Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

MBR to żaden styl tylko punkt startowy (master boot record) usuwasz i OS nie komputer nie wie co ma zrobić bo jest to 1 miejsce gdzie zagląda na dysku

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/partycje-mbr-gpt-windows-8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie biorę się za inicjowanie dysku ssd i mam takie pytanie jaki styl partycji jest bardziej korzystny ? MBR czy GPT ?

Jeden i drugi ma swoje wady i zalety. MBR stary ale jary format, GPT siłą rzeczy wymuszany przez win 8 w celu funkcjonowania niektórych funkcjonalności np. secure boot. MBR ma ograniczenia do 4 partycji i rozmiar 2tb jednej GPT nie ma tych ograniczeń ale nie postawisz na nim np. win xp. GPT związane jest z UEFI i inaczej zapisuje dane na dysku. Generalnie zapis jest nieco bardziej bezpieczny z uwagi na na pewne funkcjonalności - np. cykliczne CRC i w przypadku wykracia błędów automatycznie poprawia błędy. Z drugiej jednak strony jak już się coś wykrzaczy i będziesz chciał zrobić recovery pliku to będzie trudniejsze niż na mbr.

W mojej opinii jeżeli używasz wind 8 to warto chyba iść w stronę nowości GPT. Jednak nie ma co się oszukiwać, że będzie jakaś zauważalna różnica w szybkości działania. Jeżeli używasz starego xp to nie masz wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co nie zmienia faktu, że komórką SSD szkodzi najbardziej zapis, a nie odczyt, więc moje stwierdzenie było uzasadnione, choć to tylko teoria w przypadku użytkownika domowego. Prosiłbym nie wyrywać takich rzeczy z kontekstu.

Oczywiście, zgodzę się, że zapis w większej mierze powoduje zurzycie niż odczyt, jednak daleko jestem od twierdzenia, że "szkodzi", nie popadajmy w paranoje. I dalej nie zgodzę się z twierdzeniem, które w mojej ocenie nie było wyrwane z kontekstu

Dlatego też na SSD instaluje się programy, a nie korzysta jako dysk do mielenia danymi typu filmy, muzyka itp

gdyż:

Po pierwsze: to programy najczęściej mają największy zapis/odczyt w danej jednostce czasu, podczas pracy.

Po drugie: filmy, muzyka to przecież czysty odczyt, no chyba że mamy na myśli wcześniejszy zapis :]

Po trzecie: Serwery/macierze to przecież esencja maksymalnego obciążenia IOPS, zatem skoro co raz cześciej stosuje rozwiązania oparte na ssd to coś w tym chyba jest :]

 

 

Kontekst wypowiedzi to nie jedno zdanie, a cały post - w tym wypadku zmienia się on w moim stwierdzeniu, że to i tak teoria.

Przy filmach i muzyce miałem na myśli ciągłe ściąganie, usuwanie, zastępowanie kolejnymi danymi.

 

Osobiście z dysków SSD korzystam od blisko 4 lat, w tym momencie MX100 512GB służy mi ta za taki podręczny magazyn w firmie oraz dysk systemowy. Nie trzeba mnie przekonywać do ich wyższości, poważnie... Inaczej sam bym sobie przeczył w tym momencie, a poruszaliśmy tylko założenia teoretycznie tych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontekst wypowiedzi to nie jedno zdanie, a cały post - w tym wypadku zmienia się on w moim stwierdzeniu, że to i tak teoria.

Przy filmach i muzyce miałem na myśli ciągłe ściąganie, usuwanie, zastępowanie kolejnymi danymi.

 

Osobiście z dysków SSD korzystam od blisko 4 lat, w tym momencie MX100 512GB służy mi ta za taki podręczny magazyn w firmie oraz dysk systemowy. Nie trzeba mnie przekonywać do ich wyższości, poważnie... Inaczej sam bym sobie przeczył w tym momencie, a poruszaliśmy tylko założenia teoretycznie tych rozwiązań.

Ok, nie mniej jednak zmierzamy w toku rozumowania raczej tego samego, że nie ma co się bać dysków ssd. I nieuniknione jest w najbliższej przyszłości całkowite wyparcie starej, "mechanicznej" technologii dysków hdd.

 

A tak jeszcze ile potrzeba optymalnie na 1-2 lata używania ubutnu, w7 ew w8

Czego dokładnie potrzeba? Pytasz o rozmiar dysku, partycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda następująco:

 

W7 64 bit - 50GB (druga partycja 55GB wydzielona z HDD)

 

Linux Mint 17.1 64 bit:

 

500MB - /boot

13GB - /root (to jest i tak więcej niż linuch potrzebuje ale niech ma)

1GB - swap (rozmiar swapu zależy też od ilości RAMu, u mnie przy 16GB jest zbyteczny ale i tak utworzyłem)

reszta na /home


No i oprócz SSD mam podpięty HDD, który pod Linuxem połączyłem linkami symbolicznymi z partycją /home

Edytowane przez Mihu83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile oddać w7 / w8 ile oddać ubuntu/ debionowi ?

To zależy do czego potrzebny Ci linux i co masz zamiar tam trzymać. Konfiguracja przedstawiona przez @Mihu83 jest jak najbardziej rozsądna w przypadku gdy działamy "intensywniej" na linuxie.

 

BTW. swap pod linuxem jak i plik wymiany pod windowsem bez względu na ilość ramu zawsze jest potrzebny, nawet jeżeli miała by to być ilość symboliczna.

 

Ja mam linuxa (Kali) do "zabawy" bardziej jak potrzeba mi gdzieś w hotelu za granicą darmowego wifi :) i dlatego 15gb w zupełności mi starcza. Nie mniej jednak jak ma być to narzędzie do codziennej pracy to trzeba więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, dla mnie Linux jest głównym OS, z Windy korzystam raz na ruski rok, głównie do grania albo jak coś namieszam w Linuxie ;)

 

Główna partycja Windy i tak jest u mnie za duża - po wyłączeniu hibernacji zwalnia się jakieś 15GB... ale znowu wracamy do użytkowania, ja hibernacji nie potrzebuję na te kilka chwil z Windowsem.

Swapa robię zawsze z przyzwyczajenia, niech już sobie będzie i tak można ograniczyć jego użytek zmieniając parametry swappiness.

Dodatkowo instaluję zrama, preloada i robię parę innych myków żeby się SSD nie męczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 strony temu zastawiałem sie czy 128 czy 256, 128 lekko za mało więc lepiej 256 już dla spokoju to aż aż natto ale to lepiej niż 128 i pilnować śmietnika. Jako że dopłata jest jakieś 100 to warto. Tu skłaniam do postów wcześniej.

 

Teraz zastanawiam się jak to powiedzieć rozsądnie. Jasne 128 wystarczy na dzień dobry ale pytanie co później ...

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziombelki, mam takie szybkie pytanko odnośnie zakupu używanego lapka (a na alledrogo nie mogę znaleźć aktualnie takiego samego)

to ten model, oczywiście używany (2lata) dokładnie taki http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/ultra-mobile-pc/pc-archives/NP355V5C-S02PL

 

AMD A10 4 core 4600M, 8Gb Ram, dysk 1TB, AMD Radeon™ HD 7660G + HD 7670M Dual Graphics itd

 

na szybko wady jakie są:

- biała plamka na matrycy wielkości odcisku kciuka (zdjęcie), aż tak mocno nie przeszkadza, wg mnie chyba jakaś wilgoć

 

Takie białe plamki powstają od uderzeń :) Coś musiało mocno przywalić w matrycę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad dyskiem 2,5 1t na magazyn więc cichy

 

Hitachi :: 1TB TRAVELSTAR 7K1000 9.5mm 7200obr

270zl 25dB

WD :: 1TB IntelliPower 16MB RED

309zl 24dB

 

coś jeszcze warte zobaczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ziombelki, mam takie szybkie pytanko odnośnie zakupu używanego lapka (a na alledrogo nie mogę znaleźć aktualnie takiego samego)

to ten model, oczywiście używany (2lata) dokładnie taki http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/ultra-mobile-pc/pc-archives/NP355V5C-S02PL

 

AMD A10 4 core 4600M, 8Gb Ram, dysk 1TB, AMD Radeon™ HD 7660G + HD 7670M Dual Graphics itd

 

na szybko wady jakie są:

- biała plamka na matrycy wielkości odcisku kciuka (zdjęcie), aż tak mocno nie przeszkadza, wg mnie chyba jakaś wilgoć

 

Takie białe plamki powstają od uderzeń :) Coś musiało mocno przywalić w matrycę.

 

 

 

 

Takie białe plamki powstają od uderzeń :) Coś musiało mocno przywalić w matrycę.

 

nie wystarczy dzieciak wpychający łapy?

 

 

to już i tak przeszłość chłopaki, walił restarty przy benchmarku Heaven mimo przeczyszczenia i zmiany pasty a FarCry 3 prawie "zabił" go na chyba najniższych detalach :D

oddałem gnoja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co polecicie w temacie:

wewnętrzną kieszenie w miejsce HDD brać jak leci ?? gdzieś czytałem ze warto brać z kontrolką LED odczytu dysku

zewnętrzna kieszeń na DVD tyle co patrzeć rozmiar czy 12,7 czy 9,5 oraz złącze

 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności