Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kable cyfrowe Transport -> DAC


fallow

Rekomendowane odpowiedzi

Ogorek: Pytasz czy zamawiac od Wegra czy z Audiosystemu :) ? Z AudioSystemu to chyba bedzie lepiej jak zamowimy oddzielnie a od Wegra pewnie bardziej sie bedzie oplacalo razem. Jaka cene ma ow Wegier :) ?

 

Co do Oyaide DR-510. Widze, ze nie jest taki drogi, wychodzi w zasadzie tyle co Analysis Plus Digital Oval, ktorego btw. juz sprzedalem. Poki co postanowilem zostac na Toslinku.

 

Moze jak troche Ci zbrzydnie to wyslalbys na kilkudniowy test :) ? Ja tam uwazam, ze Oyaide robi produkty ce****ace sie wysokim wspolczynnikiem jakosci do ceny, w przeciwienstwie do np. Furutecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich, to mój pierwszy wpis na tym forum :)

 

Zajrzałem tu, ponieważ na innym forum przy okazji dyskusji o przesyle cyfrowym pojawił się link do tego wątku, a w nim odkryłem coś, co chiałbym wyjaśnić. Założyciel wątku wykonał zestaw pomiarów kabli cyfrowych, do których podał link.

 

Poki co prezentuje tylko pomiary, wrazenie odsluchowe tez byly i trwaja w zasadzie dalej - ale o tym pozniej :)

Link do wynikow: http://www.fallow.biz.ly/Comparison.htm

Wyniki sa srednia 6 kolejnych pomiarow.

 

Pierwszy wykres z pomiarów wykonanych programem RMAA jest bardzo dziwny i to on mnie zdumiał. Chodzi oczywiście o wyniki pomiaru "Frequency response". Pytanie brzmi: jaki może być powód tak dziwnych wyników? Wahania dochodzące do 7 dB są poza wszelką dopuszczalną normą sprawnych urządzeń. Proszę o pełny opis warunków pomiaru, co i jak było mierzone, jaka była ścieżka sygnału, gdzie sygnał był cyfrowy, a gdzie analogowy, oraz w którym miejscu następowała podmiana mierzonego kabla?

 

W międzyczasie pojawiło się podejrzenie, że sygnał cyfrowy SPDIF był wprowadzany do pomiaru na wejścia analogowe, ale to chyba nie może być prawda...

 

Interesuje mnie tylko część dotycząca pomiarów, nie Waszych odsłuchów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, to mój pierwszy wpis na tym forum :)

 

Takze witamy :)

 

Zajrzałem tu, ponieważ na innym forum przy okazji dyskusji o przesyle cyfrowym pojawił się link do tego wątku, a w nim odkryłem coś, co chiałbym wyjaśnić. Założyciel wątku wykonał zestaw pomiarów kabli cyfrowych, do których podał link.

 

Pierwszy wykres z pomiarów wykonanych programem RMAA jest bardzo dziwny i to on mnie zdumiał. Chodzi oczywiście o wyniki pomiaru "Frequency response". Pytanie brzmi: jaki może być powód tak dziwnych wyników? Wahania dochodzące do 7 dB są poza wszelką dopuszczalną normą sprawnych urządzeń.

Nie wiem, chetnie poznalbym wytlumaczenie. Przed kazdym testem RMAA robiona byla kalibracja. Watpie aby mialo to wplyw na dalsze testy gdyz ten pierwszy w zasadzie nie jest do niczegio potrzebny. Pasmo 30Hz - 10.000 Hz przy transmisji cyfrowej to przeciez jedynie namiastka calego potrzebnego zakresu czestotliwosci.

 

Proszę o pełny opis warunków pomiaru, co i jak było mierzone, jaka była ścieżka sygnału, gdzie sygnał był cyfrowy, a gdzie analogowy, oraz w którym miejscu następowała podmiana mierzonego kabla?

1. Co bylo mierzone - kable cyfrowe coaxialne i swiatlowodowe via RMAA na defaultowych presetach.

2. Sciezka sygnalu - petla zwrotna z/do karty EMU1212m.

3. Gdzie sygnal byl cyfrowy - mysle, ze wyjasnia to punkt 2.

4. Gdzie analogowy - mysle, ze tez wyjasnia to punkt 2.

5. W ktorym miejscu nastepowala podmiana - mysle, ze i to wyjasnia punkt 2 :)

 

 

 

W międzyczasie pojawiło się podejrzenie, że sygnał cyfrowy SPDIF był wprowadzany do pomiaru na wejścia analogowe, ale to chyba nie może być prawda...

Oczywiscie, ze nie jest prawda. Petla zwrotna w przypadku IC coaxialnych biegla z cyfrowego outputu do cyfrowego inputu EMU1212m a w przypadku swiatlowodu z optycznego wyjscia do optycznego wejscia.

 

Interesuje mnie tylko część dotycząca pomiarów, nie Waszych odsłuchów.

W porzadku :)

 

Ponadto, nie publikuje tutaj tego jako wyrocznie - tylko jako ciekawostke. Test od poczatku mial byc oparty o niestandardowe podejscie. Warto by tez bylo zmierzyc parametry wylacznie cyfrowe a nie juz po konwersji albo uzyc RMAA w wersji PRO ktorej nie mam a ktora supportuje ASIO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fallow,

 

dziękuję za wyjaśnienia. Temat zainteresował mnie dlatego, że ostatnio sporo zajmuję sie strumieniami SPDIF, a takiej dziwności nigdy nie spotkałem. Nie mam pomysłu skąd mogły się wziąć te zafalowania. Jeśli uruchomiłeś RMAA w pętli cyfrowej, to nigdzie w torze nie następowała konwersja D/A ani A/D. Nie powinny mieć znaczenia ani poziomy napięć, ani długości kabli, ani jitter. To jest czyste nadawanie i czysty odbiór danych. Wynik pomiaru powinien być płaski jak stół, chociaż RMAA jest pomyślana do pomiarów sygnałów analogowych.

 

Jeśli takie zafalowania pojawiłyby się w dźwięku analogowym w czasie odsłuchów, to z całą pewnością byłyby słyszalne nawet przez niewytrenowanych słuchaczy. Są one niedopuszczalnie duże.

 

Gdybyś chciał powtórzyć pomiary, sugerowałbym na początek wyjść z karty cyfrowo, potem sygnał przepuścić przez DAC-a, i wejść do pomiaru sygnałem analogowym. Krzywa powinna się zdecydowanie wypłaszczyć osiągając nierownomierności poniżej 0.5 dB. Jeśli jednak tak się nie stanie (czego nie życzę), to znaczy, że są jakieś poważne kłopoty po stronie komputera lub software'u.

 

Czy word clock na pewno pracował prawidłowo i czy nadajnik i odbiornik prawidłowo się do niego synchronizowały? Potwierdziłeś to testem na bit-perfect? Może tu jest trop...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie przypomniałem, że tu może się uwidocznić wpływ zakłóceń przy coaxialu przy wyższych częstotliwościach. Jak się nie mylę, to transfery są rzędu kilku Mb, częstotliwość sygnału bywa 2 razy większa przez sposób kodowania. Sygnały powinny być z duża dynamiką (tutaj prostokątne), więc kolejne harmoniczne muszą być wyraźnie obecne.

 

W czym rzecz? Gdy testowałem kable, m.in. Sonolene dla CALi i przesiewałem kabel sinusoidą od 40Hz do 110MHz, to od kilkudziesięciu MHz pojawiały się ogromne rezonanse spowodowane tym, że kabel miałem zwinięty w pętlę o średnicy ok 10cm. Długość kabla to 7 metrów. Ekran nie był podłączony. Podobne zjawisko może wystąpić przy coaxialu, aczkolwiek nie wiem, czy to zjawisko będzie aż tak widoczne w kablu koncentrycznym ze względu na jego budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Corvus5,

 

w przytoczonych pomiarach nie występował w ogóle sygnał analogowy, więc o wpływie harmonicznych nie ma mowy. Liczyła się tylko poprawna transmisja danych, a przynajmniej tak powinno być.

 

Piszesz o rezonansach w zwiniętym kablu. Myślę, że powody obserwowanych rezonansów mogły być inne. Przy dużych częstotoliwościach liczy się impedancja falowa kabla, dobre wtyki, poprawna terminacja po stronie odbiornika oraz dopasowana impedancja nadajnika. Wtedy nie ma żadnych odbić, rezonansów i innych zakłóceń, a przebiegi wyglądają czysto. Strumień SPDIF to raptem niewiele ponad 5 MHz, to naprawdę nie jest dużo. Wystarczy zadbać o wspomniane wyżej elementy i sygnał przesyła się pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edward, sygnał cyfrowy nie wymaga użycia tylko jednej częstotliwości. Zakładając, że S/PDIF to 5MHz, to gdyby wyciąć wszystko powyżej 5MHz, uzyskałoby się sygnał podobny do sinusoidalnego. Taki sygnał nie jest pożądany. Wymagane są harmoniczne o nieparzystej wielokrotności, a więc 15Mhz, 25MHz, 35MHz, itd. Wygeneruj sobie sygnał prostokątny, a potem potraktuj go filtrem dolnoprzepustowym.

 

Rezonanse były na 100% spowodowane zwinięciem kabla. Podnoszenie i rozdzielanie wiązek kabla powodowało widoczne zmiany wartości impedancji czy od razu reaktancji. Badany był sam przewód bez wtyków. Urządzenie pomiarowe było kalibrowane łącznie z odpowiednią przystawką zapewniającą najmniejsze błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnoszenie i rozdzielanie wiązek kabla powodowało widoczne zmiany wartości impedancji czy od razu reaktancji. Badany był sam przewód bez wtyków.

Skoro zmiana ułożenia kabla wpływała na wyniki, to faktycznie przyczyna mogła leżeć tu gdzie piszesz. Tylko czemu badałeś zwinięty kabel bez wtyków, a raczej bez terminowania? Bo jak rozumiem na końcu kabla nic nie było podłączone, tylko był ucięty?

 

Urządzenie pomiarowe było kalibrowane łącznie z odpowiednią przystawką zapewniającą najmniejsze błędy.

Czy możesz napisać kilka słów więcej o urządzeniu i przystawce? W ogóle przy powoływaniu się na jakiekolwiek pomiary wręcz koniecznie trzeba podawać komplet istotnych warunków pomiarowych.

 

Jeszcze słówko o częstotliwościach w sygnale cyfrowym audio. W tym wypadku mówienie o częstotoliwości jako takiej nie jest zbyt precyzyjne, ponieważ w strumieniu SPDIF pojawiają się zbocza co 177 ns, oraz dwu- i trzykrotność tej wartości. Rozkład impulsów jest zmienny, bardzo rzadko występuje dłuższy ciąg identycznych wartości. Wspomniane wcześniej nieco ponad 5 MHz odnosi się do okresu najkrótszego możliwego impulsu. Filtrowanie dolnoprzepustowe owszem spowodowałoby upodobnienie sygnały do sinusoidalnego, ale byłoby to bardzo niekorzystne dla tej transmisji i dlatego tak się nie robi. A przynajmniej nie powinno, bo to co ludzie robią czasami to zupełnie inna bajka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucięty kabla (kabel 2-żyłowy plus ekran), żyły zwarte. Mierzenie bez zwarcia dawało koszmarne wyniki, bo ułożenie żył jest na kształt skrętki, a nie ma sensu inaczej mierzyć niż ze zwarciem. Badano na... nie potrafię sobie przypomnieć nazwy urządzenia, mimo że kilka razy zapamiętywałem. Nie mam też wyników pod ręką, muszą gdzieś siedzieć na dysku. Porównywałem kabel z CAL i Conducfil do tych słuchawek.

 

Chwila szukania i wiem na czym badałem: Agilent 4294A. Jest to precyzyjny miernik impedancji. http://images.google.pl/images?q=Agilent 4294A. Do tego różne przystawki. Sprzęt wygląda dokładniej tak http://www.avalontest.com/e-store/prod_det...=12157493871983 . Cena? Myślałem, że 50k zł to przesada, a to kosztuje $41k o.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ciekawe kiedy będzie test. W iTunes kawałki brzmią lepiej, jak się je ściągnie po neostadzie, a gorzej jak przez Netię :)

To jest sygnał cyfrowy, do tego bardzo powolny. A kabel czy światłowód nie ma na niego wpływu!

 

 

Corvus5, kto ma tego Agilenta? Bo chętnie bym skorzystał, potrzebuje pomierzyć kilka filtrów.

 

Test kabla metodą loop, połączenie cyfrowe, zegar 44,1kHz, 16bit. Połączenie coax, bo optycznego nie mam. Kabel, tu was zaskoczę, dwa druty, wyciągnięte z kabla sieciowego FTP, przylutowane do czerwonych, ważne - czerwone są lepsze i szybsze, tak jak samochody, wtyczek RCA, plastikowych po 1zł. Kurcze, 1zł za metr, kabla z którego możńa wyciągnąć 4 pary takiego super kabla :) Mogę sprzedać komuś jak ktoś chce.

 

Plik nowy-2, to ta sama karta połączona w loop analogowo. kablem 3zł za metr i chińskimi wtyczkami.

W pliku nowy-1 proszenie sugerować się napisem w programie, że jest 24/96, program nie przestawił próbkowania karrty, było 44,1/16

Nowy-1.jpg

Nowy-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i taki wynik powinno sie osiagnac. Za Twoj kabel mysle, ze podziekuje korzystam do transmisji cyfrowej z kabla USB z komputronika i nic wiecej mi nie trzeba.

 

Pozwole sobie zaniechac komentowania reszty posta ;)

 

 

Ten watek stal sie zapomniany juz dawno temu ale skoro go odswiezyles to czuje sie zobowiazany dodac, ze tak jak pisal Edward - w wyniku pomiarow byl jak sugerowal oczywisty blad. Blad lezal po stronie software'owej. Przy poprawnie przeprowadzonym tescie uzyskuje sie fluktuacje < 0.5dB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fallow, tanio sprzedam 2zł za metr :) Jak dopłacisz 3zł to wtyczki przylutuje, czerwone!

 

Tylko zastanawia mnie to skąd wziąłeś takie wybryki w tym swoim teście, w pierwszym wykresie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Politechnika Śląska.

 

A który wydział dokładnie?

Wydział Elektryczny; Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności