze (piszę z pamięci):

 

- 60 Hz - basy

- 200 Hz - dolny środek

- 1 kHz - środek

- 3 kHz - górny środek

- 16 kHz - góra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia RLZ:

 

Ze względu na częstotliwość przyjął się podział na:

 

    * basy czyli tony niskie o częstotliwościach od 20Hz do ok. 300Hz

    * tony średnie od ok. 300Hz do ok. 3000Hz.

    * soprany czyli tony wysokie o częstotliwościach od ok 3000Hz do 20kHz.

 

A tak prywatnie, wg. mojej definicji:

Perkusyjna stopa, gitara basowa - tony niskie

gitara, wokal - tony srednie (w niektorych wypadkach gitara moze grac bardziej dolem albo bardziej gora)

skrzypce i inne piszczace duperelki mozna zaliczyc do tonow wysokich :D

 

Nie mozna zapominac, ze kazdy dzwiek sklada sie z roznych harmonicznych. I tak dzwiek "a" na gitarze moze miec 440 hz ale moze brzmiec mimo to bardzo basowo, za sprawa przetwronika w gitarze, galki "bass" w piecyku lub jeszcze czegos innego. Ten sam dzwiek moze tez wysokim dzwiekiem rozrywac uszy.

 

Ton lub ton prosty to dźwięk prosty mający sinusoidalny przebieg o ściśle określonej częstotliwości, amplitudzie i fazie. Dźwięk taki można wytworzyć przy pomocy kamertonu lub generatora elektro-akustycznego.

 

Dlatego nie mozna jednoznacznie okreslic czy gitara elektryczna gra srednica czy dolem :D Na dzwiek sklada sie po prostu zbyt wiele roznych harmonicznych.

 

Mam nadzieje, ze nie namieszalem :D

 

[edit]

khron mnie troche uprzedzil ;) Ale definicja jest bardzo plynna po prostu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem przez to powiedziec, ze dzwiek o tej samej czestotliwosci tonu podstawowego moze brzmiec tak ze moze sie wydawac, ze jest nizszy czy wyzszy ;) I raz bysmy zaliczyli go do "sredniego srodka" a innym razem do "dolnego srodka".

 

Ogolnie zagadnienie gdzie sie zaczynaja tony wysokie, niskie czy srednie to morze a nie temat :D Dla jednego to "juz jest srodek" a dla drugiego "jeszcze bas".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem, ale tych kilka komentarzy daje przynajmniej pewne pojęcie na ten temat :)

 

pozatym dźwięk o danym tonie podstawowym nie może mieć innych harmonicznych, tylko harmoniczne w innych proporcjach :] ale wciąż jest odbierany jako ten sam dźwięk (jeden z modeli psychoakustycznych)

 

i przypominam o "paradoksie trytonu" - sytuacji kiedy nie wiadomo czy kolejny dźwięk jest wyższy... czy niższy ;] ale nie ma to nic wspólnego z "tym samym tonem a różnymi harmonicznymi" :]

PARADOKS TRYTONU [3.2MB] (komentarz jest po angielsku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ton podstawowy to powiedzmy "f" (sinusoida o częstotliwości f)

harmoniczne to kolejne wielokrotności tego tonu: 2f, 3f, 4f (5f etc. kolejne też, ale przeważnie są niesłyszalne/słabo słyszalne albo - co wynika z charakterystyki instrumentu - ich nie ma ;] ) - też sinusoidy

ton podstawowy + jego harminiczne = ton złożony (czyli jakiś dźwięk określony dźwięk, nie będący juz sinusoidą tylko ich wypadkową)

 

harmoniczne można opisać np. w taki sposób:

f - 100% (chodzi o głośność), f2 - 50%, f3 - 20%, f4 - 10%

 

proporcje harmonicznych są charakterystyczne dla danego instrumentu - np. klawesyn ma bardzo wyraźne wyższe harmoniczne więc brzmi "metalicznie", organy natomiast nie maja harmonicznych niemal wcale (każda piszczałka wydaje ton podstawowy) i można ręcznie łączyć poszczególne tony w kunsztowne dźwięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisal khron, tylko troche uproszcze.

 

Np. dzwiek "a" ma czestotliwosc 440 hz. Harmoniczna to kazde powielenie tego tonu, ale znacznie cichsze, tak, ze slyszymy caly czas ton podstawowy 440 hz. I tak pierwsza harmoniczna to 880 hz, druga 1320 hz itd. Harmoniczne, ich ilosc, glosnosc poszczegolnych harmonicznych itd. decyduje o barwie dzwieku. Dlatego skrzypce stradivariusa brzmia lepiej niz te z bazaru - maja wiecej "porzadanych" harmonicznych. Dzwiek pozbawiony harmonicznych jest bardzo ubogi i prosty. Duza liczba harmonicznych uzyskana dzieki przesterowi gitarowemu pozwala z kilku prostych dzwiekow zrobic prawdziwa symfonie... :D

 

Np. wzmacniacze lampowe maja charakterystyczne "cieple" brzmienie bo odtwarzaja lepiej parzyste harmoniczne a wyciszajac troche nieparzyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ton podstawowy to powiedzmy "f" (sinusoida o częstotliwości f)

harmoniczne to kolejne wielokrotności tego tonu: 2f, 3f, 4f (5f etc. kolejne też, ale przeważnie są niesłyszalne/słabo słyszalne albo - co wynika z charakterystyki instrumentu - ich nie ma ;] ) - też sinusoidy

ton podstawowy + jego harminiczne = ton złożony (czyli jakiś dźwięk określony dźwięk, nie będący juz sinusoidą tylko ich wypadkową)

to jest tzw. rozkład Fouriera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności